decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Kurátor muzea nebo galerie: práce a plat

Starožitnosti dokazují existenci času. Původně laciná tretka denní potřeby získává staletími význam a hodnotu. Sbírat samozřejmě nemůžeme všechno. Ve specializovaných institucích vybírá, spravuje a vystavuje vhodné věci kurátor. Úřad práce aktuálně neeviduje žádnou volnou pozici stejného jména. Pomiňme tedy soukromý sektor, kde kurátor dostává přinejmenším zaručenou mzdu, podle takzvaných skupin prací. Přejděme rovnou do veřejného sektoru, kam patří mnoho muzeí a galerií.

V oficiálním katalogu prací má KURÁTOR SBÍRKOVÝCH A MOBILIÁRNÍCH FONDŮ číslo 2.04.05. Pokud pracujete přímo pro veřejnou instituci, dostáváte základní hrubý plat podle tabulky, určené vašemu zaměstnavateli. Jinou stupnici má například úřad státní správy, jinou příspěvková organizace. Všechny aktuální tabulky najdete ZDE. Abychom určili základní hrubý měsíční plat kurátora, potřebujeme znát ještě platový stupeň (počet započitatelných let praxe – více ZDE) a platovou třídu, která odráží nejtěžší vykonávanou práci.

Kurátor veřejného muzea je hodnocený podle náplně práce

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost kurátora. Například: „Tvorba sbírky a správa významných a rozsáhlých mobiliárních fondů.“ K hrubému základu obyčejně patří osobní ohodnocení (do 50 % nejvyššího tarifu dané platové třídy), příplatky za přesčasy, za ztížené – například nadměrně prašné pracovní prostředí, za vedení apod.

Kurátor v 9. platové třídě

1. Správa sbírky nebo mobiliárního fondu.

2. Terénní výzkumy prostředí, z nějž jsou získávány sbírkové předměty.

3. Zprostředkovávání sbírkových předmětů badatelům a zajišťování prezentace sbírky veřejnosti.

4. Zajišťování tuzemských zápůjček a výpůjček sbírkových předmětů a mobiliárních fondů včetně zpracovávání výpůjčních smluv.

Kurátor v 10. platové třídě

1. Tvorba sbírky a správa významných a rozsáhlých mobiliárních fondů.

2. Stanovování postupů a způsobů a výběr sbírkových předmětů pro preparování a konzervování a pro restaurování mobiliárních fondů včetně dohledu nad prováděnými pracemi.

3. Samostatná příprava muzejních výstav, programů a publikací nebo instalací zpřístupněných památkových objektů.

4. Zajišťování zahraničních výpůjček a zápůjček sbírkových předmětů a mobiliárních fondů včetně dokumentování jejich stavu.

Kurátor v 11. platové třídě

1. Tvorba a správa sbírky nebo mobiliárních fondů mimořádného významu a rozsahu.

2. Tvorba a organizace náročných nebo víceoborových muzejních výstav, programů, publikací a instalací zpřístupněných památkových objektů.

3. Samostatné provádění a organizace týmových terénních výzkumů prostředí, z nějž jsou získávány sbírkové předměty.

4. Zajišťování tuzemských a zahraničních zápůjček a výpůjček sbírkových předmětů a mobiliárních fondů z víceoborových sbírek a mobiliářů z více organizací včetně koordinace těchto zápůjček a výpůjček.

Kurátor ve 12. platové třídě

1. Zpracovávání koncepcí sbírkotvorné činnosti a koncepcí instalací památkových objektů. Odborné pořádání a vědecké zpracovávání sbírky nebo mobiliárních fondů v širokých souvislostech. Kompletace autentických a rodových mobiliárních fondů.

2. Organizace rozsáhlých výstavních projektů včetně mezinárodních, příprava a organizace náročných muzejních programů, výstav a expozic.

3. Zpracovávání koncepcí ochrany sbírky nebo mobiliárních fondů.

Kurátor ve 13. platové třídě

1. Tvorba koncepce sbírkotvorné činnosti v širokých mezioborových souvislostech včetně organizace správy víceoborových sbírek nebo mobiliárních fondů mimořádného významu.

2. Metodické usměrňování tvorby, správy a kompletace sbírek nebo mobiliárních fondů.

3. Specializované zkoumání a zpracovávání sbírek nebo mobiliárních fondů včetně tvorby vědeckých katalogů sbírek a mobiliárních fondů.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
02. Dub 2015   /   

Tags: plat, povolání

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
loading
×