Zahrádkaření je zábavný a velmi uklidňující koníček. Člověk u toho dokáže relaxovat a těšit se na výsledky svého snažení. Ovšem nic není tak růžové a vždy se najde něco, co nám naše radosti musí komplikovat. Dnes se zaměříme na jeden z častých problémů, kterým jsou houbové choroby.
Co jsou vlastně houbové choroby?
S touto nepříjemnou infekcí se setká snad každý zahrádkář. Dá se identifikovat podle několika příznaků. Pokud u vašich rostlin pozorujete hnědé nebo skvrnitě zbarvené listy, černé skvrny, plísně, případně jiné abnormality, pak máte pravděpodobně tohoto nezvaného návštěvníka právě ve vaší zahrádce. Chcete-li se jich zbavit, nezbyde vám v této fázi nic, než použít přípravky proti houbovým chorobám.
Prevence je polovina úspěchu
Máte-li to štěstí a vaše rostliny prozatím nebyly napadeny, pak byste měli začít s prevencí. Stejně jako u jiných činností i zde je obzvláště důležitá.
- Prostor mezi rostlinami – dostatečné rozestupy umožňují lepší cirkulaci vzduchu a snižují vlhkost, což může snížit riziko infekce.
- Zavlažování zespodu – zalévejte pokud možno tak, aby se listy nedostaly do přímého kontaktu s vodou. to může snížit riziko rozvoje plísní.
- Kontrola rostlin a následná péče – pravidelně kontrolujte a pokud zjistíte příznaky infekce, okamžitě odstraňte postižené části rostliny. Můžete tak zabránit rozšíření.
- Ochranné přípravky – představují další vrstvu obrany a pomáhají minimalizovat napadení infekcí.
Druhá polovina jsou kvalitní hnojiva
Ta hrají klíčovou roli ve výživě rostlin a ovlivňují jejich celkové zdraví a vitalitu. Kvalitní hnojiva obsahují esenciální živiny, jako jsou dusík, fosfor, draslík, vápník a stopové prvky, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj rostlin. Správná výživa zahrnuje rovnováhu těchto živin, což může významně posílit imunitu rostlin nejen proti houbovým chorobám.
Obzvláště tři látky jsou velmi důležité
- Dusík – je zodpovědný za růst a tvorbu listů. Rostliny, které mají dostatek dusíku, jsou silné a odolné.
- Fosfor – důležitý pro tvorbu kořenů a květů. Silné kořeny zlepšují rovnováhu vody a živin v rostlině.
- Draslík – podporuje tvorbu květů a ovoce a také zvyšuje odolnost rostliny proti stresu a chorobám.
Správnou výživu ocení každá rostlina, a proto byste na těchto přípravcích neměli šetřit. Odměnou vám bude pohled na krásnou zahradu plnou květin a zdravých rostlin. Například takový osteospermum, známý také jako modroočko, se mezi nimi bude krásně vyjímat.
Podtrženo sečteno. Kombinace kvalitního hnojiva, které zajistí vašim rostlinám odolnost a imunitu s vhodnou prevencí, a přípravky proti houbovým chorobám nabízí ve výsledku to nejlepší pro každého zahrádkáře.
Zdroj foto 1: Rido / Shutterstock.com
Zdroj foto 2: Iryna Inshyna / Shutterstock.com