decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Letní a zimní čas v letech 2019 a 2020

V teplých měsících býváme déle venku, abychom užili příjemné počasí. Sluneční světlo nám stačí poměrně dlouho, ale dříve nebo později potřebujeme veřejné osvětlení, napájené drahou elektřinou. Proto existuje takzvaný letní čas – abychom ušetřili energii a přitom dobře viděli i v pozdních hodinách! Zimní čas nám naopak umožňuje, abychom procitli ve stejnou dobu jako včera – a přitom později! Princip vychází z evropské směrnice 2000/84/ES, která však možná bude zrušena od roku 2021.

Kdy začíná letní čas? Když přetáčíme 2:00 na 3:00

Letní čas znamená, že ráno vstáváme dříve a večer máme klamný pocit, že dny jsou ještě delší než ve skutečnosti. Všechno začíná, když posuneme velkou ručičku hodin z 2:00 na 3:00. Dřívější budíček začne:

  • v roce 2019 nedělí 31. března
  • v roce 2020 nedělí 29. března

Kdy začíná zimní čas? Když vracíme 3:00 na 2:00

Sekundy, minuty a hodiny jsou samozřejmě lidským výmyslem, ale jako normální stav bereme zimní čas. Podobně jako na jaře přetáčíme hodiny dopředu, na podzim vracíme velkou ručičku zpátky, z 3:00 na 2:00. Změna nastane:

  • v roce 2019 nedělí 27. října
  • v roce 2020 nedělí 25. října

I noční pracovní směny podléhají změnám času

Uvedené posuny jsou mezinárodním fenoménem. Ostatně začali jsme směrnicí Evropské unie, jejíž členské státy však nyní jednají o zavedení jednotného času. Zatím není jasné, zda případně nastálo zůstane “zimní”, nebo “letní” varianta. A kvůli mnohostranné diskusi pravděpodobně zjednodušení nenastane dříve než v roce 2021.

Současné tuzemské podmínky upřesnila česká vláda svým nařízením. Co když máte noční pracovní směnu zrovna mezi poslední březnovou sobotou a nedělí? Můžete jít domů o hodinu dříve, aniž byste odpracovali o hodinu méně!

A co když sloužíte naopak mezi poslední říjnovou sobotou a nedělí? Smůla, pravděpodobně zůstanete v zaměstnání o hodinu déle, aniž byste odpracovali o hodinu více. V obou případech zkrátka počítáme rozdíl mezi oficiálním začátkem a koncem směny, přestože mezitím čas poskočil (v létě dopředu, v zimě dozadu).

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
08. Lis 2018   /   

Tags: kalendář, pracovní podmínky, společnost, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

1 Komentář zapnuto "Letní a zimní čas v letech 2019 a 2020"

Upozornit na
avatar
Ivana
Ivana

Doplním, že česká vláda zavádí evropskou směrnici do tuzemského právního řádu nařízením, aktuálně č. 363/2016 Sb. Evropský parlament však letos výraznou většinou hlasů vyzval Evropskou komisi (která podle obecného zadání připravuje konkrétní návrhy nových právních předpisů), aby stávající pravidla “důkladně” přehodnotila a případně novelizovala, protože nemalá část veřejnosti dlouhodobě kritizuje střídání takzvaného zimního a letního času. Parlamentní iniciativu podle svých slov vede český poslanec, lidovec Pavel Svoboda.

wpDiscuz
loading
×