Svým přátelům a milovaným příbuzným bychom měli pravidelně připomínat, co pro nás znamenají. Nemusíme nutně kupovat drahé dárky, hodnotnější jsou vlastní upřímná slova, dobře vybraná báseň, hudba nebo obrázek. Příležitost dostáváme třeba 17. července, kdy má podle obvyklého kalendáře svátek Martina. Inspiraci pro hezké přání najdeme ve společných zážitcích, anebo v pozoruhodné historii samotného jména.

Na počátku byla válka, ve které zvítězila ženská moudrost

Naši předkové nejdříve bojovali se svojí matkou přírodou, ale jakmile překonali vlky, mrazy a hladomory, začali ještě zuřivěji soupeřit mezi sebou. Římané dokonce vymysleli boha války Marta, kterému zasvětili první jarní měsíc (březen), krvavě rudou planetu (Mars), taky chlapce Martina a dívku Martinu. Na sklonku zimy, když slunce sílilo a příroda procitala, slavili svátek nebeského bojovníka: Na Martově poli před římskými hradbami zabíjeli dobytek a štvali dostihové koně, pořádali vojenská cvičení a obětovali válečnou kořist.

Jenomže potom přišli první křesťané, kteří toužili po všeobjímající lidské lásce, vzájemném soucitu a pomoci. Zprvu byli krvelačnými Římany pronásledovaní jako zrádci. Ale nejedna Martina přesto začala slavit vánoční a velikonoční svátky. Také stejnojmenná světice natolik uvěřila novému náboženství, že raději roku 230 položila hlavu na špalek, než aby zapřela svoje vyznání. Vlastně šla příkladem celému světu, protože dneska málokdo preferuje válku a nenávist před mírem a solidaritou.

17. července slaví svátek Martina! Přání zdarma ke stažení

Slavné ženské jméno inspirovalo nejoblíbenější české zpěváky: Karel Gott (v roce 1963) vesele „zpíval Martině pod balkónem“. Karel Kryl (v roce 1985) adresoval přítelkyni smutné emigrantské vyznání. Do třetice také Jaromír Nohavica (v roce 2008) věnoval Martině jeden song, nostalgickou vzpomínku na svoje muzikantské předchůdce. Ostatně manželka ostravského písničkáře slaví svátek právě 17. července! Ale potěšeny bývají skoro všechny jmenovkyně, pokud uslyší důvěrně známé oslovení v citlivé písničce.




Oslavenkyni můžeme složit i následující poklonu (ústně, e-mailem, přes sociální síť nebo mobilní telefon): „Jméno Martina bylo původně zasvěceno bohu války, ale postupně se stalo symbolem víry, věrnosti a vznešenosti …což souhlasí – jsi prima žena, se kterou zapomínám na zbytečné problémy :-).“  Eventuálně přidejme vkusný obrázek, třeba fotografii elegantní labutě, která dokonale ztělesňuje hrdost, oddanost a harmonii. Proč bychom měli vymýšlet originální přáníčko, místo abychom jenom poslali standardní SMS: všechno nejlepší?! Přece má svátek Martina! 🙂

Dneska slaví svátek Martina! Přání, písně, obrázek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno