decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Mimořádná okamžitá pomoc: Stát zachraňuje lidi

Osamět, zchudnout a skončit bídně může kdokoli. Stačí proradnost domnělých přátel, smolná shoda okolností nebo těžká nemoc, a člověk bezmocně padá níže a níže. Nejzranitelnější potom bývají jedinci, kteří vnímali svůj blahobyt jako samozřejmost. Kudy vede cesta ze životní, nebo existenční krize? Hlavně nepřijímejme žádné lichvářské půjčky! Mimořádná okamžitá pomoc je příkladem férové společenské solidarity, kterou v nejhorším neváhejme využít!

Existuje několik sociálních dávek, placených naším státem:

Jakých částek dosahuje mimořádná okamžitá pomoc?

Nejsolidárnější dávku definuje zákon o pomoci v hmotné nouzi (č. 111/2006 Sb.). Mimořádná okamžitá pomoc náleží i některým jedincům, kteří nesplňují podmínky pravidelných výplat, tedy příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Zdůrazněme, že dávku přiznává, nebo odmítá krajská pobočka Úřadu práce, jejíž adresu najdete ZDE!

V tomto článku nemůžeme garantovat, komu mimořádná okamžitá pomoc připadne, nebo nepřipadne. Rozhodne teprve odpovědný zástupce Úřadu práce, jejž musí žadatel navštívit. Shrňme však obecné zákonné podmínky, nebo spíše situace, kdy výjimečnou podporu velmi chudí lidé dostávají. Nejvyšší možnou pomoc většinou spočítáme vynásobením životního minima jednotlivce (ŽM).

VÁŽNÁ UDÁLOST

Speciální podporu dostane jedinec, postižený výjimečnou pohromou, například požárem nebo povodní. V tomto případě dosahuje mimořádná okamžitá pomoc až 51 150 Kč (15 x ŽM).

PŘEDMĚTY DLOUHODOBÉ POTŘEBY

Stát zaplatí nákup nebo opravu předmětů dlouhodobé potřeby, maximálně ve výši 34 100 Kč za kalendářní rok (10 x ŽM). Sem zřejmě patří instalatérské práce, vytápěcí technika apod.

VÝCHOVA DÍTĚTE

Vzdělávání, zájmová činnost nebo sociálně-právní ochrana nezaopatřených dětí (do 26 let) je další položkou, kterou někdy pokrývá mimořádná okamžitá pomoc. Lze čerpat částky odpovídajíc skutečným nákladům, maximálně 34 100 Kč ročně (10 x ŽM).

OCHRANA PŘED VYLOUČENÍM

Osoby ohrožené sociálním vyloučením (propuštěné z vězení, odcházející z dětského domova, ukončující odvykací léčbu apod.) mohou opakovaně dostat jednorázovou dávku 1 000 Kč, nanejvýše však 13 640 Kč ročně (4 x ŽM).

OCHRANA ZDRAVÍ

Mimořádná okamžitá pomoc náleží osobě, které jinak hrozí vážná újma na zdraví. Úřad práce potom doplní osobní příjem tak, aby měsíčně dosahoval aspoň existenčního minima 2 200 Kč, v případě nezaopatřeného dítěte životního minima (více ZDE).

JEDNORÁZOVÝ VÝDAJ

Co když člověk ztratí peněženku? Co když potřebuje něco skutečně velmi důležitého, ale postrádá hotovost? Stát potřebnému zaplatí například vystavení osobních dokladů nebo jejich kopií.

Základem výpočtu je životní, nebo existenční minimum

Uvedli jsme modelové situace a aktuální peněžité sumy. Jelikož mimořádná okamžitá pomoc většinou nesmí přesahovat určité násobky životního nebo existenčního minima, přidejme ještě letošní tabulku těchto finančních částek.

  2007 - 20112012 - 2020
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnostNejstarší osoba28803140
Dítě do 6 let věku16001740
Starší dítě do 15 let19602140
Nejstarší nezaopatřené dítě do 26 let22502450
Každá další osoba26002830
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
24. Led 2019   /   

Tags: plat, sociální dávky, společnost, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

21 Komentáře zapnuto "Mimořádná okamžitá pomoc: Stát zachraňuje lidi"

Upozornit na
avatar
jana Slabova
jana Slabova

Dobrý den. Jsem na neschopence rok a půl. Čeká mě operace, bydlím sama. V bytě, ve kterém bydlím, mám řádnou smlouvu i trvalé bydliště. Pobírám příspěvek na bydlení a doplatek. Od pronajímatele, tj. město, mi přišel doplatek na vodu, který jsem reklamovala. Slíbili vyměnit vodoměr a nic, i po mých urgencích. Mohli by mi na odboru sociálních věcí přiznat mimořádnou okamžitou pomoc? Nechtějí mi prodloužit nájemní smlouvu. Děkuji. Slabová

Monika
Monika

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s jednorázovou pomocí, když odejde pračka, lednička atd. Měla jsem za to, že mi proplatí novou, ale bylo mi řečeno, že na novou mi dají tak maximálně 2 tisíce a že si mám najít pračku kolem 2 tisíc někde v bazaru. Jsem samoživitelka, 2 děti a pobírám jen sociální dávky, přídavky a příplatek na bydlení. Všude se píše, že je nárok na proplacení celé výše, ale na sociálním odboru Vám řeknou maximálně 2 tisíce a nebo použitou pračku do 2 tisíc. Nechápu to. Děkuji za odpověď.

Denisa
Denisa

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Zůstala jsem se synem 3 roky sama. Odstěhovali jsme se do bytu, ve kterém jsme od 1.8. 2015. Dávky mi budou vyplaceny 10.9. 2015. Jenomže elektrárna po mě chce do 31.8 zaplatit zálohu – peníze ale nemám, jsem samoživitelka… A sociálka vyplácí dávky zpětně, tím pádem já budu dlužna za srpen na nájmu. Vztahují se tyto mimořádné dávky na tuto situaci? Děkuji za odpověď.

Marta
Marta

Bydlím na ubytovně v Kladně, ale majitel mi říká, že doplatek na bydlení nehradí pitnou vodu, tak máme jen užitkovou. Může mi stát hradit i pitnou vodu?

Dana
Dana

Dobrý den, žiju sama se dvěma dětmi, jsem na mateřské dovolené a pobírám příspěvek na bydlení. Přišlo mi vyúčtování za elektřinu (bydlíme rok v jiném bytě, takže první vyúčtování) a mám tam doplatek 13 000 Kč. Zálohy mám všechny zaplacené, můžu si žádat o nějakou finanční pomoc? Tolik peněz dohromady bohužel nedám. Děkuji za odpověď.

Marketa
Marketa

Dobrý den. Jsem matka samoživitelka 1 dítěte, momentálně registrovaná na Úřadu práce. Nepobírám žádné příspěvky. Bydlím v pronajatém bytě, kde mám nájemní smlouvu, ale nikoli trvalý pobyt. O jaké příspěvky bych mohla žádat? Děkuji.

Jolana
Jolana
Dobrý den, jsem vlastníkem (s věcným břemenem) rodinného domu. Je to 1 bytová jednotka, máme společné hodiny jak na vodu, tak i na elektřinu. Hospodaříme si každý sám. Já jsem registrovaná na Úřadu práce a manžel vydělává zhruba 11 000,- Kč. Máme 1 dítě do 6 let. Platíme 3 500,- Kč za plyn a vodu co 3 měsíce. Nepřiznali mi doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí jsme měli 4 107,- Kč, nyní snížený na na 1 000,- Kč. Příspěvek na bydlení dostáváme 2 068,- Kč, protože můj manžel neměl trvalé bydliště stejné jako já. Můj otec i matka mají stejné… Číst vice »
Iveta
Iveta

Dobrý den, moje dcera je těhotná, v únoru má rodit. Zůstala sama v pronajatém bytě. Má nárok na příspěvek na bydlení – a jakou částku? Děkuji. Nájem činí 8 000 Kč.

Olga
Olga

Dobrý den. Prosím vás, je možné žádat o příspěvek na postel pro syna (předmět dlouhodobé potřeby)?

Renata Stehlíková
Renata Stehlíková

Pane Woffe, potřebuji poradit. Moje dcera (36 let) je ve 3. stupni invalidity se zamítnutým vyplácením důchodu. Pobírá pouze příspěvek na bydlení, doplatek jí sebrali a příspěvek na živobytí. V bytě ji musím nechat bydlet zdarma, bylo mi řečeno, protože jsem její matka. Potřebuje vymalovat, já pobírám invalidní důchod, nemůžu si dovolit ji financovat a na úřadě nám řekli, že to není předmět dlouhodobé potřeby. Co radíte?

Jiří
Jiří
Dobrý den. Jsem muž žijící odděleně od manželky a 2 dětí. O rozvod již zažádala manželka. Soud mi určil placení alimentů na nerozvedenou manželku ve výši 4000 Kč a na děti ve výši 6000 Kč. Samozřejmě vycházel z příjmů jaké byly do té doby. Mzda se mi však snížila tím že jsem přišel o daňové odečty na děti a tím, že se firmě nedaří. V současné době mám za poslední čtvrtletí čistý příjem ze zaměstnání zhruba 20400 Kč. Bydlím sám v bytě 1+1 a náklady na bydlení mám cirka 7000 Kč. Samozřejmě řeším, z čeho budu žít. Jednak potřebuji také… Číst vice »
Marketa Šolcova
Marketa Šolcova

Dobrý den. Odešla jsem od přítele s dvojčátky (19 měsíců), bydlíme 5 měsíců u mojí maminky. Dostali jsme od městského úřadu byt, ale postrádám dostatek prostředků na jeho vybavení, zkrátka nemáme téměř nic. Přítelkyně mi nechce vydat ani postel, která byla mým jediným majetkem, určeným pro děti. Mám nárok na okamžitou pomoc? Děkuji. Markéta

ivana Tomkova
ivana Tomkova

Jsem v invalidním důchodu, dostávám taky pomoc v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Absolvovala jsem operaci jednoho oka a druhé mám slepé, takže normálně nosím brýle, které se mi však rozbily a potřebuji nové. Na úřadě mi však řekli, že nemám na mimořádnou okamžitou pomoc nárok!

Jiřina
Jiřina

Dobrý den, jsem samoživitelka, kterou propustili z práce ve zkušební době, z důvodu snižování stavu. Teď marodím na bývalého zaměstnavatele a hledám vhodnou práci, s ohledem na dceru, jelikož nemám hlídání. Chci se zeptat, zda by byla možná nějaká finanční pomoc od státu. Na příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi nemám nárok kvůli předešlým výplatám, prý se nevejdu do koeficientu. Poradíte mi, prosím, abych uživila nás obě?

wpDiscuz
loading
×