decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Minimální důchod 8 300 Kč? Návrh zákona hotov

I nejhorší smolař a nejpomalejší lenoch v České republice má právo na základní příjem. Většinou hovoříme o životním nebo existenčním minimu, které náleží například dlouhodobě nezaměstnaným spoluobčanům. Ovšem existují mezi námi senioři, kteří lopotně kráčejí těžkým životem, zestárnou – a dostanou penzi, která není o mnoho vyšší! Měli bychom zjednat nápravu? Na stole leží návrh zákona, jehož předkladatelé usilují o důstojný minimální důchod.

Nejchudší senior dostává méně, než vypočítavý mladý lenoch

Začněme aktuálním stavem. Zákon o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.) říká, že minimální státní starobní penzi spočítáme jako součet každoročně aktualizované základní výměry a konstantní částky 770 Kč, která v nejsmutnějších případech nahrazuje zásluhovou složku. Výsledek vypadá smutně, vystačí sotva na potraviny.

  • V roce 2016: 2 440 Kč + 770 Kč = 3 210 Kč
  • V roce 2017: 2 550 Kč + 770 Kč = 3 320 Kč
  • V roce 2018: 2 700 Kč + 770 Kč = 3 470 Kč
  • V roce 2019: 3 270 Kč + 770 Kč = 4 040 Kč
  • V roce 2020minimální důchod podle Ministerstva práce a sociálních věcí vycházet následovně: 3 490 Kč + 770 Kč = 4 260 Kč.
  • Životní minimum osaměle hospodařícího jedince (3 410 Kč) + příspěvek a doplatek na bydlení: přes 8 000 Kč

Ještě než začneme nadávat, věnujme pozornost celému tuzemskému penzijnímu systému. Smutnou almužnu dostane ve stáří například člověk, který střídal podporu v nezaměstnanosti a podnikání, přičemž odváděl jenom minimální zálohy na důchodové pojištění. I kdybyste celý život vydělávali nejubožejší zaměstnaneckou mzdu (letos 13 350 Kč, příští rok zřejmě kolem 14 500 Kč hrubého měsíčně), získáte starobní penzi přes 10 000 Kč. Ale stejně vypadá divně, když osaměle žijící stařenka pobírá jenom tolik, že musí ještě žádat o sociální dávky.

Rada seniorů navrhuje skoro dvojnásobný minimální důchod

Náměty na řešení existují, teď ještě najít celospolečenskou shodu, nebo aspoň politickou vůli. Důchodová komise, která pracovala na Ministerstvu práce a sociálních věcí, navrhla minimální důchod 8 000 Kč. Stát by potom údajně nezchudl, protože už dneska můžeme všichni nárokovat stejný bezpracný příjem, díky dávkám pomoci v hmotné nouzi a příspěvku na bydlení. Rada seniorů ČR požaduje odvážnější minimum: 8 300 Kč. Dokonce připravila návrh zákona a podle svého prohlášení získala podporu prezidenta Miloše Zemana.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
20. Zář 2019   /   

Tags: důchod, pojištění, sociální dávky, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

10 Komentáře zapnuto "Minimální důchod 8 300 Kč? Návrh zákona hotov"

Upozornit na
avatar
PAVLA ŠLECHTOVÁ
PAVLA ŠLECHTOVÁ

Uvědomuje si vůbec vláda, že důchodci jsou staří a většinou častěji nemocní, proto je pro ně problém chodit si vyřizovat doplatky na bydlení a jiné dávky!? Zvýšení na minimální důchod 8000 Kč by určitě pomohlo. Jenomže si myslím, že je to zase pouze předvolební lákadlo a po volbách se nic dít nebude.

Mira
Mira

Rozumná vláda minimální důchod 8 000 Kč zavede. Staří a nemocní lidé skutečně nemohou neustále žít ve stresu, že včas neoběhnou úřady, ani jim k tomu často nezbývají síly nejen fyzické, ale i mentální.

Irena
Irena

Nechť minimální penzi zvednou, ale jen důchodcům, kteří mají na důchod nárok. Příjemcům sociálních dávek bych nepřidala NIC.

Jitka
Jitka

Naprosto souhlasím. Bylo by absurdní, kdybychom celý život pracovali a potom dostali stejný důchod jako člověk, který nedělal vůbec nebo jenom minimálně.

Antonin Šafránek
Antonin Šafránek

Já osobně nesouhlasím s minimálním důchodem 8 300 Kč. Současné nastavení je dobré, ale proč se nevalorizuje všem stejně? Dochází k dalšímu rozevírání sociálních nůžek. Proč?

Evelin Rázná
Evelin Rázná

V tom máte pravdu: Důchody jsou nastaveny podle odpracovaných let a finančního výdělku. To je v pořádku, ale proč se přidává každému jinak? Zásluhy (v odpracovaných letech a výdělcích) jsou nastavené už na začátku.

Bohumír Kouba
Bohumír Kouba

Manželka je v důchodu od roku 2000, kdy pobírala 2 300 Kč. Nyní pobírá 4 098 Kč.

Cecila ferkova
Cecila ferkova

S manželem máme dohromady 8 800 Kč! Z toho platíme nájem 7 200 Kč! Já sama mám důchod 3 400 Kč. Léky mě stojí 1 200 Kč měsíčně. Z čeho můžeme žít, z čeho koupit například oblečení? Jistě si umíte spočítat, jakou máme existenci.

Jitka
Jitka

Součet vašeho a manželova důchodu = 8 800 Kč? Mohu vědět, kolik máte odpracovaných let a kde jste pracovali?

Jirka
Jirka

Někteří lidé nepracovali vůbec nebo velmi krátce, protože jsou od dětství invalidní.

wpDiscuz
loading
×