decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Minimální důchod 8 300 Kč? Návrh zákona hotov

I nejhorší smolař a nejpomalejší lenoch v České republice má právo na základní příjem. Většinou hovoříme o životním minimu, které náleží například dlouhodobě nezaměstnaným spoluobčanům. Ovšem existují mezi námi senioři, kteří lopotně kráčejí těžkým životem, zestárnou – a dostanou penzi, která nedosahuje ani životního minima! Měli bychom zjednat nápravu? Na stole leží návrh zákona, který vyměřuje důstojný minimální důchod.

Nejchudší senior dostává méně než dlouhodobě nezaměstnaný

Začněme aktuálním stavem. Zákon o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.) říká, že minimální starobní penzi spočítáme tak, že sečteme paušální vyměřovací základ a částku 770 Kč, která v nejsmutnějších případech nahrazuje zásluhovou složku. Výsledek není veselý, vystačí sotva na potraviny.

  • Minimální důchod v roce 2016: 2 440 Kč + 770 Kč = 3 210 Kč
  • Minimální důchod v roce 2017: 2 550 Kč + 770 Kč = 3 320 Kč
  • Životní minimum osaměle hospodařícího jedince: 3 410 Kč

Ještě než začneme nadávat, věnujme pozornost tuzemskému penzijnímu systému. Almužnu dostane ve stáří například člověk, který střídal podporu v nezaměstnanosti a podnikání, přičemž odváděl jenom minimální zálohy na důchodové pojištění. I kdybyste celý život vydělávali nejubožejší zaměstnaneckou mzdu (aktuálně 9 900 Kč měsíčně, od příštího roku 11 000 Kč hrubého měsíčně), získáte starobní penzi přes 7 000 Kč. Ale stejně vypadá divně, když osaměle žijící stařenka pobírá jenom tolik, že musí ještě žádat o sociální dávky.

Rada seniorů navrhuje více než dvojnásobný minimální důchod

Náměty na řešení existují, stačí si vybrat. Z důchodové komise, která pracuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí, zazněl návrh na minimální důchod 8 000 Kč. Stát by údajně nezchudl, protože už dneska můžeme všichni dostávat stejně díky příspěvkům na živobytí a bydlení. Rada seniorů ČR požaduje odvážnější minimum: 8 300 Kč. Dokonce připravila návrh zákona a podle svého prohlášení získala podporu prezidenta Miloše Zemana.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
29. Zář 2016   /   

Tags: důchod, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

4 Komentáře zapnuto "Minimální důchod 8 300 Kč? Návrh zákona hotov"

Upozornit na
avatar
PAVLA ŠLECHTOVÁ
PAVLA ŠLECHTOVÁ

Uvědomuje si vůbec vláda, že důchodci jsou staří a většinou častěji nemocní, proto je pro ně problém chodit si vyřizovat doplatky na bydlení a jiné dávky!? Zvýšení na minimální důchod 8000 Kč by určitě pomohlo. Jenomže si myslím, že je to zase pouze předvolební lákadlo a po volbách se nic dít nebude.

Irena
Irena

Nechť minimální penzi zvednou, ale jen důchodcům, kteří mají na důchod nárok. Příjemcům sociálních dávek bych nepřidala NIC.

Antonin Šafránek
Antonin Šafránek

Já osobně nesouhlasím s minimálním důchodem 8 300 Kč. Současné nastavení je dobré, ale proč se nevalorizuje všem stejně? Dochází k dalšímu rozevírání sociálních nůžek. Proč?

Evelin Rázná
Evelin Rázná

V tom máte pravdu: Důchody jsou nastaveny podle odpracovaných let a finančního výdělku. To je v pořádku, ale proč se přidává každému jinak? Zásluhy (v odpracovaných letech a výdělcích) jsou nastavené už na začátku.

wpDiscuz
loading
×