decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

(Minimální) zálohy OSVČ od 1.1. 2017: varování

Český stát doposud nechával podnikatelům docela volný prostor. Kontrolní hlášení k DPH a elektronická evidence tržeb situaci komplikují, ale povinné odvody zůstávají stále poměrně nízké. Díky výdajovým paušálům a slevám nemusí řada živnostníků (OSVČ) platit daň z příjmu. A vyměřovací základ pro placení zdravotního i důchodového pojištění můžeme snížit natolik, že byly stanoveny minimální zálohy OSVČ. Od 1.1. 2017 zaplatíme následovně.

 • Zdravotní pojištění odvádíme svojí zdravotní pojišťovně, nejpozději do 8. dne následujícího kalendářního měsíce (například za leden do 8. února, za únor do 8. března atd.).
 • Povinné důchodové a dobrovolné nemocenské pojištění platíme místní správě sociálního zabezpečení (OSSZ podle adresy svého trvalého pobytu), od 1. do 20. dne následujícího měsíce.
 • Formality záleží především na tom, jestli máme podnikání jako hlavní, nebo vedlejší výdělečnou činnost.

A/ Podnikání jako hlavní výdělečná činnost

Kdo podniká “na plný úvazek”, zpravidla musí odvádět zdravotní i důchodové pojištění. Živnostníci obvykle platí jenom zákonem povolené minimální zálohy, tedy podstatně méně, než kolik naspoří zaměstnanec ze svojí superhrubé mzdy. Pokud si drobný podnikatel netvoří vlastní soukromé rezervy, hrozí, že ve stáří dostane jenom polovinu průměrného důchodu! V takovém případě je tedy rozumné platit aspoň dvojnásobek, nebo raději čtyřnásobek minimální zálohy na sociální pojištění (zhruba 4 000 Kč až 8 000 Kč), aby penze vycházela aspoň na ekvivalent současných 9 až 12 tisíc Kč.

B/ Živnost jenom jako zdroj vedlejšího příjmu

Pokud provozujeme živnost pouze jako přivýdělek, typicky vedle klasického zaměstnání, zálohy na sociální pojištění odvádět nemusíme. Výjimkou jsou podnikatelé, kteří chtějí platit dobrovolně, anebo svým ziskem dosáhnou 2,4násobku průměrné mzdy: vloni 64 813 Kč (5 401 Kč krát počet měsíců, pokud byla živnost provozována jenom přechodně), letos 67 757 Kč (5 646 Kč krát počet měsíců). Ani zálohy na zdravotní pojištění nejsou nutné, stačí doplatit požadovanou částku jednorázově za celý rok. Zkrátka, podnikavý zaměstnanec může trávit čas papírováním, jenom když podává souhrnná celoroční přiznání a přehledy.

Zálohy na pojištění počítáme podle vyměřovacího základu

Kdo podnikal už v předešlém kalendářním roce a dosáhl pořádného zisku, má vysoký vyměřovací základ a musí platit odpovídající pojištění. Nové zálohy jsou v takovém případě vypočítané podle přehledů, které odevzdáváme zdravotní pojišťovně a orgánu sociálního zabezpečení maximálně měsíc po dni, kdy jsme mohli nejpozději odevzdat daňové přiznání. Jako PŘÍKLAD přizveme překladatelku, která vloni zaznamenala milionový obrat.

 1. Překladatelka měla vloni tržbu 1 000 000 Kč.
 2. Uplatňuje výdajový paušál 60 %, takže oficiálně dosáhla zisku 400 000 Kč.
 3. Zisk podělíme dvěma a dostaneme vyměřovací základ 200 000 Kč.
 4. Ze základu vezmeme 29,2 % na důchodové (58 400 Kč) a 13,5 % na nemocenské pojištění (27 000 Kč).
 5. Podělíme dvanácti a máme měsíční zálohy OSVČ pro rok 2017, respektive od podání daňového přiznání za předchozí rok: 4 867 Kč na stáří a 2 250 Kč na zdraví.

Minimální zálohy OSVČ od 1.1. 2017 – vzorec a výsledek

Jenomže mnoho živnostníků dosahuje podstatně nižšího zisku, takže podle předchozího vzorce by platili velmi málo. Proto existují takzvané minimální zálohy OSVČ, které musí odvádět skoro každý podnikatel. Základní měřítko udává Ministerstvo práce a sociálních věcí, když vyhláškou oznamuje, na kolik korun vychází průměrná tuzemská mzda.

 • Ministerstvem práce a sociálních věcí vyhlásilo, že jako průměrnou mzdu v roce 2017 bereme 28 232 Kč.
 • Minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění představují 50 % průměrné mzdy
 • Minimální zálohy OSVČ na zdravotní pojištění potom tvoří 13,5 % vyměřovacího základu.
 • Minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění představuje čtvrtinu, nebo desetinu průměrné mzdy podle toho, jestli máme podnikání jako hlavní (25 %), nebo vedlejší (10 %) výdělečnou činnost.
 • Minimální zálohy OSVČ tvoří 29,2 % vyměřovacího základu na důchodové, respektive 2,3 % na nemocenské pojištění.
RokHlavní výdělečná činnostVedlejší výdělečná činnost
ZdravotníDůchodovéNemocenskéZdravotníDůchodové
20161 823 Kč1 972 Kč115 Kč-0 Kč/789 Kč
20171 906 Kč2 061 Kč115 Kč-0 Kč/825 Kč
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2017   /   

Tags: podnikání, pojištění, živnosti

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
loading
×