decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Nemoci pro invalidní důchod: tabulky OSSZ, výpočet

“Dlouhodobě bojuji s rakovinou. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale takhle nemůžeme žít napořád. Nemám žádný příjem – mohu dostat nějaké peníze od státu?,” píše Jana v diskusním fóru, věnovaném existenčnímu a životnímu minimu. Podobně svízelnou situaci může ulehčit invalidní důchod, vyplácený zdravotně postiženým lidem, kteří dostatečně dlouho odváděli důchodové pojištění. Hodnotí český právní řád jako dostatečně závažnou kupříkladu právě rakovinu? Samozřejmě ano. Vezměme všechny podmínky popořádku, abychom nakonec prostudovali nemoci pro invalidní důchod.

Nemoci pro invalidní důchod, tabulky OSSZ

Jak dlouho musíte platit důchodové pojištění?

Kdo dosáhl pokročilého věku jako lehkomyslný bohém, aniž odváděl státu “sociální”, v případě vážného zdravotního problému může skončit špatně. I když splní podmínku nemoci pro invalidní důchod, toto pojistné plnění logické nedostane. Ale jinak nemějme strach. Stát respektuje, že občané velmi mladí neměli vůbec čas důchodové pojištění platit.

Věk zdravotně postiženého
 Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let  méně než jeden rok
od 20 let do 22 let  jeden rok
od 22 let do 24 let  dva roky
od 24 let do 26 let  tři roky
od 26 let do 28 let  čtyři roky
nad 28 let  pět roků

Všechny nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Uvidíme, že mezi uznatelné nemoci pro invalidní důchod patří také některé infekce, těžká obezita nebo závažné duševní problémy. Stupeň zdravotního postižení určí procentuálně příslušný orgán sociálního zabezpečení.

Stupně invalidity podle poklesu pracovní schopnosti pojištěnce

  • 1. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 35 % až 49 %
  • 2. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 50 % až 69 %
  • 3. stupeň invalidity (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce nejméně o 70 %

Tabulky na invalidní důchody OSSZ

Pravděpodobný verdikt posudkového lékaře, respektive orgánu sociálního zabezpečení uvedeme v tabulkách, vždycky v závěrečném sloupci “PROCENTA”. (Často hledané tabulky na invalidní důchody OSSZ najdete pod následujícími odkazy.)

Výpočet invalidního důchodu

Jste zdravotně postižení? Splňujete podmínku sociálního pojištění i nemoci pro invalidní důchod? Zbývá podat přihlášku místnímu orgánu sociálního zabezpečení, který vyřídí formality. Nakonec pravděpodobně stanoví částku, kterou budete každý měsíc od státu dostávat, podle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.). Základem bude 10 % průměrné mzdy + 300 Kč (v roce 2019 tedy 10 % z 32 698 Kč + 300 Kč = po zaokrouhlení 3 270 Kč), ke kterému připočte procentní výměru invalidního důchodu za každý celý rok doby pojištění:

  •     0,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu prvního stupně,
  •     0,75 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu druhého stupně,
  •     1,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu třetího stupně.

Zkusme sestavit ukázkové příklady: Řekněme, že postižený člověk vydělával celých 10 let přesně 20 000 Kč hrubého měsíčně. Kvůli našemu sociálnímu státu však započteme jenom 15 847 Kč, protože nad takzvanou redukční hranici 14 388 Kč uznáváme jenom 26 % zbývající částky, aby pracovitější občané nepobírali výrazně více, než pomalejší nebo lenivější jedinci. V I. stupni invalidity potom dostáváme důchod 4 063 Kč (15 847 x 0,005 x 10 + 3 270), ve II. stupni 4 459 Kč (15 847 x 0,0075 x 10 + 3 270) a ve III. stupni 5 648 Kč (15 847 x 0,015 x 10 + 3 270).

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
18. Říj 2019   /   

Tags: důchod, invalidní důchod, nemoci, plat, pojištění, sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

146 Komentáře zapnuto "Nemoci pro invalidní důchod: tabulky OSSZ, výpočet"

Upozornit na
avatar
Václav
Václav
Dobrý večer, mám invalidní důchod prvního stupně. Důvod: následek operace hlavy kvůli poruše odtoku mozkomíšního moku. Trpím ale i několika dalšími potížemi: s levou novou, kvůli které mám porušenou rovnováhu; dále od narození rozštěp páteře; jsem po 2 operacích zad, mohou manipulovat s věcmi, ale těžší břemena příliš nezvládám, i kvůli zmíněné nestabilitě. Zajímá mě, zda mám nárok na plný invalidní důchod. Protože jakmile při pracovním pohovoru zmíním svoje záda, moje šance prudce klesají :-(. (Kvůli nepravidelné a občas zamotané chůzi jsem byl taky na jednom pracovišti obviněný z opilosti.) Proto jsem nyní nezaměstnaný a ve velmi těžké životní situaci,… Číst vice »
mila
mila
Dobrý den, jsem po operaci krční páteře, kde jsem měla rozpadlé meziobratlové ploténky. Stále mě brní levá ruka a nohy. Obvodní lékařka mě poslala, abych požádala o částečný invalidní důchod, který mi ale nebyl přiznán a byla mi ukončena neschopnost pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Do toho mi zjistili boreliózu a docházím k psycholožce (na sezení) a musím užívat léky. Nevím, proč mi invalidní důchod 1. stupně nebyl přiznán. Od neurologa mám zprávu, kde je napsáno, že doporučuje zkrácený úvazek. Ale kdo mi bude doplácet zbytek výdělku, když mi byl invalidní důchod zamítnut? Měla jsem 30 %, chybělo 5 %.… Číst vice »
Ivana
Ivana

Dobrý den, mám nárok na invalidní důchod? Diagnóza: onemocnění krčních meziobratlových plotének s radikulopatií, astma bronchiale a už 4 roky se léčím na psychiatrii (středně těžké deprese, užívám antidepresiva na astma, 2x denně miflonid a ventolin na záda, kapačky, injekce, opichy, co mi zrovna kdo napíše). Děkuji.

MiChala
MiChala

Dobrý den, od narození trpím něčím, co se jmenuje: Adrenogenitální syndrom se solnou poruchou.
Každý mi říká, že mám nárok aspoň na první stupeň invalidního důchodu. Bohužel ale nemohu nikde najít, jestli bych tuto dávku mohla opravdu získat, nebo bych se jenom zesměšnila :-(. Konkrétní potíže: špatná imunita, zdravotní problémy, kortikoidy, samozřejmě Prednison apod. Prosím o radu.
Děkuji.

Michal
Michal
Dobrý den, před cca 15 lety mi byl diagnostikovaný Alportův syndrom, tedy onemocnění ledvin. S touto diagnózou jsem byl schopný ještě několik let normálně pracovat. Již 10 let mám invalidní důchod II. stupně. Nyní ledvinám začaly pomáhat v čištění krve játra, která ale při své práci produkují i vedlejší produkt: tuk, v poměrně velké míře. Neví si se mnou rady ani lipidová poradna USA Brno, která se na poruchy lipidů specializuje. O vysokém riziku infarktu nebo mrtvice ani nemusím dlouze psát. Již druhý rok se snažím o přiznání III. stupně a stále se nedaří. V práci nesmím dlouho stát, ani… Číst vice »
Lenka
Lenka

Pěkný den! 5 let jsem byla zaměstnaná. Nyní jeden rok pracuji na IČO, přitom každý měsíc platím sociální a zdravotní pojištění. Kdyby se mi, nedej bože, něco stalo, mám nárok na invalidní důchod? A počítal by se mi ze 6 let, anebo jenom z doby, kdy pracuji na IČO? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka

marcela
marcela

Dobrý den, jsem po operaci karpálního tunelu a nemůžu vykonávat bývalou práci. Ocitla jsem se na pracovním úřadě, mám přiznané trvalé omezení. Chci se zeptat, zda mám nárok na částečný invalidní důchod. Vhodná práce pro mě není. Děkuji předem za jakoukoli radu. Marcela

Hana
Hana

Dobrý den. Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně. Ale moc nerozumím výpočtu peněz, které budou vypláceny. Poradíte mi, prosím? Mám odpracovaných 27 let a do starobního důchodu mi ještě zbývá 19 let. Hrubá mzda je 21 000 Kč. Děkuji. Hana

Kamila
Kamila

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně mé dcery. Trpí středním až těžkým astmatem, v létě silné alergie a v zimě zhoršené dýchání. Každou zimu skončí alespoň 2x v nemocnici, napojená na kapačkách. Má plno léků. Nemůže sehnat práci – všude samá chemie, prach atd. Má nárok na invalidní důchod? Děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×