decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Nemoci pro invalidní důchod: tabulky OSSZ, výpočet

“Dlouhodobě bojuji s rakovinou. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale takhle nemůžeme žít napořád. Nemám žádný příjem – mohu dostat nějaké peníze od státu?,” píše Jana v diskusním fóru, věnovaném existenčnímu a životnímu minimu. Podobně svízelnou situaci může ulehčit invalidní důchod, vyplácený zdravotně postiženým lidem, kteří dostatečně dlouho odváděli důchodové pojištění. Hodnotí český právní řád jako dostatečně závažnou kupříkladu právě rakovinu? Samozřejmě ano. Vezměme všechny podmínky popořádku, abychom nakonec prostudovali nemoci pro invalidní důchod.

Nemoci pro invalidní důchod, tabulky OSSZ

Jak dlouho musíte platit důchodové pojištění?

Kdo dosáhl pokročilého věku jako lehkomyslný bohém, aniž odváděl státu “sociální”, v případě vážného zdravotního problému může skončit špatně. I když splní podmínku nemoci pro invalidní důchod, toto pojistné plnění logické nedostane. Ale jinak nemějme strach. Stát respektuje, že občané velmi mladí neměli vůbec čas důchodové pojištění platit.

Věk zdravotně postiženého
 Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let  méně než jeden rok
od 20 let do 22 let  jeden rok
od 22 let do 24 let  dva roky
od 24 let do 26 let  tři roky
od 26 let do 28 let  čtyři roky
nad 28 let  pět roků

Všechny nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Uvidíme, že mezi uznatelné nemoci pro invalidní důchod patří také některé infekce, těžká obezita nebo závažné duševní problémy. Stupeň zdravotního postižení určí procentuálně příslušný orgán sociálního zabezpečení.

Stupně invalidity podle poklesu pracovní schopnosti pojištěnce

  • 1. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 35 % až 49 %
  • 2. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 50 % až 69 %
  • 3. stupeň invalidity (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce nejméně o 70 %

Tabulky na invalidní důchody OSSZ

Pravděpodobný verdikt posudkového lékaře, respektive orgánu sociálního zabezpečení uvedeme v tabulkách, vždycky v závěrečném sloupci “PROCENTA”. (Často hledané tabulky na invalidní důchody OSSZ najdete pod následujícími odkazy.)

Výpočet invalidního důchodu

Jste zdravotně postižení? Splňujete podmínku sociálního pojištění i nemoci pro invalidní důchod? Zbývá podat přihlášku místnímu orgánu sociálního zabezpečení, který vyřídí formality. Nakonec pravděpodobně stanoví částku, kterou budete každý měsíc od státu dostávat, podle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.). Základem bude 10 % průměrné mzdy + 300 Kč (v roce 2019 tedy 10 % z 32 698 Kč + 300 Kč = po zaokrouhlení 3 270 Kč), ke kterému připočte procentní výměru invalidního důchodu za každý celý rok doby pojištění:

  •     0,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu prvního stupně,
  •     0,75 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu druhého stupně,
  •     1,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu třetího stupně.

Zkusme sestavit ukázkové příklady: Řekněme, že postižený člověk vydělával celých 10 let přesně 20 000 Kč hrubého měsíčně. Kvůli našemu sociálnímu státu však započteme jenom 15 847 Kč, protože nad takzvanou redukční hranici 14 388 Kč uznáváme jenom 26 % zbývající částky, aby pracovitější občané nepobírali výrazně více, než pomalejší nebo lenivější jedinci. V I. stupni invalidity potom dostáváme důchod 4 063 Kč (15 847 x 0,005 x 10 + 3 270), ve II. stupni 4 459 Kč (15 847 x 0,0075 x 10 + 3 270) a ve III. stupni 5 648 Kč (15 847 x 0,015 x 10 + 3 270).

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
18. Říj 2019   /   

Tags: důchod, invalidní důchod, nemoci, plat, pojištění, sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

146 Komentáře zapnuto "Nemoci pro invalidní důchod: tabulky OSSZ, výpočet"

Upozornit na
avatar
Jindra
Jindra

Z vaší tabulky na invalidní důchody jsem si našla několik bodů, do kterých mé postižení spadá. Postižení nervové soustavy. Postižení obou očí. Postižení svalové a kosterní soustavy. Z toho všeho určitá duševní porucha. Přesto mi nebyl přiznám vyšší stupeň důchodu, prý se tyto problémy nesčítají.

Olga
Olga

Mám vysoký krevní tlak vysoký cholesterol, dnu, špatně vidím, mám po ženské operaci a operaci menisku. Je mně 59 let. Chci požádat o plný invalidní důchod. Mám šanci ho získat? Mám částečný důchod a ještě pracuji jako uklízečka, ale už mě to zmáhá.

Helena
Helena

Dobrý den, mám ČID 1. stupně na dechové potíže. Vloni 25.12.2015 jsem podstoupila operaci ilea. Po probuzení z narkózy jsem zjistila, že nemůžu hýbat nohou. Na neurologii mi zjistily parézu lýtkového nervu. Mám nárok na vyšší důchod? Předem děkuji za odpověď.

Josef
Josef

Dobrý den, rozumím správně, že když jsem nikdy nepracoval, tak mi nebude vypočítaný žádný invalidní důchod? Je mi 43 let. Kdysi jsem pobíral důchod po operaci páteře. Pak mi ho vzali, takže jsem si vydělával různými brigádami na dohodu. Teď jsem zase po operaci páteře, takže zřejmě asi nemá cenu si o důchod žádat. Děkuji.

Drahomíra
Drahomíra

Dobrý den, jsem dlouhodobě na Úp, mám diabetes mellitus (inzulin i prášky), mám za sebou 2 ženské operace, léčím se s vysokým tlakem, bronchitidou. Chodím na rehabilitace s ramenem a zády. Loni jsem byla uznána OZZ.
Chtěla bych se zeptat, zdali bych měla nárok na částečný invalidní důchod.
Předem děkuji za odpověď.
D.B.

Lada
Lada
Dobrý den, jsem již dva roky v neschopnosti a po 3 operacích. Nemocenské dávky mi nejsou vypláceny od letošního června, ale stále jsem v neschopnosti a bez jakéhokoliv příjmu. Bydlím již delší dobu v Praze, ale trvalé bydliště mám na Moravě. Můj zdravotní stav je natolik špatný, že mi lékař doporučil zažádat o částečný invalidní důchod, který mi byl zamítnut. Proto jsem podala odvolání a chci se zeptat, jestli si můžu nechat ukončit neschopenku a přihlásit se na pracovní úřad po dobu rozhodnutí odvolání, abych aspoň měla nějaký příjem. Nebo ji nemůžu ukončit po dobu rozhodnutí? Musím z něčeho platit… Číst vice »
Leona
Leona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsem v částečném invalidním důchodu (ČID) 2. stupně, beru důchod na ledviny, ale teď jsem už na dialýze. Můžu zažádat 3. stupeň? Děkuji.

Jana Štěpánková
Jana Štěpánková
Dobrý den, před rokem jsem byla akutně hospitalizovaná kvůli selhání ledvin 5. stupně. Teď jsem na dialýze a čekám na transplantaci. Invalidní stupeň mi byl přiznán na rozdíl od spolupacientů pouze 2. stupně. Mám pocit, že jsem byla jinak posuzována (potrestána) pouze z důvodu, že jsem OSVČ. Svůj obchůdek mám 50 km od bydliště a momentálně nejsem schopna tam dojíždět. Udržuje mi ho v provizorním chodu známá, a to až do mého návratu po snad brzké transplantaci, protože se chci vrátit do práce, která mne baví, a také proto, že v mém věku a zdraví mne již nikdo nezaměstná. Má… Číst vice »
Jana
Jana

Dobrý den, v tabulce na invalidní důchody jsem nenašla bod, do kterého by zapadal můj zdravotní problém, mám vrozenou vadu pes equinovarus oboustranně. Děkuji za odpověď.

RENA
RENA

Dobrý den, zajímalo by mne, jaká by mohla být výše invalidního důchodu jakéhokoliv stupně, pokud je syn od ukončení školy v roce 2015 veden na úřadě práce a měl jen jedno 14-denní zaměstnání. Děkuji za odpověď.

Lenka
Lenka

Dobrý den, před 16 lety jsem byla na operaci kolen po úraze, mám od toho úrazu i problémy se zápěstím. Je možno toto hodnotit společně pro invalidní důchod? Byl mi zamítnut z důvodu 20 %, ale je mi to podivné. Jelikož to hodnotili podle kapitoly XIII., oddíl A, 1a, ale myslím, že to spadá pod úrazové a pooperační oddíly. Děkuji za radu.

Eli
Eli

Dobrý den. Mam Ménièrovu chorobu, která mě hodně omezuje. Skoro pořád se mi motá hlava, píská mi v uších, mám strach, že omdlím. Dodržuji dietu a životosprávu. Rodiče si myslí, že bych měla mít nárok na invalidní důchod. Sluch nijak postižený nemám. Slyším dobře – audio je v pořádku. Je tedy možné žádat o důchod? Děkuji.

Dana
Dana

Dobrý den, jsem po operaci kolene a mám primární gonartrózu oboustrannou. Jsem již 7 měsíců v neschopnosti a stále to není dobré. Noha po delší chůzi otéká, zvětší se o 4 centimetry a dost to bolí. Jelikož mám zaměstnání 12 hodin na nohou a pobíhat okolo mašiny (což tedy těch 12 hodin nezvládnu, neboť to je nápor na nohy), chci se zeptat, zda bych měla nárok na invalidní důchod. Je mi 57 let a za 4 roky jdu do starobního důchodu.

Olga
Olga

Dobrý den. Po druhé operaci nervus ulnaris mám trvale poškozený loketní nerv. Jedná se o postižení nervové soustavy – kapitola VI., položka 9, nebo postižení svalové a kosterní soustavy – kapitola XIII., oddíl C, příloha 4c? Mám dojem, že se jedná o postižení nervové soustavy. Jaký je Váš názor?
Děkuji.

Lyubov
Lyubov

Dobrý den, v roce 2012 operace páteře C5-C6, v záři 2016 operace C4-C5 a C6-C7. Diagnóza: Zúženi páteře, mnohočetné postižení páteře, spondylóza, herniace, stenóza. Po operačním výkonu mam obrnu hlasivek a hrtanu. Chci zeptat, zda bych měla nárok na invalidní důchod. Děkuji.

Andrea
Andrea

Dobrý den, kdyby měl manžel invalidní důchod 1. stupně, kolik by si mohl vydělat v práci? Je to nějak omezené? Kdyby vydělával 20 000 Kč, tak by mu důchod vzali? Děkuji za odpověď. Andrea.

Zdeňka
Zdeňka

Dobrý den, má dcera má vzácnou nemoc, prý je jen jediná v republice a nikdo jí nemůže pomoci. Nesmí na slunce ani na chvíli, proto nemůže sehnat práci a ke všemu má skoliózu páteře, po prodělané mozkové encefalitidě i kratší nohu a silně oslabenou levou ruku, nic v ní neunese, přesto jí invalidní důchod ani 1. stupně nedali. Je mi to divné, poradíte?

Miroslava
Miroslava

Dobrý den, mám po operaci kolene. Už 7 měsíců koleno bolí, natéká, nejde ohnout ani narovnat (debridement chrupavčitého defektu, chondropatie – gonartróza), chodím pořád o berlích a jsem na neschopence. Myslíte, že je nárok na invalidní důchod? Jinak pracuji jako uklízečka. Děkuji.

Darena
Darena

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti už 5. měsíc, mám začínající – incip. oboustrannou gonartrózu. V práci 8 h denně stojím, chodím nebo tahám (např. na paletě) těžké zboží, zapírám se tedy nohama. Chtěla bych do práce, ale taky vím, že můj zdravotní stav se rychleji zhorší. Můj lékař mi řekl, že si nemyslí, že by to uznali jako nemoc z povolání a na důchod to taky není. Chtěla bych znát Váš názor a jestli mám zkusit požádat o částečný důchod.

Eva Lesniaková
Eva Lesniaková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na invalidní důchod. Jsem silný migrenik, asi 3-krát týdně, léky nepomáhají.

Katerina
Katerina

Dobrý den, je mi 35 let, měla jsem rozsáhlejší infarkt. Jsem na mateřské a bojím se, co bude dál. Chtěla jsem se zeptat – může se na to dostat důchod?

Jana
Jana

Dobrý den. Havíř vyřazený na nejvyšší stupeň expozice v roku 1996. Dnes mi bylo zjištěno na nemocích z povolání, že mám zapřené plíce z uhelného prachu. Chodím pravidelně co dva roky na kontrolu. Mám nárok na invalidní důvod? Pobírám ještě rentu na ruce.

katka
katka

Prosím Vás, na levé oko jsem prakticky slepá – 19 D, pravé oko – 5 D. Vidím stále hůř: čáry, tečky, i tzv. střípky jako z rozbitého skla, začíná se to projevovat na výkonnosti v práci. Na oční chodím pravidelně, podle lékaře to prý už lepší nebude. V oboru pracuji již 30 let a nic jiného neumím, nechci s ostudou odejít. Mám nárok na ID, i když nemám pracovní neschopnost?

Lenka
Lenka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda posudkový lékař může zaměnit při posuzování invalidity pojmy středně těžké funkční postižení a těžké postižení (stenózy, abscesy, píštěle) dle ošetřujícího lékaře. Trpím Crohnovou chorobou, jsem po dvojité anastomóze s následnou ileostomií, květen 2016. Pracuji na částečný úvazek 20 hodin, dle posudkáře plný úvazek. Přiznal mi první stupeň invalidity a vypadá to, že mohu být ráda za jeho laskavost. Je možné se nějak bránit?
Děkuji za odpověď. Lenka

Darena
Darena
Dobrý den. Nenašla jsem v zákoníku práce, možná jsem špatně hledala, ale myslím, že žena nemůže tahat ručně (na ručním paletovém vozíku) paletu vážící 300 – 400 kg – a ještě do mírného kopečku. A pokud to dělá, a následně se i kvůli tomu vyskytnou zdravotní problémy, můžeme hovořit o ohrožení nemocí z povolání? Nemoc z povolání by možná uznali, kdybych měla 3. stupeň, co se týče mého zdravotního stavu, ale ten nemám. Co když mi závodní lékař napíše, že kvůli mému zdravotnímu stavu svou práci dál vykonávat nemůžu, ale neuzná ohrožení nemocí z povolání a já nebudu souhlasit? Kam… Číst vice »
Němec David
Němec David

Je možné získat částečný invalidní důchod při diabetu 1. stupně a vysokém tlaku? Má lékařka se mne od začátku snaží přesvědčit o tom (prý mne to nijak neomezuje), že nikoli. Mám diabetes prvního typu již 4 roky.

Věra
Věra

Dobrý den, bylo mně řečeno, že pacient s těžkými depresemi nově nemusí být nutně hospitalizován, ale postačující i ambulantní léčba na “odborném pracovišti” (u psychiatra). Totéž potvrdili dva lidé z mého okolí. Jedné známé ženě byl bez hospitalizace přiznaný invalidní důchod III. stupně právě na deprese: pokles pracovní schopnosti o 60 % + 10 % za polymorbiditu (apnoe, diabetes II, nadváha BMI 42, artróza IV, spondylartróza). Dobrá zpráva.

Horák Petr
Horák Petr

Dobrý den. Již delší dobu (v posledních 2 letech) trpím na záchvaty průjmů a silnými křečemi. Na gastroenterologii mně byl zjištěn dolichokolon, dále dolichosigma a dystopie céka. Uvedené obtíže jsou prý vrozené a omezují mě při výkonu práce, čímž přicházím o peníze. Mám nárok na nějaký invalidní důchod? Předem děkuji za odpověď. Horák

Dagmar
Dagmar

Dobrý den, od roku 2012 mám invalidní důchod 1. stupně po operaci výhřezu plotýnky (BFSS). Nyní jsem 2 měsíce po další operaci toho samého místa, tentokrát byl ovšem výhřez plotýnky doprava. Byla jsem na kontrole a mám problémy s druhou nohou, zatím nesmím ani na rehabilitace. Můžu žádat o zvýšení invalidního důchodu? Jde to i zpětně? Má to cenu? Rok jsem se trápila, než došlo k operaci a teď znovu. Můj lékař mě nepodpořil, prý mám být ráda za to, co mám. Děkuji za jakoukoliv reakci.

Víchová Dana
Víchová Dana

Dobrý den, je mi 53 let, mám osteochondrózu krční páteře C5, C6 a BPPV pravého ucha. Měla bych nárok na invalidní důchod?

wpDiscuz
loading
×