decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Nemoci pro invalidní důchod: tabulky OSSZ, výpočet

“Dlouhodobě bojuji s rakovinou. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale takhle nemůžeme žít napořád. Nemám žádný příjem – mohu dostat nějaké peníze od státu?,” píše Jana v diskusním fóru, věnovaném existenčnímu a životnímu minimu. Podobně svízelnou situaci může ulehčit invalidní důchod, vyplácený zdravotně postiženým lidem, kteří dostatečně dlouho odváděli důchodové pojištění. Hodnotí český právní řád jako dostatečně závažnou kupříkladu právě rakovinu? Samozřejmě ano. Vezměme všechny podmínky popořádku, abychom nakonec prostudovali nemoci pro invalidní důchod.

Nemoci pro invalidní důchod, tabulky OSSZ

Jak dlouho musíte platit důchodové pojištění?

Kdo dosáhl pokročilého věku jako lehkomyslný bohém, aniž odváděl státu “sociální”, v případě vážného zdravotního problému může skončit špatně. I když splní podmínku nemoci pro invalidní důchod, toto pojistné plnění logické nedostane. Ale jinak nemějme strach. Stát respektuje, že občané velmi mladí neměli vůbec čas důchodové pojištění platit.

Věk zdravotně postiženého
 Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let  méně než jeden rok
od 20 let do 22 let  jeden rok
od 22 let do 24 let  dva roky
od 24 let do 26 let  tři roky
od 26 let do 28 let  čtyři roky
nad 28 let  pět roků

Všechny nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Uvidíme, že mezi uznatelné nemoci pro invalidní důchod patří také některé infekce, těžká obezita nebo závažné duševní problémy. Stupeň zdravotního postižení určí procentuálně příslušný orgán sociálního zabezpečení.

Stupně invalidity podle poklesu pracovní schopnosti pojištěnce

  • 1. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 35 % až 49 %
  • 2. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 50 % až 69 %
  • 3. stupeň invalidity (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce nejméně o 70 %

Tabulky na invalidní důchody OSSZ

Pravděpodobný verdikt posudkového lékaře, respektive orgánu sociálního zabezpečení uvedeme v tabulkách, vždycky v závěrečném sloupci “PROCENTA”. (Často hledané tabulky na invalidní důchody OSSZ najdete pod následujícími odkazy.)

Výpočet invalidního důchodu

Jste zdravotně postižení? Splňujete podmínku sociálního pojištění i nemoci pro invalidní důchod? Zbývá podat přihlášku místnímu orgánu sociálního zabezpečení, který vyřídí formality. Nakonec pravděpodobně stanoví částku, kterou budete každý měsíc od státu dostávat, podle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.). Základem bude 10 % průměrné mzdy + 300 Kč (v roce 2019 tedy 10 % z 32 698 Kč + 300 Kč = po zaokrouhlení 3 270 Kč), ke kterému připočte procentní výměru invalidního důchodu za každý celý rok doby pojištění:

  •     0,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu prvního stupně,
  •     0,75 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu druhého stupně,
  •     1,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu třetího stupně.

Zkusme sestavit ukázkové příklady: Řekněme, že postižený člověk vydělával celých 10 let přesně 20 000 Kč hrubého měsíčně. Kvůli našemu sociálnímu státu však započteme jenom 15 847 Kč, protože nad takzvanou redukční hranici 14 388 Kč uznáváme jenom 26 % zbývající částky, aby pracovitější občané nepobírali výrazně více, než pomalejší nebo lenivější jedinci. V I. stupni invalidity potom dostáváme důchod 4 063 Kč (15 847 x 0,005 x 10 + 3 270), ve II. stupni 4 459 Kč (15 847 x 0,0075 x 10 + 3 270) a ve III. stupni 5 648 Kč (15 847 x 0,015 x 10 + 3 270).

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
18. Říj 2019   /   

Tags: důchod, invalidní důchod, nemoci, plat, pojištění, sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

146 Komentáře zapnuto "Nemoci pro invalidní důchod: tabulky OSSZ, výpočet"

Upozornit na
avatar
Hana kvavkova
Hana kvavkova

Dobrý den, jsem 7 měsíců na neschopence. Mám revmatologickou artritidu, otékají mi ruce, nohy, mám bolesti ramen a kolen. Pracuji jako prodavačka v masně, takže v chladu, tahám těžké bedny s masem, ale bolesti už mně nedovolily pokračovat. Mám šanci na invalidní důchod? Děkuji.

Vlasta
Vlasta

Dobrý den, mám fibromyalgii, artrózu, revma, vysoký krevní tlak, lupénku a psoriatickou artropatii. Mám nárok na invalidní důchod?

Bartošová
Bartošová

Dobrý den, druhý rok se léčím na boreliózu, chlamydie, mykoplazmu, dále mi byl v krevních testech objevený cytomegalovirus a Epstein-Barrové virus (EBV). Rok jsem byla na neschopence a poté Úřad práce. Jsem osoba zdravotně znevýhodněná. Pracovala jsem v masně. Bohužel mě ale MUDr. informovala, že trpím infekčním onemocněním, a tudíž pro mě práce v tomto odvětví není možná.

Marie
Marie

Dobrý den. Mám nárok na invalidní důchod, když mám koxartrózu, spondylartrózu, bolesti páteře a kyčlí? Děkuji. Marie

Lenka
Lenka

Dobrý den, je možné ukončit pracovní neschopnost i v případě, že invalidní důchod nezvednou na druhý stupeň a stále probíhá léčení? Děkuji za odpověď.

lenka
lenka
Dobrý den. Od loňského roku (30.5.2016) jsem v neschopnosti, která nadále trvá. Vloni jsem podstoupila 7 měsíční artroskopii kolene, kde mi sešívali oba menisky. Koleno se pomalinku rehabilitovalo, ale po nějakém měsíci se mi bolest opět vrátila zpátky – a navíc podstoupím za 14 dní ASKP kolene + exstirpace Bakerovy cysty. Dále mám podstoupit operaci štítné žlázy, kde mám uzlíky na obou lalocích, které se musí odstranit. Artritida 2. stupně + revma + páteř posunutá o 7 mm. Nyní jsem navíc i nezaměstnaná, protože mi nebyla prodloužena pracovní smlouva kvůli dlouhodobé nemoci. Mám nárok na částečný důchod? Děkuji vám za… Číst vice »
Lucie
Lucie

Dobrý den, asi osm let mě drží plotýnky (infuze, obstřik pod CT, epidurální obstřiky atd.), zjistily mi boreliózu, trpím na nízký tlak, nedávno synovektomie debridement, volně vlající zbytky vazu, výhledově viskosuplementace obou zápěstí pro futuro. Chtěla jsem se zeptat, jestli bych měla na něco nárok. Děkuji.

Michaela
Michaela

Bože, ty peníze uznané pro invalidní důchodce jsou směšné. :-( Na pokraji bídy. :-(

Jana Musilova
Jana Musilova

Dobrý den. Mám 2x infarkt. EFLK 40 %, dyskineze s malým aneurysmatickým vyklenutím, 3x zánět povrchových žil, CMP bez následků, hypertenzi, cholesteromii, křečové žíly, gonarthrosis I. sin., páteř omezena v rotacích (1/4). Pracovala jsem jako prodavačka, uklízečka. Mam nárok na invalidní důchod 3. stupně? Děkuji.

Radmil
Radmil

Dobrý den, 20 let mám chronickou pankreatitidu. Od loňského roku se můj stav zhoršil natolik, že jsem zhubl 20 kilogramů a našli mi cystu na hlavě. Jsem neustále unavený. Mám nárok na invalidní důchod?

Hrubá Radka
Hrubá Radka

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod 1. stupně kvůli kolenu, které se nezlepší. Navíc jsem po operaci hypofýzy, kterou nemohli lékaři celou odstranit. Užívám Hydrocortisony, které mám do konce života. Dávkování mám podle toho, jakou činnost budu dělat. Jinak jsem hrozně unavená. Ráda bych věděla, zda bych měla nárok na plný invalidní důchod. Děkuji Vám za odpověď.

Monika
Monika

Dobrý den, jsem po infarktu myokardu, mám adenom na hypofýze, sníženou funkci štítné žlázy a navštěvuji psychiatra. Mám nárok na nějaký důchod? Děkuji. Monika

Hana
Hana
Dobrý den, jsem zdravotní sestra a můj obvodní lékař myslí, že bych měla požádat o invalidní důchod. Zajímá mě Váš názor. Pro autoimunitní onemocnění mi byla odstraněna štítná žláza. Dále mám oční vadu, tupozrakost, strabismus, astigmatismus; brýle se 4 dioptriemi, přesto vidím velmi špatně za šera a za tmy, na dálku i na blízko. Na očním mi řekli, že můj zrak lepší nebude. Již rok neúspěšně léčím svoji epikondilitidu dominantní ruky. Nyní mi diagnostikovali sklerodermii, zatím s mírnými projevy. Poslední dva roky trpím těžkými únavovými stavy, někdy téměř kolabuji. Jsem značně omezena v pracovním i soukromém životě. Proto jsem musela… Číst vice »
Markéta
Markéta
Dobrý den. Prosím o Vaše vyjádření k nálezu na magnetické rezonanci, zda bych měla nárok na alespoň částečný invalidní důchod. Dominuje nález v segmentu L3\4 s výraznou osteochondrózou disku, s reaktivními lemy typu Modic I, asymetrickým posunem obratle L3 laterálně doprava a ventrálně při levém okraji, který způsobuje zřetelnější deformaci. Mírná sekundární spinální stenóza, počínající degenerace disků L1\2, L4-S1, podstatnější deformace epidurálních prostor v dalších segmentech nezjištěna. Moje poslední zaměstnání je sanitářka na operačním sále. Takže překládání lidí po operacích na denním pořádku. Neurolog zakázal zvedání těžkých břemen a práci ve vynucených polohách. Již devátým měsícem marodím. Děkuji za odpověď.… Číst vice »
Milan
Milan

Dobrý den, manželka (53 let) má invalidní důchod 1. stupně na bederní páteř, nově trpí také sklerodermií a artrózou kolene. Byla zaměstnaná jako uklízečka, ale protože práci nezvládala, musela dát výpověď ze zdravotních důvodů a přihlásit se na Úřadu práce. Myslíte, že by mohla mít nárok na vyšší stupeň invalidity? Odpovídající zaměstnání vzhledem ke svému zdravotnímu stavu asi nenajde. Každý lékař, ke kterému přijde, vyhrožuje invalidním vozíkem, takže jsme bezradní.

Monika Chamrová
Monika Chamrová
Dobrý den. Dnes mi přišel posudek o invaliditě: Byl mi odebrán důchod 1. stupně. Popíšu předchozí vývoj a poprosím o radu, jak mám nyní postupovat. V roce 1999 mi byl přiznán částečný invalidní důchod 1. stupně a v roce 2000 byl navýšen na 2. stupeň. Tento rok jsem požádala o změnu na 3. stupeň, nejsem schopna vykonávat práci. Byla jsem na posudkové kontrole a tam mi bylo sděleno, že mám s bídou nárok na první stupeň. Moje zdravotní problémy se nezměnily, naopak zhoršily. Podala jsem odvolání do Českých Budějovic a tam se mi odměnili úplným odebráním důchodu. Chci se zeptat,… Číst vice »
Darena
Darena

Dobrý den. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti, podpůrčí doba končí příští měsíc a jsem zdravotně znevýhodněná (OZZ). Svoje dosavadní zaměstnání vykonávat nemůžu, pracovní poměr bude ukončen.

Před týdnem jsem byla na pracovním lékařství, aby posoudili, zda došlo k ohrožení nemocí z povolání. Zajímá mne, pokud bych dostala kladnou odpověď, zda mám nárok na nějaké odškodnění od odpovědného zaměstnavatele, pro kterého však už nepracuji. A také zpětně? Děkuji za odpověď.

Libuše
Libuše

Dobrý den, jsem po revizi břicha. Měla jsem nádor vaječníku. Budu končit chemoterapii (6 dávek). Pracuji v kabelovně (výroba kabelových svazků). Marodím půl roku a nedokážu si představit, že budu opět stát 8 hodin denně. Jsem unavená. Mám nárok na invalidní důchod? Je mně 52 roků, dělám od 17 let.

Vendy
Vendy
Dobrý den. Jsem 4 roky po klíšťové encefalitidě. Lékař mi řekl, že bych nedostala ani částečný invalidní důchod. Mám brát B-komplex a zvyknout si. Užívám taky Rivotril (na noc, je návykový) a Secatoxin na cévy. Trpím bolestmi hlavy a únavou. Navíc se přidala cukrovka a rozpadají se mi nervové vlásečnice; údajně jde o neléčitelný problém. Pracuji v nepřetržitém provozu, abych uživila syny a po 4 hodinách jsem vyřízená. Doma uvařit a pomoci dětem s učením, je někdy nad moje úsilí. Takže přežívám. 90 leté babičky jsou čipernější než já. A se svou nervozitou a bolestí, kterou nelze ničím zmírnit, bych… Číst vice »
Lenka
Lenka

Dobrý den, zajímá mě souvislost mezi cukrovkou a invalidním důchodem. Musím brát inzulín, nebo i prášky? Děkuji.

Andrea
Andrea

Dobrý den, trpím Crohnovou chorobou. Jsem 5 let po operaci, ale o důchod jsem žádala teprve před 3 lety, jelikož jsem nevěděla, že mám nárok. Dostala jsem 1. stupeň, avšak pouze na rok, protože potom se můj stav stabilizoval. Podávala jsem odvolání, bez úspěchu. Paní neměla tabulky. Od letošního května opět marodím, kvůli stejnému problému, jelikož Crohnova nemoc probíhá chronicky a není léčitelná. V práci jsem měla jisté úlevy, ale pouze po dobu oficiálně uznané invalidity. Mohu znovu požádat o invalidní důchod? Děkuji. Nováková.

Jana
Jana

Dobrý den, již osm měsíců marodím s páteří. Na krční mám vyhřezlé plotýnky a zúžený páteřní kanálek. Dole v bederce mám také vyhřezlou plotýnku, vše do 4 milimetrů, ale s velmi problematickými důsledky: Neustále mi tuhne páteř a následně taky další – níže položené části těla, až po nohu. Operace prý nutná není, výsledky jsou všechny v normě. Denně však cítím bolesti, kapačky ani rehabilitace nezabírají, mají jenom chvilkový efekt. Neuroložka mi řekla, abych požádala o invalidní důchod. Myslíte, že mám šanci, když sice trpím stálými bolestmi, ale dle nálezu jsem v normě? Děkuji. Jana

Iveta
Iveta

Dobrý den, mám II. stupeň invalidity kvůli astmatu, přibyly ještě psychické problémy, trpím sociální fobií a depresemi, mám glaukom a problémy se štítnou žlázou. V červnu jsem požádala o zvýšení na III. stupeň, což bylo po přezkumu zamítnuto. Nyní trpím navíc ještě anginou pectoris, na kterou již měsíc užívám léky. Za jak dlouho můžu znovu požádat o zvýšení, a mám šanci na úspěch? Děkuji za odpověď.

Martina
Martina

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na alespoň I. stupeň invalidního důchodu. Diagnóza: vertebrogenní algický syndrom, Th/L páteře, při funkčních svalových dysbalancích, zřetězení poruchy do ramenních pletenců, chronické lumbago, dehydratace L4/5, lehká cirkulární protruze, coxarthrosis I. – II. stupně, oboustranně femoroacetabulární impingement (FAI) typu Pincer. Dále jsem po operacích: carcinoma in situ a kvůli srůstům, po fraktuře páteře Th 11, 12, L 1, 2. Děkuji.

Dagmar Recmannová
Dagmar Recmannová

Dobrý den, mám těžké astma. Trpím velkou dušností a pomalu nikam nedojdu, několikrát ročně prodělám zánět průdušek. Navíc jsem po náročné operaci kvůli skolióze páteře, kterou mám celou sešroubovanou, a proto napadám na levou nohu. Taky mě bolí levá ploténka. Mám nárok na invalidní důchod III. stupně? Děkuji.

Eva Jeřábková
Eva Jeřábková
Hezký den. Prosila bych o radu: Mám uznaný invalidní důchod 1. stupně. Nyní mi OSSZ ukončila neschopenku, protože pokud mám důchod na záda, tak údajně nemohu být dlouhodobě v neschopnosti. Bohužel, přestože jsem byla nyní doma, bolesti se začaly stupňovat. Proto jsem požádala OSSZ o přezkum, zdali nemám nárok na 2. stupeň invalidity Pokud mohu, napíši výsledky z Magnetické rezonance: osteochondrózy C5-6 a C6-7, chronický nález. Dorsální osteofytární valy přesahující 2 – 3 mm, nejvíce přesahující v C6-7 levostranně paramediálně až foraminálně doleva. Osteofyty kryjí protruze, jinak samostatná hernie není přítomná. Lehký útlak přední stěny míchy, která jinak bez myelopatie.… Číst vice »
Pavlína
Pavlína

Dobrý den, jsem třetím rokem doma bez práce. Tedy vlastně jsem zaměstnaná jako pěstoun. Mám zdravotní potíže se zády. Mám vyhřezlé ploténky, dále výrůstky na páteři, degenerativní změny. Na neurologii doporučeno cvičení a v ataku klidový režim, na operaci je moc brzo. Cvičím čtyřikrát týdně, platím si fyzioterapeuta. I přesto bolesti bederní páteře, lýtka, umrtvení či brnění nohy, někdy problém jít na velkou. Měla bych nárok na invalidní důchod?

Světlana
Světlana

Dobrý den, můžu požádat o invalidní důchod, když mám skoliózu a nemocné ledviny (obě dvě a jednu mi chtějí vyndat)? Děkuji předem za odpověď.

Jiří
Jiří
Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti od 3.10.2016, kdy jsem měl pracovní úraz. Řízl jsem se sklem, přičemž došlo k úplnému přerušení nervu v dlani pravé ruky, a byla těžce poškozena motorika palce. Měsíc po úraze jsem podstoupil operaci, při které byl nerv sešit. Již třikrát jsem podstoupil EMG, naposledy v září, ale výsledky vyšly stejné jako před operací. ČSSZ mi prodloužilo nemocenské dávky o tři měsíce, tedy do půlky ledna 2018. Momentálně ruka zůstává ve stavu, kdy sešité místo bolí a před měsícem jsem podstoupil operaci jizvy kvůli pnutí a půl palce mám necitlivý. Navíc nedokážu palec odtáhnout od… Číst vice »
Helena
Helena

Dobrý den, jsem po operaci bederní páteře L5/S1 s kořenovým útlakem nervu, mám ochablou nohu, svalové křeče atd. Pracuji fyzicky, nemocenskou již vyčerpala (380 dní), nyní jsem na Úřadu práce, po Novém roce nastupuji jako dělnice. Posudková lékařka mi nedala invalidní důchod, jen omezení (osoba zdravotně znevýhodněná – OZZ). Chtěla bych se odvolat proti rozhodnutí. Měla bych však šanci, abych dostala aspoň 1. stupeň? Předem děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×