decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Nezabavitelná částka v roce 2018 (insolvence)

Dluhy se bohužel staly normální součástí našich životů. Kdekdo splácí hypotéku na dům, leasing na automobil, nebo spotřebitelský úvěr na vybavení domácnosti. Dokud máme příjmy vyšší než výdaje, všechno vypadá v pořádku. Ale stačí vyhazov ze zaměstnání, nemoc nebo rozvod, a najednou nestíháme platit! Ve speciálních článcích popisujeme spory, které aktuálně řeší exekutoři (ZDE) a taky podmínky oddlužení, které probíhá za pomoci insolvenčního správce (ZDE). Tady spočítáme, kolik činí takzvaná nezabavitelná částka v roce 2018.

Netrpělivcům ušetří čas kalkulačka, výpočet vysvětlíme

Nejdříve dejme přednost lidem, kteří spěchají nebo nemají chuť pročítat podrobnosti. Do následující tabulky vepište dva údaje: svůj čistý měsíční příjem (obvykle celou čistou mzdu, bez náhrad za služební cesty apod.) a počet vyživovaných osob (započítat můžeme manželku nebo manžela a děti). Kalkulačka obratem ukáže, jaká vám zbude nezabavitelná částka v roce 2018: Buďto při exekuci, pokud nemusíte splácet přednostní pohledávky, anebo v ostatních případech, včetně oficiální insolvence (oddlužení).

Kalkulačka má pouze orientační charakter, v praxi záleží na detailech konkrétní situace, jak uvidíme níže.

Nezabavitelná částka v roce 2018 podle počtu závazků

Výpočet najdeme vysvětlený ve Sbírce zákonů. Zalistujeme tedy právními předpisy č. 182/2006 Sb. (insolvenční zákon), č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád) a č. 595/2006 Sb. (nařízení vlády o nezabavitelných částkách).

 1. Základní nezabavitelná částka představuje 2/3 ze součtu individuálního životního minima (3 410 Kč) a normativních nákladů na bydlení (v roce 2018 podle vládního nařízení 5 928 Kč): 6 225 Kč. Za každou vyživovanou osobu připočteme čtvrtinu, takže pokud máte například manželku a 2 děti, dostáváme 10 894 Kč.
 2. Připočtěme ještě jednou celé životní minimum a normativní náklady na bydlení (dohromady 9 338 Kč) a získáme strop, nad který bude veškerý příjem stržen. Například manžel a otec 2 dětí, který vydělává 30 000 Kč čistého, takhle jistě ztratí 9 768 Kč měsíčně.
 3. Rozdíl mezi nezabavitelnou částkou a “srážkovým stropem” rozdělíme na třetiny. Kdo poctivě splácel přednostní pohledávky, dostane k dobru 2/3 tohoto zbytku. Kdo dluží přednostní pohledávky nebo prochází procesem oddlužení (insolvence), dostane jenom 1/3 tohoto zbytku. Uvedenému manželi a dvojnásobnému otci nakonec zbude 17 120 Kč, nebo 14 007 Kč.

Co jsou přednostní pohledávky podle Občanského soudního řádu:

 • výživné, nebo příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví, nebo úmyslnými trestnými činy
 • daně, poplatky a obdobná peněžitá plnění
 • náhrady přeplatků na dávkách nemocenského, úrazového a důchodového pojištění
 • pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
 • pojistné na veřejné zdravotní pojištění
 • náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
 • náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
 • regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
 • náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

Ještě k tématu:

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: dluhy, kalkulačka, rodina

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

41 Komentáře zapnuto "Nezabavitelná částka v roce 2018 (insolvence)"

Upozornit na
avatar
Vondráčková Helena
Vondráčková Helena

Výše uváděné nezabavitelné částky jsou stále jen pro rok 2016, ne pro rok 2017, jak uvádíte.

Jana
Jana

Jaká je nezabavitelná částka při insolvenci pro jednotlivce, bez vyživovaných osob? Děkuji.

Ludmila
Ludmila

Dobrý den, mám hrubou mzdu 12 000 Kč a po exekuci zbývá 9 869 Kč. Vyživuji dvě děti do 15 let. Budu mít v roce 2017 více? Co mi zůstane? Děkuji za odpověď.

Vanda
Vanda

Dobrý den, je možné, aby exekutor nařídil při měsíčním příjmu 11 572 Kč, dvou vyživovaných osobách, aby z důchodu vyplácela OSSZ cca 9 200 Kč a zaměstnavateli, aby poukazoval celou mzdu na úhradu nepřednostní pohledávky?

Andrea
Andrea

Dobrý den, na insolvenci se mi strhává 5 000 Kč, zbývá mi 8 800 Kč. Žádné další osoby nevyživuji. Zvýší se mi nezabavitelná mzda? Děkuji.

Lea
Lea

Kolik dostanu od státu nemocenskou, když mám 19 000 Kč čistého?

Bronislava
Bronislava

Dobrý den, mohu žádat o insolvenci manželů i v případě, že dlužím na sociálním a zdravotním pojištění? Děkuji za odpověď.

Monika
Monika

Srážka z prosincové mzdy provedená v lednu – jaké nezabavitelné minimum se použije (platné pro rok 2016, nebo 2017)? Děkuji.

Čermáková
Čermáková

Moniko, na srážku loňské prosincové mzdy se vztahují údaje, platné pro rok 2016. Pravidla pro rok 2017 se použijí teprve při úpravě letošní lednové mzdy.

Adéla
Adéla

Dobrý den, loňský rok jsem měla hrubou mzdu 10 900 Kč a po srážce insolvence mi zůstávalo 7 300 Kč. Letos nám zaměstnavatel zvýšil mzdu na 13 900 Kč. Mám počítat, že mi insolvence strhne celé 3 000 Kč, co dostanu navíc? Nemám žádnou vyživovací povinnost. Děkuji.

Michaela Rutarová
Michaela Rutarová

Dobrý den, pochopila jsem z článku správně, že náhrady (např. za ubytování mimo místo trvalého pobytu, za dopravu) se nezapočítávají k čisté mzdě, tudíž je dostanu navíc k nezabavitelné částce? A patří sem třeba i náborový příspěvek? Děkuji za odpověď, Michaela

Barbora
Barbora

Dobrý den, v březnu nám mají vracet daně. Máme povolené oddlužení, ale soud proběhne až v květnu. Chtěla jsem se zeptat, jestli daně dostaneme, nebo budou zabaveny insolvenčním správcem.

David
David

Dobrý den, bylo mi povoleno oddlužení a teď v březnu bude poprvé stržena část příjmu. Soud nařídil, abych platil 7 000 Kč měsíčně, v usnesení však neuvedl, jakou částku mně zaměstnavatel musí ponechat. Zůstanou mi například příplatky za pravidelné přesčasy a třináctý plat, který dostávám dvakrát ročně? Během insolvence jsem dostal přidáno i na základním platu. Děkuji za odpověď. David L.

Kamila
Kamila

Dobrý den, 1.3.2017 jsem měla soud skrze oddlužení. Byla schválena insolvence, a tak mám pár otázek ohledně mzdy. V soudních papírech bylo uvedeno, že pobírám čistou mzdu 13 500 Kč a každý měsíc by mělo být strženo 4 100 Kč. Ale od března mi zvýší mzdu na 17 000 Kč, takže mě zajímá, jestli mi opravdu v dubnu strhnou jenom uvedených 4 100 Kč, anebo exekuce stoupne spolu s platem. Navíc v dubnu mají přijít vrácené zálohy na daň z příjmu; budou taky zabaveny? Jinak jsem samoživitelka jednoho dítěte.

Markéta Chrudimská
Markéta Chrudimská

Dobrý den. Vaše kalkulačka spočítala, že mi z čisté mzdy 18 834 Kč zbude nezabavitelná částka 15 387 Kč. Mám 2 děti. Opravdu mi exekutor nemůže strhnout z platu více? A co ten zbytek mzdy? Známí říkali, že mi exekutor může nechat jenom životní minimum. Děkuji.

Jitka
Jitka

Dobrý den, letos v prosinci mi bude končit insolvence. Od července 2015 jsem nezaměstnaná, pečuji o osobu blízkou a pobírám invalidní důchod 1. stupně (4 997 Kč). Jiný příjem nemám. Strhávají mi 1 280 Kč. Od 18.5. mám přiznaný invalidní důchod 3. stupně, což znamená, že dostanu přidáno. Kolik mi můžou strhávat? Děkuji.

Štěpán
Štěpán

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kolik mi insolvenční správce nechá, když budu mít mzdu 22 000 Kč čistého a platím výživné na jedno dítě. Děkuji.

Martina
Martina

Prosím o odpověď: Ovdovělý pan Novák má dvě vlastní děti (A a B), podepsal prohlášení a vydělává čistou mzdu 16 198 Kč. Sdílí domácnost s družkou Janou, která pečuje o dítě C. A spolu mají ještě dítě D. Jaká bude čistá mzda pana Nováka v případě insolvence?

Veronika
Veronika

Dobrý den, s jedním zaměstnavatelem mám uzavřený hlavní pracovní poměr + dohodu o provedení práce. Insolvenční správkyně počítá nezabavitelnou částku pouze z HPP (9 000 Kč) a dohodu (4 000 Kč) strhává celou. Pokud postupuje správně, je pro mne tento pracovní poměr při insolvenci nevýhodný? Děkuji za odpověď.

Roman
Roman
Dobrý den. Jsem v insolvenci (společné oddlužení manželů). Já mám příjem zhruba 25 000 Kč čistého, manželka 1 830 Kč (dohoda o pracovní činnosti – 300 hodin/rok). Máme dvě děti, syn letos v březnu dovršil 15 let, takže manželce od dubna vznikla povinnost, aby platila zdravotní pojištění (1 647 Kč/měsíc). Informoval jsem insolvenčního správce, připojil doklady, ale v květnové výplatě mi novou skutečnost nezohlednil. Poslal mi stejnou sumu jako obvykle: okolo 14 000 Kč (z toho platba SIPO = 8 578 Kč, takže po odečtení nákladů na byt zůstává 7 250 Kč). Když manželka zaplatí ještě pojištění 1 647 Kč,… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×