Svoji tělesnou a duševní existenci upíšeme ďáblovi snadno. Hloupé peněžní půjčky vlastně znamenají, že věřitelům prodáváme svoji budoucnost. Pokud těžce onemocníme nebo ztratíme práci, začne skutečné peklo: bezmoc, exekuce majetku, stále rostoucí dluhy… Materiální chudobu řešme raději sociálními dávkami a spotřebitelské úvěry odmítejme. Osobní bankrot je příliš snadný, ale oddlužení bývá bolestivé.

Úpadek obvykle znamená, že máme více věřitelů a nejsme schopni vyrovnávat svoje peněžité závazky, které jsou déle než 30 dnů po splatnosti. Podrobnosti stanovuje insolvenční zákon (182/2006 Sb.). Obtížnost nastalé situace vyjádřeme několika čísly. Osobní bankrot můžeme vyhlašovat od ledna 2008, což využívají desetitisíce lidí, ale první člověk dosáhl úplného oddlužení teprve roku 2013! Už samotné vyplnění žádosti vyžaduje talent, patřičné vzdělání nebo odbornou pomoc.

Osobní bankrot podle typu věřitele

Nejdříve rozlišme klíčové pojmy. Takzvanému zajištěnému věřiteli ručíme svým majetkem, zatímco nezajištěnému věřiteli jsme dali jenom slib. Například nesplacená hypotéka bývá kompenzovaná domem a nesplacený leasing bývá vyrovnáván automobilem apod., takže dlužník nemusí spadnout do záporných čísel. Osobní bankrot komplikují především spotřebitelské a podnikatelské úvěry. Kdo půjčku projedl, procestoval nebo promrhal špatným byznysem, vyvázne hůře.

Instituci oddlužení smí využít prakticky kdokoli, ale…

  • dluhy vzniklé podnikáním vyžadují souhlas nezajištěného věřitele, nebo splnění speciální podmínky *.
  • oddlužení znamená, že nezajištěným věřitelům splatíme aspoň část svých závazků, obvyklým minimem je 30 %.
  • osobní bankrot potom může zapříčinit, že nadále nezvládneme splácet například hypotéku, jak uvidíme dále.

Podmínky a splátkový kalendář pro oddlužení

Další cestu dlužníka lemuje několik státních institucí. Ministerstvo spravedlnosti vydalo formulář návrhu oddlužení, který dostaneme v sídle místního krajského soudu, včetně pokynů pro vyplnění. Veřejný ochránce práv doporučuje, abychom požádali o pomoc advokáta, nebo neziskovou organizaci Poradna při finanční tísni, o. p. s. Vyplněný formulář odevzdáme krajskému soudu, který rozhodne, zda oddlužení povolí.

Osobní bankrot potom mívá následující etapy:

  • uhradíme náklady insolvenčního řízení.
  • pokud máme zajištěné věřitele, ztratíme majetek, kterým jsme ručili.
  • 5 let budeme dodržovat přidělený splátkový kalendář, umožňující jenom velmi skromný život.

* Speciální podmínka pro zahájení oddlužení (osobní bankrot), pokud dluhy vznikly podnikáním, podle § 389 odst. 2: Jde o pohledávku věřitele, která zůstala neuspokojena po skončení insolvenčního řízení, ve kterém insolvenční soud zrušil konkurs na majetek dlužníka po obdržení zprávy insolvenčního správce o splnění rozvrhového usnesení, nebo zjistí-li, že pro uspokojení věřitelů je majetek dlužníka zcela nepostačující; přitom se nepřihlíží k věcem, právům a jiným majetkovým hodnotám vyloučeným z majetkové podstaty.

11 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den,pane Woffe,měl by notář zjišťovat,zda-li někdo z dědiců není v insolvenci?Děkuji

  2. Pane Woffe, jsem v insolvenci formou oddlužení. Máte pocit, že pokud se čistý příjem meziměsíčně liší o 5 korun a rozdíl mezi srážkami činí 1 206 Kč, je na mzdové účtárně všechno v pořádku? Mě tam totiž přesvědčují, že chybu neudělali. V některých měsících roku 2017 rozdíl činil více než 2 000 Kč. Insolvenční správce jenom konstatoval, že skutečně nebylo postupováno správně. Co mám dělat? Mohu jako soukromá osoba požadovat audit na svou mzdu?
    Děkuji za odpověď.

  3. Dobry den, již 3 a půl roku jsem v oddlužení. Ale nyní jsem na neschopence kvůli těhotenství. Jaká je tedy aktuálně moje nezabavitelná částka? Můj příjem před neschopností byl kolem 20 000 Kč. Příští měsíc již nastupuji na mateřskou a splaceno mám více než 60 %, ale chtěla bych znát, co bude dál. Děkuji moc. Nováková Lenka

  4. Dobrý den, mám částečný důchod 5 454 Kč, z čehož mi kvůli insolvenci srážejí 1 600 Kč. Dnes jsem dostala dávku nemocenské 3 393, což bylo opět sníženo o 680 Kč. Z čeho mám žít? Celkově jsem měla platit 4 100 Kč, ale při první srážce vyšlo 10 500 Kč: 8 900 Kč z platu + 1 600 Kč z důchodu. Zůstalo mi 5 000 Kč a dluh narůstá. Nemám, z čeho platit nájem atd. Takto jsem si tu insolvenci nepředstavovala.

  5. Dobrý den. Prosím o radu. Manželka pobírá invalidní důchod, a navíc ještě pracuje. Z důchodu je strháváno něco málo přes tisíc korun. A z platu ve výši 12 400 Kč insolvenční správce poslal 2 500 Kč. Jak, prosím, fungují srážky v tomto případě? Může insolvenční správce odečíst ze mzdy 10 000 Kč?
    Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, pane Fibichu, použijte, prosím, kalkulačku pro výpočet nezabavitelné částky při insolvenci, pod TÍMTO odkazem. Záleží na celkovém čistém příjmu dlužníka a na počtu takzvaných vyživovaných osob (manžel + případně malé děti apod.). Bohužel jste neuvedl všechny potřebné informace, a proto nemohu provést výpočet za Vás.

  6. Jsem v konkurzu a veškerý můj majetek byl zpeněžený, což bohužel nestačilo na umoření všech dluhů. Je mi již 60 let a nemám prakticky žádné příjmy. Přemýšlím o takzvaném nepatrném konkurzu, o který podle insolvenčního zákona jde, pokud:

    „a) dlužníkem je fyzická osoba, která není podnikatelem, nebo
    b) nebyl zjištěn celkový obrat dlužníka podle zvláštního právního předpisu za poslední účetní období předcházející prohlášení konkursu přesahující 2 000 000 Kč a dlužník nemá více než 50 věřitelů“
    .

    Následně například „k vyloučení nedobytných pohledávek a věcí, práv nebo jiných majetkových hodnot, které není možné prodat, není nutný souhlas insolvenčního soudu ani věřitelského orgánu“.

  7. Dobrý den. Manželovi zvýšili důchod na 12 400 Kč. Já mám příjem 7 800 Kč. Máme nezletilého syna. Ráda bych věděla, kolik činí nezabavitelná částka v insolvenci pro každého z nás. Děkuji za odpověď. Stebelova

    • Dobrý den, paní paní Stebelova, nezabavitelnou částku při insolvenci Vám spočítá kalkulačka pod TÍMTO odkazem. Záleží nejenom na čistém příjmu, ale také na počtu vyživovaných osob (včetně manžela nebo manželky). Takže: Když započítáme 2 vyživované osoby a čisté příjmy ve výši Vámi uvedených částek, vychází 10 288 Kč (z důchodu) a 7 800 Kč (tedy v druhém případě žádná insolvenční srážka).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno