decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Otcovská dovolená 2018 (poporodní péče): kalkulačka

Automatizované stroje zastanou většinu práce v zemědělství, průmyslu i službách, takže dostaneme více času na rodinu. Vize třídenního víkendu sice zůstává jenom teorií, ale matkám a novorozencům pomůže otcovská dovolená, přesněji poporodní péče tatínků, kteří mají zaplacené nemocenské pojištění. Pravidla jsou podobná jako pro peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), takže můžeme použít stejnou ministerskou kalkulačku.

Otcovská dovolená potrvá týden, v rámci nemocenského pojištění

Zásadní rozdíl mezi právem maminky a tatínka tkví “pouze” v délce placeného volna. Rodička dává svému malému savci vlastní mléko, takže obvykle zůstává doma podstatně déle, řádově několik měsíců. Zatímco otcovská dovolená 2018 musí začít v období 6 týdnů po narození potomka a potrvá “pouze” jeden nepřerušený týden. Nejde přitom o žádnou sociální dávku, tatínek bude mezitím placený z nemocenského pojištění.

Například poporodní péče živnostníků, kteří poslední tři měsíce odváděli státu jenom minimální zálohy, nebude z veřejného rozpočtu financovaná vůbec. Zatímco zaměstnanci mají otcovskou dovolenou jistou, respektive povinně předplacenou v rámci svojí mzdy. Tatínkem přitom rozumíme muže, který má ctihodný titul zapsaný v matrice. Nárok na placenou otcovskou dovolenou získá také dobrodinec, který převezme do náhradní péče dítě mladší 7 let. Nehraje roli, jestli jsou matka a dítě doma, nebo ještě zůstávají ze zdravotních důvodů v nemocnici.

Kalkulačka spočítá, jak vysoká bude dávka poporodní péče 2018

Otcovská dovolená znamená, že pojištěnec během týdne rodinného štěstí dostane 70 % svého vyměřovacího základu. Výpočet bude stejný jako pro peněžitou pomoc v mateřství, takže můžeme využít následující kalkulačku Ministerstva práce a sociálních věcí. Zaměstnanec vyplní do zelených políček číslo 7 (kalendářních dnů) a svou hrubou měsíční mzdu (obvykle průměr za posledních 12 kalendářních měsíců).

Žijeme v sociálním státě, takže výkonnější otcové dostanou menší podíl svojí běžné produkce než ostatní, kvůli takzvaným redukčním hranicím. Dávka poporodní péče v roce 2018 zkrátka připomíná progresivní zdanění příjmů, založené na slevách, zvýhodněních a bonusech.

K TÉMATU:

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
08. Bře 2017   /   

Tags: pojištění, rodina, společnost

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
loading
×