decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Otcovská dovolená 2019 (poporodní péče): kalkulačka

Automatizované stroje zastanou většinu práce v zemědělství, průmyslu i službách, takže dostaneme více času na rodinu. Vize třídenního víkendu sice zůstává jenom teorií, ale matkám a novorozencům pomůže otcovská dovolená, přesněji poporodní péče tatínků, kteří mají zaplacené nemocenské pojištění. Poměrně novou finanční dávku mohou využít také letos, v roce 2019. Pravidla jsou podobná jako pro peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), ale využijeme speciální ministerskou kalkulačku.

Otcovská dovolená potrvá týden, v rámci nemocenského pojištění

Zásadní rozdíl mezi právem maminky a tatínka tkví “pouze” v délce placeného volna. Rodička dává svému malému savci vlastní mléko, takže obvykle zůstává doma podstatně déle, řádově několik měsíců. Zatímco otcovská dovolená 2019 musí začít v období 6 týdnů po narození potomka a potrvá “pouze” jeden nepřerušený týden. Nejde přitom o žádnou sociální dávku, tatínek bude mezitím placený z nemocenského pojištění.

Například poporodní péče živnostníků, kteří poslední tři měsíce odváděli státu jenom minimální zálohy, nebude z veřejného rozpočtu financovaná vůbec. Zatímco zaměstnanci mají otcovskou dovolenou jistou, respektive povinně předplacenou v rámci svojí mzdy. Tatínkem přitom rozumíme muže, který má ctihodný titul zapsaný v matrice. Nárok na placenou otcovskou dovolenou získá také dobrodinec, který převezme do náhradní péče dítě mladší 7 let. Nehraje roli, jestli jsou matka a dítě doma, nebo ještě zůstávají ze zdravotních důvodů v nemocnici.

Kalkulačka spočítá, jak vysoká bude dávka poporodní péče 2019

Otcovská dovolená znamená, že pojištěnec během týdne rodinného štěstí dostane 70 % svého vyměřovacího základu. Výpočet bude podobný jako pro peněžitou pomoc v mateřství, ale využijeme speciální kalkulačku Ministerstva práce a sociálních věcí. Zaměstnanec vyplní do zelených políček číslo 7 (kalendářních dnů) a svou hrubou měsíční mzdu (obvykle průměr za posledních 12 kalendářních měsíců).

Žijeme v sociálním státě, takže výkonnější otcové dostanou menší podíl svojí běžné produkce než ostatní, kvůli takzvaným redukčním hranicím. Dávka poporodní péče v roce 2019 zkrátka připomíná progresivní zdanění příjmů, založené na slevách, zvýhodněních a bonusech.

K TÉMATU:

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
15. Led 2019   /   

Tags: pojištění, rodina, společnost

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

4 Komentáře zapnuto "Otcovská dovolená 2019 (poporodní péče): kalkulačka"

Upozornit na
avatar
Jan
Jan

Dobrý den. Mám nárok na otcovskou dovolenou, když se mi narodil syn 31.12.2017? Šestinedělí končí asi 10.2.2018. A otcovská dovolená platí od 1.2.2018, pokud se nepletu. A do uvedeného týdne patří taky víkend, nebo sedm pracovních dnů? Děkuji za odpověď.

Zdenek
Zdenek

Dobrý den. Každým dnem očekáváme narození dítěte. Jenomže koncem ledna nastupuji na neschopenku, na plánovanou operaci. Mám nárok na otcovskou dovolenou?

wpDiscuz
loading
×