decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Peněžitá pomoc v mateřství 2017: státní kalkulačka

Těhotenství vrcholící porodem pořádně vyčerpává ženský organismus. S rostoucím bříškem přibývají kilogramy, přičemž maminka musí respektovat chutě svého plodu. Dříve oblíbená jídla mohou vzbuzovat nevolnost. Zodpovědný muž, který aspoň jako pomocník prožívá požehnaný stav a sleduje hrdinství svojí partnerky, pociťuje úctu a obdiv. Kolik činí peněžitá pomoc v mateřství 2017, vyplácená z nemocenského pojištění?

Peněžitá pomoc v mateřství 2017 má podmínky

Český stát bývá nazývaný sociálním státem. Vyplácí například rodičovské příspěvky (každé mladé rodině) anebo přídavky na děti (nízkopříjmovým rodinám). Obě dávky jsou definované zákonem o státní sociální podpoře, podrobnosti najdete ZDE. Peněžitá pomoc v mateřství některé maminky úplně mine. Vyplývá totiž ze zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.), takže není automatickým občanským právem, ale “předplacená” v rámci předchozích sociálních odvodů. Peněžitá pomoc v mateřství náleží pouze mamince, která:

  • A/ V den nástupu na mateřskou je zaměstnankyní (nebo v ochranné lhůtě), a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
  • B/ V den nástupu na mateřskou je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Ochranná lhůta kryje nedávno propuštěné zaměstnankyně a trvá tolik kalendářních dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Od lékaře k zaměstnavateli, nebo na “socku”

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Existuje výjimka: Gynekologa samozřejmě nemá smysl navštěvovat kvůli převzetí již narozeného dítěte do péče. V takovém případě stáhnete a vyplníte formulář ZDE, i bez pomoci lékaře. Zaměstnanec potom předá dokument zaměstnavateli, osoba samostatně výdělečně činná rovnou okresní správě sociálního zabezpečení.

Datum úvodní výplaty není zákonem pevně dané. Peněžitá pomoc v mateřství začíná dnem, který maminka stanoví mezi počátky 8. a 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Co když svoji volbu nevyužije? Potom mateřská začíná 6. týdnem před očekávaným dnem porodu.

Mateřskou spočítá kalkulačka Ministerstva práce

Peněžitá pomoc v mateřství většinou představuje 70 % dřívějších výdělků pojištěnky. Lépe honorované zaměstnankyně a podnikatelky dostanou procentuálně méně. Při hrubých měsíčních výdělcích nad 28 000 Kč jsou totiž přísněji nastaveny takzvané redukční hranice. Zkráceně řečeno, systém veřejného pojištění zmírňuje příjmové rozdíly v populaci. Uveďme několik příkladů, při 196 dnech mateřské:

  • Hrubý měsíční výdělek do 28 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 70 %
  • Hrubý měsíční výdělek 43 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 60 %
  • Hrubý měsíční výdělek 100 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 35 %

Výplatu zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení, ale následující kalkulačku zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stačí vyplnit 2 zelená políčka: počet kalendářních dnů pomoci (maximálně 196 při porodu jedno dítěte, 259 při narození vícerčat) a vyměřovací základ (zpravidla průměrný hrubý měsíční výdělek během posledních 12 kalendářních měsíců). Vyjde peněžitá pomoc v mateřství 2017.
(Mějte trpělivost, může trvat několik sekund, než se kalkulačka zobrazí. V případě potíží stáhnete excelovou tabulku ZDE.)

Zákon umožňuje, aby na mateřskou nastoupil manžel matky nebo otec dítěte.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2017   /   

Tags: kalkulačka, Ministerstvo práce a sociálních věcí, plat, pojištění, rodina

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

2 Komentáře zapnuto "Peněžitá pomoc v mateřství 2017: státní kalkulačka"

Upozornit na
avatar
hana
hana

Dobrý den, když mě propustí z důvodu ukončení smlouvy, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Dnes mně zjistily, že jsem těhotná a napsaly mně neschopenku z důvodů, že pracuji v automobilce. Je tam těžká práce a smlouva mně končí v prosinci. Děkuji za odpověď. Kozáková

wpDiscuz
loading
×