decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Peněžitá pomoc v mateřství 2019: státní kalkulačka

Těhotenství nejdříve pozvolna, a nakonec prudce přechází do porodu, přičemž zatěžuje a vyčerpává ženský organismus. S rostoucím bříškem přibývají kilogramy, zatímco maminka musí respektovat chutě svého plodu. Chůze dává srdíčku a plicím zabrat stejně, jako dříve běh – a oblíbená jídla mohou vzbuzovat nevolnost. Zodpovědný muž, který aspoň jako pomocník prožívá požehnaný stav a sleduje hrdinství svojí partnerky, pociťuje úctu a obdiv. Kolik činí peněžitá pomoc v mateřství 2019, vyplácená z nemocenského pojištění?

Pojistnou dávku buďto máte, nebo nemáte předplacenou

Česká republika bývá nazývaná sociálním státem. Vyplácí například rodičovské příspěvky (každé mladé rodině) anebo přídavky na děti (nízkopříjmovým rodinám). Obě dávky jsou definované zákonem o státní sociální podpoře, podrobnosti najdete ZDE. Peněžitá pomoc v mateřství některé maminky úplně mine, stejně jako placená otcovská dovolená potěší jenom připravené tatínky. Vyplývá totiž ze zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.), takže není automatickým občanským právem, ale “odměnou za předplatné”, přesněji za předchozí sociální odvody. Peněžitá pomoc v mateřství náleží pouze mamince, která:

  1. V den nástupu na mateřskou je zaměstnankyní (nebo v ochranné lhůtě), a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
  2. V den nástupu na mateřskou je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Ochranná lhůta kryje nedávno propuštěné zaměstnankyně a trvá tolik kalendářních dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Od lékaře k zaměstnavateli, nebo na “socku”

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Existuje výjimka: Gynekologa samozřejmě nemá smysl navštěvovat kvůli převzetí již narozeného dítěte do péče. V takovém případě stáhnete a vyplníte formulář ZDE, i bez pomoci lékaře. Zaměstnanec potom předá dokument zaměstnavateli, osoba samostatně výdělečně činná rovnou Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

Datum úvodní výplaty není zákonem pevně dané. Peněžitá pomoc v mateřství začíná dnem, který maminka stanoví mezi počátky 8. a 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Co když svoji volbu nevyužije? Potom mateřská začíná 6. týdnem před očekávaným dnem porodu.

Peněžitá pomoc v mateřství 2019 podle kalkulačky

Peněžitá pomoc v mateřství většinou představuje 70 % dřívějších výdělků pojištěnky. Lépe honorované zaměstnankyně a podnikatelky dostanou procentuálně méně. Při hrubých měsíčních výdělcích nad 28 000 Kč jsou totiž přísněji nastaveny takzvané redukční hranice. Zkráceně řečeno, systém veřejného pojištění zmírňuje příjmové rozdíly v populaci. Uveďme několik příkladů, při 196 dnech mateřské:

  • Hrubý měsíční výdělek do 30 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 70 %
  • Hrubý měsíční výdělek 45 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 61 %
  • Hrubý měsíční výdělek 100 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 37 %

Výplatu zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení, ale následující kalkulačku zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stačí vyplnit 2 zelená políčka: počet kalendářních dnů pomoci (maximálně 196 při porodu jedno dítěte, 259 při narození vícerčat) a vyměřovací základ (zpravidla průměrný hrubý měsíční výdělek během posledních 12 kalendářních měsíců). Vyjde peněžitá pomoc v mateřství 2019.

Zákon umožňuje, aby na mateřskou nastoupil manžel matky nebo otec dítěte.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
15. Led 2019   /   

Tags: kalkulačka, Ministerstvo práce a sociálních věcí, mzda, plat, pojištění, rodina

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

6 Komentáře zapnuto "Peněžitá pomoc v mateřství 2019: státní kalkulačka"

Upozornit na
avatar
hana
hana

Dobrý den, když mě propustí z důvodu ukončení smlouvy, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Dnes mně zjistily, že jsem těhotná a napsaly mně neschopenku z důvodů, že pracuji v automobilce. Je tam těžká práce a smlouva mně končí v prosinci. Děkuji za odpověď. Kozáková

Jindřiška
Jindřiška
Dobrý den, nemám nárok na mateřskou, smlouva mi skončila už před více než 2 lety. Za jakých podmínek však může na mateřskou nastoupit muž? Musela bych oficiálně hledat práci a on by byl od 7 týdne doma? Nebo jaký “status” bych musela mít, aby mateřskou dostal? Někde jsem četla, že o dítě mohu dál pečovat já, ale on nesmí pracovat na dosavadní smlouvu (tedy musel by jít jinam, nebo dělat pro stejného zaměstnavatele úplně jinou činnost). Dále jsem byla přesvědčena, že nedostanu ani podporu v nezaměstnanosti. Ale našla jsem článek, že do uznávané doby můžeme započítat i péči o dítě,… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×