decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Pěstounské dávky 2018 stoupnou až o polovinu

“Netušil jsem, jak náročná bude výchova dětí,” opakuje občas můj starší kamarád. Nyní konečně vím, o čem mluví, protože mi doma přibyly dvě malé ratolesti. Život dostává úplně nový rytmus, když musíte neustále chránit, bavit a krmit bezbranná stvoření. Biologického otce nebo matku přitom hřeje podvědomý pocit, že vidí plody svých vlastních genů. Možná ještě větší obdiv ovšem zasluhují lidé, kteří převzali a milují “cizího” opuštěného potomka. Příští rok dostanou konečně finančně přidáno. Tady shrneme pěstounské dávky 2018, dosavadní stav najdete JINDE.

Příspěvek na úhradu dětských potřeb

Jednak stoupne podpora, která plyne na běžné provozní výdaje: jídlo, ošacení, hračky nebo učební pomůcky, případně dopravu do školy apod. Příspěvek na úhrad potřeb dítěte povyroste o 10 %. Konkrétní částky závisejí na věku a zdravotním stavu nezaopatřené ratolesti, v případě zdravotně postižených chlapců a děvčat rozlišujeme stupně závislosti: I., II., III., IV. Při ukončení pěstounské péče dostává odchovanec navíc ještě jednorázové kapesné 25 000 Kč, aby hned neskončil jako žebrák na ulici.

Nezaopatřené dítě ve věkuZdravéZávislost I.Závislost II.Závislost III.Závislost IV.
do 6 let4 9505 1156 1056 4907 040
od 6 do 12 let6 1056 2157 4807 9758 635
od 12 do 18 let6 9857 0958 5809 1309 570
od 18 do 26 let7 2607 4258 9109 4609 900

Pěstounské dávky neboli odměna

Přidáno bohužel nedostává takzvaná OSOBA V EVIDENCI, která musí neustále zůstávat připravená a v případě nutnosti (dočasně) převzít osiřelého človíčka. Nadále bude pobírat 20 000 Kč hrubého měsíčně (i když zrovna nepečuje o žádné dítě).

Vyšší odměnu dostane takzvaná OSOBA PEČUJÍCÍ, neboli pěstoun, který má svého svěřence doma dlouhodobě. Na začátku obdrží startovací jednorázovou částku podle věku dítěte: 8 000 Kč (do 6 let), 9 000 Kč (od 6 let do 12 let), nebo 10 000 Kč (od 12 let do 18 let). Následně začne přicházet pravidelná výplata, která podléhá daňovým a pojistným srážkám stejně jako běžná mzda. Tady přibude až 50 % navíc.

Hrubé měsíční pěstounské dávky pro osoby pečující, účinné od 1. ledna 2018:

  • 12 000 Kč (1 dítě)
  • 18 000 Kč (2 děti)
  • 30 000 Kč (alespoň 3 děti, nebo 1 dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II., III., IV.)

Kdo dostává odměnu za 3 opečovávané děti, může navíc nárokovat ještě příspěvek na automobil: 70 % pořizovací ceny vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč jednorázově, respektive maximálně celkem 200 000 Kč v předešlých 10 kalendářních letech.

Další státní podpora v roce 2018

Všechny novinky najdeme v zákoně č. 200/2017 Sb. Pěstouni nedostanou rodičovský příspěvek, pokud převezmou malé dítě pouze na přechodnou dobu. Problematický bývá taky příspěvek na bydlení: Tady bereme jako domácnost lidi, kteří mají trvalé bydliště ve stejném bytě nebo domě; pečující osoby však údajně nemohou oficiálně nahlásit svého chovance na svoji adresu, přestože tam reálně všichni společně bydlí (podrobnosti čtěte v diskusi ZDE). V úvahu připadá ještě přídavek na dítě, eventuálně ve velké krizi taky mimořádná okamžitá pomoc.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
24. Čvc 2017   /   

Tags: rodina, sociální dávky, sociální služby, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

13 Komentáře zapnuto "Pěstounské dávky 2018 stoupnou až o polovinu"

Upozornit na
avatar
Markéta Czyžova
Markéta Czyžova

Dobrý den, mám dvě děti v dlouhodobé pěstounské péči a ráda bych věděla, jestli i mně opět vznikne nárok na startovací jednorázovou částku poté, co budou dávky navýšeny. Novým pravidlům moc nerozumím. Děkuji za odpověď.

Eva Zelingerová
Eva Zelingerová

Dobrý den, zajímá mě situace prarodičů, kteří pečují o vnouče. Podle nové úpravy nemají nárok na odměnu pěstouna. Jde však pouze o budoucí případy, nebo o tuto dávku přijdou také prarodiče, kteří pečují o vnouče již teď? Děkuji.

Václava Bartyzalová
Václava Bartyzalová

Dobrý den, myslíte, že dávka “úhrada potřeb dítěte” je dostačující? Například pro nejmenší (do 3 let), které nosí plenky a potřebují speciální (kojeneckou) výživu, rychle vyrůstají z oblečení apod.? I náklady na dítě v takzvaných dětských centrech jsou vyšší!

Marie Sněhotová
Marie Sněhotová

Dobrý den. Mám v pěstounské péči vnučku, od jejího narození. Rodiče jsou narkomani, oba ve výkonu trestu. Můj dotaz zní: Přijdu o odměnu pěstouna, pokud se vdám za přítele, se kterým žiji dlouhodobě ve společné domácnosti? Přítel byl samozřejmě při přebírání vnučky uveden jak na OSPODu (před orgánem sociálně právní ochrany dětí), tak u soudního jednání. Zajímá mě tedy, zda taková změna poměrů (svatba) nějak ovlivní můj nárok na odměnu pěstouna. Děkuji za vaši odpověď.

Leona Špringrová
Leona Špringrová

Dobrý den, jsme pěstouni a máme zatím jedno dítě v pěstounské péči a dvě děti své. Teď jsme se dozvěděli, že naše pěstouně má dva sourozence, které si nyní chceme začít brát na hostitelku a pak i do PP. Ale nemáme velké auto, které na přepravu potřebujeme. Nemůžeme naše děti nechávat doma, když se mají více poznat. Můj dotaz tedy zní: Pokud si už nyní koupíme vícemístné auto, budeme mít potom nárok na příspěvek na pořízení auta? Jak se dokládá? Nebo máme počkat, až budeme mít děti svěřené do pěstounské péče a rozsudek v ruce, a nyní jezdit více auty?

Lenka Sklenska
Lenka Sklenska

Dobrý den. Syn se rozvedl a dvě děti (11 a 8 let) dostal do péče. Ale jezdí po montážích, a tak se o vnoučata starám já. Chci se zeptat, zda mám nárok, abych dostala děti do péče. Děkuji za odpověď.

Vladimír Čík
Vladimír Čík

Dobrý den. Od 11.10. 2017 mi byla předběžně svěřena do péče 15letá vnučka, což následně 25.1. 2018 potvrdil soud. A taky stanovil, že na vnučku dostávám výživné: od jejího otce 1 500 Kč a od její matky 500 Kč. Já jsem v důchodě, pobírám penzi 12 500 Kč. Takže mě zajímá, zdali mám nárok na nějaký příspěvek na péči. Děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×