decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Plat kuchaře: mzdové tarify dle pracovní náplně

Znáte intimnější obor, než pohostinství a gastronomii? Jídlo a pití vkládáme přímo do úst, polykáme a pouštíme do svého nitra. Vědomě, nebo automaticky důvěřujeme celému personálu, od šéfa kuchyně až po číšníka, že okamžitě ani postupně nezničí naše zdraví. Chceme živiny, a navíc chuťový požitek! Všichni profesionálové ve stravovacím provozu musejí dodržovat přísná hygienická a úřední pravidla, a podobně taky plat kuchaře podléhá právním předpisům. Pokud tedy nejste dobrodruhem, který sólově vyrazí na hřiště tržní ekonomiky!

Láďa Hruška versus Zdeněk Pohlreich

Televizní reportér Láďa Hruška pravděpodobně sám uznává, že nemá takový kulinářský talent jako šéfkuchaři pětihvězdičkových hotelů. Ale dokáže připravit a zábavně představit velmi levné jídlo, například jeho nadívané kuřecí kůže nebo smažené sýry jsou legendární. “Plat kuchaře”, přesněji řečeno výdělek experimentátora a provokatéra potom stačí na pohodlný život. No schválně počítejme, bez závisti, s upřímným blahopřáním! Láďovy kuchařky našly statisíce kupců. Jedna kniha stojí kolem 170 Kč a běžná provize autorů kolísá kolem 10 %. Takže plat kuchaře Hrušky, respektive jeho honorář za jeden titul může dosáhnout řádově milionové částky.

Další televizní hvězda, Zdeněk Pohlreich šéfkuchařem pětihvězdičkového hotelu byl. Díky svému pořadu na komerční stanici proslul zemitým slovníkem, ale taky předvedl špičkové gastronomické umění široké veřejnosti. Televizní “plat kuchaře Pohlreicha” bulvární média odhadla na 500 000 Kč měsíčně.

Zaručené mzdy v privátní firmě (s.r.o., a.s., neziskové organizaci)

V soukromém sektoru, typicky v obchodní společnosti s.r.o. nebo a.s., neexistuje maximální příjmový strop: Podnikatelé zasílají zákazníkům faktury a zaměstnanci vydělávají peníze, které mají domluvené se zaměstnavatelem. Podle vládního nařízení však musejí dostávat aspoň svoji sazbu zaručené mzdy, podle následující tabulky. Například pokud jde o plnohodnotnou zaměstnaneckou smlouvu, do 3. skupiny prací patří mimo jiného: “Sázení, předpékání a vypékání chleba a pečiva v sázecích a vytahovacích pecích, příprava a obsluha pecí.” Do 4. skupiny prací patří mimo jiného: “Výroba náročných specialit české kuchyně i kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.”

ZARUČENÁ MZDA 2018/201920182019
SkupinaTřídaKč/hod.Kč/měsícKč/hodinuKč/měsíc
1.1.+2.73,2012.20079,8013.350
2.3.+4.80,8013.50088,1014.740
3.5.+6.89,2014.90097,3016.280
4.7.+8.98,5016.400107,4017.970
5.9.+10.108,8018.100118,6019.850
6.11.+12.120,1020.000130,9021.900
7.13.+14.132,6022.100144,5024.180
8.15.+16.146,4024.400159,6026.700

Ve státní nemocnici, krajském sociálním ústavu nebo obecní škole sice máte větší jistoty, ale nikdy příliš nezbohatnete.

Plat kuchaře ve veřejné instituci určuje tabulka, stupeň a třída

V oficiálním Katalogu pracíKUCHAŘ číslo 2.05.02. Pokud pracuje přímo pro veřejnou instituci, dostává základní hrubý plat podle tabulky, která přísluší jeho zaměstnavateli. Speciální stupnici mají například obecní úřady, jinou používají příspěvkové organizace, jako třeba školy a nemocnice. Všechny aktuální tabulky najdete pod TÍMTO odkazem. Abychom určili správný plat kuchaře, potřebujeme znát ještě platový stupeň (hlavně počet započitatelných let praxe) a platovou třídu, která odráží nejtěžší vykonávanou práci.

Nemusíte dělat všechny vypsané úkony, stačí jenom některý! Například “výroba běžných druhů jídel” posouvá pracovníka minimálně do 4. třídy. Nejvyšší bývá plat kuchaře, který pracuje v oboru přes 32 let, organizuje práci spojenou s hmotnou odpovědností, zajišťuje správnou skladbu pokrmů apod.

3. PLATOVÁ TŘÍDA

  1. Dohotovování a regenerace jídel, výdej jídel a další práce v kuchyni spojené s výrobou částí jídel.

4. PLATOVÁ TŘÍDA

  1. Výroba běžných druhů jídel.

5. PLATOVÁ TŘÍDA

  1. Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami.

6. PLATOVÁ TŘÍDA

  1. Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.
  2. Výroba náročných specialit české kuchyně a kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.
  3. Výroba nejsložitějších dietních jídel v rozsahu podle dietního systému závazného ve zdravotnických zařízeních.
  4. Výroba jídel s omezeními v dietním režimu nebo při zabezpečování preventivní a léčebné výživy v rámci standardizovaného poskytování nutriční péče.

7. PLATOVÁ TŘÍDA

  1. Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností, stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě širokého sortimentu, stanovování a zajišťování správnosti gastronomické skladby jídel, racionální výživy a zajišťování výroby náročných specialit.
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: ceny potravin, mzda, plat, povolání

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

13 Komentáře zapnuto "Plat kuchaře: mzdové tarify dle pracovní náplně"

Upozornit na
avatar
Jana
Jana

Dobrý den, moje mamka pracuje jako hlavní kuchařka na základní škole. Netýká se ji sestavování jídelníčku (jídelníček konzultuje s vedoucí kuchyně) a objednávka potravin. Chci se zeptat, do jaké platové třídy by měla být zařazena. Děkuji.

Pavlína
Pavlína

Dobrý den, pracuji ve školní kuchyni (státní ZŠ) jako kuchařka. Dříve byla moje pozice pojmenovaná pomocná síla. Dělám téměř vše, co je potřeba, tzn. loupání brambor, příprava zeleninových salátů, obalování řízků i jejich smažení, vaření těstovin a jiné. Střídáme se všichni. Nikdo nedělá nic jednoznačného. Do jaké platové třídy bych měla být zařazena? Děkuji.

Beata Bártová
Beata Bártová

Na jakou platovou třídu a příplatky má nárok Vedoucí školní jídelny na ZŠ s dosaženým vzděláním VOŠ? Děkuji.

Renata Vítová
Renata Vítová

Dobrý den, pracuji jako kuchařka ve vesnické mateřské škole, ale zastávám taky pozici skladníka, zásobovače, sestavuji jídelní listy a zodpovídám za spotřební koš. Mám praxi 25 let. Zajímá mě, jestli lze zohlednit i fakt, že vedoucí stravování dochází pouze na výběr stravného a ukládání textu do počítače :-). Školka má kapacitu 50 dětí a 15 dospělých lidí, bohužel na kuchyň jsem stále sama, i na takzvané papírování. Děkuji.

Petra
Petra

Dobrý den. Jsem vyučená kuchařka s 33letou praxí v oboru. V létě jsem nastoupila do mateřské školy jako kuchařka. Mou pracovní náplní je: normováni, vaření, přebíráni zboží, zodpovědnost za sklad potravin, prostě hmotná zodpovědnost, dále sestavuji jídelní lístek (spolu s hospodářkou), výdej jídel, jsem pověřená řízením práce v kuchyni, mám k sobě jednu pomocnou kuchařku. Paní hospodářka má také pomáhat v kuchyni. Po zkušební době k 1.11. jsem dostala 4. platovou třídu a 12. stupeň, osobní příplatek ano, bez příplatku za vedení. Nemám nárok na vyšší třídu?

Dana
Dana

Dobrý den, pracuji jako hlavní kuchařka v mateřské škole. Mám na starosti sklady se zbožím, veškeré přejímky, vaření hlavního jídla, výdej potravin, vypisování výdejek a všechno, co se týká kuchyně. Do jaké platové třídy bych měla být zařazena?

wpDiscuz
loading
×