decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Práce a plat uklízečky

Čistota je půl zdraví. Pořádek musí být, a navíc dělá dobré přátele. Česká úsloví vzbuzují dojem, jakoby smeták, kýbl a hadr znamenaly prestižní povolání. Reálný plat uklízečky přiblížila v diskusním fóru paní Iva: “Je mi 37 let a pracuji v mateřské škole už 9 let. Mám střední školu s výučním listem a můj plat uklízečky stoupá pouze v případě, když vláda zvedne minimální mzdu.” Skutečně můžete dostávat nejnižší povolenou sazbu, anebo máte podle zákona právo na víc?

  • V soukromých společnostech (s.r.o., a.s. apod.) mají zaměstnanci garantované zaručené mzdy podle oboru a náročnosti.
  • Ve veřejném sektoru (obce, kraje, stát, příspěvkové organizace apod.) vyměřují plat uklízečky takzvané platové tabulky.

Mzda uklízečky u soukromého zaměstnavatele

Vyhledávač Úřadu práce ukazuje, že požadavky bývají minimální. Uklízečům a uklízečkám obyčejně stačí základní škola, případně zdravotní průkaz a částečný úvazek. Tomu odpovídají nabízené mzdy. Soukromí zaměstnavatelé často nabízejí pouze minimální finanční odměnu, jenom zřídkakdy více. Přitom vládní nařízení č. 567/2006 Sb. říká, že obtížnější uklízení patří do takzvané 2. skupiny prací, a musí být honorováno lépe!

ZARUČENÁ MZDA 2018/201920182019
SkupinaTřídaKč/hod.Kč/měsícKč/hodinuKč/měsíc
1.1.+2.73,2012.20079,8013.350
2.3.+4.80,8013.50088,1014.740
3.5.+6.89,2014.90097,3016.280
4.7.+8.98,5016.400107,4017.970
5.9.+10.108,8018.100118,6019.850
6.11.+12.120,1020.000130,9021.900
7.13.+14.132,6022.100144,5024.180
8.15.+16.146,4024.400159,6026.700

1. skupina prací znamená: “Provádění běžného úklidu, vynášení odpadků, provádění dezinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem.”
2. skupina prací zahrnuje: Provádění komplexního těžkého úklidu po malířích s případným použitím různých mechanizačních úklidových strojů nebo úklidu velkých ploch s použitím samohybných mechanizmů.”

Plat uklízečky ve veřejném sektoru

V oficiálním katalogu pracíUKLÍZEČ číslo 1.06.06. Pokud pracujete přímo pro obec, příspěvkovou organizaci (nemocnici, školu) nebo jinou veřejnou instituci, pobíráte základní hrubý plat podle příslušné tabulky a případně také příplatky. Rozhoduje vzdělání a předešlá praxe (neboli platový stupeň) a náročnost vykonávané práce (neboli platová třída). Tady rozebereme právě obtížnost činností, které provádí uklízeč nebo uklízečka.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: Čištění oken (i zdvihových) včetně jednoduchých ventilací, zrcadel, přepážek nebo stěn s olejovým nátěrem, dlaždicemi apod.”

Plat uklízečky začíná v 1. platové třídě

  1. Běžný  úklid, zametání, utírání prachu, větrání místností, vynášení odpadků, čištění nábytku a zařízení, čištění  koberců vysavačem, vytírání podlah například PVC a dlaždic.

Plat uklízečky stoupá ve 2. platové třídě

  1. Mechanické mytí, drátkování a leštění podlah, čištění osvětlovacích těles, mechanické klepání koberců, čištění, úklid a dezinfekce klozetů.
  2. Čištění oken (i zdvihových) včetně jednoduchých ventilací, zrcadel, přepážek nebo stěn s olejovým nátěrem, dlaždicemi apod.

Plat uklízečky je nejvyšší ve 3. platové třídě

  1. Úklidové  práce v interiérech historických objektů, prohlášených za kulturní památku s vysokými nároky na památkovou ochranu.
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
22. Srp 2015   /   

Tags: mzda, plat, povolání

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

21 Komentáře zapnuto "Práce a plat uklízečky"

Upozornit na
avatar
MD
MD

Hodinová mzda uvedená v tabulce je hrubá nebo čistá?

Alena Kopková
Alena Kopková

Uklízečka mateřské školy musí kosit školní zahradu elektrickou sekačkou. Patří to do její pracovní náplně podle katalogu práce? Děkuji.

jana
jana

Dobrý den, pracuji jako uklízečka ve školním zařízení. Jsem ve 2. platové třídě, platový stupeň 12. V náplni práce mám navíc praní ručníků, záclon, mytí oken, zalévání květin, keřů, doplňování čisticích přípravků, přípravy na různé akce – stoly, židle úklid prostoru před vchodem, práci ve výškách nemám v pracovní smlouvě, ale přesto ji dělat musím. Mám nárok na nějaké příplatky za mytí oken a práci ve výškách?

jana
jana

Dobrý den, je mi 51 let, nastoupila jsem do školství jako uklízečka. Mám odpracováno 30 let i s mateřskou dovolenou, pracovala jsem jako ošetřovatelka. Dostala jsem od školství platový výměr a délku praxe mám 0, platová třída 2, stupeň 8, skupina 13, úvazek 40 hodin týdně, plat 10 250 Kč. Nevím, proč nemám započtenou praxi. Děkuji za odpověď.

Ája
Ája

Dobrý den, mám otázku, kolik metrů čtverečních má mít uklízečka základní školy. Děkuji za odpověď.

Hana Křístková
Hana Křístková

Dobrý den, pracuji v dětském domově jako pracovnice sociální péče. Bohužel jsem nikde v katalogu prací nenašla tuto profesi. Můžete mi, prosím, sdělit náplň práce a její rozsah? Děkuji. Hanka

Dagmar Drozdová
Dagmar Drozdová
Dobrý den, pracuji v mateřské škole jako školnice-uklízečka. V náplni práce mám úklid budovy, drobné technické opravy, výměny žárovek, čištění odpadů (umyvadla, WC), mytí oken. Ráno, než dojde učitelka, mám na starost děti, které přijdou do školky (15 minut), vyzvedávám děti od autobusu, peru ručníky, záclony, oblečky a peřinky pro panenky, převlékám povlečení a lehátka, kontroluji provoz kotelny a vedu evidenci o kontrolách. Dle potřeby jsem k dispozici učitelce. Pokud se dítě pomočí nebo pokálí, musím se o něj postarat, pomáhám děti obléknout i svléknout před a po vycházce, uklízím prostor kolem MŠ, v zimě odklízím sníh. Na starost mám… Číst vice »
jarka
jarka

Jsem uklízečka už minimálně 15 let. Jak tady sleduji tabulky, jsem zmatená. V jedničce se dělá tohle, ve dvojce tohle. Já dělám obojí a ještě i něco navíc: vytíraní, leštění, záchody, drhnutí podlah, okna, schody, ometání zdí, vysávání, kuchyně, lednice, mikrovlnky, šatny, sprchy – a plat minimální.

Hanka
Hanka

Dobrý den, pracuji v soukromé lékárně jako pomocnice. Kromě běžného úklidu provádím i čištění a dezinfekci klozetů, čímž bych měla být zařazena do 2. skupiny prací. Dále provádím čištění, dezinfekci a sterilizaci nástrojů a pomůcek. Do které skupiny prací bych měla být zařazena? Je to stále 2. skupina a tudíž 72,90 Kč za hodinu? Děkuji.

Iva B.
Iva B.
Dobrý den, pracuji 10 let jako Bezpečnostní pracovník v Dětském Domově. Když jsem nastoupila, zaměstnavatel zavedl takzvané rodinné skupiny – byty, takže pedagogičtí pracovníci společně s dětmi sami vaří, uklízejí, nakupují. Byla zrušena pozice uklízečky společných prostorů a prádelny, respektive tuto práci ředitelka svěřila nám a slíbila, že nám za odměnu přidá do platu osobní ohodnocení. Teď máme novou paní ředitelku, která nám chce osobní ohodnocení sebrat, údajně protože máme úklid v náplni práce. Můžete mi tedy říci, co musí přesně dělat Bezpečnostní pracovník ve školství? Mám totiž pocit, že jsem hlídač, pradlena a uklízečka za jeden plat, a ještě… Číst vice »
Petra Nová
Petra Nová

Dobrý den, kolik metrů čtverečních má uklízečka zvládnout za 8 hodin? Děkuji. Petra Nová

wpDiscuz
loading
×