decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Platový stupeň: Nízké vzdělání smaže 9 let praxe

Všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru jistě znají tabulky a třídy, podle kterých jsou finančně hodnocení. Ale málokdo věnuje pozornost dalšímu důležitému kritériu. Takzvaný platový stupeň nezrcadlí aktuálně vykonávanou práci, nýbrž předešlé zásluhy! Máte za sebou léta využitelné praxe? Veřejná sféra vám automaticky přiznává vyšší postavení, ovšem zohledňuje také vzdělání. Podrobnosti najdeme v nařízení vlády č. 564/2006 Sb.

Nejdříve zjišťujeme roky “započitatelné praxe”

Započitatelnou praxi probíráme podrobněji ZDE. Zaměstnavatel vám uzná celou dřívější praxi, pro kterou jste potřebovali stejné nebo obdobné znalosti, jako při výkonu současného zaměstnání. Pokud jste dříve vykonávali jiné povolání, šéf vám může uznat maximálně 2/3 takové doby. Zahrnuje také vojenskou základní nebo náhradní službu, maximálně 6 let mateřské a rodičovské dovolené nebo péče o těžce postižené nezletilé dítě.

PLATOVÝ STUPEŇ podle počtu let započitatelné praxe
Většina Pedagogové
1. platový stupeň do 1 roku do 2 let
2. platový stupeň do 2 let do 6 let
3. platový stupeň do 4 let do 12 let
4. platový stupeň do 6 let do 19 let
5. platový stupeň do 9 let do 27 let
6. platový stupeň do 12 let do 32 let
7. platový stupeň do 15 let nad 32 let
8. platový stupeň do 19 let
9. platový stupeň do 23 let
10. platový stupeň do 27 let
11. platový stupeň do 32 let
12. platový stupeň nad 32 let

Platový stupeň závisí právě na délce započitatelné praxe, jak ukazuje předešlá tabulka. Ačkoli oba uvedené sloupce vypadají poněkud nesouměrně, údaje jsou kompletní. Oproti většině zaměstnanců ve veřejné správě a službách, pedagogickým pracovníkům skutečně přísluší kratší škála. A všechno má ještě jeden háček. Kdo opustil vzdělávací systém příliš brzy, přijde o několik odpracovaných let, a tím pádem klesne v platové tabulce!

Platový stupeň záleží také na dosaženém vzdělání

Například pedagogové, sociální a zdravotničtí pracovníci musejí mít kvalifikaci, předepsanou zvláštními právními předpisy. Většině ostatních profesionálů stačí výuční list, maturita nebo vysokoškolský diplom, nehledě na zaměření. Kdo vykonává poměrně jednoduchou práci a patří do 1., 2., 3., 4. nebo 5. platové třídy, nemá žádné automatické právo na vyšší než 1. platový stupeň! Respektive zaměstnavatel smí libovolně rozhodnout, kolik let praxe takovému člověku uzná.

Od 6. platové třídy získáváte širší práva, ale taky dochází k automatickému krácení započitatelných let praxe, pokud máte “jenom” základní vzdělání, střední školu nebo výuční list. Čím výše stoupáme, tím přibývají nároky. Od 11. platové třídy budete kráceni na penězích, i pokud máte “pouze” maturitu, vyšší odborné vzdělání nebo bakalářský titul. Následující tabulka přesně ukazuje, kolik roků praxe musíme odečíst, když příliš nízké vzdělání neodpovídá zařazení do platové třídy.

ODEČET ODPRACOVANÝCH ROKŮ kvůli nesouladu platové třídy a vzdělání
Nejvyšší dosažení vzdělání Platová třída a odečtená léta praxe
6. až 8. 9. 10. 11. až 16. platová třída
Základní – 4 – 6 – 7 – 9
Střední – 2 – 4 – 5 – 7
Střední s výučním listem – 1 – 3 – 4 – 6
Střední s maturitou – 2 – 3 – 5
Vyšší odborné – 1 – 3
Vysokoškolské bakalářské – 2

Minusové hodnoty znamenají odpočet roků praxe, podle zařazení do platové třídy a maximálního dosaženého vzdělání. Zdroj: nařízení vlády č. 564/2006 Sb. Platová třída a platový stupeň dohromady určují plat podle platové tabulky daného pracoviště.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
07. Říj 2016   /   

Tags: pedagogika, plat, povolání, zdravotnictví

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

26 Komentáře zapnuto "Platový stupeň: Nízké vzdělání smaže 9 let praxe"

Upozornit na
avatar
Milena Hauerlandova
Milena Hauerlandova

Dobry den,nastoupila jsem na misto zdravotne socialni pracovnice v nasi nemocnici,kde jsem donedavna pracovala na pozici rehabilitacniho pracovnika a platova trida 7 se mi nezmenila ani po zvyseni kvalifikace a zmene pracovniho mista – bylo mi receno,ze jsme s.r.o. a financni prostredky urcuje mesto,nejedeme podle platovych tabulek. Ponevadz mi v prubehu zvysovani kvalifikace bylo receno,ze po jejim absolvovani bychom meli mit zvyseny plat – tridu, chci se ujistit,jak to je skutecne a na co mam narok? Dekuji mnohokrat za odpoved.

milada pokorna
milada pokorna

Dobrý hezký den. Mám dotaz. Pracuji 43 let ve školství jako vychovatelka. Mám střední odbornou pedagogickou školu. 24 let jsem pracovala jako vychovatelka na DM. Toto místo se ruší. Nyní mohu nastoupit na Zš jako asistent pedagoga do 6. třídy na úvazek 0.37. Prosím, jaké platové třídy mohou být? Děkuji Vám.

Květa
Květa

Dobrý den. Dotaz: učitelka MŠ, praxe 28 let (2 roky nám odečítají – za vzdělání, ačkoliv střední odborné vzdělání je plnou kvalifikací…), původní vzdělání SPgŠ, nyní bakalářské (učitelství pro MŠ). Platová třída 9, stupeň 5. Promítne se vyšší vzdělání do platu? Pokud ne, proč se tedy odečítají roky? Co je smyslem? Je třeba žádat o zrušení výše uvedeného odpočtu, nebo k tomu dojde automaticky? Děkuji za odpověď.

Jirka
Jirka

Květo, vyšší vzdělání se Vám promítne do platu pouze tím, že Vám nebudou odečítány 2 roky. Ptáte se na smysl? Smyslem toho celého je, aby lidi studovali, čímž bude moci instituce školství jako taková, čerpat spoustu peněz ze státního rozpočtu za svoji činnost. Tady jde o peníze pro instituci, né o peníze pro učitele. Bohužel jste si vybrala špatnou kategorii. Pro společnost má větší hodnotu vysokoškolský učitel, než učitelka MŠ. A podle toho to také u nás vypadá.

Tereza
Tereza

Dobrý den, mám vystudovanou SPgŠ a nyní jsem dokončila Bc. v oboru Učitelství pro MŠ. Pracuji v MŠ od září 2011. Byla jsem zařazena do 9. platové třídy a pracuji na celý úvazek. Chci se zeptat, zda se mi odpočítávaly 2 roky praxe a zda mohu být zařazena do vyšší plat. třídy? Vím, že titul Bc. neznamená víc peněz, ale ráda bych se přeci jen zeptala. Děkuji.

Jana
Jana

Dobrý den,
po 18 letech praxe v soukromém sektoru (včetně 2 rodičovských dovolených) jsem začala pracovat jako učitelka na základní škole. Jaká je prosím moje započitatelná praxe, když jsem zatím učila 1 rok na soukromé škole? Dosavadní praxe se nějak krátí, nebo nezapočítává vůbec? Předem Vám děkuji za odpověď.

Radka
Radka

Dobrý den, mám vystudovanou střední zdravotnickou školu v roce 1983. V roce 2010 jsem ukončila Specializační studium – Organizace a řízení zdravotnictví – atestační zkouškou. Jsem na pozici vrchní sestry. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na 11. platovou třídu. Doposud jsem v 10. platové třídě. Děkuji.

kateřina
kateřina

Mohu se zeptat, do jaké platové třídy bych byla zařazena? Jsem zdravotní sestra bez registrace a nastoupila bych do domova důchodců se zvláštní péčí, praxi ve zdravotnictví mám do 1 roku. Moc děkuji.

Daša
Daša

Dobrý den, pracuji v nemocnici jako kuchařka s praxí 35 roků. Do jaké platové třídy a stupně mám být zařazena? Platová třída je 32 roků nejvíce, ale praxe stoupá a platy stojí. Za 10 let budu mít odpracováno 45 roků – a nic?

Vrána
Vrána

Přeji dobrý den. Byl jsem 20 let strážníkem MP Náchod.
Nastoupil jsem se 6. třídou, do 31.12.2015 mám propůjčenou 7. třídu.
Od 1.1.2016 nesplňuji vzdělání (maturita) a obec nabízí práci ve 4 třídě.
Děkuji za odpověď a s pozdravem.

Karolína
Karolína

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně zařazení do platových tříd. Vykonávám povolání výstavář, výtvarník pro nejmenované muzeum (příspěvková organizace), kde zřizovatel je kraj. Moje platová třída ve smlouvě je 8., platový stupeň 6. (mám odpracovaných necelých 10 let). Mám plné vysokoškolské vzdělání. Dle tabulek profesí je výstavář hodnocen 7. – 12. třídou, výtvarník 7., 8. Mám nárok na zvýšení platové třídy, nebo je nějaká cesta, jak si vymoci vyšší platovou třídu? Navíc dnes toto povolání obsahuje cca ze 70 % náplně práce práci grafika, která je hodnocena v platových tabulkách 9 – 13. třídou.
Děkuji za odpověď.

Sabina
Sabina

Jak je to placené, když má asistentka pedagoga dvě a více dětí?

Michael Müller.
Michael Müller.
Dobrý den. (Omlouvám se za dotaz mimo aktuální diskuzi.) Ucházím se o místo nově vypisovaného tendru: strážník městské policie. Za minulého režimu v tomto městě byla státní policie (PČR), za současného režimu zrušena. Jedná se o město, 3800 obyvatel. Nyní vypisují (příští rok) tendr pro městkou policii: strážník městské policie. Jsem ročník 1966, mám maturitu na všeobecném gymnáziu, 2 roky povinné vojenské služby. V r. 1992 jsem byl půl roku na mateřské dovolené. Od r. 1994 vlastním koncesi: ostraha majetku, ochrana osob. Aktivně provozovaná do r. 2003, nyní pozastavená. Následná zaměstnání byla na VPP nebo HPP, neustále u soukromých bezpečnostních… Číst vice »
Eliška
Eliška

Dobrý den, jelikož jsem do práce nastoupila jako absolvent bakalářského programu, mám nyní 1. stupeň platové třídy. Na druhý platový stupeň musím mít odpracované 3 roky. O kolik by se mi “zkrátilo čekání” na postup do vyššího stupně, pokud bych dosáhla titulu Mgr.? Děkuji.

Eva Čajanová
Eva Čajanová
Dobrý den, já se asi nyní hloupě zeptám. Učím na střední škole. Byla mi určena platová třída i platový stupeň a byla mi snížena praxe o dva roky pro nedostatečné vzdělání. Vzdělání jsem si dokončila, mohu se tedy domnívat, že ty dva roky, které se mi několik let odečítaly, se znovu (jakoby) přičtou a tím pádem se mi zvýší praxe, která mě může posunout i do vyššího platového stupně? Jedná se mi o to, že naše bývalá mzdová účetní mi řekla, že budu mít platový postup v letošním roce, nová paní účetní mi tvrdí, že to bude až za dva… Číst vice »
Simona
Simona

Dobrý den. Nastoupil jsem do zaměstnání jako pracovník v sociálních službách. Bylo mi nabídnuto toto: “Dle dodaných dokumentů Vám můžeme nabídnout 4. platovou třídu se zařazením do 6. stupně (praxe do 12 let), dle směrnice pro nové zaměstnance s nižší praxí.” Pobírám tedy základní plat 15 760 Kč hrubého. Nyní jsem obdržel i dokument Stanovení odborné praxe a tam se píše “Datum dovršení praxe pro postup do 5. stupně: 2. 4. 2020”. Co se, prosím, podle současných tabulek konkrétně stane s mojí mzdou, jakmile tato doba uplyne? Děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×