decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Porodné v roce 2019 reálně klesne

Narozeniny bývají výroční oslavou příchodu na svět, při které jubilant dostává dary od svých příbuzných a přátel. Dávka státní sociální podpory zvaná porodné má vlastně podobný význam. Daňoví poplatníci se solidárně složí, aby nový občánek dostal dárek, jakmile spatří světlo světa. Porodné v roce 2019 zůstane zdánlivě stejné jako doposud, ale vzhledem ke zdražování produktů a služeb lehce klesne. Vystačí na ojetý kočárek, levnou postýlku a několikatýdenní dávku plen. Další náklady musí pokrýt výplata pracujícího rodiče, mateřská a rodičovská, eventuálně další sociální dávky.

Sociální dávka pro novorozence stagnuje, ceny rostou

Podrobnosti stanovuje zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb., § 44 až § 46). Od roku 2015 díky zmírněným podmínkám přibylo rodin, které porodné dostávají a příjemnou změnou rovněž bylo, že jednorázová sociální dávka podporuje nejenom prvorozené, ale taky druhorozené dítě. “V současné době nenavrhujeme další úpravy,” napsalo nám Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Českého statistického úřadu však mezitím ceny produktů a služeb stouply zhruba o 2 %, přičemž inflace postupně zrychlovala, takže porodné v roce 2019 reálně klesne o více než stokorunu.

  • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Porodné v roce 2019 dostane žena, která přivedla na svět živého potomka. Pokud rodička zemře, sociální dávku obdrží otec, eventuálně jiná osoba, která chlapce nebo dívku mladší 1 roku převzala do trvalé péče. Příjemci náleží maximálně 2 takové příspěvky. Nehraje přitom roli, zda jste první, druhou nebo obě dávky obdrželi po narození biologicky vlastního, či převzetí jiného dítěte.

Porodné v roce 2019 náleží jenom chudším rodinám

Relativně bohatší maminky, tatínci a pěstouni musejí startovací sociální dávku oželet. Abyste dostali porodné, průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti v předchozím kalendářním čtvrtletí nesměl převýšil 2,7 násobek vašeho životního minima, které rovněž zůstává stejné jako doposud. Například pokud dítě přijde na svět v říjnu, listopadu nebo prosinci 2019, záleží na průměrném čistém měsíčním příjmu v předposledním kvartále stejného roku: v červenci, srpnu a září 2019. Nezapočítáváme rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě (§ 5, odstavec 1, písmena f a g). Spočítejme typické příklady.

Maximální čistý měsíční příjem domácnosti, která dostane podporu

  • otec, matka, novorozenec: do 20 817 Kč
  • otec, matka, dítě do 6 let a novorozenec: do 25 515 Kč
  • otec, matka, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 26 595 Kč
  • 1 rodič a novorozenec: do 13 176 Kč
  • 1 rodič, dítě do 6 let a novorozenec: do 17 874 Kč
  • 1 rodič, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 18 954 Kč

Ještě v roce 2015 bylo porodné vyplácené jenom na prvorozence nebo prvorozená vícerčata. Příjmový limit byl stanovený níže, na 2,4 násobek životního minima. Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládá, že nyní na startovací dávku dosáhne většina rodin (50 až 60 %), kterým se narodí druhý potomek. Chudé domácnosti mohou získat taky příspěvek na bydlení a dětské přídavky. Dlouhodobě zaměstnané matky a otcové dostanou placenou dovolenou. A všem mladým rodinkám náleží samozřejmě taky rodičovský příspěvek, nově zvýhodněný pro vícerčata.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
02. Led 2019   /   

Tags: rodina, sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

39 Komentáře zapnuto "Porodné v roce 2019 reálně klesne"

Upozornit na
avatar
David Holub
David Holub

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítelkyně má trvalé bydlení u rodičů a bydlíme spolu v nájmu, je prvorodička.

marci
marci

Přijde mi to úplně nesmyslné, to že někdo chce žít lépe a má lépe placenou práci, tak si nezaslouží dostat porodné, protože přesáhl nějaký násobek? Kde to proboha žijeme! Tak buď to dostane každý a ne jen ten, kdo má na měsíc 15 000!!!

Monika Vránová
Monika Vránová

Dobrý den, prosím o radu. Budu rodit v březnu dvojčata, jedno dítě již máme. Pro výpočet porodného se do stanoveného životního minima počítají všechny 3 děti? Děkuji za odpověď.

Eva Betlachová
Eva Betlachová

Dobrý den. Dcera čeká v červnu miminko a nyní je na neschopence. Má přítele, ale ten žije v jiném bytē a jiné vesnici. Bude mít nárok na porodné? Neschopenku má 12 000 Kč. Dcera má svůj byteček v našem domē v poschodí. Děkuji za odpověď. E. Betlachová

Michal
Michal
No velice mě naštval fakt, že příjem se počítá za předcházející kalendářní čtvrtletí. V našem případě to je leden až březen. Úžasné je to, že lednová výplata je za prosinec, kde jsou státní svátky a nařízená dovolená, takže čistá mzda je o 4 000 Kč vyšší než normálně, dále s lednovou výplatou nám jsou dány odměny za předcházející rok 11 000 Kč, což také zvedne příjem. Tudíž kvůli tomu mi stoupne průměrný plat na 27 000 čistého, ale přitom za celý rok je průměrný plat 23 000 Kč. Vážně férově nastavený výpočet pro porodné (aktuálně druhého dítěte). Sám si myslím,… Číst vice »
Pavel Kabourek
Pavel Kabourek
To, co vymysleli naši zákonodárci ohledně výplaty porodného, považuji za neuvěřitelný paskvil! Nevidím rozdílu, zda porodné je použito pro méně vydělávající, nebo pro ty, kteří vydělávají více než je 2,7 násobek životního minima. Tyto peníze by měly být požity ve všech případech na počáteční výdaje novorozence a ty jsou asi stejné u všech. Jako děda se sám sebe ptám, kam jste to dotáhli, kdy na jednu stranu burcujete za větší porodnost a na druhou stranu podporujete jen ty slabší. Pozastavil se už někdo, jestli nepracující matky a otcové, kteří ale mají rok co rok děti, vlastně na tom vydělávají? Odpověď… Číst vice »
Terka
Terka

Dobrý den, zajímá mě, jak se porodné počítá. Já jsem na neschopence a přítel má exekuci – jestli se počítá, co opravdu nakonec bere, nebo co teoreticky má, ještě než mu exekutor část příjmu vezme? Děkuji.

Iveta
Iveta

Dobrý den, mám nyní 4. dítě. Můžu žádat o porodné? Děkuji.

Michaela
Michaela

Dobrý den. Můžeme do žádosti o porodné připsat i to, že přítel platí výživné na dceru z prvního manželství? Předem děkuji za odpověď.

Nikol
Nikol

Dobrý den, prosím o radu. Čekám 3. dítě. Jsem samoživitelka a dcerám jsou 2 a 3 roky. Nemám už ale na miminko žádné věci. Jsem vedena na hmotné nouzi, ale obávám se, že na výbavičku a spoustu dalších věcí, co budou nezbytné pro mimčo, nenašetřím. Porodné asi nedostanu ani při této skutečnosti? Nevíte, na co bych měla nárok? Napadla mě mimořádná pomoc. Příspěvek na kojení a těhotenství mi zamítli, jelikož už od nich pobírám jednu dietní podporu. Děkuji moc za odpověď.

petr plaček
petr plaček

Dobrý den. Máme nárok na porodné, když přítelkyně čeká 3. dítě? Ptám se, jelikož jsme na 2. dítě nedostali, protože se narodilo v roce 2011. Děkuji za odpověď.

Žaneta
Žaneta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali dostanu rodičovský příspěvek, pokud jsem v posledním čtvrtletí měsíc pobírala nejmenší částku podpory a potom dva měsíce měla peněžitou pomoc v mateřství. Manžel má výplatu kolem 15 000 Kč. Děkuji.

Kateřina
Kateřina

Dobrý den, jsem Češka a přítel Slovák, živnost má tady v ČR, platí si tady zdravotní i sociální pojištění a taky zde má přechodné bydliště, na Slovensku trvalé. Dostanu tedy normálně mateřskou? A jak spočítám, jestli mám nárok na porodné, když se miminko narodilo v prosinci 2016? Já jsem na Úřadu práce a přítel živnostník. Jak se u něj vypočítá příjem za poslední tři měsíce? Děkuji.

Blanka
Blanka

Porodné by si zasloužila každá maminka a ne jenom sociální případy. Poctivě jsem pracovala devět let ve fabrice a na svoje novorozeně nedostanu nic – nárok mají jenom lidé, kteří vydělávají málo, anebo nepracují vůbec. Trošku nespravedlivé vůči zaměstnancům a podnikatelům, kteří táhnou ekonomiku dopředu, nemyslíte?

Jana
Jana

Vůbec se mi nelíbí, že porodné dostávají jenom sociálně slabší občané. Tahouni, kteří řádně pracují a odvádějí do státního rozpočtu peníze, nemají nárok. Je to postavené na hlavu. Není tedy lepší zůstávat pasivně doma a pobírat kdejakou dávku? Jak potom chcete po lidech, aby měli více dětí a přitom řádně pracovali?

Pavel
Pavel

Po pár letech čekáme třetího potomka, budeme mít nárok na porodné, nebo ne?

Vasyl Cyhanuk
Vasyl Cyhanuk

Čekáme potomka, ale nedostaneme nic, protože vyděláváme přes 20 000 Kč! Ano. Protože makáme. Chodíme do práce. Protože chceme mít hezký život!

Věra KRULIŠOVÁ
Věra KRULIŠOVÁ

Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného na třetího potomka: Vzniká nárok na dávku, pokud matka doposud rodila v zahraničí, a tudíž na první dvě děti od ČR nic nedostala? Děkuji za odpověď.

Petra
Petra

Dobrý den, zajímá mě nárok na porodné. Prvního potomka mám porodit v červnu 2018. Bydlím u přítele, který vlastní dům, kde pronajímá dvě jednotky – na tyto příjmy vykazuje daňové přiznání, jiný příjem nemá (je ve 44 letech student). Já pracuji jako OSVČ a pravidelně také podávám daňové přiznání. Zajímá mě, když nebudu mít za předcházející čtvrtletí (v mém případě březen, duben, květen) žádný doložitelný příjem a přítelovy měsíční nájmy jsou 12 500 Kč, zda bychom měli nárok na porodné. Jak se před porodem dokládají daňová přiznání? Děkuji za odpověď.

Jaromír
Jaromír

Jakým způsobem si mám vypočítat mzdu za 4. kvartál roku 2017, když se dítě narodilo v lednu? Jsem OSVČ, tento údaj chtějí na Úřadu práce po matce, která nikdy neměla trvalé zaměstnání a žije v podnájmu u rodičů. Já žiji na druhém konci republiky, na dítě přispívám dohodnutou částkou, podle dohody sepsané na Odboru sociálních věcí na Městském úřadě. Jsem zapsaný jako otec v rodném listě.

Alena
Alena

Dobrý den, zajímá mě, jestli budeme mít nárok na porodné. Teď jsem na neschopence, dostávám 20 000 Kč a přítel vydělává 15 000 Kč čistého. Termín porodu máme 10.11. Děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×