Českou republiku zasáhly povodně, které mají oběti na lidských životech a způsobily mnohamiliardové škody na majetku. Vláda potřebuje nové finanční zdroje, aby přispěla na rekonstrukci poničených obcí, a proto vydá povodňové dluhopisy. Obligace nabídne buďto pouze právnickým osobám, anebo taky řadovým občanům. Úroková sazba bude patrně vyšší než inflace.

Velká voda zatopila státní rozpočet

Od čtvrtka 12. září do pondělí 16. září 2024 v České republice silně a vytrvale pršelo. Proto se rozvodnily řeky a většinu naší vlasti zasáhly povodně. Nejhorší vlna zalila obce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Největší škody zaznamenaly Ostrava, Opava, Krnov, Bohumín, Jeseník a Litovel. Policie zatím potvrdila 5 obětí na lidských životech a stále hledá 8 pohřešovaných osob. Povodeň ničila silnice, bourala a zaplavovala domy.

Materiální škody v součtu dosahují desítek miliard Kč. Část zaplatí pojišťovny, samosprávy a samotní občané. Od Evropské unie dostaneme na obnovu po povodních 2 miliardy eur (50 miliard Kč). A nutné výdaje stoupnou taky státu, jehož rozpočet ovšem vězí v hlubokém deficitu. Vláda vyčerpala rozpočtovou rezervu, například když zachraňovala zaměstnance v krachující společnosti Liberty Ostrava.

Povodňové dluhopisy 2024/2025

V minulých letech jsme zažili zdravotnickou, energetickou a inflační krizi. Státní rozpočet končí v hlubokých deficitech od roku 2020, kdy tehdejší vláda (ANO + ČSSD) řešila virovou epidemii. Na nový virus už existuje vakcína, ale veřejné výdaje jsou stále vyšší než příjmy.

Současná vláda (ODS + STAN + Piráti + TOP 09 + KDU-ČSL) plánovala další deficit 252 miliard Kč v roce 2024 a 230 miliard Kč v roce 2025. Povodně však vyžadují nové investice, a proto své záměry přehodnocuje. Schodek zvýší ještě letos o dalších 30 miliard Kč a v příštím roce o dodatečných 10 miliard Kč.

Úroková sazba závisí na finančním trhu

Česká republika vydala speciální povodňové dluhopisy už v letech 1997 a 2010, poté co záplavy pustošily Moravu a jižní Čechy. Poprvé nabídla obligace ve výši 2,8 miliardy Kč všem zájemcům, přičemž věřitelům garantovala zisk. Roční úroková sazba byla o 2,5 procentního bodu nad inflací. Podruhé Česká republika nabídla svoje povodňové dluhopisy ve výši 3 miliard Kč Evropské investiční bance, které prý stačil nízký úrok.

Vzhledem k tomu, že současný státní rozpočet spadl do hlubokého suterénu, vláda pravděpodobně zvolí šetrnější variantu. Povodňové dluhopisy v letech 2024 a 2025 nejspíše nabídne primárně nadnárodním finančním institucím, aby vyjednala co nejvýhodnější podmínky. Podle Národní rozpočtové rady si přitom český stát v srpnu 2024 půjčoval za úrokovou sazbu 3,78 %, zatímco meziroční inflace činila 2,2 %.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno