decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Prodavač za pokladnou nemůže brát méně než 16 280 Kč!

Každému podle jeho zásluh! Idealistické heslo zkouší alespoň částečně naplňovat stát. Ve veřejném sektoru reguluje odměňování zaměstnanců platovými třídami a tabulkami. Soukromým firmám ponechává v uzavírání pracovních smluv značnou svobodu. Přesněji: Stát neomezuje odměnu, kterou dostává kupříkladu prodavač. Ale vládní nařízení č. 567/2006 Sb. zavádí pojmy minimální mzda a zaručená mzda.

Se složitostí, odpovědností a namáhavostí stoupají takzvané skupiny prací, a s nimi také garantovaná odměna. Minimální mzda představuje základní sazbu, ale většina zaměstnanců v obchodním provozu musí dostávat více. Uvedené sazby platí pro týdenní pracovní dobu 40 hodin, bez příplatků za ztížené pracovní prostředí apod. Třeba prodavač, který má na starost “inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty”, patří minimálně do 3. skupiny.

ZARUČENÁ MZDA 2018/201920192020
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.Kč/h.Kč/m.
1.1.+2.79,8013.35087,3014.600
2.3.+4.88,1014.74096,3016.100
3.5.+6.97,3016.280106,4017.800
4.7.+8.107,4017.970117,4019.600
5.9.+10.118,6019.850129,7021.700
6.11.+12.130,9021.900143,2024.000
7.13.+14.144,5024.180158,1026.500
8.15.+16.159,6026.700 174,6029.200

V příloze zmíněného vládního nařízení má speciální kapitolku obchodní provoz a pohostinství. Upřesněny jsou skupiny prací pro prodavače, pokladní, poskytovatele hotelových a restauračních služeb, pracovníky balíren, starožitníky a další.

Obchodní provoz a pohostinství (prodavač, pokladní, personál hotelů a restaurací…)

Prodavač vykupující lahve, pomocník v kuchyni nebo hotelový personál v 1. skupině

 1. Přípravné a dílčí práce v obchodním provozu včetně ruční přepravy zboží a výkupu lahví.
 2. Pomocné práce při výrobě jídel, například sběr, mytí a čištění nádobí, obsluha ručních kuchyňských strojků.
 3. Služby hotelovým hostům včetně manipulace se zavazadly a vydávání klíčů od pokojů.

Samostatný prodavač, kuchař jednoduchých jídel nebo personál balíren ve 2. skupině

 1. Samostatný prodej zboží a teplých jídel v kantýnách a bufetech spojený s úpravou na talíře.
 2. Výroba jednoduchých druhů teplých a studených jídel zhotovovaných z polotovarů podle stanovených pracovních postupů, výroba polévek a příloh k hlavním jídlům.
 3. Obsluha v závodních jídelnách a obdobných stravovacích zařízeních s případným inkasem.
 4. Péče o svěřené pokoje, jejich příslušenství a inventář v mezinárodních hotelech, péče o hosty. Vyřizování drobných reklamací, vedení příručního skladu prádla a pomocného materiálu.
 5. Prodej pohonných hmot, maziv a doplňkového sortimentu u čerpacích stanic, inkaso tržeb v hotovosti nebo na úvěrové karty.
 6. Třídění a jakostní kontrola zboží v balírnách, obsluha balících automatů nebo linek.

Prodavač nabízející zboží, pokladní, lepší kuchař nebo vedoucí úklidu ve 3. skupině

 1. Nabídka a samostatný prodej zboží, přejímka, uskladňování, vystavení a aranžování zboží v prodejně včetně inkasa.
 2. Kontrola zakoupeného zboží, inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty např. v supermarketech.
 3. Výroba a výdej běžných druhů teplých jídel například gulášů, polévek, ovocných knedlíků a příloh k hlavním jídlům.
 4. Výroba technologicky náročných specialit teplé kuchyně, například speciálních rolád, atypických jídel ze zvěřiny a ryb, složitých plněných a zapékaných minutek.
 5. Samostatný prodej zboží nebo služeb vyžadující speciální odborné znalosti, samostatné vyřizování reklamací.
 6. Výroba technologicky náročných teplých jídel, například svíčkové, plněných mas nebo specialit studené kuchyně.
 7. Opracování a úprava jatečního masa, stahování, kuchání drůbeže a ryb pro kuchyňské zpracování včetně třídění podle druhů.
 8. Organizace a zajišťování úklidových prací a doplňkových služeb v ubytovacích provozech, vyřizování běžných reklamací hotelových hostů.
 9. Samostatné přijímání a vyřizování objednávek ubytovacích a jiných hotelových služeb, inkaso valut a úvěrových karet.
 10. Obsluha zákazníků podle jejich objednávek v restauračních zařízeních nebo u baru včetně míchání nápojů, stolničení a inkasa tržeb.

Vynikající kuchař, vedoucí administrativy nebo prodavač drahocenností ve 4. skupině

 1. Výroba náročných specialit české kuchyně i kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.
 2. Zajišťování pohostinského provozu s výrobou teplých jídel, vedení administrativně ekonomické agendy.
 3. Nákup a prodej uměleckých a starožitných předmětů včetně jejich oceňování nebo výkup zlata, jiných drahých kovů a kamenů.

Nabídky práce a skutečné mzdy prodavačů a prodavaček

Vyhledávač volných míst na internetových stránkách Úřadu práce ukazuje, že schopný prodavač je poměrně žádaný. Avšak inzerované odměny jsou občas, vzhledem k popisované pracovní náplni, pod úrovní zaručené mzdy. Například jedna drogerie aktuálně hledá “prodavače/prodavačku – pokladní” s počítačovými a jazykovými schopnostmi, přičemž vyplácet chce jenom 11 000 Kč. Koleduje si o návštěvu ze Státního úřadu inspekce práce. Dominantní supermarkety mnohdy v inzerátech (raději?) mzdu nevyčíslují, a místo toho slibují benefity typu “slev na nákup zboží v našich prodejnách”.

Přes relativně širokou poptávku zaměstnavatelů, prodavač zpravidla nezbohatne. Nabídky jenom velmi zřídka dosahují 20 000 Kč hrubého. Slibnější možnosti mívá obchodní zástupce – jakýsi “prodavač vyšší kategorie”. Ovšem ten často musí pracovat jako živnostník, takže nemůže očekávat ani elementární zaměstnanecké jistoty, mezi které patří nejenom zaručená mzda.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
23. Lis 2018   /   

Tags: mzda, povolání

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

24 Komentáře zapnuto "Prodavač za pokladnou nemůže brát méně než 16 280 Kč!"

Upozornit na
avatar
Marta Hamouzová
Marta Hamouzová

Dobrý den, v jakém platovém zaměření je moje profese? Obsluhuji čerpací stanici. Moje pracovní náplň je prodej paliva, cenin, tabáku, potravin, inkasování, příjem zboží a jeho naskladnění, každodenní výroba (pečení) čerstvého pečiva, prodej občerstvení (párky, klobásy), aktivní prodej vybraného sortimentu, úklid prostor včetně toalet pro zákazníky. Děkuji za odpověď. Hamouzová

Kateřina Blahutová
Kateřina Blahutová

Dobrý den, vedoucí v obchodě (zverimex – krmivo, pomůcky, živá zvířata) s jednou prodavačkou by měl být v jaké skupině? Děkuji za odpověď. Blahutová Kateřina

Jitka
Jitka

Dobrý den. Prosím o radu. Do jaké skupiny bychom měli zařadit paní, která vydává hotové dovezené jídlo, myje nádobí v myčce a zároveň uklízí jak v závodní jídelně, tak v administrativní budově? Děkuji za odpověď. Jitka

Iveta Zoubková
Iveta Zoubková

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji v obchodním centru jako prodavačka dětského oblečení. Tudíž do mé pracovní náplně patří aranžování, prodej a nabízení zboží, naskladnění, vyskladnění, pokladna, vyřízení reklamací i administrativa. Do jaké skupiny, prosím, patřím?
Děkuji.

Václav
Václav

Dobrý den, chci se zeptat, do jaké skupiny spadá prodavačka ve stánku se zmrzlinou a stánku s teplým občerstvením? Zde připravuje jídla či zmrzlinu a večer uklízí provozovnu. Děkuji.

Alena Malá
Alena Malá

Dobrý den. Do které skupiny patří vedoucí směny v obchodě? Jsme dvě, každá se svojí směnou. Máme na starost celý chod prodejny, majitelka chodí pouze pro tržbu, jinak se o nic nestará. I s příplatky za víkendy jsme měly za leden 13 400 Kč hrubého.

Jana Roškovaniová
Jana Roškovaniová

Dobrý den, do jaké skupiny prací, respektive sazby zarušených mezd, bych měla zařadit profesi “odpovědný zástupce agentury práce”? Dle mého úsudku 3.

Petra
Petra

Dobrý den, do jaké skupiny bych měla být zařazena jako vedoucí prodejny potravin? Mám na starosti veškerý chod prodejny: inkaso, aranžování, prodej, přejímku, objednávky, zadávám do PC docházku atd. Úvazek máme jenom 30 hodin/týden. Děkuji. Petra.

Monika
Monika

Dobrý den, jakou roli hrají procentuální provize z tržby? Patřím do 3. skupiny, ale moje základní hrubá mzda neodpovídá ani 1. skupině prací. K výplatě sice dostávám procento z tržby, někdy ovšem celkově nedosáhnu ani na zaručenou mzdu ve 3. skupině. Co s tím? Děkuji. Monika

Alena
Alena

Dobrý den, pracuji jako prodavačka v soukromém pekařství, což obnáší: ráno rozložení zboží do pultů, prodej a nabízení, vaření kávy, mytí nádobí, úklid obchodu a mytí pultů, večer přendání zbylého zboží z pultů do beden a samozřejmě manipulace s penězi. Do jaké platové třídy spadám? Děkuji. Alena

Draha
Draha
Dobrý den, do jaké platové skupiny patříme? Jsme dvě prodavačky na prodejně s oděvy, já jako vedoucí, staráme se o celý chod: výběr zboží od dealerů, oceňování, objednávání přímo na prodejně, nebo i na veletrhu, slevové akce, práce s pokladnou, prodej, aranžování zboží, výlohy, úklid (když je potřeba, tak i vymalujeme, vyčistíme koberce), shánění řemeslníků při rekonstrukci, dále měsíční uzávěrka (příprava pro účetní), vyřizování reklamace, veškerá komunikace s dodavateli, podpora prodeje (focení nové kolekce a odesílání e-mailů zákaznicím) atd. Majitel je od prodejny vzdálený 200 kilometrů, já pouze nahlásím týdenní tržbu a odešlu peníze, téměř nic jiného nepožaduje. Musím ale… Číst vice »
Sarja
Sarja
Dobrý den, přes 20 let jsem vedoucí prodejny zlatnictví a hodinářství. Provádím výkup zlata, prodej investičního zlata (inkasuji i statisícové částky v hotovosti). Výběr zboží od obchodních zástupců, vedení počítačové evidence a ocenění zboží. Pravidelné inventarizace, výkaz docházky atd. Můj mzdový výměr je 10 000 Kč, od roku 2007 se pomalu zvyšuje, 1.12. 2017 dosáhl na zatím konečných 12 500 Kč. Požádala jsem zaměstnavatele, aby mi upravil plat podle mojí pracovní smlouvy, ve které mám uvedenou zvýšenou hmotnou zodpovědnost za svěřené hodnoty a majetek. Zaměstnavatel mi 7.3. 2018 odpověděl písemně, že můj platový výměr od 1.12.2017 zůstává v platnosti. Odbory… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×