Oba se starají, aby bylo uklizeno, ale přitom mají rozdílné kompetence. Provozář pečuje o celé objekty, zajišťuje jejich ochranu, vytápí, opravuje technické závady nebo koordinuje velké jídelny. Zatímco pracovník obchodního provozu myje špinavé nádobí a doplňuje čisté prádlo, případně sedí na recepci a vede malý sklad. Porovnejme zaručené mzdy a platové třídy obou profesí.

Zaručené mzdy v soukromých společnostech

Český statistický úřad zjistil, že typičtí provozní elektrikáři, ale taky manažeři privátních jídelen a ubytoven mají podprůměrný příjem. Někteří zaměstnanci oceňují vládní nařízení č. 567/2006 Sb., kde jsou definovány takzvané zaručené hrubé mzdy.

Například pokud myjete špinavé nádobí, patříte minimálně do 1. pracovní skupiny. Jakmile obsloužíte prvního strávníka, stoupáte výš… Vizte detaily v obchodním provozu a pohostinství, komunálních, úklidových a údržbářských službách, nebo v technických oborech.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Provozář a jeho kolegové ve veřejném sektoru

Podrobnější platový systém existuje v nepodnikatelské sféře, například ve státních nemocnicích a školách. Provozář, stejně jako pracovník obchodního provozu, má speciální kapitolu v oficiálním pracovním Katalogu. Základní hrubý měsíční plat dostává podle speciální tabulky, stupně (předchozí praxe a nejvyššího dosaženého vzdělání) a třídy (nejtěžší vykonávané práce).

Juniorní pracovník obchodního provozu myje špinavé nádobí, zatímco nejzkušenější provozář koordinuje velkokapacitní jídelny. Každý patří do nejvyšší platové třídy, ve které splňuje aspoň jednu číslovanou odrážku – vizte níže.

PRACOVNÍK OBCHODNÍHO PROVOZU

1. platová třída

  1. Pomocné práce při výrobě jídel, například sběr nádobí, jeho mytí, čištění a obsluha ručních kuchyňských strojků.
  2. Péče o hosty v ubytovacích zařízeních při příjezdu, pobytu a odjezdu, zajišťování různých služeb hostům (například manipulace se zavazadly, vydávání klíčů).

2. platová třída

  1. Pomocné práce při prodeji zboží spojené s jeho doplňováním, balením a tříděním.
  2. Péče o svěřené pokoje v ubytovacích zařízeních včetně inventáře a výměny prádla, zprostředkovávání služeb, například žehlení obleků, prádla a čištění obuvi (pokojská).
  3. Mytí černého nádobí.

3. platová třída

  1. Expedice zboží, pokrmů, cukrářských výrobků, polotovarů jednotlivě nebo hromadně.

4. platová třída

  1. Organizace práce zaměstnanců při úklidu, samostatné vedení příručního skladu, zprostředkovávání služeb v ubytovacím zařízení (pokojská).
  2. Recepční práce v ubytovacích zařízeních bez oddělené činnosti vrátnice, inkaso tržeb, popřípadě inkaso za jiné služby (vrátný s recepční službou, pomocný recepcionář).
  3. Přijímání peněz a kontrola cen zakoupeného zboží a případný doplňkový prodej, pokladní inventarizace nebo přijímání pokladních dokladů a jejich kontrola spočívající v porovnání vyexpedovaného zboží (pokrmů, nápojů) s údaji na dokladu, kontrolní rozpisy, případné podklady pro fakturaci (pokladní).

5. platová třída

  1. Organizace a zajišťování úklidových prací a doplňkových služeb, například čištění oděvů, obuvi, žehlení ve stravovacích a ubytovacích provozech, vedení příručního skladu (hospodyně).
  2. Samostatné přijímání a vyřizování objednávek ubytovacích a jiných hotelových služeb, vedení předepsané evidence, styk s orgány státní správy (recepcionář).
  3. Provádění rozpisu služeb obslužného personálu a vyřizování drobných reklamací ubytovaných hostů.

6. platová třída

  1. Organizace a zajišťování doplňujících a úklidových prací v rozsáhlém stravovacím nebo ve velkém ubytovacím provozu včetně vedení skladu drobného hmotného investičního majetku a zásob, vedení předepsané evidence.

PROVOZÁŘ

4. platová třída

  1. Různorodé řemeslné práce při údržbě sportovišť, ubytovacích a jiných objektů menšího rozsahu včetně používání malé mechanizace.

5. platová třída

  1. Zajišťování běžné údržby, vytápění, temperování, ochrany, větrání, úklidu jednotlivých uvolněných stavebních objektů, ploch a vybavení.
  2. Organizace a zajišťování běžných provozních a úklidových prací a doplňkových služeb, vedení příručního skladu.

6. platová třída

  1. Zajišťování provozu jednotlivých uvolněných objektů po technické stránce (stavební, strojní, elektro) včetně zajišťování a organizace údržby objektů.
  2. Organizace a zajišťování úklidových prací v rozsáhlém stravovacím nebo ve velkém ubytovacím provozu včetně vedení skladu.

7. platová třída

  1. Zajišťování provozu souboru uvolněných technologicky provozovaných objektů (výcviková a školící zařízení případně ubytovací, rekreační, stravovací nebo jiná víceúčelová zařízení) a organizace údržby a oprav jednotlivých technologických zařízení a budov.
  2. Zajišťování provozu ubytovacího nebo stravovacího zařízení.

8. platová třída

  1. Organizace provozu velkokapacitního stravovacího zařízení včetně zajišťování jeho technického vybavení a údržby, ekonomické agendy, stanovování technologických postupů a zajišťování jejich dodržování včetně kontroly dodržování hygienických předpisů.
  2. Komplexní zajišťování provozu souboru objektů včetně jejich hospodárného využití po provozně-ekonomické stránce, zajišťování provozu a údržby, organizace prováděných prací, zajišťování potřebného materiálu a technického dozoru na prováděné práce, zajišťování podkladů pro zpracování návrhu finančního rozpočtu a spolupráce při projednávání smluv s dodavatelskými a projektovými organizacemi, přebírání dodávek a provedených prací, zajišťování dodržování programu odpadového hospodářství.

9. platová třída

  1. Koordinace provozů velkokapacitních stravovacích zařízení s celodenním provozem nebo zajišťování provozu určeného pro výrobu jídel pro rozsáhlé skupiny strávníků se zásadně rozdílnými stravovacími potřebami, podmínkami a návyky, například podle věku, zdravotního stavu, kulturních, náboženských a jiných specifik.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

6 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na 9. platovou třídu – pracuji jako vedoucí stravování ve školní jídelně s celodenním stravováním, kde denně vaříme cca 400 obědů,/výběr ze 2 jídel/ , dále připravujeme cca 30 snídaní ,30 svačin a 40 večeří. Veškerou agendu ohledně stravování zpracovávám já, normuji, fasuji zboží, starám se o strávníky – veškerá agenda, finanční vyúčtování, mám pod sebou 5 zaměstnanců, kontroluji, dodržování hygienických a bezpečnostních předpisů, technologických postupů, Mimo to máme odborný výcvik, který pracuje u nás na budově – veškeré jejich práce – fasování a zpracování zakázek jde přes sklad kuchyně, dále máme další doplňkové činnosti – různé oslavy, svatby, které též zpracovávám./Nabídka,smlouva, nákup,výdej podklad pro fakturace/ . Děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den, pracuji jako vedoucí stravování ve školní jídelně, kde připravujeme cca 400 obědů + 30-40 snídaní , svačin a večeří pro náš internát, chci se zeptat, zda mám nárok na zařazení do platové třídy č. 9 / objednáváme, normuji, fasuji, starám se o veškerou agendu strávníků/finanční/, dávám podklady pro fakturaci cizích strávníků, dělám uzávěrky, inventury skladů, zajišťuji různé doplňkové činnosti/oslavy,svatby../ Děkuji za odpověď Helena

  3. Dobrý den, slyšela jsem, že podle nového katalogu prací mohou být vedoucí školních jídelen zařazeny do 9. platové třídy, pokud jde o mateřské nebo základní školy.

    Jsme ZŠ, vaříme přes 500 obědů a začaly jsme připravovat i svačiny. Jde o vedlejší činnost, takže peníze jsou účtovány zvláště pro ty kuchařky, které svačinky připravují. Všechno ostatní dělám já: objednávky, příjemky, výdejky, měsíční zúčtování, stravné atd. Tuto práci navíc dělám zadarmo.

    Děkuji za odpověď.

    • Pavlíno, v novelizovaném Katalogu prací mají kuchařky maximálně 7. platovou třídu. Ale souhlasím s Vámi, že Vaše pracovní náplň přesahuje do dalších profesí, kde lze dosáhnout vyššího zařazení. Například zde, v kapitole provozář, vyhovuje 9. platové třídě následující pozice:

      „Koordinace provozů velkokapacitních stravovacích zařízení s celodenním provozem nebo provozů určených pro výrobu jídel pro rozsáhlé skupiny strávníků se zásadně rozdílnými stravovacími potřebami, podmínkami a návyky, například podle věku, zdravotního stavu, kulturních, náboženských a jiných specifik.“

      Ve větších školách bývá připravováno více obědových jídel, aby měli na výběr například strávníci, kteří musejí ze zdravotních důvodů dodržovat různé diety. Některé dělají navíc taky snídaně a večeře, třeba kvůli místnímu internátu. Takže souhlasím, že vedoucí takových (větších) jídelen by měly být zařazeny do 9. platové třídy.

  4. Dobrý den. 23 let pracuji v sociálních službách jako vedoucí stravování, jsem zařazena v 7. platové třídě, kategorizace: provozář. Je zařazení správné? Organizuji a zajišťuji veškerou agendu, spojenou se stravováním (objednávání + přejímka potravin, plánování výdejek včetně diet, dodržování hygienických a bezpečnostních předpisů, technologických postupů, dodržování stravovací jednotky, plánování výdejek a jídelníčků včetně diet, měsíční uzávěrky, zajišťuji opravy v kuchyňském provozu apod.), navíc mám na starosti majetek v organizaci (evidence, odpisy, inventarizace majetku). Děkuji za odpověď.

    • Anno, v 8. a 9. platové třídě jsou jmenována „velkokapacitní stravovací zařízení“, což podle některých zdrojů znamená více než 500 jídel denně. Nicméně podle Vašeho příspěvku máte nárok na 8. platovou třídu, pro kterou stačí například: „Zajišťování inventarizace majetku a závazků.“ Vizte kapitolu o účetních, mezi které fakticky taky patříte, a o platové třídě rozhoduje nejodpovědnější vykonávaná činnost, přestože třeba tvoří jenom část celkové pracovní náplně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno