decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Registr dlužníků k nahlédnutí zdarma

Příjmy a výdaje vypadají na papíře jako pouhá čísla. Ale jakmile útrata převáží a vznikne příliš hluboký deficit, nahněvaní věřitelé začnou hledat dlužníka. Bankrotář (nebo podvodník) ztrácí důvěru svých obchodních partnerů a další peníze získá jenom od neinformovaného člověka. Pokud chceme proklepnout konkrétní firmu nebo fyzickou osobu, pomůže nám Ministerstvo spravedlnosti, které provozuje registr dlužníků k nahlédnutí zdarma.

Raději nepoužívejte klamavou databázi CERD

Pozor! Na internetu najdeme i takzvaný Centrální registr dlužníků České republiky neboli CERD. Vypadá jako oficiální databáze, odkazuje na soudy, úřady a ministerstva. Ve skutečnosti ovšem patří soukromé americké firmě a balamutí důvěřivé Čechy (výpovědi poškozených najdete ZDE, ZDE a ZDE). Za několik stokorun nabízí “potvrzení o bezdlužnosti”, které nemá žádnou úřední hodnotu. Jistý český podnikavec (údajně Jiří Jehlička) provozuje kontroverzní stránky prostřednictvím zámořské firmy zřejmě proto, aby z právního hlediska nebyl v dosahu české Policie.

Opravdové potvrzení o bezdlužnosti obvykle musí přinést svojí bance živnostník, který žádá o hypotéku. Může například doložit, že nemá žádné resty vůči Finančnímu úřadu, Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), zdravotní pojišťovně a Celnímu úřadu. “Není pevně stanovený formulář. Uveďte název firmy, sídlo, IČ nebo jméno a příjmení, bydliště, datum narození, důvod žádosti a připojte svůj podpis,” radí Celní úřad. Žadatelé dostávají potvrzení někdy na počkání, jindy do 30, anebo do 60 dnů. Podle zákona o správních poplatcích může státní instituce naúčtovat 100 Kč.

Oficiální registr dlužníků k nahlédnutí zdarma

Majitele každého českého webu prozrazuje správce internetové domény CZ, stačí zadat adresu (ve tvaru například kupnisila.cz) ZDE. Tam lehce ověříme, že Ministerstvo spravedlnosti provozuje Insolvenční rejstřík (registr dlužníků k nahlédnutí zdarma) ZDE. “Lze vyhledat pouze dlužníky, proti kterým bylo zahájeno insolvenční řízení po 1. lednu 2008 a nebyli z rejstříku vyškrtnuti dle § 425 insolvenčního zákona,” upozorňuje Ministerstvo spravedlnosti.

Po uplynutí 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí, jímž bylo skončeno insolvenční řízení, vyškrtne insolvenční soud dlužníka ze seznamu dlužníků a údaje o něm v insolvenčním rejstříku znepřístupní,” stojí především ve zmíněním paragrafu. Někdy ovšem věřitel vyvolá pouze planý poplach, ať už omylem, anebo aby svého klienta poškodil. Pokud insolvenční řízení skončí v takovém případě, po dalších 3 měsících smí dlužník požádat o vymazání záznamu a soud do následujících 15 dnů vyhoví.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
12. Říj 2016   /   

Tags: dluhy, insolvence, nebezpečné potraviny a výrobky, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

2 Komentáře zapnuto "Registr dlužníků k nahlédnutí zdarma"

Upozornit na
avatar
lubos
lubos

Dobrý den, pobírám invalidní důchod druhého stupně, jenomže v Anglii. Chtěl bych o něj požádat v České republice, kde mám však exekuci. Kolik peněz by mi zůstávalo?

wpDiscuz
loading
×