decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Rodičovská i mateřská dovolená bude v roce 2017 zrušena

Probudí vás cvrlikání ptáčků a rozverné sluneční paprsky, které dokonale sluší jasnému nebi. Pomalu uchopíte pomerančový džus a vyjdete na balkón, abyste letmým pohledem zkontrolovali, že máte čistou pískovou pláž jenom pro sebe… Takhle nějak vypadá dovolená. Když pozoruji svoji partnerku, jak musí neustále krmit, přebalovat, bavit, utěšovat, koupat, krmit, přebalovat, bavit… naše dítě, musím důrazně upozornit, že mateřská dovolená ani rodičovská dovolená ve skutečnosti neexistuje. Oproti nekonečnému kojení a pečování je prázdninami moje placená práce!

Pojmy rodičovská dovolená a mateřská dovolená mohou člověka trochu mást. Ostatně zákoník práce uznává, že výchova novorozence je vlastně pěkná dřina a teprve později zasluhujete normální placené volno. Takže navrhuji, abychom obě zavádějící sousloví zrušili. Naopak formálně i obsahově správné jsou termíny peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek, podle zákona o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) a zákona o státní sociální podpoře (117/1995 Sb.). Jmenované dávky samozřejmě zůstávají zachovány také v roce 2017, protože naše společnost chápe těžkosti mladých rodin a význam solidarity.

Mateřská dovolená 2017 = peněžitá pomoc v mateřství

Hnedka zkraje nastávají komplikace. Zatímco placená rodičovská dovolená patří všem mladým rodinám, takzvanou peněžitou pomoc v mateřství dostanete, jenom pokud jste dostatečně dlouho odváděli nemocenské pojištění. Nedávno propuštěná zaměstnankyně zůstává v ochranné lhůtě stejně dlouhý čas, jaký strávila ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Placená mateřská dovolená může začít otci nebo matce, která:

 • A/ V den nástupu na mateřskou je zaměstnankyní (nebo v ochranné lhůtě), a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
 • B/ V den nástupu na mateřskou je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Gynekologa samozřejmě nemá smysl navštěvovat kvůli převzetí již narozeného dítěte do péče; v takovém případě stáhnete a vyplníte formulář ZDE, i bez pomoci doktora. Zaměstnanec potom předá dokument zaměstnavateli, osoba samostatně výdělečně činná rovnou okresní správě sociálního zabezpečení. Mateřská dovolená začne podle vaší volby, mezi počátky 8. a 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Trvá maximálně 196 dnů při porodu jedno dítěte, 259 dnů při narození vícerčat. Svoje práva vůči zaměstnavateli najdete ZDE, podle zákoníku práce.

“Mateřská dovolená” 2017 podle hrubého výdělku rodiče a výše peněžité pomoci

 • Hrubý měsíční výdělek do 27 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí 70 % dřívějších příjmů
 • Hrubý měsíční výdělek 44 400 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí 58 % předešlých příjmů
 • Hrubý měsíční výdělek 100 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí 34 % dřívějších příjmů

Rodičovská dovolená 2017 = rodičovský příspěvek

Dávku státní sociální podpory dostane otec nebo matka, když “po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.” Zatímco placená mateřská dovolená některé domácnosti mine, pro rodičovský příspěvek žádné zvláštní podmínky splňovat nemusíte. Svoje práva vůči zaměstnavateli najdete ZDE, podle zákoníku práce. Žádost o finanční příspěvek vyplňte a odevzdejte na krajské pobočce Úřadu práce – a rodičovská dovolená může začít. Peníze chodí vždycky jenom na nejmenšího člena domácnosti, i když se v krátkém čase narodí třeba paterčata. Shrňme nejdůležitější čísla.

 • Celodenní rodičovská péče = zdravé dítě do 2 let věku může zůstávat ve školce, jeslích a podobných zařízeních nejdéle 46 hodin za kalendářní měsíc; od 2 let můžete potomka nechat jiné zletilé osobě, zatímco pracujete nebo studujete, což neplatí pouze pro studium během služebního poměru v ozbrojených silách
 • 4. rok věku dítěte = nejpozdější doba, kdy může být rodičovský příspěvek dočerpán
 • 220 000 Kč = maximální rodičovský příspěvek na jednoho potomka

Nejchudší domácnosti mají měsíční příspěvek a dobu podpory pevně stanovené. Ale většina příjemců sama určuje, jestli chtějí vyčerpat peníze pomaleji, anebo rychleji a jak dlouho rodičovská dovolená potrvá. Nejvyšší možnou měsíční dávku spočítáme podle denního vyměřovacího základu toho rodiče, který dlouhodobě více vydělává. Vzhledem ke zvýhodněnému postavení mužů na trhu práce bývá častěji nahlašovaný hrubý výdělek otce. Popišme hraniční situace.

“Rodičovská dovolená” 2017 podle hrubého výdělku a měsíčního příspěvku

 • Žádný rodič neplatil nemocenské pojištění → 7  600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a pak 3 800 Kč
 • Plat rodiče do 10 857 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 7 600 Kč (na 29 měsíců)
 • Plat rodiče 10 858 až 16 427 Kč → rodičovský příspěvek může dosáhnout 70 % platu
 • Plat rodiče od 16 428 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 11 500 Kč (na 19 měsíců)

TIP: Zajímá vás ochranná lhůta, možnosti výpovědi, přeřazení na jinou práci a obecně vaše práva vůči zaměstnavateli? Podrobnosti najdete ZDE pro mateřskou a ZDE pro rodičovskou.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
13. Pro 2016   /   

Tags: rodina, sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

58 Komentáře zapnuto "Rodičovská i mateřská dovolená bude v roce 2017 zrušena"

Upozornit na
avatar
Michaela
Michaela

Dobrý den, chtěla bych se optat. Plánujeme s manželem druhé miminko. Jsem zaměstnaná, ale smlouvu mám vždy jen od dubna do listopadu a zbytek jsem na pracáku. Kdybych teď otěhotněla, tak mi zaměstnavatel nejspíš smlouvu už nedá. Do ochranné lhůty 180 dní se určitě nevejdu a na mateřskou nechci jít na 4 roky. Je nějaká možnost, že by se započítal plat manžela – že by jakoby šel na mateřskou on? Abych ten půlrok brala nějaké peníze? Děkuji moc za odpověď.

Kacka
Kacka

Michaelo, samozřejmě to jde.

Agnes
Agnes

Dobrý den, můžete mi prosím zodpovědět dotaz, zda má žena nějakou ochrannou lhůtu, když se vrací po rodičovské dovolené do práce a má smlouvu se zaměstnavatelem na dobu neurčitou? Může mi zaměstnavatel při nástupu do práce ihned dát výpověď?
Děkuji za odpověď.

Dana
Dana

Dobrý den, od 9.8.2015 jsem na mateřské dovolené. Peníze mi chodily vždy do 6. dne v kalendářním měsíci. Teď mi bohužel nepřišly! Dceři je 8 měsíců a stále mi za měsíc květen nic nepřišlo!

Mmm
Mmm

Mám stejný problém a nevím, proč peníze nechodí.

anna
anna

Dobrý den, chci se zeptat: Chtěla bych pobírat mateřskou. Mám na ni nárok, pokud pracuji 9 měsíců a v kuse nemám odpracovaný rok? Musí být odpracovaný rok v kuse, anebo se dají sčítat odpracované měsíce?

Klára
Klára

Dobrý den, dcera se narodila v říjnu 2013, pobírám na ni rodičovský příspěvek. Vzhledem k jejímu věku a naplněné kapacitě MŠ bude od záři chodit pouze dopoledne do školky, já tedy nemohu nastoupit zpět do svého zaměstnáni. Je možné si prodloužit rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte, i když bude chodit dopoledne do školky? Moc děkuji za odpověď.

Markéta
Markéta

Dobrý den, mohu pobírat rodičovský příspěvek do 7 let věku dítěte, pokud je postižené? M.

wendy
wendy

Dobrý den. Při prvním dítěti jsem byla v ochranné lhůtě a pobírala jsem peněžitou pomoc v mateřství, pak rodičovský příspěvek, který jsem si sama měnila, myslím měsíční částky. Do tří let (10/2015) jsem porodila druhé dítě – stále jsem dostávala rodičovský příspěvek. A bylo mi sděleno, že nárok na PPM teď nemám, i když pokračuji v mateřské dovolené, že budu pobírat fixní částky a to až do 4 let věku dítěte – bez možnosti vlastní volby. :-(

Nikola
Nikola

Dobrý večer, prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a 29.8. bych měla nastoupit do práce. V práci mám smlouvu na neurčito. Teď jsem otěhotněla, budu mít nárok na mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou? Co kdybych nastoupila na nemocenskou (jelikož ještě nevím, co řekne gynekolog), z čeho se potom počítá? Děkuji.

Bara
Bara
Dobrý den, vzhledem k tomu, že se může měnit výše rodičovského příspěvku – jak mám tedy napsat žádost o čerpání rodičovské dovolené zaměstnavateli, když vlastně nevím, jak dlouho potrvá? Nyní pobírám nejvyšší možnou částku, ale později bych chtěla částku snížit, abych rodičovský příspěvek vyčerpala cca ve 2,5 letech dítěte. Bylo mi doporučeno napsat žádost zaměstnavateli do 3 let věku dítěte s tím, že nastoupit můžu kdykoliv – a firma mě pouze nahlásí na pojišťovnu jako matku pečující o dítě. Můžu čerpat rodičovský příspěvek 2 roky a rodičovskou dovolenou 3 roky? Popřípadě požádat v práci pouze o dovolenou do konkrétního data… Číst vice »
Karolinka
Karolinka

Dobrý den, prosím o radu či vysvětlení.
Jsem osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a jsem těhotná, ale nevyplatí se mi z finančních důvodů žádat o peněžitou pomoc v mateřství (PPM), i když na ni mám nárok, jelikož si jako OSVČ vydělám více. Je tedy možné se PPM vzdát či o ni nežádat a pak rovnou nastoupit na rodičák? A jak je to s mojí podnikatelskou činností dále? Mohu ji provozovat bez přestání, pozastavení nebo je zde zákonem dané např. šestinedělí, ve kterém živnost nemohu provozovat a musím ji pozastavit? A kdy potom nastupuji na rodičák? Předem děkuji za odpověď.

Lucie
Lucie

Dobrý den, aktuálně žiju v Anglii (3,5 roku), narodila se mi tu dcerka, má momentálně 4 měsíce. Na konci roku mám v plánu návrat do České republiky, už na stálo. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství v České republice, pokud o ni budu zadat, až když dceři bude půl roku? Popřípadě na co mám nárok? Děkuji.

Iva
Iva

Dobrý den, jsem na rizikovém těhotenství a smlouvu mám na dobu určitou do konce listopadu, ale bohužel zaměstnavatel mi ji neprodlouží. Prý se mám hlásit na úřadu práce? A ještě bych se chtěla zeptat: Loni jsem pracovala v jiné firmě, ale tam jsem skončila k 31.5.2015; byla jsem tam dva roky a pak jsem nastoupila do jiné firmy 1.6.2015 – jestli se mi to sčítá na těch 180 dní odpracovaných? A jestli tudíž mam nárok na mateřskou? Děkuji. Iva

Taťána
Taťána

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám, či nemám nárok na mateřskou. Bohužel mi byla zamítnuta, ale přesto se zeptám. Pracovala jsem v kuse 5 let s tím, že za mě zaměstnavatel vždy platil zdravotní a sociální pojištění. V době, kdy jsem otěhotněla, jsem změnila zaměstnavatele a u něj jsem byla po dobu 3 měsíců; bohužel mě po zkušebce – tedy ve třetím měsíci těhotenství – vyhodil. Nicméně jsem nepochopila, proč nemám nárok na mateřskou, když jsem nepřetržitě až do té doby pracovala. Děkuji za odpověď. Táňa

Marek
Marek

Dobrý večer, moje přítelkyně je Slovenka a čekáme spolu dítě. Nejsme manželé, ale bydlíme spolu v ČR. Ona má pouze přechodné bydliště a má, co jsem počítal, odpracováno kolem 238 dní/plátce zdravotního pojištění. Může zde žádat o mateřskou dovolenou a potom i rodičovský příspěvek? Předem děkuji za odpověď.

Nikola
Nikola
Dobrý den, mám trochu složitější situaci/dotaz. Jsem na rodičovské dovolené, žiji na Slovensku, kde mám trvalý pobyt, ale pracovní smlouvu mám v ČR. Mateřská mi byla vyplácena z ČR, rodičovský příspěvek je závislý na pobytu, takže ten je mi hrazen ze Slovenska. Existuje ovšem možnost, že mi česká strana dorovná částku rodičovského příspěvku, na který bych měla nárok v ČR. O tu budu v nejbližší době žádat. Chtěla bych si zažádat o dvouletou variantu a mít tudíž 11 500 Kč měsíčně, což mi vychází podle všeho. Zaměstnavateli bych nahlásila návrat z rodičovské dovolené po třech letech. Chtěli bychom druhé dítě… Číst vice »
Jitka
Jitka

Dobrý den, plánujeme dítě. Jsem doma a pečuji o osobu blízkou. Mám vůbec na něco nárok? Tatínek má druhý stupeň a už dvě děti (15 a 18 let). Děkuji.

Eliška
Eliška

Dobrý den, je pravda, že PPM si můžu rozdělit na 2, 3 nebo 4 roky? Kdy mám ČSSZ informovat, po jakou dobu chci PPM pobírat? Před, nebo po narození dítěte? Předem děkuji za odpověď,

Alexandra
Alexandra

Dobrý den, jsem Slovenka a žiju v Čechách. Jsem na rodičovské. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho musím čekat na papír o potvrzení, že nic nepobírám na Slovensku. Již od září mi nechodí rodičovský příspěvek, čekají pořád na papír, než ho pošlou. Děkuji.

mar
mar
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s 16 měsíčním dítětem, RD mi končí k 06/2017 (dvouletá varianta); nyní jsem znovu těhotná a termín porodu vychází na 07/2017; smlouvu mám na dobu neurčitou. Jenže nyní si na stejném pracovním místě přivydělávám na částečný úvazek (v dodatku je stanoveno, že smlouva na tento malý úvazek platí nejdéle do 08/2017 a pak vstupuje v platnost původní smlouva s původním úvazkem za původních podmínek); no a já nyní váhám – z čeho se mi bude vypočítávat mateřská? Z toho pidiúvazku (a tedy pidiplatu) a nebo z mého normálního platu na plný pracovní poměr? Předem… Číst vice »
Eliska
Eliska

Dobrý den. Mám pár otázek ohledně pobírání peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku. Nástup do práce mám už od 1.1.2010, který stále trvá. 7.12.2012 se nám narodil syn, byla jsem s ním doma 3 roky a do práce jsem nastoupila 7.12.2015. Teď jsem znovu otěhotněla a nevím, jestli budu mít nárok jak na peněžitou pomoc v mateřství, tak na rodičovský příspěvek. Termín porodu mám až 28.4.2017, ale v práci to už nemůžu vydržet, jelikož mám zdravotní problémy. Ale jsem stále zaměstnaná.
Děkuji za odpověď.

jana
jana

Dobrý den, pečuji o svoje vážně nemocné dítě, mám příspěvek na péči ve trojce. Teď s přítelem čekáme druhé dítě. Započítává se dávka sociální péče při žádosti o rodičovský příspěvek? Děkuji.

Miruna
Miruna

Dobrý den, na konci ledna jsem žádala o rodičovský příspěvek. Mohu se zeptat, kdy asi dorazí peníze? A mám čekat na nějaké vyjádření? Děkuji za odpověď.

Alena
Alena

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, teď v březnu mi bude končit a malý půjde do školky. Ale zjistila jsem, že jsem těhotná a nastoupit do bývalé práce nemůžu – měla jsem smlouvu na určito a ta mi skončila k poslednímu prosinci 2013. A teď nevím, co mám dělat – jestli mám nějaký nárok na příspěvek, nebo jestli se mám přihlásit na úřad práce? Prosím, poraďte. Děkuji.

Jana Janíková
Jana Janíková
Dobrý den. Syn žije s přítelkyní – studentkou, v červenci 2016 se jim narodila dcera. Syn po dohodě se svým zaměstnavatelem nastoupil v lednu 2017 na „mateřskou – otcovskou dovolenou“. Matka novorozeněte byla v pěstounské péči svých prarodičů, po porodu dítěte přebývala v bytě mého syna. OSSZ však zrušila pěstounům příspěvek na potřeby dítěte – a musejí zaplatit pokutu za neoprávněné čerpání od doby, kdy bydlela v synově bytě. Matka je nyní bez prostředků, nemá peníze ani na svoje studijní potřeby. Než se rozjede kolotoč žádostí a všechno bude vyřízeno, nemají na zaplacení dětské výživy, na nájem, na potraviny. Překlenovací… Číst vice »
Lenk
Lenk

Dobrý den, mám nárok na mateřskou dovolenou, když jsem měla smlouvu od 1.5.2016? Pak jsem otěhotněla, k 30.9.2016 mi byl ukončen pracovní poměr. Ale mezitím, od 8.8.2016 jsem nastoupila na rizikové těhotenství, takže jsem stále v neschopnosti a chci vědět, co mám dále dělat. Děkuji za odpověď.

Jitka
Jitka

Dobrý den, rodičovský příspěvek jsem si nastavila na dobu 3 let. Po dceřiných druhých narozeninách bych ráda nastoupila na pár hodin do práce ke svému zaměstnavateli. Stačí dodatek ke stávající smlouvě, abych mohla pracovat na stejné pozici a zároveň pobírala rodičovský příspěvek? Kdybych stihla do dceřiných dvou let vybrat celou částku (220 000 Kč) a nastoupila na částečný úvazek do práce, jak budou řešené sociální a zdravotní odvody? Děkuji za odpověď.

Gabriela
Gabriela
Dobrý den. Konkrétní příklad: od 1.1.2016 – 30.6.2016 zaměstnání na PS (pracovní smlouvu), od 30.6.2016 – 31.1.2017 další zaměstnání na PS (z toho mezi 9.-12. měsícem dlouhodobá nemocenská, v lednu opět v práci). od 1.2.2017 na Úřadu práce – nezaměstnaná. Těhotná jsem cca od 10.2., termín porodu – cca 8.11.2017. Z diskuzí a informací výše dedukuji, že mi nárok na mateřskou nevzniká (důvod – uplynutí ochranné lhůty 180 dní.). Chápu to dobře a je to pravda ? Kdyby mě teď do porodu někdo zaměstnal (abych pak případně mohla jít těch 8.-6. týdnů před porodem na mateřskou), vznikne mi nárok na… Číst vice »
Majka
Majka

Dobrý den, rodičovský příspěvek mám nastavený do 3 let věku dítěte (7/2018). Do práce nastoupím také až po třech letech dítěte (7/2018). Od září 2017 bude ale dítě zaregistrované jako celodenní ve školce. Zajímá mě, jestli přijdu o tento rodičovský příspěvek nebo ne, děkuji.

Nika
Nika
Dobrý den, ráda bych věděla, zdali mám při druhém dítěti nárok na proplacení dovolené, když jsem u prvního dítěte musela ukončit rodičovskou dovolenou a nastoupit na mateřskou dovolenou. Podle zákoníku práce je mateřská dovolená braná jako výkon práce a v § 212 tam stojí: “(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce (mateřskou mám v roce 2017 téměř 6 měsíců), přísluší dovolená za kalendářní rok.” Pouze musím zaměstnavatele písemně požádat, při prvním dítěti mi dovolenou proplatil. Nyní mi však bylo řečeno, že nemám nárok, jelikož jsem mezi… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×