decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Rodičovský příspěvek a přídavek na dítě 2017

Zleva i zprava občas zazní požadavek, abychom sloučili sociální dávky. Argumentem někdy bývá právo na lidskou důstojnost a základní nepodmíněný příjem, jindy administrativní úspora. Ale sociální systém zůstává přísně adresný. Dávky nadále rozdělujeme podle jejich účelu, tak aby cíleně pomohly skutečně potřebným. Například rodičovský příspěvek a přídavek na dítě jsou zdánlivě podobná sousloví, mající ve skutečnosti odlišné významy.

Zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) podmiňuje sociální dávky zvláštní životní situací a někdy také majetkovými poměry příjemce. Rodičovský příspěvek a pohřebné mohou dostat i boháči, pokud pečují o malé dítě, nebo vypravují pohřeb v mladé rodině. Porodné, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení mohou dostat jenom nízkopříjmové domácnosti. Nyní věnujme pozornost penězům, které pravidelně a dlouhodobě podporují novou generaci.

Rodičovský příspěvek v roce 2017

Výchova potomka samozřejmě není rekreační dovolená, ale tvrdá práce. Rodičovský příspěvek vyjadřuje společenskou solidaritu a vděk, protože není podmíněný ani nemocenským pojištěním. Dávku dostává otec nebo matka, když “po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.” Rodičovský příspěvek chodí vždycky jenom na nejmenšího člena domácnosti, i když se v krátkém čase narodí třeba paterčata. Shrňme nejdůležitější čísla.

 • Celodenní rodičovská péče = zdravé dítě do 2 let věku může zůstávat ve školce, jeslích a podobných zařízeních nejdéle 46 hodin za kalendářní měsíc; od 2 let můžete potomka nechat jiné zletilé osobě, zatímco pracujete nebo studujete, což neplatí pouze pro studium během služebního poměru v ozbrojených silách
 • 4. rok věku dítěte = nejpozdější doba, kdy může být rodičovský příspěvek dočerpán
 • 220 000 Kč = maximální rodičovský příspěvek na jednoho potomka

Nejchudší domácnosti nemohou ovlivnit, jaké částky dostávají. Zákonodárci mají zřejmě obavy, aby nízkopříjmové skupiny neutratily peníze příliš zbrkle, a proto jim celkový obnos velmi pozvolna kouskují. Většina rodičů ale sama stanovuje, jestli chce rodičovský příspěvek vyplatit spíše pomalu, anebo rychleji. Podle čeho spočítáme nejvyšší možnou měsíční dávku? Rozhoduje denní vyměřovací základ otce nebo matky dítěte. Jinými slovy, nahlásíme předchozí hrubý výdělek toho rodiče, který vydělával více. Popišme hraniční situace.

Hrubý výdělek rodiče a měsíční rodičovský příspěvek

 • Žádný rodič neplatil nemocenské → 7  600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a potom 3 800 Kč do 4 let
 • Plat rodiče do 10 857 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 7 600 Kč (na 29 měsíců)
 • Plat rodiče 10 858 až 16 427 Kč → rodičovský příspěvek může dosáhnout 70 % platu
 • Plat rodiče od 16 428 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 11 500 Kč (na 19 měsíců)

Přídavek na dítě patří chudším domácnostem

Pro další sociální dávku zákonodárci nastavili přísnější podmínky. Zatímco rodičovský příspěvek náleží všem rodinám, které vychovávají nové občánky, přídavek na dítě předpokládá relativní chudobu. Rozhoduje průměrný čistý měsíční příjem celé domácnosti, většinou počítaný podle předminulého kalendářního roku. Výsledek nesmí přesáhnout 2,4násobek jejího životního minima, jak uvidíme na konkrétních příkladech.

Z jakého kalendářního roku počítáme průměrný měsíční příjem domácnosti

 • 1.1. 2017 až 30.9. 2017 – průměrujeme čistý měsíční příjem v kalendářním roce 2015
 • 1.10. 2017 až 31.12. 2017 – průměrujeme čistý měsíční příjem v kalendářním roce 2016

Maximální měsíční příjem domácnosti, která letos dostane přídavek na dítě

1 rodič a 1 dítě ve věku
do 6 let: 11 712 Kč
od 6 do 15 let: 12 672 Kč
od 6 do 15 let: 13 416 Kč

1 rodič a 2 děti ve věku
0 – 6: 15 888 Kč
6 – 15: 17 808 Kč
15 – 26: 19 296 Kč
0 – 6 a 6 – 15: 16 848 Kč
6 – 15 a 15 – 26: 18 552 Kč
0 – 6 a 15 – 26: 17 592 Kč

2 rodiče a 1 dítě ve věku
do 6 let: 18 504 Kč
od 6 do 15 let: 19 464  Kč
od 15 do 26 let: 20 208 Kč

2 rodiče a 2 děti ve věku
0 – 6: 22 680 Kč
6 – 15: 24 600 Kč
15 – 26: 26 088 Kč
0 – 6 a 6 – 15: 23 640 Kč
6 – 15 a 15 – 26: 25 344 Kč
0 – 6 a 15 – 26: 24 384 Kč

(Vícečlenné domácnosti mohou mít příjem o něco vyšší.)

Lidé dospívají různou rychlostí, a proto musíme zpřesnit klíčový pojem. Sociální dávka podporuje nezaopatřené dítě do 26 let věku, které se teprve připravuje studiem na svoje budoucí povolání, případně nemůže dočasně pracovat kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Do zvýhodněné skupiny patří také nezletilý uchazeč o zaměstnání, vedený v evidenci Úřadu práce, který nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti a zároveň nepobírá důchod pro invaliditu třetího stupně. Přídavek na dítě dostává 18 let “osoba, která má dítě v přímém zaopatření”, potom přímo zletilý potomek.

Měsíční přídavek na dítě podle věku nezaopatřeného dítěte

 • do 6 let: 500 Kč
 • od 6 do 15 let: 610 Kč
 • od 15 do 26 let: 700 Kč

Ještě stále vám není jasné, jaká pravidla platí pro rodičovský příspěvek 2017? Chcete se zeptat, kolik činí přídavek na dítě 2017 konkrétně ve vaší životní situaci? Možná najdete odpověď v diskusním fóru!

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
13. Pro 2016   /   

Tags: sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

81 Komentáře zapnuto "Rodičovský příspěvek a přídavek na dítě 2017"

Upozornit na
avatar
jana čemusová
jana čemusová

Jak se posuzuje nárok na rodinné přídavky při střídavé péči ,žádá každý z rodičů jednotlivě ?

Děkuji

jana
jana

Dobrý den,chci se jen zeptat kdy chodí tento měsíc příspěvek na bydlení děkuji Brno

Aglaia
Aglaia

Dobry den,mam takovej dotaz,jsem v ocekavani ale loni jsem nikde nepracovala,takze materska zrejme nehrozi,chtela jsem se zeptat na porodne a jestli o rodicovsky prispevek muze zazadat otec i kdyz bude nadale chodit do prace a o dite se budu doma starat ja.
Dekuji za odpoved

jája
jája

Dobrý den, každý měsíc mi max do 6. dne v měsíci přišly přídavky. Chci se zeptat, jestli není nějaká změna, protože je dnes 9. a na účtě nejsou. Nikdy se mi to ještě nestalo.Kdy se tedy vlastně odesílají? Děkuji

Hana Došková
Hana Došková

Dobrý den, počítá se do přijmů rodiny, také invalidní důchod rodičů dítěte? Děkuji za odpověď.

Hana D.

Klaudie Jelínská
Klaudie Jelínská

Dobrý den, pobírám od státu k mateřské příspěvek na bydlení, ale nepobírám přídavky na děti (mám dvouletá dvojčátka). Nemělo by to být naopak? Nejprve přídavky na děti a poté vypočítán příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověď Klaudie

Jana Žáková
Jana Žáková

Takže dítě nad 2 roky může být ve školce neomezené hodiny v měsíci?

Naďa
Naďa
Dobrý den, v dubnu mi skončí pobírání dávek v mateřství (po 28 týdnech) a budu žádat o rodičovský příspěvek. Je tam kolonka, kde žádají vyplnění výše dávky a podle toho prý určí jak dlouho budu příspěvek pobírat, bylo mi na úřadě řečeno, že pokud bych chtěla pobírat tento příspěvek po dobu 3 let, což bych chtěla, budu pobírat (a mám tedy také do kolonky vyplnit) částku 7.100,- Kč, což mě zmátlo, protože kdekoliv na internetu listuji, všude je uvedená částka 7.600,- Kč. Můžu poprosit o ujasnění, jak je to tedy vlastně správně? Dále mám ještě dotaz ohledně dávky v mateřství,… Číst vice »
Honza
Honza

Dobrý den. Od 18.2.2015 máme v pěstounské péči dvě děti. Zažádali jsme o příspěvky na děti a máme doložit příjem za rok 2013. Proč ne za rok 2014, když se dokládají příjmy za uplynulý rok. děkuji za odpověď.

Petra
Petra

Dobry den, chtěla bych se zeptat, kdy se tento měsíc odesílají rodičovské příspěvky. Je to pokaždé stejně toho 7mého? Děkuji.

Naďa
Naďa

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a jak uvádíte – dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Musí navštěvovat, je to podmínkou či není, jak to přesně je? Děkuji za odpověď.

Martina
Martina

Dobrý den, jsem v očekávání a jelikož jsem neplatila nemocenské pojištění, mateřská zřejmě nebude. Pro rodičovský příspěvek chci použít přítelovy příjmy. Jde mi o to, kdy mám o rodičovskou žádat? Píše se, že když není nárok na peněžitou pomoc v mateřství, mám na rodičovský příspěvek nárok hned po porodu, ale nejsem si jistá, jestli zvládnu hned po porodu běhat po úřadech. Dá se zažádat předem?
Děkuji za odpověď.

Věra
Věra

Dobrý den, chci se zeptat jestli se do příjmů pro nárok na přídavky na děti započítává mateřská. Děkuji za Vaši odpověď.

Markéta
Markéta

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Jsem od ledna 2015 na rodičovském příspěvku a nemám nárok na změnu RP, mohl by o RP zažádat otec dítěte a nadále pracovat a já být doma s dítětem? A nebo pokud bude mít otec nárok na PPM, mohl by taktéž nadále pracovat? A jak by to bylo s RP, který teď pobírám, kdyby otec měl nárok na PPM? Předem děkuji za vaši odpověď.

Renata
Dobrý den, o svém těhotenství jsem se dozvěděla v období, kdy jsem pracovala v Rakousku jako pokojská přes zimní sezonu. Pracovní poměr jsem musela předčasně ukončit po dvou měsících s ohledem k mému nečekanému těhotenství. Předtím jsem byla evidovaná 5 měsíců na Úřadu práce. Teď od svého příjezdu nejsem nikde zaměstnaná a opět jsem se musela přihlásit na Úřad práce. Nemám šanci v těhotenství sehnat zaměstnání a budu doma až do porodu. Mám nějakou šanci získat nějaký příspěvek a mám nárok na porodné nebo rodičovský příspěvek, když nemám odpracované poslední čtvrtletí před nástupem na mateřskou a porodem? Předem děkuji za… Číst vice »
Anna Čechová
Anna Čechová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je výplatní termín rodičovského příspěvku? Tento měsíc mi má přijít příspěvek poprvé (po PPM). Slyšela jsem, že jsou snad dva výplatní termíny. Jen bych nerada, aby se opakovalo to, co v případě peněžité pomoci v mateřství, kdy mi dávku vyplatili najednou až po třech měsících…
Děkuji.

Kateřina
Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Jsem v takové situaci, že nevím, na co mám nárok. V červenci budu rodit, první dítě. V srpnu 2014 jsem skončila pracovní poměr z důvodu nemoci z povolání. Od září 2014 jsem vedená na Úřadu práce a bylo mi vyplaceno jednorázové roční odstupné. Ptám se, jestli mám nárok na mateřskou, nebo rovnou na rodičák a automaticky na 4 roky, jak mi všichni říkají. A jak porodné – někdo tvrdí, ze mi to odstupné budou počítat do příjmů. A jestli ano, tak by mi tím pádem měli z odstupného vypočítat i mateřskou. Takže buď nedostanu mateřskou, ale… Číst vice »
Hanka
Hanka

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně čerpání dávek na rodičovské dovolené. Synovi bude 13.5. 8 měsíců. Ještě jsem si nezažádala o dávky na rodičovské dovolené. Chtěla bych se zeptat, zda je to nějaký problém, zda se dají případně vyplatit i zpětně, budu žádat o dávky do 3 let věku dítěte. Děkuji za odpověď. Hanka

Šárka
Šárka

Dobrý den, jsem samoživitelka a mám 3 děti, jedno na základce, jedno na střední škole a nejstarší syn ukončil první ročník vyšší odborné školy, s tím, že další ročník se otvírat nebude… Půjde tedy na úřad práce. Jak to bude, když bude žít s námi a já pobírám přídavky na děti a příspěvek na bydlení? Co vše se změní a co budu vše potřebovat? Děkuji.

Veronika
Veronika

Dobrý den,
jsem studentka VŠ v posledním ročníku. Měla bych končit v lednu 2016 a ve stejném měsíci i rodit. Chci se zeptat, kdybych se teď nechala zaměstnat na několik měsíců (třeba půl roku), bylo by možné čerpat mateřskou? Případně bylo by pak možné si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku?
Předem děkuji za odpověď.

Michaela
Michaela

Dobrý den, jak to budu mít s rodičovským příspěvkem, když manžel pracuje v Německu a má tedy plat v euru? Děkuji.

katka
katka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, my jsme porodily 20. května, když si vše zařídíme do konce týdne, dostaneme už v červnu rodičovský příspěvek za květen? Děkuji.

Jana
Jana

Dobrý den, dne 25.5.2015 mně skončila rodičovská dovolená s třetím dítkem, výpověď z práce jsem dostala po ukončení druhé rodičovské dovolené r. 2010, nyní jsem hlášená na úřadu práce, manžel pracuje jako OSVČ. Chtěla bych se přeptat, zda máme nárok i na nějaké jiné dávky než mou podporu. Děkuji.

Anet
Anet

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Na mateřské jsem já jako matka, pobírám mateřskou a budu žádat o rodičovský příspěvek, žádám se svým hrubým příjmem, nebo přítelovým hrubým příjmem? Děkuji.

Eva
Eva

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na Rodičovský příspěvek v ČR, i když jsem poslední 3 roky žila v zahraničí. V ČR mam trvalý pobyt, neplatím si zdravotní pojištění (mám pojištění turistické). Děkuji, Eva

Jana
Jana

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o informaci ohledně dcery, 16 let. Pobírám na dceru přídavek na dítě. Dceru jsme začali vozit do Domova pro osoby se zdravotním postižením, kde jsme uzavřeli smlouvu na celoroční pobyt. Dcera ale pobývá v domově jen zhruba 10 až 12 dní v měsíci. Kdo tedy má nárok na přídavek na dítě? Děkuji, Jana

wpDiscuz
loading
×