decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Rusové už nechtějí Putina, poté co přitvrdil

Deník The Financial Times referuje, že rekordně poklesla důvěra Rusů ve Vladimíra Putina:

  • má podporu jen 33 % Rusů, nejméně za posledních třináct let
  • po anexi Krymu měl 63 %, takže opravdu strmý pád, ještě loni v době prezidentské kampaně 57 %
  • tato čísla jsou od státem vlastněné výzkumné agentury. Na státu nezávislá Levada Center uvádí, že poprvé v celých dějinách jeho vládnutí chce většina Rusů jeho odchod (53 %)

Starý Rus

Důvody jsou především ekonomické. Disponibilní příjem Rusů klesá čtyři roky po sobě. Prachy z nerostných surovin nedokáží pokrýt bídné fungování státu postaveného na korupci, masový únik mozků i peněz ze země, takže Putin musí utahovat opratě: zvýšení odchodu do důchodu, zvýšení DPH z 18 % na 20 %.

I v Rusku platí, že šidit lidi můžete jen nějakou dobu: předhodíte jim kořist v podobě anektovaného Krymu, uděláte ramena na Ukrajině, vydrží to ledva tři roky. It´s the economy, stupid. Krutý bonmot praví, že pro Rusy je politika prostor mezi televizí a ledničkou. I když to v televizi září a jásá, prázdnou ledničku neošidíš.

A je potřeba dodat podstatný kontext. Putin a jeho státostrana ovládá všechna masová média a valí z nich na lidi permanentní vládní propagandu. Politická opozice je zlikvidovaná, nezřídka i fyzicky – existuje jen “jakoby opozice”, podobně jako komunisti u nás povolili pár dalších poslušných stran. Putin nemá vyzývatele, oponenta a alternativu, protože nic z toho nepovolil: přesto si Rusové přejí jeho odchod.

Redakční poznámka: Jiří Hlavenka svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Jiřího Hlavenky:

Jiří Hlavenka
Investor a podnikatel
Regionální politik
25. Led 2019   /   

Tags: daně, důchod, Rusko, společnost

loading
×