decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Senátoři vyzývají Italy, aby nezneužívali Palachův odkaz

Výzva českých senátorů, aby Italové nezneužívali odkaz Jana Palacha

Náš senátorský klub dnes z iniciativy předsedy odeslal výzvu prezidentovi provincie Verona a starostovi města Verona, aby odňali oficiální podporu akci, na níž je italskými krajně pravicovými radikály zneužíván odkaz Jana Palacha.

Výzvu podepsali všichni členové klubu – Václav Láska – Právo s Láskou, Petr Orel, Ladislav Kos, Tomáš Goláň – senátor, Přemysl Rabas, senátor a Lukáš Wagenknecht.

TEXT VÝZVY V ČEŠTINĚ:

Vážený pane prezidente Scalzotto, vážený pane starosto Sboarina,

dovoluji si Vás kontaktovat ohledně koncertu Země a svoboda (Terra e Libertà), který se má uskutečnit 19. ledna ve Veroně, věnovaný 50. výročí úmrtí Jana Palacha. Byl jsem informován, že na tomto koncertu vystoupí skupiny napojené na italské pravicové extrémisty, a proto chci vyjádřit své silné znepokojení, že tuto akci oficiálně zaštítila provincie Verona.

Jan Palach byl český student, který se zapálil a zemřel na protest potlačení Pražského jara. Obětoval tak svůj život ve jménu demokracie, svobody a humanismu. Tento statečný čin nesmí být překroucen a zneužit pravicovými extremistickými skupinami hlásající ideologii, která je v rozporu s ideály Jana Palacha.

Ani dnes demokracie není samozřejmostí a musíme ji chránit a pečovat o ni. Jakékoli spojení pravicových extremistů a Jana Palacha je pošpiněním jeho památky a nemělo by mít podporu oficiálních italských úřadů. Proto se cítím povinen vyzvat Veronskou provincii, aby stáhla svou záštitu této akci.

Děkuji za pochopení a věřím, že provincie Verona najde vhodnější příležitost, jak uctít památku Jana Palacha a jiných hrdinů, kteří jako on obětovali svůj život za svobodu a demokracii budoucích generací.

Další komentáře od Tomáše Goláně:

Tomáš Goláň
daňový poradce
senátor
08. Led 2019   /   

Tags: Evropská unie, politika

loading
×