decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Seznam nemocí z povolání, odškodnění a renta

Zaměstnanec musí pravidelně, ve vymezený čas plnit úkoly, které vyplývají z pracovní smlouvy. Přitom ztrácí část svojí svobody, ale získává jistoty. Například pokud se na pracovišti nadýchá nebezpečných chemikálií, spadne pod těžkým břemenem nebo ochraptí, často nese odpovědnost a platí odškodné – zaměstnavatel! Prostudujme podmínky a seznam nemocí z povolání. Čerpáme z aktuálního znění následujících právních předpisů:

 • zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce)
 • vyhláška č. 104/2012 Sb., o posuzování nemocí z povolání
 • nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se vydává seznam nemocí z povolání

Kdy nastává pracovní úraz a nemoc z povolání

Uklouzli jste při cestě do zaměstnání a máte zlomenou nohu? Využili jste obědovou pauzu, abyste zaskočili do blízké restaurace, kde zrovna servírovali otrávené jídlo? Za vaše problémy v takovém případě zaměstnavatel nenese odpovědnost. Pracovní úraz vzniká pouze při svědomitém plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti – tedy za střízliva na pracovišti, v závodní jídelně apod. Zároveň musíme vyhovět následujícím podmínkám:

 1. Chorobu obsahuje seznam nemocí z povolání, který projdeme záhy.
 2. Váš zdravotní problém dosahuje určitého stupně klinické závažnosti, což posoudí specializovaný lékař.
 3. Krajská hygienická stanice konstatuje, že na pracovišti existovalo reálné ohrožení nemocí z povolání.
 4. Vaše činnost při plnění pracovního úkolu je tedy důvodem vzniklé škody (ušlé mzdy na nemocenské apod.).

Seznam nemocí z povolání podle nařízení č. 290/1995 Sb.

Na jiném místě rozebíráme choroby a postižení, kvůli kterým lidé dostávají invalidní důchod. Také nemoci z povolání rozdělili zákonodárci do několika sekcí, které rozkliknete níže. Například syndrom karpálního tunelu (“karpály”) a další postižení nervové soustavy můžeme najít ve II. kapitole.

 1. Nemoci způsobené chemickými látkami
 2. Nemoci způsobené fyzikálními faktory
 3. Nemoci týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice
 4. Nemoci kožní
 5. Nemoci přenosné a parazitární
 6. Nemoci způsobené ostatními faktory a činiteli

Hlavní slovo má speciální zdravotnické zařízení

Nemoci z povolání posuzují a uznávají “poskytovatelé v oboru pracovní lékařství”, například kliniky pracovního lékařství v Brně ZDE, v Českých Budějovicích ZDE, v Hradci Králové ZDE, v Plzni ZDE, v Praze ZDE, v Olomouci ZDE a v Ostravě ZDE. Pokud dostanete zamítavé stanovisko, uplatněte do 10 pracovních dnů tamtéž “reklamaci”, přesněji požádejte o přezkoumání lékařského posudku.

Odškodnění (renta) dorovnává předešlý průměrný výdělek

Potvrdil specializovaný lékař, že máte pracovní úraz nebo nemoc z povolání? Požádejte zaměstnavatele o odškodnění, případně po skončení pracovní neschopnosti o dlouhodobou rentu. V obou případech dostanete takový doplatek, abyste měli nadále stejný příjem (včetně nemocenské, invalidního důchodu, mzdy apod.), jako průměrný výdělek před nehodou.

Renta obvykle zaniká společně s pracovní smlouvou, nebo s odchodem do starobního důchodu. Teoreticky tedy lze dostávat odškodnění doživotně, do vysokého seniorského věku. Pokud zaměstnavatel nechce platit, zbývá soud. Pokud zaměstnavatel zkrachoval, přebírá odpovědnost likvidátor či insolvenční správce.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
24. Lis 2016   /   

Tags: lékař, nemoci, povolání, zdravotnictví

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

6 Komentáře zapnuto "Seznam nemocí z povolání, odškodnění a renta"

Upozornit na
avatar
Pavel
Pavel
Dobrý den, mám kožní nemoc z povolání: alergie na epoxidové pryskyřice. Moje otázka zní: Od kterého zaměstnavatele bude počítána RENTA, na kterou mám nárok? Choroba vznikla u bývalého zaměstnavatele, COMPOSIT AIRPLANES spol. s r. o., v listopadu 2015. Deset měsíců jsem se tehdy léčil v několika zařízeních, mimo jiných i na pracovním lékařství v Pardubicích. Nemoc z povolání mi byla uznána od listopadu 2016, zároveň s pracovní neschopností. Po rekonvalescenci jsem zhruba do měsíce nastoupil k jinému zaměstnavateli, Autoneum CZ s.r.o. Jelikož tamní materiály také obsahovaly epoxidové pryskyřice, závodní lékařka po dvou měsících napsala na osobní oddělení dokument, že pozbývám… Číst vice »
Vlasta
Vlasta

Dobrý den, pane doktore. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti, čekají mě operace palců na rukách. Mám silnou artrózu a pan doktor mi řekl, že budu mít tak 30% hybnost v palcích. Mám nárok na chorobu z povolání? 28 let šiji, ale asi určitě už nebudu. Děkuji za odpověď.

Lusy
Lusy

Dobrý den, už uplynuly více než 3 měsíce, co mi byla uznána nemoc z povolání. Ale odpovědný lékař mi ještě nevydal lékařský posudek. Přestože jsem panu doktorovi vysvětlila, že tento dokument akutně potřebuji doložit v zaměstnání (neměla bych přetěžovat ruce, ačkoli mám fyzicky velmi náročné povolání, navíc musíme často dělat přesčasy, které bez potřebného “lejstra” nemohu odmítnout). Co můžu dělat, abych už konečně dostala lékařský posudek, na který mám nárok? Předem děkuji za odpověď. L. Š.

wpDiscuz
loading
×