Zákonodárci zmírnili podmínky pro pojistné plnění, na které mají právo některé osiřelé děti – i když třeba už chodí na vysokou školu. O sirotčí důchod požádejte, pokud váš zesnulý rodič, osvojitel nebo pečovatel aspoň určitou dobu finančně přispíval do veřejného sociálního systému, eventuálně zemřel na pracovní úraz.
Matky a otcové odcházejí na věčnost dříve, než jejich dcery a synové, pokud se pořadí neobrátí kvůli nějaké tragické události. Mnozí rodiče svědomitě pracují a pečují o domácnost, ale předčasně podlehnou těžké nemoci nebo zahynou při nehodě. Jejich nezaopatřené děti náhle ztrácejí důležitou oporu, a čelí existenčním problémům.
Ochranářskou roli přebírají příbuzní, přátelé či neziskové organizace. Stát osiřelým dětem vyplácí nepodmíněné sociální dávky, ale také pojistné plnění, neboli sirotčí důchod. Naši poslanci postupně přepisují zákon č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění), aby rozšířili okruh potenciálních příjemců.
Kdo dostane pojistnou dávku po zemřelém
Sirotčí důchod náleží takzvanému „nezaopatřenému dítěti“, které naplno studuje nebo trpí vážnými zdravotními potížemi a má maximálně 26 let. Do cílové skupiny patří také vysokoškoláci, pokud se teprve připravují na svoji budoucí profesi a nepřekročili uvedenou věkovou hranici. Zároveň nastane zdrcující situace, kdy potomkovi zemře:
- otec či matka, případně osvojitel
- nebo osoba, která na základě soudního rozhodnutí převzala dítě, aby nahradila rodičovskou péči.
Jak samotné názvosloví napovídá, nehovoříme o samozřejmé sociální dávce. Sirotčí důchod chápejme jako pojistné plnění, kterému předcházela ekonomická aktivita zesnulého (náhradního) rodiče. Podmínky jsou splněny, pokud nebožtík buďto zemřel následkem pracovního úrazu, nebo v den svojí smrti:
- splňoval podmínky pro starobní důchod
- nebo splňoval podmínky pro invalidní důchod
- anebo měl za sebou určitou minimální odpracovanou dobu, kdy zároveň přispíval na veřejný důchodový systém.
Potřebná doba důchodového pojištění
Věk zesnulého rodiče | Potřebná doba jeho důchodového pojištění |
do 20 let | méně než 1 rok |
od 20 do 22 let | 6 měsíců |
od 22 do 24 let | 12 měsíců |
od 24 do 26 let | 18 měsíců |
od 26 do 28 let | 24 měsíců |
nad 28 let | 30 měsíců |
Pozor! Pokud nezaopatřené dítě přijde o oba rodiče, může dostávat dva sirotčí důchody. Ale… Mezi matky, otce, osvojitele a náhradní rodiče (pečovatele) nepočítáme profesionální pěstouny. A pokud dítě získá náhradu za zemřelého (například díky adopci) nebo se zaopatří (například přeruší studium a nastoupí do zaměstnání), nárok na příslušnou pojistnou dávku zaniká.
Jak počítáme sirotčí důchod v roce 2022
Výsledná pojistná dávka má základní a zásluhovou složku, stejně jako všechny ostatní státní penze (starobní, vdovská a vdovecká, invalidní). Vzorec:
- Vezmeme 10 % průměrné celostátní mzdy (v roce 2022 vychází 3 900 Kč, podle vládního nařízení č. 356/2021 Sb.) – zde záleží na vývoji celé tuzemské ekonomiky, jde o základní složku.
- Přičteme 40 % takzvané procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu III. stupně, na který měl nebožtík zákonný nárok v okamžiku svojí smrti – zde záleží na individuálních pojistných odvodech, jde o zásluhovou složku.
- Vyjde nám sirotčí důchod, přiznaný poprvé v roce 2022, jinak ovšem probíhají novoroční valorizace.
Praktický příklad tragického letošního úmrtí
Nezaopatřený vysokoškolák v roce 2022 přijde o otce, jehož poslední starobní důchod bude 13 000 Kč/měsíc. Procentní výměra této penze činí 9 100 Kč (13 000 Kč mínus základní složka 3 900 Kč), ze kterých započítáme pouze 40 %, tedy 3 640 Kč. Nyní naopak přičteme 3 900 Kč a vyjde sirotčí důchod 7 540 Kč/měsíc. O tuto pojistnou dávku případně požádejte na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).
Autorka úvodní ilustrační fotografie: Hana Mara