decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Sirotčí důchod od 1.1. 2019 – podmínky, propočty

Znáte nezaopatřené dítě, kterému zemřel otec, matka, náhradní rodič nebo osvojitel? Osiřelý potomek může dostávat od státu řadu sociálních dávek a možná také pojistné plnění! Vysvětleme, kdo získá sirotčí důchod od 1.1. 2019, podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění). Podmínky znějí docela logicky a vyplácené částky potěší jak zlatou mládež, tak sociálně slabší jedince.

Kdo má nárok na pojistnou dávku po zemřelém

Sirotčí důchod může dostávat nezaopatření dítě, horní věkovou hranici tedy představuje 26 let (podrobnosti ZDE). Ovšem nejprve musí nastat tragická situace, kdy potomkovi zemře:

  • otec, či matka, případně osvojitel
  • nebo osoba, která na základě soudního rozhodnutí převzala dítě, aby nahradila rodičovskou péči.

Jak samotné názvosloví napovídá, nehovoříme o samozřejmé sociální dávce. Sirotčí důchod je vlastně pojistným plněním za peníze, které dlouhodobě odváděl nebožtík státu. Takže potřebujeme, aby zemřelý člověk v den svojí smrti:

Pozor! Pokud nezaopatřené dítě přijde o oba rodiče, může dostávat dva sirotčí důchody. Ale… Mezi matky, otce, osvojitele a náhradní rodiče nepočítáme profesionální pěstouny. A pokud dítě získá náhradu za zemřelého (například díky adopci) nebo se zaopatří (například přestane studovat a začne pracovat), nárok na pojistnou dávku zaniká.

Jak počítáme sirotčí důchod od 1.1. 2019

Výsledná pojistná dávka má základní a flexibilní složku. (To ostatně platí pro všechny důchody, takže v případě odvozených – vdovských, vdoveckých a sirotčích – pojistných dávek dochází k lehce absurdním situacím, kdy počítáme “procenta z procentního výměru”, nebo odčítáme a potom zase přičítáme stejnou částku.) 1/ Záleží na vývoji celé tuzemské ekonomiky, respektive na příjmech zaměstnanců. 2/ Záleží také na výši důchodového pojištění, které odváděl nebožtík či nebožka. Vzorec:

  • Vezmeme 10 % průměrné mzdy (v roce 2019 tedy 3 270 Kč podle nařízení vlády č. 213/2018 Sb.).
  • Přičteme 40 % procentní výměry starobního/invalidního důchodu III. stupně po zemřelém.
  • Vyjde nám sirotčí důchod od 1.1. 2019.

Příklad: Nezaopatřený 25-letý vysokoškolák letos přišel o otce, který aktuálně pobíral starobní důchod ve výši 11 000 Kč/měsíc. Procentní výměra penze tedy činila 7 730 Kč (11 000 Kč mínus základní složka 3 270 Kč), ze které vezmeme pouze 40 %, tedy 3 092 Kč. Nyní naopak přičteme 3 270 Kč a dostaneme sirotčí důchod 6 362 Kč/měsíc.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
17. Led 2019   /   

Tags: důchod, pojištění, rodina

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

6 Komentáře zapnuto "Sirotčí důchod od 1.1. 2019 – podmínky, propočty"

Upozornit na
avatar
Bc. et Bc. Martina Lášková
Bc. et Bc. Martina Lášková

Dobrý den, vznáším dotaz naší klientky, s jejím souhlasem: Díky změně zákona získala nárok na sirotčí důchod, na 2 děti, a dostala zpětně za posledních 5 let vyplacenou částku ve statisících. Jakým způsobem může s těmito penězi nakládat? Potřebuje povolení soudu, nebo podle vlastního uvážení? Matka by ráda koupila například vybavení domácnosti, dětského pokoje, aby zvedla jejich životní úroveň. Ráda by taky zaplatila dětem školu.
Děkuji.

Linda Bartošová
Linda Bartošová

Dobrý den, pobírám sirotčí důchod na syna, který má 16 let a studuje. Musí každý rok dokládat potvrzení o studiu?
Děkuji. Bartošová

KLára Cihlářová
KLára Cihlářová
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Klientka má 2 děti, které pobírají sirotčí důchod. Starší syn, nyní oslavil 17 let, v srpnu 2018 ukončil 2. ročník střední školy, dál ve studiu nechce pokračovat. V září se zaevidoval na Úřadu práce a rozhodl se, že vstoupí do projektu, který pomáhá hledat práci s příslibem výdělku 15 000 Kč. Nyní by měl nastoupit na tréninkovou práci v rozsahu 80 hodin, podle toho se zaměstnavatel rozhodne, zda ho přijme na hlavní pracovní poměr. Matka se ptá, zda tomuto synovi bude odebraný sirotčí důchod, nebo jak má postupovat, když už nestuduje. Je ve velmi tíživé… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×