Sociální dávky vám v roce 2019 pomůžou z krize
Český stát pod námi upletl důmyslnou záchrannou síť. I v roce 2019 zůstávají sociální dávky přísně adresné, aby pomohly lidem, kteří solidaritu nutně potřebují. Chybějí vám peníze na nájem? Nezvládáte svoje výdaje poté, co se vám narodilo dítě? Anebo řešíte náhlou životní krizi? Poradíme vám, jaké podmínky musíte splňovat, abyste dostali sociální dávky během roku 2019!
- O pomoc žádejte nejbližší pobočku Úřadu práce, podle místa svého trvalého bydliště.
- Na úřadě musíte vyplnit oficiální žádost, abyste zjistili, zda opravdu splňujete zákonná kritéria.
- Můžeme rozlišit celkem 15 nepojistných sociálních dávek.
- Máme 3 pomoci v hmotné nouzi, 5 státních sociálních podpor, 3 dávky pro postižené a 4 pro pěstouny.
- Některé vypadají zdánlivě podobně, ale ve skutečnosti tvoří komplexní a smysluplný celek.
Dávky pomoci v hmotné nouzi
Základy společenské solidarity představuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, kde najdeme 3 položky:
- Mimořádná okamžitá pomoc slouží na jednorázový výdaj (třeba na nové topení).
- Příspěvek na živobytí pravidelně pomáhá člověku přežít, aby neumřel hlady.
- Doplatek na bydlení chrání před bezdomovectvím lidi, kteří nemají skoro žádný příjem (možná bude v dohledné době sloučený s příspěvkem na bydlení, vizte níže).
Dávky státní sociální podpory
Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, který formuluje 5 hlavních pilířů:
- Příspěvek na bydlení doplácí rozdíl mezi přiměřenými náklady na bydlení a 30 %, v Praze 35 % příjmu.
- Porodné pomáhá jednorázově mladé rodině, která patří mezi nízkopříjmové.
- Rodičovský příspěvek podporuje několik let po porodu všechny mladé rodiny.
- Přídavek na děti dlouhodobě pomáhá rodině, která patří mezi nízkopříjmové.
- Pohřebné kompenzuje náklady tam, kde se smrt týká nezaopatřeného dítěte.
Dávky pro zdravotně postižené
Těžce nemocní lidé mají zastání v zákonech č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
- Příspěvek na péči umožňuje, aby nezůstal osamocený člověk, který nutně potřebuje cizí pomoc.
- Příspěvek na mobilitu dovoluje cestovat jedincům, kteří jinak pěšky daleko nedojdou.
- Příspěvek na zvláštní pomůcku financuje stavební úpravy, slepecké vybavení, vodicí psy apod.
Výplata a kompenzace pro pěstouny
Opatrovníci a “náhradní rodiče” mají oporu v zákonu č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.
- Odměna osoby v evidenci je vlastně mzda pro člověka, který zůstává stále v pohotovosti.
- Příjmy pěstouna jsou jednorázové (při převzetí dítěte, na auto) a pravidelné (mzda, na úhradu potřeb dítěte)
Základní nepodmíněný příjem chudákům uškodí
Jakou zátěží je společenská solidarita pro státní rozpočet České republiky? Dávky hmotné nouze představují zhruba 0,4 % výdajů, příspěvek na péči 1,8 % výdajů, dávky státní sociální podpory a příjmy pěstounů dohromady 2,9 % výdajů: celkově kolem 76 miliard Kč, tedy 5,1 % výdajů. Občas slýcháme, že bychom ušetřili za byrokracii, kdybychom všechny sociální dávky sloučili do jediné. Levicoví idealisté a pravicoví pragmatici navrhují, aby raději všichni dostávali takzvaný nepodmíněný základní příjem.
Jenomže výhodou současného systému je právě adresnost. Například samostatně žijící Pražan může díky příspěvku na živobytí, příspěvku a doplatku na bydlení dostávat 11 643 Kč měsíčně. (Samozřejmě jenom pokud aktivně hledá práci, nebo bere příliš nízký důchod. Jinak bychom při výpočtu nevycházeli z životního minima, ale z mnohem nižšího existenčního minima.)
Teoretici nepodmíněného základního příjmu zatím nevyřešili následující dilema: Kvůli revoluční změně by buďto chudáci dostávali podstatně méně peněz nežli doposud, anebo by veřejné výdaje stouply natolik, že by způsobily inflaci a pokles reálné hodnoty peněz. Každopádně by většinu “nepodmíněných žebračenek” obdrželi občané, kteří solidaritu nepotřebují.
Pojistné “sociální dávky” v roce 2019 nejsou pro každého
Zatím jsme vyjmenovali jenom sociální dávky, na které dosáhne i člověk, který nikdy nepracoval. Pokud vyděláváte a financujete státní rozpočet, nebo veřejné zdravotnictví, dostanete víc. Plátci sociálního pojištění za jistých podmínek dosáhnou na podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, mateřskou nebo otcovskou dovolenou a také na důchody: starobní, vdovský/vdovecký, sirotčí a invalidní.
KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.
21 Komentáře zapnuto "Sociální dávky vám v roce 2019 pomůžou z krize"
Jaké nás, co jsme na sociálních dávkách, čekají změny od ledna 2017?
Bude hmotná nouze i v roce 2017?
Libore, ano, i v roce 2017 zůstanou zachovány dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Ve stejné výši jako letos taky zůstanou zachovány částky existenčního a životního minima. Přeji Vám pokud možno šťastný další rok a abychom hmotnou nouzí netrpěli.
Jsem žena, 34 roků, svobodná, samostatně žijící a mám přiznanou invaliditu 1. stupně z důvodu psychické nemoci.
Nesplňuji však podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Zohledňuje státní sociální podpora a dávky hmotné nouze nějak moje nesnadné začlenění do pracovního procesu?
Jak jsem četla výše, neuvažuje se o zvýšení existenčního ani životního minima. Nevím, jestli si tam nahoře uvědomují, že různé doplatky bere i spousta důchodců. Pokud se zvedne penze, klesnou příspěvky na bydlení a na živobytí, takže v peněžence zůstane víceméně pořád stejně právě proto, že se řada dávek odvíjí od životního minima. Bludný kruh.
Pane Woffe, jakou si mám asi hledat práci, když jsem recidivista (vězněn v letech 2012 – 2016), bezdomovec, naprosto nemajetný, mám jenom základní vzdělání, asi 4 exekuce a dluh cca 500 000 Kč. Žiji na ubytovně (nájem 6 300 Kč), životní minimum mám – myslím – 3 400 Kč a těžko dosáhnu aspoň na minimální mzdu. Co doporučujete společně s Milošem Zemanem?
Vážená Lenko, moje recidiva nespočívá v tom, že bych jezdil tramvají a kradl cestujícím peněženky. Orgán činný v trestním řízení a soud “pouze” nesprávně kvalifikují moji nutnou sebeobranu dle §28 trestního řádu. Nikdo nechce, abyste se o mě starala. Péči vyžadují leda pánové Babišové, Sobotkové a Zemanové. Mě pouze zajímalo, nač mám právo. Jistě pochopíte, že nechci skončit jako pracující bezdomovec. Děkuji.
Pane Hybeši, nikdo nemůže za Váš předchozí životní styl, za Vaše špatné začleňování do společnosti. A teď očekáváte, že se o Vás postaráme.
Dobrý den, JN, taky lidé s exekucí pracují a mají dluhy – i větší. Ne každý zaměstnavatel požaduje výpis z evidence trestního rejstříku. Nechejte si posílat výplatu složenkou a zažádejte o příspěvek na bydlení. I dluhy jsou zvládnutelné, když člověk chce.
Mám invalidní důchod 3. stupně: 5 730 Kč. Za ubytovnu zaplatím 4 750 Kč. Zkusím požádat o příspěvek na živobytí, aby mi na jídlo zbývalo více než necelá tisícovka měsíčně.
Dcera má mentální retardaci, takže zkusím využít příspěvek na zvláštní pomůcky pro její vzdělávání.
Dobrý den, manžel sice pracuje, ale pobíráme příspěvek na živobytí, do životního minima. Teď mi však řekli, že budu muset absolvovat veřejně prospěšnou službu – 20 hodin měsíčně, abychom dostávali dávku dál!
Zdravím – a co já? Mám částečný invalidní důchod (revmatoidní artritidu 2. stupně, pneumonii plic, po operaci těžkou ventilační poruchu). Je mi 46 let, jsem samoživitelka, mám 1 dítě (14 let) a stupeň důchodu mi přidělili 1. Teď musím odpracovat 20 hodin, což nejsem schopná. Jak mám žít? Nevím, asi spáchat sebevraždu. Podporu mám 1 577 Kč a důchod 5 800 Kč na celý měsíc. Doplácím na nájem (13 000 Kč) a živobytí, potom nezbývá nic. Cítím se jako žebrák, přitom automaty nehraji. Myslím, že náš stát funguje špatně.
Dobrý den, má čerstvý absolvent VOŠ nárok na životní minimum?
Dobrý den, měla jsem úraz v dopravním prostředku. Dělám na dohodu o pracovní činnosti, teď jsem na neschopence, beru hmotnou nouzi. Jak se taková situace řeší?
Dobrý den, Jitko, pokud jste si platila nemocenské (nikoli jenom zdravotní!) pojištění, máte právo na protiplnění, podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem. Pokud šlo o pracovní úraz, můžete žádat o náhradu za ztrátu na výdělku – podrobnosti ZDE. Kdybyste naneštěstí měla trvalé následky, připadá v úvahu invalidní důchod. A jinak mě bohužel nenapadá nic jiného, než sociální dávky, například právě hmotná nouze (příspěvek na živobytí, eventuálně mimořádná okamžitá pomoc) nebo podpora formou příspěvku na bydlení. Přeji Vám co nejrychlejší uzdravení!