decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Sociální dávky vám v roce 2020 pomůžou z krize

Český stát pod námi upletl důmyslnou záchrannou síť. I v roce 2020 zůstávají sociální dávky přísně adresné, aby pomohly lidem, kteří solidaritu nutně potřebují. Chybějí vám peníze na nájem? Nezvládáte svoje výdaje poté, co se vám narodilo dítě? Anebo řešíte náhlou životní krizi? Poradíme vám, jaké podmínky musíte splňovat, abyste dostali sociální dávky během roku 2020!

Sociální dávky

  • O pomoc žádejte nejbližší pobočku Úřadu práce, podle místa svého trvalého bydliště.
  • Na úřadě musíte vyplnit oficiální žádost, abyste zjistili, zda opravdu splňujete zákonná kritéria.
  • Můžeme rozlišit celkem 15 nepojistných sociálních dávek.
  • Máme 3 pomoci v hmotné nouzi, 5 státních sociálních podpor, 3 dávky pro postižené a 4 pro pěstouny.
  • Některé vypadají zdánlivě podobně, ale ve skutečnosti tvoří komplexní a smysluplný celek.

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Základy společenské solidarity představuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, kde najdeme 3 položky:

Dávky státní sociální podpory

Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, který formuluje 5 hlavních pilířů:

Dávky pro zdravotně postižené

Těžce nemocní lidé mají zastání v zákonech č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Výplata a kompenzace pro pěstouny

Opatrovníci a „náhradní rodiče” mají oporu v zákonu č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.

  • Odměna osoby v evidenci je vlastně mzda pro člověka, který zůstává stále v pohotovosti.
  • Příjmy pěstouna jsou jednorázové (při převzetí dítěte, na auto) a pravidelné (mzda, na úhradu potřeb dítěte)

Základní nepodmíněný příjem chudákům uškodí

Jakou zátěží je společenská solidarita pro státní rozpočet České republiky? Dávky hmotné nouze představují zhruba 0,3 % výdajů, příspěvek na péči 1,9 % výdajů, dávky státní sociální podpory a příjmy pěstounů dohromady 3,1 % výdajů: celkově kolem 86 miliard Kč, tedy 5,3 % výdajů. Občas slýcháme, že bychom ušetřili za byrokracii, kdybychom všechny sociální dávky sloučili do jediné. Levicoví idealisté a pravicoví pragmatici navrhují, aby raději všichni dostávali takzvaný nepodmíněný základní příjem.

Jenomže výhodou současného systému je právě adresnost. Například samostatně žijící Pražan může díky příspěvku na živobytí, příspěvku a doplatku na bydlení dostávat přes 11 000 Kč měsíčně. (Samozřejmě jenom pokud aktivně hledá práci, nebo bere příliš nízký důchod. Jinak bychom při výpočtu nevycházeli z životního minima, ale z mnohem nižšího existenčního minima.)

Teoretici nepodmíněného základního příjmu zatím nevyřešili následující dilema: Kvůli revoluční změně by buďto chudáci dostávali podstatně méně peněz nežli doposud, anebo by veřejné výdaje stouply natolik, že by způsobily inflaci a pokles reálné hodnoty peněz. Každopádně by většinu „nepodmíněných žebračenek” obdrželi občané, kteří solidaritu nepotřebují.

Pojistné „sociální dávky” v roce 2020 nejsou pro každého

Zatím jsme vyjmenovali jenom sociální dávky, na které dosáhne i člověk, který nikdy nepracoval. Pokud vyděláváte a financujete státní rozpočet, nebo veřejné zdravotnictví, dostanete víc. Plátci sociálního pojištění za jistých podmínek dosáhnou na podporu v nezaměstnanostinemocenskou, mateřskou nebo otcovskou dovolenou a také na důchody: starobní, vdovský/vdovecký, sirotčí a invalidní.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
05. Lis 2019   /   

Tags: rodina, sociální dávky, společnost, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

21 Komentáře zapnuto "Sociální dávky vám v roce 2020 pomůžou z krize"

Upozornit na
avatar
vladimir aksamit
vladimir aksamit

Jaké nás, co jsme na sociálních dávkách, čekají změny od ledna 2017?

Libor
Libor

Bude hmotná nouze i v roce 2017?

Veronika Kněžková
Veronika Kněžková

Jsem žena, 34 roků, svobodná, samostatně žijící a mám přiznanou invaliditu 1. stupně z důvodu psychické nemoci.
Nesplňuji však podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Zohledňuje státní sociální podpora a dávky hmotné nouze nějak moje nesnadné začlenění do pracovního procesu?

eutrusk
eutrusk

Jak jsem četla výše, neuvažuje se o zvýšení existenčního ani životního minima. Nevím, jestli si tam nahoře uvědomují, že různé doplatky bere i spousta důchodců. Pokud se zvedne penze, klesnou příspěvky na bydlení a na živobytí, takže v peněžence zůstane víceméně pořád stejně právě proto, že se řada dávek odvíjí od životního minima. Bludný kruh.

Hybes
Hybes

Pane Woffe, jakou si mám asi hledat práci, když jsem recidivista (vězněn v letech 2012 – 2016), bezdomovec, naprosto nemajetný, mám jenom základní vzdělání, asi 4 exekuce a dluh cca 500 000 Kč. Žiji na ubytovně (nájem 6 300 Kč), životní minimum mám – myslím – 3 400 Kč a těžko dosáhnu aspoň na minimální mzdu. Co doporučujete společně s Milošem Zemanem?

Vlastimil Parady
Vlastimil Parady
Pane Hybeši, vidím, že jste žádnou odpověď nedostal, odpovím Vám tedy já. Trestán jsem nebyl, ale mám několik exekucí, navíc jsem invalidní v I. stupni – na důchod ovšem nemám právo. “A kolik máte odpracováno?” Zhovadilost, že? Mnoha lidem se táhnou zdravotní problémy dlouhá léta, na to v Praze zapomněli. Nebydlím ale na ubytovně, mám garsonku. Jak dlouho v ní budu, nevím. Jakmile nastoupím do práce, exekutor zablokuje můj účet, nebudu mít na jídlo, nájem a podobně. Zachrání vás už jen práce na černo. Záleží na tom, jak dalece se znáte s podnikatelem, co Vás zaměstná. V Praze si hrají… Číst vice »
Hybes
Hybes

Vážená Lenko, moje recidiva nespočívá v tom, že bych jezdil tramvají a kradl cestujícím peněženky. Orgán činný v trestním řízení a soud “pouze” nesprávně kvalifikují moji nutnou sebeobranu dle §28 trestního řádu. Nikdo nechce, abyste se o mě starala. Péči vyžadují leda pánové Babišové, Sobotkové a Zemanové. Mě pouze zajímalo, nač mám právo. Jistě pochopíte, že nechci skončit jako pracující bezdomovec. Děkuji.

Lenka
Lenka

Pane Hybeši, nikdo nemůže za Váš předchozí životní styl, za Vaše špatné začleňování do společnosti. A teď očekáváte, že se o Vás postaráme.

JN
JN
Milá Lenko, velmi se mne Váš příspěvek dotkl. Sociální a společenský systém má být nastaven tak, aby vždy existovala možnost žít DOBŘE. Z informací, které jsou o panu Hybešovi k dispozici, je patrné, že systém není nastaven správně. Je nejen v zájmu pana Hybeše, aby mohl důstojně a DOBŘE žít, ale i v zájmu nás všech: legální práce, zajištěné skromné bydlení, naděje na slušný život. O životě toho asi moc ještě nevíte, do dluhů se můžete dostat i tak, že se Vám vysmekne pes, způsobí dopravní nehodu s tragickými následky a požadované odškodnění může převýšit Vaše majetkové poměry. Jen si… Číst vice »
Růžena Vacková
Růžena Vacková

Dobrý den, JN, taky lidé s exekucí pracují a mají dluhy – i větší. Ne každý zaměstnavatel požaduje výpis z evidence trestního rejstříku. Nechejte si posílat výplatu složenkou a zažádejte o příspěvek na bydlení. I dluhy jsou zvládnutelné, když člověk chce.

Petr Couval
Petr Couval

Mám invalidní důchod 3. stupně: 5 730 Kč. Za ubytovnu zaplatím 4 750 Kč. Zkusím požádat o příspěvek na živobytí, aby mi na jídlo zbývalo více než necelá tisícovka měsíčně.

Jana Vrbova
Jana Vrbova

Dcera má mentální retardaci, takže zkusím využít příspěvek na zvláštní pomůcky pro její vzdělávání.

Eva Havlíková
Eva Havlíková

Dobrý den, manžel sice pracuje, ale pobíráme příspěvek na živobytí, do životního minima. Teď mi však řekli, že budu muset absolvovat veřejně prospěšnou službu – 20 hodin měsíčně, abychom dostávali dávku dál!

Julie
Julie

Zdravím – a co já? Mám částečný invalidní důchod (revmatoidní artritidu 2. stupně, pneumonii plic, po operaci těžkou ventilační poruchu). Je mi 46 let, jsem samoživitelka, mám 1 dítě (14 let) a stupeň důchodu mi přidělili 1. Teď musím odpracovat 20 hodin, což nejsem schopná. Jak mám žít? Nevím, asi spáchat sebevraždu. Podporu mám 1 577 Kč a důchod 5 800 Kč na celý měsíc. Doplácím na nájem (13 000 Kč) a živobytí, potom nezbývá nic. Cítím se jako žebrák, přitom automaty nehraji. Myslím, že náš stát funguje špatně.

Jana Nováková
Jana Nováková

Dobrý den, má čerstvý absolvent VOŠ nárok na životní minimum?

Jitka
Jitka

Dobrý den, měla jsem úraz v dopravním prostředku. Dělám na dohodu o pracovní činnosti, teď jsem na neschopence, beru hmotnou nouzi. Jak se taková situace řeší?

wpDiscuz
loading
×