decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Jak pracují nenávistné úderky na sociálních sítích

Tak předchozí post o seniorech a řetězových mailech, který se stal tak trochu virální (několik set sdílení) včera na mém Facebookovém profilu napadla trollí squadra okolo profilu Misha Julišová – takže všechny ty nenávistné výkřiky o sviních, užitečných idiotech, eurosvazácích, rozbití držky, …atd.) plus hromadné nahlašování patří jim (ty nejhorší vulgarismy jsem už promazal).

Na tomto ukázkovém příkladu vidíme anatomii podobných útoků

  1. Internetová “úderka”, má svého “commandanta” a houf “vojáků”. Třeba tato Julišová má cca 2000 sledujících, ze kterých se asi vždy najde 30, 50, 100 aktivních, kteří právě sedí u počítače a jsou na příkaz ochotni “vyjet do boje”.
  2. “Commandant” nažhaví emoce věrných nějakou heslovitou výzvou, která je tak hrubou demagogií, že buď přenese do ohniska zájmu nějaký nepodstatný detail, nebo dokonce zcela obrátí o 180° smysl toho, proti čemu jdou do boje. Např. v tomto případě ohnivě burcuje na ‘obranu seniorů, které nazývají šmejdy’, přičemž z původního textu je evidentní přesný opak, tj. že “šmejdy” nejsou míněni oni penzisté, co si řetězové maily přeposílají, ale jejich skrytí tvůrci, kteří s přeposíláním kalkulují. Ohnivý raid se tedy nese na silné emoci “ochraňme naše bezbranné matky a otce”, a není už podstatné, že jim nikdo ubližovat nechce, ani omezovat jejich práva si přeposílat, co chtějí. Zatím co smyslem diskuze je pochopit jádro, co si protistrana skutečně myslí, smyslem “nájezdu” je někoho zesměšnit a ubít, třeba spílaním. Takže vám spílají za něco, co jste nemysleli, neřekli, nebo komicky i do opaku toho, co jste řekli.
  3. “Commandat” vytáhne do boje konkrétní výzvou (většinou v uzavřených fórech a skupinách), určí konkrétní cíl i způsob, co mají jeho vojáci dělat. A oni pak dělají. Nahlašují, zaplní diskuze vlastní výrazovou kreativitou, lajkují si navzájem svoje výkřiky (takže i sebeprimitivnější zvolání má během hodiny desítky lajků). Zoologická zahrada se rozvine… :-)
  4. Pikantní je, že proti těm samým technikám se “commandant” chrání. Takže třeba zmíněná Misha Julišová ze své zdi organizuje útoky na jiné a vyzývá k “diskuzím” (rozuměj nenávistnému spílání) na jiných zdech, ale tu vlastní zeď vůči jakýmkoli cizím komentářům pokrytecky blokuje :)

O internetových šmejdech, cenzuře a demagogických výkřicích

Pro úplnost ještě heslovitě k jejich výkřikům (byť je to jasné už z původního textu a prakticky nikoho před “nájezdem” nikoho ani nenapadlo jej takto překrouceně vnímat):

  • Internetovými “šmejdy” jsou míněni TVŮRCI mailů, a to jen ti z nich, kteří s určitým záměrem kalkulují s jejich samočinným virálním šířením. Nikoli senioři, kteří si je přeposílají.
  • Nikdo nechce seniorům nic cenzurovat, přikazovat, zakazovat. Každý může přijímat a rozesílat co chce. Českým elfům jde a) zmapování fenoménu, b) osvětu, ev. společenskou diskuzi na toto téma. To jsou legitimní, dobrovolné a nenásilné cíle. Komu se nelíbí, může je ignorovat, pokračovat ve svém konání a nic se v jeho životě nezmění.
  • Výkřiky o “bonzování, udáváni, svazácích, pomocné stráži VB, …” atd. jsou demagogií zcela mimo realitu, protože řetězové maily (se všemi svými daty puštěnými do oběhu) se prakticky stávají veřejnými informacemi. To si právě ti, kdo je přeposílají, neuvědomují. Že přeposíláním zveřejňují adresy a data jak těch, co jsou v řetězové pyramidě před nimi, tak i svoje. Diskuze a osvěta, kterou se Čeští elfové snaží rozproudit, právě slouží k tomu, aby si to lidé uvědomili. Aby si svoje data (a data svých přátel) chránili.

Třeba tím, že je nebudou bezmyšlenkovitě přijímat a přeposílat do prostoru. Toho pak zneužívají domácí i zahraniční vlivové skupiny, které si svoji identitu naopak velmi dobře a profesionálně chrání – v metadatech mailů najdete adresy všech těch bezmyšlenkovitých přeposílačů, ale nikdy ne adresy skutečných Tvůrců…!

V tomto světle ty výkřiky o “bonzácích a udavačích” dostávají zcela jiný nádech… :-)


Redakční poznámka: Vít Kučík svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Víta Kučíka:

Vít Kučík
Mluvčí "českých elfů"
(Bojovník proti "internetovým trollům")
Pracoval v IT a logistice
Žije v severní Itálii
22. Kvě 2019   /   

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
loading
×