decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?

Televizní a rozhlasový poplatekDemokratická diskuse kultivuje společnost, ale také zpomaluje legislativní proces, který zaostává za technologickým vývojem. Kupříkladu televizní a rozhlasový poplatek za jistých okolností nemusí odvádět člověk, který veřejnoprávní média pravidelně sleduje. Koncesionářskou povinnost totiž nemáte, když přijímáte internetové vysílání. Naopak mnoho lidí, kteří Českou televizi ani Český rozhlas vůbec nesledují, poplatek hradit musí. Stačí totiž, že mají doma televizor nebo rádio, eventuálně odebírají elektřinu a neodpoví dostatečně rychle na výzvu.

Koncesionáře definují zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb.) a zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.). Některé sporné situace museli vyložit právníci našich hlavních veřejnoprávních médií, protože samozřejmě vznikají různé interpretace dílčích paragrafů. Nejdříve vyložíme, kdo musí, respektive nemusí hradit koncesionářské poplatky – a potom vyčíslíme jejich aktuální výši. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) jsou na odvodech existenčně závislé, ačkoli poskytují prostor také inzerentům.

Kdo MUSÍ odvádět televizní/rozhlasový poplatek

  • Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně aspoň 1 měsíc používá televizní/rozhlasový přijímač. Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV. Domácnost odvádí maximálně 1 televizní a rozhlasový poplatek, zatímco firma posílá peníze za každý svůj přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.
  • Za jistých okolností musí televizní a rozhlasový poplatek odevzdávat každý odběratel elektřiny, připojený k distribuční soustavě. Pokud vám ČT nebo ČRo doručí výzvu k platbě, máte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte. Jinak budete automaticky zařazení mezi koncesionáře.
  • Kdo nesplňuje definici koncesionáře, a přesto je vedený mezi poplatníky, ať požádá o vyřazení (všechny oficiální formuláře si můžete stáhnout níže).

Kdo NEMUSÍ odevzdávat televizní/rozhlasový poplatek

  • Koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši.
  • Televizní ani rozhlasový poplatek nemusí odvádět domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima.
  • Platební povinnost vůči veřejnoprávním médiím nemají diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon.
  • Televizní, respektive rozhlasový poplatek nechť netrápí školy podle školského zákona, cizince bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky, držitele licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, lidi požívající podle mezinárodních smluv imunitu apod.

Televizní poplatek činí 135 Kč/měsíc

Rozpočet ČT pro letošní rok předjímá, že koncesionáři přispějí souhrnnou částkou 6,187 miliardy Kč, která znamená velkou většinu příjmů veřejnoprávního média a přesahuje například obrat Akademie věd ČR. Televizní poplatek činí 135 Kč měsíčně. Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Rozhlasový poplatek dělá 45 Kč/měsíc

Rozpočet ČRo pro letošní rok předpokládá, že posluchači povinně přispějí 2 miliardami Kč, které představují skoro všechny příjmy veřejnoprávního média a přesahují finanční možnosti například Českého telekomunikačního úřadu. Rozhlasový poplatek je roven 45 Kč měsíčně. Každý kdo vlastní nebo používá rádio, a není v databázi koncesionářů, riskuje pokutu 5 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků,  Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
14. Říj 2016   /   

Tags: Internet, marketing, média, poplatky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

216 Komentáře zapnuto "Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?"

Upozornit na
avatar
Jana Zimova
Jana Zimova

Tak to se omlouvám, ČT nereaguje, tak píši, kam se dá. Mějte se hezky. Zdraví Zimová

Marie Nielsenová
Marie Nielsenová

Dobrý den. Od roku 1999 mám trvalý pobyt v Dánsku. V Česku vlastním byt, ve kterém nikdo nebydlí. V byte pobývám cca 10 dnů v roce, když jsem na dovolené. Odhlásila jsem koncesionářské poplatky. V byte je TV i rádio. Mám povinnost platit poplatky?
Děkuji.

jméno
jméno

Marie, nemáte. Mj. i proto, že obě média už dávno přestala splňovat svou zákonnou definici veřejnoprávnosti a zvrhly se v nechutnou, neprofesionální a cenzurou promočenou propagandu.

Čech v Německu
Čech v Německu

Marie, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Český rozhlas a Českou televizi. Takže stačí den v roce, když jedno z toho zapnete a můžete mít průšvih. Osobně bych se obého zbavil, obojí lze poslouchat zdarma na internetu.

Josef Hnát
Josef Hnát

Dobrý den, zajímá mě, jestli se televizní poplatek vztahuje i na televizní přijímač, který není připojen k tv signálu ani anténou, ani kabelem a je využíván pouze jako monitor pro práci na počítači. Díky za odpověď.

Daniel
Daniel

Dobrý večer.
Potřeboval bych prosím Vás poradit. Před rokem jsme si s manželkou koupili byt, takže jsme měnili trvalé bydliště a až teď jsme zjistili, že je povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky. Jenže televizi a rádio nevlastníme. Nevím, jak teď postupovat. Mám čekat na upomínku, nebo poslat čestné prohlášení, že nic z toho nevlastním? Předem děkuji.

Pavel
Pavel

Dobrý den,
zajímalo by mě a jestli máte zkušenosti, zda ČT nebo ČRo provádí kontroly domácností, které odeslaly čestné prohlášení, že nesplňují definici koncesionáře.
Děkuji.

jméno
jméno

Pavle, myslíte jako domovní prohlídku? Na základě čeho? Nezaplacených 45 Kč? :)) Takhle špatně to u nás ještě naštěstí nefunguje.

HELENA VOJTOVÁ
HELENA VOJTOVÁ

Hodně lidí má v bytě elektřinu, ale jen na svícení a vaření, televizor nemá vůbec – proč má platit televizní poplatek?

Eliška Horová
Eliška Horová

Dobrý den, jsem majitelkou rodinného domu, který jsem po většinu času využívala jako chatu a televizní anténu nepořídila. Televizi v domě nemám. Proto mě nikdy nenapadlo platit poplatky za něco, co rozhodně nevyužívám. Nyní jsem dům pronajala, a tak si nejsem jistá, jestli si nájemníci televizi nepořídili a kdo má tedy popřípadě přihlašovací a platební povinnost, jestliže i elektřinu mají psanou na sebe? Děkuji za odpověď.

Václav Požárek
Václav Požárek

Dobrý den,
bratr zemřel 25.05.2015. Poplatky za televizi a rozhlas strhávali ještě za červen, červenec a srpen, než byla vyřízena pozůstalost. Mohu žádat o navrácení poplatku? Jsem dědic a poplatky platím v mém bydlišti. Jak mám postupovat?
Děkuji.

Radka
Radka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Moje mamka má průkaz ZTP/P na praktickou slepotu, má byt, platí SIPO, od televizního a rozhlasového poplatku je celou dobu osvobozena. Teď jí přišel dopis, že má začít platit. Tak jsme zavolali do České televize, kde povídali, že teda platit nemusí. A ejhle, asi za dva dny přišel dopis otci, že musí platit poplatek za televizi on! Opět telefonát do České televize, který si přehazovaly paní v kancelářích. Tři říkaly, že platit nemusí a dvě, že si musí zařídit své SIPO a poplatek za televizi platit. Můžete mi, prosím, poradit, jak to teda je… Číst vice »
Marián Kroužel
Marián Kroužel

Dobrý den, tento týden jsem prodal členství svého družstevního bytu, nejsem tedy již vlastníkem podílu v Okresním stavebním bytovém družstvu a jsem v bytě jako podnájemník na klasickou podnájemní smlouvu. Kdo tedy nyní platí poplatky? Já už ne. Měl by odvádět poplatky nový majitel, ne?
Byt je stále družstva, není v osobním vlastnictví.
Dík za informaci.

Adam
Adam

Dobrý den, měl bych dotaz. V roce 2012 jsem zakoupil byt, dva roky trvalo, než byl obyvatelný. Bydlím sám, sice využívám TV jako monitor, ale nemám ani satelit, ani kabelovou televizi, ani žádný set-top box pro pozemní vysílání. Trvalý pobyt mám stále hlášen u rodičů, kteří televizní a rozhlasový poplatek platí. Jsem povinen také platit tyto poplatky? Je to na domácnost, či na osobu? Děkuji za odpověď.

Martin Kohout
Martin Kohout

Hezký den, chtěl bych se zeptat, zda musím platit poplatek za televizor, který používám jako monitor a není připojen do televizní zásuvky. Nebo musím platit za zařízení, které má pouze TV tuner?

Šimon
Šimon

Dobrý den.
Zajímalo by mě, proč musím platit televizní poplatek, když programy chytám na satelitu a platím si registrační poplatek. Za balíčky navíc platím zvlášť.
Nebo se peníze rozdělují mezi všechny majitele – Nova, Prima atd.? ČT má 1 sportovní kanál a Nova s Primou neplacený žádný, jenom vraždy a násilí. Hrůza.

mm
mm

Věta “Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV.” je lživá, zákon nic takového neobsahuje. V zákoně je uvedeno, že se jedná o zařízení, nikoli o soubor zařízení, a navíc musí přijímat signál pomocí rádiových vln.

ALENA
ALENA

Kolik bych platila měsíčně, kdybych si do hospody pořídila televizi?

Tomáš
Tomáš

Dobrý den, takže každý, kdo má v telefonu rádio, je potencionálním plátcem? Žiji v ČR 11 let a teprve teď jsem si po koupi bytu vyřídil trvalý pobyt. No, jak tak zjišťuji, asi si ho na vlastní žádost nechám ukončit a ušetřím ještě i na popelnicích. 😀

Václav T.
Václav T.

Dobrý den. Česká televize vysílá reklamy, které mě – a zřejmě ani většinu diváků – nezajímají. Bylo by spravedlivé, aby veřejnoprávní médium rozdělovalo svoje příjmy z inzerce mezi povinně platící občany. Jinak totiž vydělává dvakrát – nejdříve díky povinným koncesionářským poplatkům jako “státní instituce” a potom ještě díky svému podnikání jako komerční firma.

Petříčková
Petříčková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde a jak přepsat poplatek za ČRo a ČT? Máme změnu majitele. Platíme přes SIPO. Děkuji. Petříčková

Andrea
Andrea

Dobrý den, chci se zeptat na povinnost platit poplatky za TV a rádio. Kupuji byt, ale nebudu tam mít trvalé bydliště – to je na jiné adrese, kde se poplatky platí. Musím se přihlásit k placení poplatků i na adrese, kde nebude trvalý pobyt?
Děkuji.

Kubánek Miroslav
Kubánek Miroslav

Prosím o vysvětlení dotazu p. Andrey.

Mgr. Libuše Jaroslava Ondroušková
Mgr. Libuše Jaroslava Ondroušková
Libuše Jaroslava píše: Dobrý den! Mám malý důchod 10490,- Kč a jsem nucena činit restriktivní opatření. Vše, na co nemám, musím opustit. Jíst, platit si teplo a světlo, levné oblečení, teď i léky, to musím, abych žila. Nechci platit TV poplatek v takové výši, která je pro mne neúnosná. Místo něj bych si mohla pořídit nové zuby, silnější brýle na čtení, nějaké cvičení na páteř, popřípadě malý dárek vnoučatům nebo knihu pro ně i pro sebe. Z nájemního bytu jsem odešla, nemám na to. Jsem proletářka. Je mi přes 70 let a pracovala jsem celý život (výpravčí ČSD 25 let… Číst vice »
Vladimír Kalvach
Vladimír Kalvach

Dobrý den. Po ukončení analogového vysílání zde nebylo zavedeno pozemní vysílání. A jsme nuceni přijímat satelit SKYLINK. Platím koncesionářské poplatky a poplatek SKYLINKU. Zdá se mi to velice nespravedlivé. Spíše okrádání občanů. V.K.

Veronika
Veronika

Dobrý den, stěhuji se do podnájmu, kde budu mít pouze korespondenční adresu, trvalé bydliště zůstává nezměněno, je povinnost platit televizní a rozhlasový poplatek na korespondenční adrese?
Děkuji. Veronika J.

Martin Martin
Martin Martin

Zdravím a zcela upřímně říkám: Mám doma tři televize, pc, notebook, v autech rádia a vše plně využívám. Přišlo mně od Českého rozhlasu, ať platím. V poště bylo i přidané čestné prohlášení, tak jsem zatrhl, že nic nemám. Otázka: Můžou zjistit, že to není pravda? Zde nejde o 45 Kč, ale velmi mně vadí princip: Bereš elektřinu, tak zaplať.

Čech v Německu
Čech v Německu

Martine, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Rozhlas a Televizi. Takže pokud používáte doma televizor, tak s pokutou počítejte téměř s jistotou. Vše je jen otázka času.

Miloslava Skramuská DS Heřmanův Městec
Miloslava Skramuská DS Heřmanův Městec
Prosím, odpovězte mi na můj komentář. Našla jsem na internetu zákon, že uživatelé, kteří byli přemístění ze svého trvalého bydliště do Domova seniorů (dříve důchodců), nemusí platit televizní a rozhlasové poplatky. Zákon je z roku 2005 pod paragrafem 348/2005 Sb. A ještě bydlím s jednou paní, která má alzeheimera, žijeme tedy spolu na jednom pokoji, nemáme elektroměr – to je v platbě za pobyt snad? Sociální sestra mi přitom řekla, že někteří uživatelé mají výjimky i přesto, že mají jako já důchod kolem 8 000 Kč za měsíc a nejsou hluší ani slepí? Byt jsem vrátila MHMP a jsem v… Číst vice »
Jaroslav Baník
Jaroslav Baník

Toto nemohu chápat. Já se domníval, že vždy se musí platit za něco, ale platit za nic mi připadá jako velký nesmysl. Vždyť nikdo nenutí ČT, aby vysílala své signály do těch domácností, které neplatí poplatky. Když si nekoupím kartu do skylinku, tak mi vypnou všechny programy, tak proč to neudělá i ČT?
Odpovím si sám, protože ví, že nikdo o jejich programy nestojí a každý by se na ně vybodl.

Lenka
Lenka

Dobrý den,
koupila jsem nemovitost a chci se přihlásit k poplatku za televizor a rádio. Nemovitost na mně byla převedena v dubnu. Když se chci přihlásit, mám uvést datum, kdy jsem nemovitost nabyla, a nebo můžu uvést do přihlášení například dnešní den? Tak nějak jsem to do 15 dní nestihla. Dříve jsme poplatky neplatili, bydleli jsme v domě s rodiči, kdy byly poplatky vedeny na ně.
Děkuji za odpověď.

Wagner
Wagner
Dotaz na pana Petra Woffa: Dobrý den, moc by mne zajímalo, jak ČT vykládá zákon o koncesionářském poplatku v případě domácnosti, která sice vlastní televizi, ale využívá ji pouze jako prohlížeč internetového obsahu a přehrávač flash disků a podobně. Upozorňuji, že k domácnosti není připojen TV signál ani po kabelu, domácnost nevlastní ani analogovou anténu, ani satelit! Jediné, na co lze televizi připojit, je internet. Na internetové vysílání se ale dle zákona poplatky nevztahují – nehledě na to, že na tomto konkrétním typu televizoru ono ivysílání ČT z nějakého technického důvodu ani nelze spustit. Jsou schopni právníci ČT selským rozumem… Číst vice »
sabina
sabina

Dobrý den, nevlastním rádio ani televizi. Rádio poslouchám přes internet a televizi také sleduji přes internet. Službu sledovat televizi online mám v rámci placení poplatku za internet. Chápu to správně, že koncesionářské poplatky (ČT ani ČRo) platit nemusím?

Gabriela
Gabriela
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak máme postupovat. Máme zde v závodě v užívání televizní obrazovky, které využíváme pouze jako monitory. Neslouží k televiznímu přenosu. Nyní jsme aktuálně nakoupili čtyři nové a firma nám nabídla úpravu – znemožnění příjmu jakéhokoliv vysílání. Nechali jsme tedy návrh realizovat. Chtěli bychom stejně postupovat i v případě stávající televizorů a neplatit tak poplatky za vysílání. Prosím o informaci, jak máme postupovat. Český rozhlas mi odpověděl toto: Vážená paní, pokud televizní přístroje nemají tuner, nejsou rozhlasovými přijímači. Na povinnost platit televizní poplatky se, prosím, dotažte přímo České televize. Pro případné kontroly doporučuji… Číst vice »
Sikorová Lucie
Sikorová Lucie

Dobrý den, od tohoto měsíce bydlím společně s dědou, byt je napsán na mě. Děda do teď platil poplatky, od tohoto měsíce platím SIPO na své jméno, ale upomínka k zaplacení poplatku přišla zase i dědovi. Je to dvoupokojový byt. Musí platit tento poplatek i děda, když žijeme ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď. Sikorová

Wagner
Wagner

Paní Lucie Sikorová, nemusíte. Na každou domácnost pouze jedna platba za rádio a jedna za televizi. Lhostejno, kolik žije ve společné domácnosti lidí. (I v tomto fóru se stejná problematika již několikrát objevila.) Doporučuji, abyste na poště překontrolovali, zda skutečně odhlásili dědovo SIPO.

wpDiscuz
loading
×