Aktuální informace o plánovaném zvyšování penzí najdete pod TÍMTO odkazem. Tady archivujeme článek, který vznikl před začátkem roku 2018. Tehdy už sice bylo po volbách a díky prezidentu Miloši Zemanovi, bez důvěry Poslanecké sněmovny vládla nová, menšinová vláda Andreje Babiše (hnutí ANO). Ale politika má jistou setrvačnost, a tak některé změny, jako například valorizace důchodů, byly ještě připravené předešlou koalicí sociálních demokratů (ČSSD), ANO a lidovců (KDU-ČSL), která pracovala pod vedením levicového premiéra Bohuslava Sobotky.

Babiš nakonec ustoupil sociálním demokratům

Průběžné spory o penze názorně ukazují, jak nastupující hegemon české politiky mění názory. Andrej Babiš, ještě jako ministr financí, totiž původně chtěl starobním důchodcům přidat průměrně 400 Kč. Ale podobně jako dříve, nakonec opět ustoupí sociálním demokratům, takže typickému seniorovi začátkem roku 2018 stoupne měsíční příjem skoro o 500 Kč. Socialisté prosadili reformu, díky které povyskočí nejenom solidární složka důchodu, ale taky zásluhová část: podle speciální “seniorské inflace” a poloviny růstu reálných mezd, nikoli jenom podle dosavadní třetiny. Zároveň prosadili věkový strop, po jehož dosažení může každý pojištěný člověk do penze: 65 let.

Valorizace důchodů od Nového roku 2018

Zopakujme zásadní informaci, že starobní důchod je vlastně součtem dvou hodnot: základního paušálu, jejž dostává každý pojištěný senior + zásluhové složky, kterou počítáme podle odpracovaných roků a sociálních odvodů. Solidární základna nyní stoupne relativně více (o 5,9 %), než zásluhová složka (o 3,5 %). Průměrná valorizace tedy = 4 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech; ovšem rozdíly mezi důchody jsou podstatně menší, než mezi mzdami a platy, takže naší společnosti solidarita příliš nechybí.

Koncem roku 2017 už Andrej Babiš zcela přebírá, a dokonce vyhrocuje socialistickou rétoriku. Navrhuje, aby průměrný důchodce začátkem roku 2019 dostal přidáno ještě více, přestože inflace ani celková životní úroveň tak rychle neroste. Už nyní na penze nestačí sociální pojištění, a celý systém tedy padá do deficitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno