decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Valorizace důchodů 2020: kalkulačka a diskuse

Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Politici přece zavedli nová pravidla, díky čemuž penze rostou o stokoruny ročně. A současný kabinet premiéra Andreje Babiše prosadil další úpravy, aby vám ještě větší radost udělala valorizace důchodů 2020. Kalkulačka zvědavcům detailně ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům rychle prozradí, kolik pravděpodobně dostanou příští rok.

Seniorům stoupne příjem, nehledě na ekonomický vývoj

Veřejný důchodový systém zdánlivě připomíná tradiční spořitelnu, ve skutečnosti však funguje na principu neustálé mezigenerační solidarity: Dnešní zaměstnanci a podnikatelé prostřednictvím sociálních odvodů platí penze svým rodičům a prarodičům, aby jednou sami byli živeni mladšími spoluobčany. Proto dříve důchody rostly, nebo stagnovaly podle toho, jak šlapala, nebo zpomalovala ekonomika. Například během poslední hospodářské krize sice mzdy pomalu stoupaly, ale inflace postupovala rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté.

Potom ale nastoupily vlády sociálního demokrata Bohuslava Sobotky a liberála Andreje Babiše, a udělaly takové reformy, aby senioři mohli dostat přidáno výrazněji, nehledě na ekonomiku a celkovou životní úroveň národa. Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má nyní starobní penze dvě hlavní složky, stejně jako valorizace důchodů 2020:

  1. Základní výměra = univerzální paušál pro každého starobního důchodce. Nyní představuje 10 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru.
  2. Procentní výměra = zásluhová složka z odpracovaných let, sociálních odvodů a vývoje ekonomiky. Stoupá podle průměrné, nebo takzvané seniorské inflace (přednost má vyšší hodnota) a jedné poloviny růstu reálných mezd (opět zohledňujeme zdražování). Nově navíc připočítáváme speciální jednorázový bonus, ve výši 151 Kč.

Potěší vás valorizace důchodů 2020? Kalkulačka napoví

Valorizace důchodů

Dřívější ministr financí, dnes premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) původně valorizaci spíše brzdil. Když socialisté navrhovali 300 Kč nebo 500 Kč, miliardář slovenského původu chtěl přidat jenom 200 Kč nebo 400 Kč. Ale jakmile vyhrál volby a díky prezidentovi sestavil vládu, změnil svoji politiku. Babišův kabinet nyní v Poslanecké sněmovně prosadil, aby procentní výměra stoupla navíc ještě o 151 Kč, nad rámec zákonné valorizace. Souhlasili nejenom sociální demokraté z pozice menšího koaličního partnera, ale taky další členové dolní komory Parlamentu. Pojďme spočítat, o kolik porostou penze příští rok.

Průměrná čísla jsou zavádějící, protože každý jsme originál, ale lepší orientační hodnotu nemáme, takže použijme tuhle. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí stoupne základní složka (o 6,7 %) srovnatelně, jako zásluhová složka (o 5,2 % + 151 Kč). Předpokládaná valorizace důchodů 2020 tedy činí průměrně 6,7 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech. Rozdíly mezi penzemi jsou však výrazně menší, než mezi mzdami a platy, takže solidarita naší společnosti příliš nechybí.

  • Pokud dostáváte 4 040 Kč (minimální penze), valorizace vychází na 412 Kč.
  • Pokud berete 13 319 Kč (průměrná penze), předpokládaná valorizace činí 894 Kč.
  • Pokud pobíráte 25 000 Kč, novoroční navýšení představuje 1 501 Kč.
  • Nejblahobytnější senior dostává přes 100 000 Kč, takže může připočítat přes 5 400 Kč.

A ještě něco! Zásluhová složka stoupne navíc o 1 000 Kč, jakmile dosáhnete 85. roku života a dále o 2 000 Kč u příležitosti vašich 100. narozenin! :-)

Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení

Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2020? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.

A na závěr redakční komentář, se kterým nemusíte souhlasit

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
11. Zář 2019   /   

Tags: důchod, kalkulačka, pojištění, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

229 Komentáře zapnuto "Valorizace důchodů 2020: kalkulačka a diskuse"

Upozornit na
avatar
Alena
Alena

Pane Woffe, aktualizaci kalkulačky jsem zaznamenala asi počtvrté a valorizace vychází stále nižší – kdo výsledek pořád snižuje? Slyšíme samé sliby, ale nakonec dostaneme pár šlupek, které nepokryjí vyšší (zdražované) náklady na běžný život. Jinak děkuji za vaši práci na webových stránkách.

Ondřej Bimbal
Ondřej Bimbal

Dobrý den, prosím Vás, lze do kalkulačky zařadit i speciální výpočet pro příslušníky bezpečnostních sborů a členy Armády ČR? Pobírají výsluhový příspěvek, který také bývá navyšován – myslím, že stoupá o polovinu valorizace procentní výměry důchodů. Děkuji.

Zdeněk
Zdeněk

Dobrý den, myslím, že předchozí diskutéři poněkud opomíjejí velké navyšování platů v letošním roce, čemuž valorizace důchodů v žádném případě nemůže konkurovat. Očekávám prudký růst cen, a hlavně znehodnocení úspor, pokud zodpovědní lidé na stáří spořili ještě mimo systém veřejného pojištění.

hellouboys
hellouboys

Přesně. Hlavně, že si máme šetřit. Asi tak. Kdo šetří, má za tři – roky úplný kulový.

Láda
Láda

Lidé co dosahovali vyšších výdělků, odváděli více do systému, a proto občané s malými důchody nemají ještě menší. Princip zásluhovosti je tudíž spravedlivý.

Bona
Bona

Senioři, kteří odcházeli do důchodu dřív, třeba kolem roku 2000, neměli možnost vydělat víc, a tudíž nemohli odvádět do systému tolik, jako dnešní zaměstnanci. I kdyby nevím jak dřeli – tehdy byl průměrný plat mnohem nižší! Takže odmítám tvrzení, že je princip zásluhovosti spravedlivý. Jde spíše o diskriminaci starých lidí, kteří (i když na tehdejší dobu vydělávali relativně dost) dnes musejí akceptovat nějaká procenta.

Darina
Darina
Při výpočtu vyměřovacího základu se výdělky od r. 1986 upravují koeficientem, který by měl rozdíly platů korigovat. Výši najdete v každé kalkulačce pro výpočet důchodu. V mém případě mi koeficienty naopak dopomohly k vyššímu vyměřovacímu základu. Letos (2017) je přepočítávací koeficient pro výdělek z r. 1986 ve výši 9,5248, tedy téměř desetinásobek výdělku z r. 1986. To mi jako diskriminační nepřipadá. Podle mě je chybný systém výpočtu valorizací. Vloni jsem si spočítala, jaký bych měla důchod při stejném vyměřovacím základu a stejném počtu odpracovaných let dnes. Po třech letech, kdy jsem odešla do důchodu, to dělalo proti mému aktuálnímu valorizovanému… Číst vice »
Josef Kotula
Josef Kotula

Dříve přiznané důchody jsou postižené novou metodikou, což trvá od roku 2007. Znevýhodnění jsou všichni nad 75 let věku – asi proto, že ještě žijeme. Za pár let bude mít stejný důchod i uklízečka. Politici, kteří mezitím penze řešili, nejspíš mají starost hlavně sami o sebe. Souhlasím s jedním návrhem, který jsem viděl na internetu: Zdanit banky a hazard, zjednodušit legislativu, snížit administrativu, odebrat majetky politikům a další zlodějny znesnadnit.

Marta Forgacova
Marta Forgacova

Není pravidlem, že kdo dosahoval vyšších výdělků, taky jako protihodnotu odváděl odpovídající práci. Pravidlem však je, že bohatí bohatnou a ostatní musejí přijmout minimum, ačkoli se většinou neflákali – jenom měli hůře placené zaměstnání.

Marie Novotná
Marie Novotná

“Bohatí” občané odchodem do důchodu razantně zchudli. Například příjem cca 80 000 Kč byl redukován tak, že jako základ pro výpočtu důchodu zbylo cca 26 000 Kč. Stačí Vám a ostatním “rovnostářům” taková solidarita? Řeknete: Dobře vydělávající člověk si mohl našetřit. Ale úspory klesají více než rychle, takže ať říká zprava nebo zleva kdo chce, co chce, ve stáří je základem důchod. Navíc jsou u nás důchody a jejich kupní síla menší než před rokem 1989. Nestačí povrchní komentáře, musíme počítat s autentickými hodnotami.

Alena
Alena

Paní Marto, přesně, jak píšete. Můžu uvést řadu příkladů: Na jedné straně finanční a realitní spekulanti, lichváři, dotační podvodníci a další zbohatlíci – a na druhé straně chudé kuchařky, učitelky, zdravotnice atd.

Linda
Linda

Vážený pane, princip zásluhovosti není v žádném případě spravedlivý. Kdo do systému odváděl více, protože měl vysoký příjem, tomu potom vyšel lepší důchod. Přitom ale ženy mají nepoměrně nižší výdělky! Aspoň v důchodu bychom si měli být všichni rovni.

Jita
Jita

Nezlobte se, ale píšete nesmysly. V důchodu nemůže panovat rovnost. Už tak lidé, kteří více vydělávali (většinou vysokoškoláci) v penzi doplácejí na spoluobčany, kteří mívali peněz méně. Což nepovažuji za správné ani já.

Robert
Robert

Paní, nezapomeňte, že kdo měl vyšší příjem, taky dal státu více prostřednictvím daní, takže zaplatil vyšší sociální pojištění. Měli bychom přesto všichni dostávat stejné důchody, jíst stejně laciné rohlíky, bydlet stejně skromně atd.? Totálně nesouhlasím. Naprosté rovnostářství není solidaritou, ale krádeží!

Dana
Dana
Naprosto souhlasím, ale marně zkouším totéž vysvětlit některým lidem, ačkoli jsem několik roků pracovala na České správě sociálního zabezpečení, kde jsem počítala důchody. Svým nízkým důchodům se diví hlavně lidé, kteří se v mládí ani nevyučili, potom celý život “dřeli na svém”, přitom (pořádně) neplatili sociální pojištění a teď nechápou, proč já mám skoro dvojnásobek, když jsem o celých 9 let déle studovala. Takové lidi potkávám hlavně poté, co jsem se přestěhovala z města na venkov. Jedné paní jsem řekla: “Když do peněženky nedáte peníze, tak tam nic nemáte. A podobně pokud jste neplatila sociální pojištění, Česká správa sociálního zabezpečení… Číst vice »
Vladimír
Vladimír
Současný systém není spravedlivý. Jednou za čas jsou všichni spláchnutí na stejnou hromadu inflací, a potom se indexuje a indexuje a blábolí. Kdyby byl současný systém opravdu “spravedlivý”, tak by státní zaměstnanci dostávali jenom poloviční zdravotní péči, protože mají polovinu zdravotního pojištění zaplacenou z veřejných peněz (nebo tak nějak, snad rozumíte pointě). A logicky by nešlo pobírat starobní důchod, a navíc ještě mzdu. Důchod není nějaká zásluha, protože “jednou tam musíme všichni”. Změny jsou potřeba, ovšem s avízem plus minus třicet let dopředu. Důchod bychom měli počítat podle seniorského spotřebního koše, pro všechny zcela stejně. Nemuseli bychom živit spousty komisí… Číst vice »
tatyr
tatyr

Jak, prosím, pěkně, Český statistický úřad spočítal, že “ceny rostou méně”? Mně osobně oproti loňsku zdražily potraviny minimálně o 20 %, bydlení o 10 % a energie půjdou od 1.1.2018 taky nahoru o 10 %. Možná zlevnily mobily, které ovšem nejsou k jídlu.

jan
jan

Evropská unie platí zemědělcům za to, že dodávají méně mléka než před zářím loňského roku. Cena másla stoupla o desítky procent! Na to opravdu valorizace důchodů o cca 4 % nestačí. Dokud boudou vypláceny dotace za snižování výroby, potom na přiměřený důchod peníze prostě nebudou!

Franta
Franta

Někteří poslanci by Vám poradili – místo másla si mažte chleba sádlem (obsahuje i méně cholesterolu) a stojí jenom 10 Kč, nebo si doma vyškvařte odřezky z bůčku.

Katy
Katy

…nebo se budeme pást na zeleném a na zimu si nasušíme…

Antonie
Antonie

Bohužel, letos zatím na zimu nasušeno nemám. Panuje totiž takové sucho, že nic neroste!

Libor
Libor

Pane Woffe, Vaše práce na tomto fóru je neocenitelná, děkuji, že se tomu vůbec věnujete. Zasloužíte obdiv. Ale nechápu, proč nemůžu pracovat jako normální důchodce. V 52 letech jsem odešel do takzvaného hornického důchodu a do 55 let musím sedět doma na zadku (promiňte mi ten výraz)! Luboš

Kovařík Vladimír
Kovařík Vladimír

No, po poslední upravě valorizace (místo 102 Kč + 4 %, nyní 150 Kč + 3,5 %) je výsledek o něco spravedlivější pro důchodce s nižším příjmem.

Franta
Franta

Valorizace nic moc nevyřeší. 500 Kč = akorát příspěvek na bydlení. Takže kolik nám přidají na důchodu, tolik uberou na sociální dávce. Nula od nuly pojde.

Alena
Alena
Vážený pane Woffe, tomu říkám trefa. Jako vždy před volbami, politici vykřikují do světa, co pro nás seniory udělají, že přidají 500 Kč měsíčně. Ale neřeknou, že tuhle částku obdrží jenom menšina. My s menšími důchody, přestože jsme dřeli a kvůli práci nespali, dostaneme podstatně méně. Přitom životně důležité věci horentně zdražují, takže co dostaneme, bude jinde sebráno. A vládní činitele berou ohromné platy + spoustu dalších výhod, o kterých normální zaměstnanec nesnil + ještě si průběžně mohutně přidávají, bez ohledu na svůj pracovní “výkon”. Nikdy jsem nemyslela, se dožiji takové situace, ale stalo se a je mi do pláče.… Číst vice »
Vlasta
Vlasta

Vážení diskutující. Zanedlouho budou volby, takže dostanete možnost, abyste spoustu věcí, včetně důchodů, ovlivnili. Pasivní občan dá svůj hlas všem stranám, které překonají pomyslnou hranici 5 %. Chcete-li, aby byl váš hlas regulérně neplatný, musíte přijít do volební místnosti a do volební obálky vložit jakýkoliv lístek – prázdný, nebo tam namalujte třeba sluníčko. Ale musíte se voleb zúčastnit, a nezůstávat doma, kde se zbytečně rozčilujete. Přeji úspěch.

Vlasta
Vlasta

Dobrý večer, vždyť se přece máme dobře. Já měla v roce 2012 svůj důchod + vdovský, celkem 12 065 Kč – a k 1.12.2017 dostávám 12 701 Kč. Takže za PĚT let mi stoupl důchod o (pouhých) 636 Kč. Ale o kolik mezitím stouply ceny, raději nemyslet. Polovinu peněz dám za nájem a bytové poplatky. Velice pečlivě počítám, za co utrácím. Žádná hitparáda.

Franta
Franta

Dobrý večer, pane Woffe. Můžete mi, prosím, odpovědět na následující dotaz? Věřím, že zajímá nejenom mne.

Pobírám invalidní důchod 3. stupně a navíc rentu (doplatek do průměrného předchozího výdělku, po pracovním úraze). Valorizace tedy zvýší můj důchod, ale stoupne taky renta? V opačném případě bych vlastně nic nezískal.

Děkuji za Vaši odpověď. A také děkuji za Váš portál, Franta

vaclav horak
vaclav horak

Je zajímavé, že není zákonem přikázáno, aby byly přepočítány všechny – i staré – důchody vždy, když se změní parametr výpočtu.

JIŘINA
JIŘINA

Proč není důchod upravovaný všem stejně? Uváděny jsou průměrné hodnoty. Ale ten, kdo má už teď vysoký důchod, dostane přidáno zase více, zatímco člověk s nízkým příjmem pomalu ani valorizaci nepozná, kvůli průběžnému zdražování cen!

Erika
Erika

Už konečně upravujte důchody všem stejně! Proč děláte pořád takové rozdíly? Pro nás nejsou potraviny levnější, platíme stejně jako důchodci, kterým se příjmy zvedají pokaždé víc a víc. Myslím, že všichni zasluhují stejný metr. Děkuji.

jarmila
jarmila

Souhlasím! Za 6 let se mi důchod zvýšil o 678 Kč, letos o 401 Kč. Hm, dobrá, ale jak už tady bylo napsáno: Přidanou částku nám stáhnou z příspěvku na bydlení. Takže celé roky zůstáváme na stejné úrovni.

Jana Rambousková
Jana Rambousková

Dobrý den, stejně jako mnozí další diskutéři zastávám názor, že valorizace má být pro všechny stejná, po zohlednění inflace. Rohlík přece kupujeme všichni za stejnou cenu, náklady na živobytí a lékařskou péči také rostou všem stejně. A pokud jde například o příspěvky na bydlení a podobně: Kolik lidí cítí kvůli svojí chudobě takový stud, že o takovou sociální dávku nepožádají? Podle mého názoru mají spíše stoupat důchody.

Sidonie
Sidonie

Dobrý den, já zase zastávám názor, že pokud jsem celou dobu poctivě odevzdávala vysoké daně do společného rozpočtu, tak musím zákonitě vždycky dostávat vyšší složku upraveného důchodu. Každý mohl spořit na odchod do důchodu, i když různou částkou. A kdo měl elementární zodpovědnost, prožívá seniorský věk lépe, než kdyby si pořád jenom stěžoval.

Věra
Věra

Vy jste státu dávala vyšší daně, takže máte vyšší důchod, ale valorizace by měla být plošná.

Sidonie
Sidonie
Ano, měla jsem vyšší příjem, ale tím pádem jsem také odváděla vyšší daně do státní kasy, takže bych měla mít i vyšší valorizaci. Například měsíční příjem kolem 50 000 Kč byl redukovaný tak, že jako základ pro výpočet důchodu zbylo zhruba 16 250 Kč. Stačí Vám – “rovnostářům” – taková solidarita? Řeknete: Dobře vydělávající člověk mohl spořit – totéž ale mohl udělat i hůře ohodnocený člověk, ačkoli v menší míře. A kdo k důchodu přistupoval zodpovědně, prožívá seniorský věk lépe, než kdyby si neustále jenom stěžoval. Paní Věro, přidám konkrétní čísla, pro lepší pochopení: Starobní důchod = základní solidární výměra… Číst vice »
Věra
Věra

Já pevně doufám, že tato složka bude spravedlivá.

Lidé jako vy mají pořád málo. Ohánějí se školami, ale uznejte konečně, že každý nemůže do vysokého věku vysedávat nad knížkami, někdo musí vyrábět. Vždyť jste vystudovali zadarmo – tedy za peníze spoluobčanů, kteří mezitím pracovali. Bohužel v této zemi je manuální práce podhodnocena, proto tady žije hodně vysokoškoláků, ale chybějí pracovní síly.

Sidonie
Sidonie

Bohužel ani s Vaší frází, že v ČR je manuální práce podhodnocena, nemůžu souhlasit. Například můj manžel se vyučil “pouze” soustružníkem a nevysedával do vysokého věku nad knížkami, ale celý ekonomicky aktivní život manuálně pracoval. A světe div se, vydělával podstatně více než vysokoškoláci. Toto vím zcela přesně, protože v naší rodině máme 2 vysokoškoláky. Takže závěr: Vyučený soustružník má vyšší důchod než vysokoškolačka.

Věra
Věra

Ano, spousta lidí pracuje v těžkém průmyslu za vyšší plat a jsou rádi, že se dožijí stáří. Potom většinou mají zdravotní problémy a velkou část důchodu dávají za léky. Taky můžete věřit, že vím, o čem mluvím. Co prodavačky a křečové za 40 let poctivé a nelehké práce? Mají směšné důchody, ze kterých se opravdu nedá žít.

Jan B
Jan B

Dobrý den. Přidejte důchodcům již od začátku, na valorizaci v 85 letech vám všichni dlabou. Člověk by si měl užít penze hned zkraje, poněvadž nikdo neví, jak tady ještě dlouho bude zaclánět. V 85 letech je už na vše pozdě, respektive už se připravujete na zubatou paní, co nosí kosu! Který darmošlap tohle vymyslel?

ellis
ellis

Dobrý den, nevíte, prosím, něco nového o valorizaci příspěvku k důchodu pro rehabilitované politické vězně? Děkuji.

Milan
Milan

Dobrý den, týkala by se případná valorizace všech důchodů, včetně invalidních, stejně jako v tomto roce? Děkuji.

Karel
Karel

Vláda vlastně v roce 2019 posílí pevnou solidární složku důchodu, takže poměrná zásluhová část bude umenšena. Tak sice pomůže penzistům, kteří jsou ohroženi chudobu, ale zase ostrouhají tahouni, kteří tvrdě pracovali a poctivě odváděli vysoké daně (pojistné) do společného rozpočtu. Dříve jsem myslel, že nebylo na důchody a další veřejné výdaje, protože jsou ve vládě lidé, kteří nikdy neřídili ani dvorek se slepicemi a nepostavili ani psí boudu. Nyní svůj původní názor koriguji: Dneska jsou na vrcholu moci vychytralí sofistikovaní podnikatelé, které zajímá jenom jejich prospěch, takže naše společenské problémy řeší pouze na oko. Se slovy: “Sorry jako.”

Dana
Dana

Ach jo, z bláta do louže.

Petr
Petr

Pane Karle, souhlasím s vámi, že je spravedlivé, aby více profitovali občané, kteří do společného rozpočtu více přispívali: horníci, slévači atp. Logicky.

Nelíbí se mi vaše narážka na vychytralé podnikatele. Které osvědčené demokraty byste chtěl do vlády? Já předpokládám, že “sofistikovaní” se vyznají lépe než “křišťálově čistí”! Když pohlédnu o 18 roků zpět, cítím smutek a klidně se nechám vést Lojzou bez důvěry. Nezapomínejte, kolik důchodci dostali přidáno za pana Kalouska.

Jarmila Petrášová
Jarmila Petrášová

Redakční komentář sice vypadá krásně, ale – když budeme rodit hodně dětí, máme dvě možnosti. A/ Buď budeme usilovat o vysoký výdělek, ale potomky necháme vyrůstat na ulici, takže vyrostou v pěkná kvítka a v dospělosti stejně nebudou přispívat do důchodového systému. B/ Nebo přestaneme tolik pracovat a budeme pečovat o děti, aby vyrostly v hodnotné lidi, ale kvůli tomu nebudeme mít čas na vydělávání peněz. Takže ať uděláme cokoli, důchod bude mizerný. Ale co takhle vyplácet penze taky podle toho, jak dobré občany jsme vychovali? A kdo děti neměl, ať do důchodového systému povinně přispívá více!

Jiří
Jiří

Každoročně jsou valorizovány důchody, a hlavně poslanci sami sobě pořád zvedají platy. Ale zcela opomenuti zůstávají senioři, kteří (často nikoli vlastní vinou!) jsou v důchodovém věku, ale nemají vyměřený starobní důchod, takže pobírají usmolenou hmotnou nouzi a nemají ani na léky!

Zdeněk
Zdeněk

Dobrý den. Je mi na blití, když naši zákonodárci sami sobě přidají možná až 20 % a důchodci dostanou jenom 7 % navíc. Někteří lidé asi nebudou mít nikdy dost, přestože jsou závislí na státní pokladně, kterou plní pracující a mnohdy podhodnocení občané výrobou. Fandím pirátům a lidem, kteří za svou práci chtějí přiměřenou valorizaci, samozřejmě pokud je, z čeho brát. (Podporuji průběžné financování důchodů.)

Jitka
Jitka

Navyšování nejnižších důchodů na úkor vyšších může vést v budoucnu pouze k tomu, že snaživí občané se přestanou tolik snažit, protože beztak nebudou dostatečně odměněni. A ostatní zůstanou stejní, protože vědí, že stát penze přerozdělí, takže mohou žít z cizích peněz. Rovnostářství nikdy nemůže vést k tomu, že se všichni budou mít dobře, ale jenom k tomu, že všichni budou podobně chudí.

Věra
Věra

Nevím, proč důchody nejsou valorizovány plošně. Finanční rozestupy by přece zůstaly. Takhle kdo má malý důchod, dostane směšnou částku.

wpDiscuz
loading
×