decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse

Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Vláda přece vloni schválila nová pravidla, podle kterých bude počítaná také valorizace důchodů 2018. Kalkulačka zvědavcům podrobně, krok za krokem ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům jediným číslem rychle prozradí, o kolik pravděpodobně dostanou přidáno.

Dřívější výpočet vyvolával rozpaky, ale byl logický

Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má starobní penze dvě hlavní složky:

  1. Základní výměra = 9 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru
  2. Procentní výměra = zásluhová podle odpracovaných let, vydělaných peněz a vývoje ekonomiky

Valorizace důchodů tedy dříve nebyla automatická. Pokud průměrný zaměstnanec stagnoval nebo chudl, penzisté nedostali přidáno nic nebo jenom velmi málo. Ačkoli důchodová kalkulačka navíc musela zohlednit zdražování!

  • Základní výměra stoupala podle růstu průměrné hrubé mzdy, spočítané jednoduše z výplatních pásek.
  • Procentní výměra stoupala podle inflace (počítané meziročně v srpnu) a jedné třetiny růstu reálných mezd.

Senioři dostanou přidáno bez ohledu na ekonomiku

Například během poslední hospodářské krize sice mzdy nadále pomalu stoupaly, ale inflace šplhala vzhůru rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté. Ovšem vláda vloni zavedla novinku, aby senioři mohli dostávat přidáno, i když třeba všichni ostatní budou strádat! Bez ohledu na skutečný výkon ekonomiky a výběr sociálního pojištění začala rychleji zvedat základní výměru i zásluhovou složku, takže průměrná valorizace lehce přesáhla 300 Kč. Letos uvidíme pokračování v podobném stylu, protože máme parlamentní volby.

Andrej Babiš původně cílil další důchodovou valorizaci na 400 Kč, ale nakonec opět podlehne sociálním demokratům, takže typickému seniorovi stoupne měsíční příjem takřka o 500 Kč. Socialisté upravili základní i zásluhovou složku, která nově poroste podle speciální “seniorské inflace” a poloviny růstu reálných mezd, nikoli jenom podle dosavadní třetiny. Zároveň prosadili věkový strop pro odchod do penze, který bude nově činit 65 let.

Potěší vás valorizace důchodů 2018? Kalkulačka napoví

Podle definitivních informací z Ministerstva sociálních věcí stoupne základní složka (o 5,9 %) relativně více, než zásluhová složka (o 3,5 %). Průměrné navýšení dosáhne 4 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech. Vaši osobní penzi potom spočítá kalkulačka, do které stačí zapsat aktuální výši měsíčního důchodu.

  • Pokud berete 3 320 (minimální penze), valorizace důchodů 2018 vychází na 177 Kč.
  • Pokud berete 11 823 Kč (průměrná penze), valorizace důchodů 2018 činí 475 Kč.
  • Pokud dostáváte 25 000 Kč, valorizace důchodů 2018 dělá 936 Kč.
  • Nejblahobytnější senior dostává přes 100 000 Kč, takže může připočítat přes 3 561 Kč.

Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení

Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2018? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
27. Říj 2017   /   

Tags: důchod, kalkulačka, pojištění, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

179 Komentáře zapnuto "Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse"

Upozornit na
avatar
Zdena
Zdena

A co takhle důchod 7 600 Kč – na tak nízkou částku ani tabulka neexistuje. Takže asi zase 40 Kč, že? Hlavně, že je valorizace důchodů logická.

Bohumil
Bohumil

Váš výpočet valorizace Zdenina důchodu je mylný. Správně: zásluhová složka = 7 600 – 2 440 (základní složka) = 5 160 Kč. Přičteme 1,7 % = 5 247,72 Kč. Přidáme zpátky základní složku (2 440 Kč) = 7687,72 Kč = důchod po valorizaci. Takže valorizace = 88 Kč.

PAVLA ŠLECHTOVÁ
PAVLA ŠLECHTOVÁ

Stále procentní navýšení, zase dostanou nejvíce ti, co mají větší důchody. Lidé s nízkým důchodem dostanou nějakých 50 – 60 Kč. Proč nemohou dostat všichni stejnou částku? Vloni mi to udělalo 40 Kč, ale nájemné mi bylo navýšeno o 490 Kč. Asi někdo chce dostat důchodce pod most!

Břetislav Klečka
Břetislav Klečka

Poplatek za jednoho nepřijatého migranta 7,000,000,- Kč. Kolik let musí žít český důchodce, aby dostal od státu tyto peníze? Padesát – šedesát let. A ti s důchodem 7,000,- 83 let. A co naši upracovaní cikáni? Každý ví, že do dvaceti let mají tři děti a pětičlenná rodina má 30-32 tisíc. To se jim to jezdí taxíkem na nákupy. Zavřel bych všechny politiky bez výjimky.

lada
lada

Kdo pracoval celý život poctivě, dostane velké kulové.

Marie Nováková
Marie Nováková

Nechápu, proč se důchody nezvyšují všem o stejnou částku – neustále se zvětšuje rozdíl mezi nízkými a vysokými důchody. Většina lidí neměla to štěstí, aby brala vysoký plat a často právě tito lidé vychovali děti, které právě nyní odvádějí více peněz na výplatu důchodů. Krom toho si lidé s vysokými příjmy měli možnost více spořit než ti, kteří vykonávali méně placené a mnohdy pro společnost potřebnější práce.

Jaroslava
Jaroslava

Proč nedostanou všichni lidé stejnou částku?! Ti co mají velký příjem vždy dostanou nejvíce. Myslím, že to je nespravedlivé. Děkuji.

Jiřina Vyčítalová
Jiřina Vyčítalová

Jaroslavo, protože ti s větším příjmem odvádějí více peněz, a proto je logické, že mají vyšší důchod. Kdyby měli všichni stejné důchody, tak proč by se snažili víc pracovat? Tady tyto rovnostářské nápady “Vsjo rovno” vedou leda do pekel.

Maya
Maya
Paní Vyčítalová, ono nejde o “vsjo rovno”, ale o to, že před 30 lety měla prodavačka plat 2000 a nyní 18000 Kč, vypočtené důchody z těchto částek před 30 lety a nyní jsou v rozdílu starobního důchodu 3800 Kč. Jestli se počítá podle klíče vyšší důchod – vyšší valorizace, tak kde je spravedlnost? Tak to bohužel funguje u všech profesí. Proto argument, že vyšší důchody musí být více valorizovány, je nespravedlivý. Valorizace by měla být podle profesí. Tak, aby důchodci z jednoho oboru měli důchody stejné a je jedno, zda jsou v důchodu rok, nebo 30 let. Podle toho, jak… Číst vice »
Jan Kuželka
Jan Kuželka

Milá Jiřinko Vyčítalová. Vy si skutečně myslíte, že výše důchodu je motivací pro větší pracovní výkon? To se ale velice mýlíte. Drtivá většina zejména mladých lidí totiž nevěří tomu, že někdy budou nějaký důchod vůbec dostávat. Jedinou motivací pro zvýšení pracovního nasazení je vyšší odměna za vykonanou práci. A výjimečně možná kariérní postup.
Jan Kuželka

Jaruna
Jaruna

Ano, souhlasím. Já si celý život kvůli důchodu přivydělávala v druhém zaměstnání – a nyní bych měla dostávat stejný důchod jako lidé, co pracovali normálně?

Vaňous Oldřich
Vaňous Oldřich

Proč jsou důchody valorizovány jen o 40 Kč k 1.1.2016 a k 1.1.2017 asi o Kč 200, když se v letošním roce po příznivém vývoji ekonomiky postupně přidává lékařům, učitelům, vojákům, policii atd. od 4 do 10 %? Souhlasím s tímto zvýšením platů, které byly také podhodnoceny. Ale neustále se rozevírají nůžky mezi reálným důchodem a reálnou mzdou v neprospěch důchodců. Že je spotřební koš důchodce jiný než zaměstnance, je všem známo. Neargumentujte mi tím, že na důchody nezbývají ve státním rozpočtu finance. Děkuji.

Lenka Zandalová
Lenka Zandalová

Nikdo z lidí, kteří se zabývají valorizací, ji nenastaví tak, aby byli sami proti sobě. Vždyť právě ti, kteří mají vysoké platy a tím pádem i důchody, rozhodují o způsobu valorizace. S tím obyčejný člověk nic neudělá, i kdyby vychoval 10 dětí. Zase by byli sami proti sobě. Že mám pravdu?

Moravec
Moravec

Takže důchodkyně ve věku 66 let, která vychovala 4 děti a má penzi 5 800 Kč, dostane přidáno 98 Kč. Tak to ji rozhodně potěší.

Libuše
Libuše

Jo, já vychovala 5 dětí a mám důchod 4 400 korun, taky bezva – hlavně, že za komunistů jsem nemohla moc pracovat, pokud byly děti často nemocné, tak ukončíme s vámi pracovní poměr. Dnes směšný důchod a nemocný manžel. Fuj, vládo, že vám není hanba, vy jíte luxusní jídlo a my obyčejné, no, možná to někdo změní, jedině bůh – v toho věřím.

Otakar Mika
Otakar Mika

Oceňuji inteligentní reakce pana Petra Woffa. Jsou velmi příjemné v prostoru plném vulgarity a myšlenkové lenosti.
Přátelsky Otakar Mika

Ina Miková
Ina Miková

Jsem důchodkyně a plně s panem Woffem souhlasím. I s vámi, pane Miko.

Eva Nová
Eva Nová

Valorizace je určena důchodcům, aby mohli pokrýt ze svého důchodu základní potřeby. Ten, který pobírá důchod 12 000 Kč, má o čtvrtinu větší žaludek, anebo platí dražší elektřinu, byt, teplo a další služby, než ten, kdo pobírá důchod ve výši 7 500,- Kč? Jak mohl ústavní soud přistoupit u valorizace důchodů na tzv. zásluhovost. Ta už se projevila při výpočtu důchodu jednotlivce. Ale valorizace by měla být pro všechny stejná, to je názor mnoha důchodců, a to i těch bohatších, kterým je 200,- Kč k smíchu.

Eva Jirková
Eva Jirková

Paní Evo Nová, evidentně stále žijete v komunismu. Motto: všichni máme stejné žaludky.

Eva Nová
Eva Nová
Paní Evo Jirková, ano, máme všichni stejné žaludky. A o ty žaludky doslova jde, vždyť mnoho důchodců nemá po zaplacení bytu a energií co do úst. A valorizace by měla opravdu sloužit k tomu, aby důchodce neživořil. Tak ať je průměrná valorizace 1000 Kč, aby to těm chudým důchodcům alespoň trochu pomohlo. Já nezávidím těm bohatším, ale přeji si, aby u nás nebyli senioři, kteří musí žebrat o další sociální dávky. Např. mnoho předčasných důchodců chtělo za každou cenu pracovat, ale nikde je nechtěli a i na úřadech práce jim naznačovali, že práce pro ně jaksi není. Náš stát je… Číst vice »
Jarda
Jarda

Jak je to s valorizací starobního důchodu pro rok 2017, když bude přiznán k 1.1. téhož roku?

Libuna
Libuna

Rozdíly v důchodech již byly vypočítané při odchodu do důchodu. Tak nevidím důvod, proč valorizovat podle zásluhovosti. Měla by to být pro všechny stejná částka.

Jarda
Jarda

Libuno, protože důchodci s vyšším důchodem mají po zásluze (platili vyšší sociální pojištění) vyšší životní úroveň. Aby si ji udrželi, potřebují valorizovat stejným procentem, nikoliv stejnou částkou.

Jan Kuželka
Jan Kuželka
Dle mého názoru je rovná valorizace správná věc. Je scestné tvrzení, že kdo měl vyšší plat, tak toho pro společnost udělal víc nežli ten s menším platem. Ze svých osobních zkušeností vím, že drtivá většina těch “úspěšných” vděčí za své dobře placené posty své obratnosti v rektálním alpinismu. A to naprosto bez ohledu na jakékoliv morální zábrany. Dle mých zkušeností byla drtivá většina občanů z nízkými příjmy pro ostatní daleko větším přínosem nežli ti výše uvedení. A jsem přesvědčen, že tak je tomu dodnes. Výjimky samozřejmě existují. Chci zdůraznit, že tento můj názor není výsledkem nějaké bolševické ideologie, ale pramení… Číst vice »
Jaruna
Jaruna

Nesouhlasím. Když jsem pracovala 10 hodin denně, tak mám dostávat vyšší důchod než lidé, kteří pracovali stejným tempem třeba jenom 6 hodin denně, nebo byli roky nezaměstnaní a podobně.

Jirka
Jirka

Týká se valorizace i předčasného důchodu? Popřípadě jak.

HANA MIKULKOVÁ
HANA MIKULKOVÁ
Dobrý den, všem, jak to tak čtu, je mně zle! Pracovala jsem celý život a teď v důchodu jsem odkázaná žebrat o sociální podporu, hnus! Mám diabetes – příspěvek na dietu nemám, mám prý vyšší důchod a “nevlezu se do tabulky” :-D. A zvýšení důchodu o 300 Kč? Směšné! Byt mi zdražili o 320 Kč, zdražila voda, elektřina, plyn, kde je nějaká valorizace na tyto poplatky? 1 000 Kč, jak psal někdo v komentářích, by bylo opravdu fér! A co léky? Například endiaron na průjem šel o více jak 100 % nahoru! 😀 Tak se jen modlím, abych ho z… Číst vice »
Jurák Antonín
Jurák Antonín

Pane Woffe, závidím Vám Váš klid a trpělivost při odpovědích na mnohé názory. Vydržte a děkuji Vám.

Jaruna
Jaruna

Taky Vám děkuji za Vaši trpělivost a za data, která jste zde uveřejnil.

Jarmila
Jarmila

Souhlasím s předešlými názory, že procentní zvyšování důchodů je nespravedlivé. To, že odváděli dnes bohatí důchodci větší částku do systému, je možné, ale dnes už nic neodvádějí, tak nechápu, proč dostanou přidáno mnohem víc než člověk s malým důchodem. Prosím, nepište zase něco o rovnostářství, tak to není. Je to jen stále dokola se opakující fráze.

Růžena
Růžena

Plně souhlasím s názorem, že by důchodcům měli zvyšovat stejně. Vždyť ti, kteří měli vyšší platy, tak byli ohodnoceni při výpočtu důchodu. Nestěžuji si, celkem mně můj důchod vychází, ale jsou zde lidé, kteří “mají nízký důchod”, to se nedá odhlédnout. Přeji všem důchodcům krásné dny bez zloby a s úsměvem.

Libča
Libča

A což teprve ty, které jsou samy a mají jen svůj důchod – nejsou vdovy, prostě se s nimi manžel rozvedl, nedospělé děti byly dány do péče matky. Pochopitelně tím i pracovní příležitosti byly pro ně omezené a k tomu odpovídající plat, ze kterého se pak vypočítávala dávka na důchod!? Věřte, nebylo to lehké a není to jednoduché ani dnes s touto penzí vyjít! A je nás takových opravdu hodně.

Eliška Midlochová
Eliška Midlochová

Také souhlasím s názory, že by se měly důchody navyšovat všem stejně. Měla jsem dlouhodobě částečný invalidní důchod (podle tabulek jsem nemohla dostat plný) a tím jsem byla evidována na pracovním úřadu. Chtěla jsem pracovat, ale na úřadě mně bylo vždy řečeno “nemáme práci pro zdravé, natož pro nemocné” a když jsem šla do důchodu, tak jsem měla odpracováno “jen 35 let”, což se odrazilo na výši mého důchodu. Nechci si stěžovat, neboť mám ještě manžela, ale nevím, jak bych vystačila, kdybych byla sama.

Jan
Jan

To fňukání občanů ohledně malých důchodů je neuvěřitelné, o závisti k lidem s většími důchody ani nechci mluvit. Proč jste se nesnažili v produktivním věku dosáhnout vyššího vzdělání a potom postoupit na lépe honorované místo – potom byste si ale naříkali na vysoké sociální odvody, kdyby valorizace byla pro všechny shodná.
S čím lze souhlasit, je, že důchody vzhledem k cenovým hladinám jsou nízké.

Blanka Šimánková
Blanka Šimánková

Jane, jen malá připomínka k Vaší odpovědi. Jsme lidé různí, na to nezapomínejme a ne každý je schopný studovat, byť by chtěl. Prostě na to nemá “hlavu”. A dále, kdyby všichni byli studovaní, seděli v kancelářích na vyšších, lépe honorovaných místech, kdo by “vytvářel hodnoty”, ze kterých jsou placení kancelářští pracovníci? Když nebudou dělníci, jejichž práce se prodává, vyplňování papírů v kancelářích žádné zisky nepřinese.

Karel
Karel

Milý Jeníku, celý život jste se snažil, proto jste dostal vypočítaný pěkný důchod a tím to také končí. Teď neděláte nic jako většina, a proto by všichni penzisté měli brát stejně, stát by již neměl rozlišovat, koho má rád a koho radši.

Jana
Jana

Pane Jane, mám vysokoškolské vzdělání, což mi však nepomohlo. V 50 letech jsem vážně onemocněla a potom šla do invalidního důchodu. Po 2 letech mi přiznali jenom částečný invalidní důchod, takže jsem musela na Úřad práce. Přestože jsem pracovala ve školství, důchod mi byl vypočten z hrubého příjmu 10 tisíc Kč. A nikdy nemůžu dosáhnout na současné seniory – vysokoškoláky. Mám dokonce o (minimálně) 4 000 Kč méně, než středoškolsky vzdělaní muži v důchodu. A při každé valorizaci rozdíly rostou. Tomu říkáte spravedlnost?

Luábomír Skalický
Luábomír Skalický

Souhlasím s těmi, kteří zastávají názor, že valorizace je provedena ve prospěch vysokých důchodů, a proto je nespravedlivá. Valorizace by měla padnout, měl by přicházet jednorázový příspěvek ke konci roku, jedině tak by se nerozvíraly nůžky mezi malým a velkým důchodem. Jsem důchodce, je mi 75 let a vůbec nezávidím příjemcům vyšší penze, která byla počítaná podle výše příjmu, tedy spravedlivě. Ovšem pokud byly výdělky jednou zohledněny, proč tento rozdíl neustále zvětšovat?

Karel
Karel

Ano, pane Skalický, máte pravdu.
Celkem by mi to mohlo být jedno, protože dostanu rovných 300 korun, ale přál bych je každému. Ti, co již mají 16 tisíc, snad mají dost.

František
František

Přátelé, nerozčilujme se, jinak to už být nemůže. Stát se sice snaží, ale jak říkám, lahvového piva nedosáhne. Tak alespoň oceňme snahu, i když to bolí. Teď teprve nastává ta slavná sametová. Pěkný den, protože slunce svítí zatím zadarmo.

Josef
Josef

Františku, vždycky se odněkud vykulí ona informace o ukradených miliardách z důchodového fondu. Můžete, prosím, podrobně popsat, kolik v tom vybájeném fondu bylo a kdo ho založil? Pokud je mi známo, tak důchody jsou u nás financovány průběžným systémem a tudíž žádný fond nikdy neexistoval.

Milan
Milan

Tady by bylo potřeba přestat se masírovat v jednotlivých názorech.
A bylo by zajisté potřeba, aby ti ministerští předsedové vlád za ODS, kteří si v nedávné minulosti takzvaně vypůjčili miliardy z důchodového fondu, aby je vrátili, což dodnes neučinili (čili tyto peníze ukradli) a důchodci dostali přidáno více.
Jinak není, co řešit.

PAVLA ŠLECHTOVÁ
PAVLA ŠLECHTOVÁ
Že je návrh na minimální důchod 8000 Kč? Bůh ví, kdy. Pokud se zvedají platy politikům, tak jeden měsíc si to schválí a další měsíc už mají o pár tisíc více, ale důchodci? To bude zase doba, než to uvidí. Bůh ví, jestli to budou politici protahovat co nejdéle a počítat, aby zbylo zase více na ně. Já pobírám důchod 4 447 Kč. To mám za to, že jsem se starala o postiženého syna? který je ale již po smrti! Nyní se starám o nemocného manžela, ale až se s ním něco stane, tak po něm mi přidají 25 %,… Číst vice »
Karel
Karel

No, my jsme s manželkou provozovali potravinový obchod, štěstí, že nás markety zlikvidovaly, jinak jsme dnes měli 7 tisíc. Za těch 10 let podnikání to dělalo u každého 1 500 korun.

Jiří Dušek
Jiří Dušek

Je chvályhodné, že současná vláda alespoň částečně napravuje přístup minulých vlád, charakterizovaný proslulou Kalouskovo složenkou. Velice si vážím také institucí, které poskytují seniorům různé slevy (MHD Praha, muzea, České dráhy apod.).

Na druhé straně si myslím, že valorizace důchodů by měla mít přímou závislost na výši průměrné mzdy a nikoliv na inflaci. Nůžky mezi výší průměrné mzdy a průměrným důchodem se stále rozvírají. A tudíž stoupá tržní spotřeba řadových zaměstnanců, zatímco důchodci bloumají po supermarketech a vyhlížejí aktuální slevové akce. Je to nedůstojné!

rudachrobak
rudachrobak

Patřím do skupiny, mající tzv. pěkný důchod (necelých 14 000 Kč), nicméně souhlasím, aby byla valorizace stejná pro všechny důchodce. Jde o příspěvek na zdražené životní náklady, které stojí pro všechny stejně. Podle zásluhovosti počítejme základní důchod, nikoli následnou valorizaci.

Jan
Jan

No, jen aby to nebyl pouze předvolební slib. Zatím není naprosto nic, ani vládní nařízení ještě nevyšlo ve Sbírce zákonů. Až vyjde, pak to bude tak na 50 % a jisté teprve, až nabude účinnosti, což bude od 1.1. 2017. Ale do té doby zatím jen planý slib.

wpDiscuz
loading
×