decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse

Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Vláda přece vloni schválila nová pravidla, podle kterých bude počítaná také valorizace důchodů 2018. Kalkulačka zvědavcům podrobně, krok za krokem ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům jediným číslem rychle prozradí, o kolik pravděpodobně dostanou přidáno.

Dřívější výpočet vyvolával rozpaky, ale byl logický

Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má starobní penze dvě hlavní složky:

  1. Základní výměra = 9 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru
  2. Procentní výměra = zásluhová podle odpracovaných let, vydělaných peněz a vývoje ekonomiky

Valorizace důchodů tedy dříve nebyla automatická. Pokud průměrný zaměstnanec stagnoval nebo chudl, penzisté nedostali přidáno nic nebo jenom velmi málo. Ačkoli důchodová kalkulačka navíc musela zohlednit zdražování!

  • Základní výměra stoupala podle růstu průměrné hrubé mzdy, spočítané jednoduše z výplatních pásek.
  • Procentní výměra stoupala podle inflace (počítané meziročně v srpnu) a jedné třetiny růstu reálných mezd.

Senioři dostanou přidáno bez ohledu na ekonomiku

Například během poslední hospodářské krize sice mzdy nadále pomalu stoupaly, ale inflace šplhala vzhůru rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté. Ovšem vláda vloni zavedla novinku, aby senioři mohli dostávat přidáno, i když třeba všichni ostatní budou strádat! Bez ohledu na skutečný výkon ekonomiky a výběr sociálního pojištění začala rychleji zvedat základní výměru i zásluhovou složku, takže průměrná valorizace lehce přesáhla 300 Kč. Letos uvidíme pokračování v podobném stylu, protože máme parlamentní volby.

Andrej Babiš původně cílil další důchodovou valorizaci na 400 Kč, ale nakonec opět podlehne sociálním demokratům, takže typickému seniorovi stoupne měsíční příjem takřka o 500 Kč. Socialisté upravili základní i zásluhovou složku, která nově poroste podle speciální “seniorské inflace” a poloviny růstu reálných mezd, nikoli jenom podle dosavadní třetiny. Zároveň prosadili věkový strop pro odchod do penze, který bude nově činit 65 let.

Potěší vás valorizace důchodů 2018? Kalkulačka napoví

Podle definitivních informací z Ministerstva sociálních věcí stoupne základní složka (o 5,9 %) relativně více, než zásluhová složka (o 3,5 %). Průměrné navýšení dosáhne 4 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech. Vaši osobní penzi potom spočítá kalkulačka, do které stačí zapsat aktuální výši měsíčního důchodu.

  • Pokud berete 3 320 (minimální penze), valorizace důchodů 2018 vychází na 177 Kč.
  • Pokud berete 11 823 Kč (průměrná penze), valorizace důchodů 2018 činí 475 Kč.
  • Pokud dostáváte 25 000 Kč, valorizace důchodů 2018 dělá 936 Kč.
  • Nejblahobytnější senior dostává přes 100 000 Kč, takže může připočítat přes 3 561 Kč.

Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení

Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2018? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
27. Říj 2017   /   

Tags: důchod, kalkulačka, pojištění, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

179 Komentáře zapnuto "Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse"

Upozornit na
avatar
Pavel
Pavel

Proč přidáváte podle principu – kdo má víc, tomu dáme víc? Třeba v Plzni stojí chleba stále stejnou cenu, kterou musí zaplatí jak ten, co má 17 000 Kč – tak ten, co má 8 000 Kč. To je podle Vás v pořádku? Ten, co má víc, koupí bochníků víc! Ale pokutu za dopravní přestupky necháte stejnou. Ten, co má 100 000 Kč, zaplatí stejnou pokutu (třeba 10 000 Kč) jako ten, co má jenom 8 000 Kč. Vizitka politických stran ČSSD, ANO, KDU-ČSL. Necháváte tady fungovat systém, který zavedl Klaus.

Bozka
Bozka

Logicky. Kdo více vydělal, také více odvedl státu. V našem solidárním důchodovém systému vlastně povinně dorovnává důchod člověku, který vydělával méně. Důchody proto nakonec nevycházejí příliš odlišně. Proto je spravedlivé, abychom valorizaci počítali procentuálně, nikoli všem stejně paušálním součtem. Pilnější a šikovnější člověk taky nebyl dotazován, jestli chce nějakým podílem přispívat lenivějšímu nebo pomalejšímu spoluobčanovi. Prostě musí.

Alča
Alča

Kdo je pomalejší a línější? Myslíte prodavačky a ostatní ve službách, kteří se starají o váš zadek?

Anna
Anna
Nemohu souhlasit. Existují profese, které jsou hůře placené, přestože tam zaměstnanci kmitají jako diví. A jde o těžkou dřinu. Čtěte poznatky novinářky Uhlové, která se nechávala zaměstnat například v továrně na zpracování drůbeže Vodňany. Tam zažila přímo hororovou dřinu, ve středověkých podmínkách! Dosti pochybuji, zdali by nějaká úřednice nebo manažerka byla pilnější, rychlejší nebo šikovnější. Ale hlavně byli okradeni lidé, kteří museli během ekonomické krize do předčasného důchodu, protože tehdy prostě nemohli najít uplatnění, krachovaly podniky (skláři apod.). Někteří odpracovali 40 a více let, nebrali nízké mzdy, ale nyní dostávají důchod o 1 000 až 4 000 Kč nižší –… Číst vice »
Jiří
Jiří

Jak a kolik kdo platil do důchodového systému, takový má dnes důchod a valorizaci.

Lenka
Lenka

Pavle, Vy nevíte, proč? Protože celý život více přispívali do systému, to je přece logické, ne?

zooskalna
zooskalna

Pavlíku, nejen chlebem živ je člověk :-D.

Hořejšová
Hořejšová

Že se nestydíte, stále na důchodce kašlete, já dostanu přidáno 211 Kč.

Kristína
Kristína

Milá paní Hořejšová, měla jste se více snažit, a dostala byste třeba 500 Kč.

petr
petr

To jsou opravdu hloupé úvahy!!! Ten kdo má vyšší důchod, ho má proto, že do penzijního systému odváděl podstatně vyšší peníze a naopak. Má to logiku a je to motivační. Vaše rovnostářské představy jsou jízdenkou do bolševického pekla.

Eva Nová
Eva Nová
Petře, vždyť se to tady stále omílá do nekonečna. Nikdo nezávidí vysoké důchody jiných. Měli vysoký příjem, mají logicky vysoký důchod. Ale valorizace důchodů je, a má být, dle mnohých z nás, o tom, abychom si mohli zaplatit vysoké výdaje na bydlení, energie, stravu a léky. A tyto výdaje jsou pro důchodce s 16 000 Kč a důchodce s 8 000 Kč při obdobné spotřebě stejné. Proto doufám, že už to konečně pochopí Ti, kteří pobírají vysoké důchody a do důchodového systému již nepřispívají. Jejich důchody platí nová pracující generace, která s jejich valorizací nemá nic společného. Lidé s vyššími… Číst vice »
marta a thena
marta a thena

Paní Nová, souhlasím. Chleba, máslo, pití mají chudší stejně drahé jako bohatší. Z toho vyplývá asi co? Všem stejně, ne?

Jiří
Jiří

Chleba, máslo, pití – cena byla stejná i v době, když pracovali a každý bral různou mzdu.

Marie J.
Marie J.

Přesně. Více jsi přispíval, máš větší důchod, v pořádku. Ale s rostoucími cenami všeho by stát měl, pokud se tedy uvolí starouškům něco přidat, přičíst všem stejně. Nikdo nikde nepožaduje srovnání důchodů.

Darina
Darina
Kdyby všichni dostávali přidáno stejně, rozdíl mezi vyšším a nižším důchodem by se během let výrazně snižoval. Například 15 000 Kč = o polovinu více než 10 000 Kč, zatímco 20 000 Kč = o třetinu více než 15 000 Kč; rozdíl v absolutních číslech tedy zůstává stejný (5 000 Kč), ale procentuální rozdíl klesá (z poloviny na třetinu). Chyba však vězí jinde – ve výpočtu míry inflace, podle které se důchody valorizují. V současném vzorci totiž rozhoduje měsíční průměr! Zjednodušený příklad: V lednu je inflace 0 %, v prosinci 10 %. Takže zdražení nakonec reálně dělá 10 %, ale… Číst vice »
allsaintsday
allsaintsday

Ale on má valorizaci stejně vysokou. Chodila jste do školy? Umíte procenta?

stikarovsky
stikarovsky

Jsem pro plošnou valorizaci, aby všichni dostali zhruba 400 Kč navíc. Procentuální navyšování znamená další rozevírání pomyslných nůžek mezi chudými a bohatými, tedy vyostřování sociálních problémů. Hlavně, že si poslanci odhlasovali valorizaci svých platů o 7 000 Kč.

Lucie
Lucie

Petře, hloupé úvahy? A co invalidní důchodci? Moje teta vážně onemocněla jako mladá, tím pádem dostala nejnižší důchod. Do penzijního systému mnoho neodvedla, jelikož z důvodu vážného onemocnění ani nemohla. Dodnes nese důsledky.

Ivuša
Ivuša

Podle mých zkušeností jsou invalidní důchody taky počítány na základě zásluh. Pokud člověk nějaké roky odpracoval, odvedené sociální pojištění je dopočítáno do důchodového věku. (Kdo nestihl udělat nic, tak sice dostává málo, ale díky valorizacím nemá úplně nejnižší penzi.)

Alena
Alena

Nejsem hloupá a vím, že každý má vyměřený důchod podle předchozích příjmů. Ovšem pokud se následně valorizuje, nechť dostane každý přidáno stejně. Podle mě současný vzorec spravedlivý není. Opět se každému měří jiným metrem, i když chleba stojí pro všechny stejně.

Důchodce
Důchodce

Slovensko v posledních letech valorizovalo tamní důchody paušálně jednotnou částkou (všem stejně, žádná odstupňovaná procenta). Dnes už zase zavádějí princip zásluhovosti.

Zdena Kolářová
Zdena Kolářová

Byť patřím mezi takzvanou střední třídu, myslím, že spravedlivější by byl princip: Na příspěvek mají všichni stejné žaludky!

Václav
Václav

Nevidím logiku, pokud si někdo z našich peněz vyplácí nehorázné platy – a potom chce ještě vyšší důchody.

Marie J.
Marie J.

Proč rovnostářské představy? Kdo více přispíval, má samozřejmě vypočítaný vyšší důchod, ale něco jiného je následná valorizace. Nyní už přece důchodce sociálními odvody do státní pokladny nepřispívá.

Valorizace je podobná, jako když zaměstnavatel koncem roku rozdává mimořádné odměny, aby poděkoval za odvedenou práci. Paní s nízkým platem 11 000 Kč měla stejnou snahu, jako funkcionář s platem 25 000 Kč, takže by měla dostat stejně :-)

Kristína
Kristína

Paní Marie, cítím z vás závist. Někdo prostě přispíval do pensijního systému více než vy, proto má vypočítaný vyšší důchod i valorizaci. Byl zkrátka produktivnější, více pomohl národnímu hospodářství, a proto má právem větší nároky – až do smrti.

Anna
Anna

Paní Kristíno, paní Marie není závistivá, ale z Vás cítím zášť. Otázka zní, za kým zůstalo více odvedené práce. Výše mzdy není určující a nevypovídá nic o šikovnosti, píli, umu a kvalifikaci člověka. Spousta loajálních kariéristů práci pouze předstírala a pobírala vyšší platy než tahouni, kteří museli dělat nejen za sebe, ale taky za prospěchářské dojiče výhod! Společenský přínos práce nebývá nutně ohodnocený spravedlivou mzdou!

Píďalka
Píďalka

Vážený a chytrý Petře, vidím, že jste zcela mimo mísu. Starobní důchodci, kteří celý život makali a kterým je dnes 75 a výše, měli podstatně nižší základní platy, ze kterých se důchody vypočítávaly. I když přispívali tak, jak měli. Zlaté bolševické peklo proti Vašemu hulvátství, neznalosti a ignoranci. Pochybuji, že byste se živil poctivou prací.

Hanča
Hanča

Milá Píďalko, mimo mísu jste asi Vy. Například mojí matce (88 let) postupně stoupl důchod ze zhruba 5 000 Kč na dnešních necelých 13 000 Kč. Proto je procentní valorizace jedině spravedlivá. Každý má důchod podle toho, kolik během svého života přispěl do důchodového systému. Čili každému podle zásluh.

babča
babča

Postupná valorizace z 5 000 Kč na necelých 13 000 Kč? Nedostává náhodou Vaše matka dohromady starobní + ještě vdovský důchod?

babča
babča
Je vidět, že nemáte správné informace. Posledních 10 let svého před-důchodového věku jsem vykonávala vždycky 2 zaměstnání, abych měla lepší důchod (jinak bych doplatila na příjmovou diskriminaci žen oproti mužům). Dosáhla jsem tedy průměru pro výpočet důchodu nad 5 000 Kč. Do penze jsem šla v roce 1993. Jenomže někdo přelil prostředky z důchodového systému jinam, a politici uzákonili pro příští 3 roky jako horní hranici důchodu 3 000 Kč! Takže předchozí snaha mi byla houby platná. Důchod mně vypočítali vzhledem ke stropu 3 000 Kč, a nebylo odvolání! Dostala jsem tehdy 2 228 Kč, částku si pamatuji úplně přesně,… Číst vice »
Míla
Míla

Je mi jedno, kolik kdo pobírá důchod. Je však jasné, že práce, kterou jsem vykonávala v minulém režimu, byla důležitá (prodavačka), i když méně placená. Nechápu jen, proč by neměli dostat všichni důchodci přidáno stejně. Přece Ti, kteří pobírají daleko větší důchod, nemají dražší potraviny atd. a důchodci, kteří máme důchod na hranici chudoby, nemáme třeba rohlík levnější. A stále se více a více rozevírají nůžky mezi bohatšími a chudšími důchodci.

ANNA
ANNA

Paní Mílo, souhlasím, jelikož každému už byl důchod vypočítaný podle odvedené práce – valorizace by tedy měla být pro každého stejná.

Jana
Jana

I podřadná, vyčerpávající práce bývá potřebná, přestože špatně ohodnocená! Lidé, kteří vydělávali hodně peněz, mají určitě úspory. Takže valorizace by měla být pro každého stejná.

Lerak
Lerak

Kdo odchází do důchodu a má plat mezi 12 000 – 14 000 Kč, důchod má zhruba ve stejné výši. Při vyšším platě je důchodce zhruba na polovině svého výdělku. Procentní valorizací se rozdíl z části vyrovnává.

Otradovcová Marie
Otradovcová Marie

Mám důchod od 14.12. 2016, dostanu po Novém roce přidáno? Děkuji za odpověď.

racer
racer

Chápu, že důchody jsou malé, ale obírat rovnou valorizací pracovité lidi ještě v důchodu jen proto, že celý život více pracovali, je nedůstojné a hlavně demotivační. Kdo bude chtít pracovat, když nakonec dostanou všichni stejně? Je vidět, že bolševika v nás hned tak nevyhubíme. Závist a zase jen závist, aby někdo nemohl dostat jen to, na co si celý život přispíval a to ještě sníženo redukčními hranicemi pro výpočet důchodu. Styďte se!!!

Dvořák
Dvořák

Ne závist, ale SPRAVEDLNOST! Někdo za 35 let odpracoval více, než jiný za 50 let.

starý hafík
starý hafík

Je to jen závist. Ti co dostanou o stovku více, si svoji valorizaci určitě zaplatili. Mají například odpracováno 48 roků bez čerpání nemocenské. Proč by měl brát stejný důchod ten, který odpracoval 35 roků?

Lubomír Netík
Lubomír Netík

Je pravda, že hodně důchodů je nízkých. Ale Ti, co se 45 let snažili najít a našli dobře placenou práci, se zajistili slušným důchodem okolo 14 000 Kč, i v dělnických profesích. Já to tak mám.

Každému, zejména ženám nebylo dopřáno v minulosti vysokých výdělků z důvodu dlouhodobé péče o děti a domácnost, i špatně placených profesí; těm bych důchody valorizoval alespoň na 12 – 13000 Kč, aby se nepropadaly do pasti chudoby. Zejména vdovy, kterých neustále přibývá, z důvodu přežití mužů o minimálně 15 let.

Bohužel muži, kteří celý život pracovali a pracují, se stávají nechtěnými sponzory ostatních důchodů.

hellouboys
hellouboys

Protože ten, kdo déle pracoval v zodpovědných profesích a funkcích, s vysokými požadavky na vzdělání a praxi, s příjmy tomu odpovídajícími, odváděl na pojištění mnohonásobně více, než metař Pavka Korčagin! Kapito? Howgh!

Mirek Míček
Mirek Míček

Mám odpracováno 43 let a jako středoškolák podprůměrný důchod. Při valorizacích, které mají dorovnávat neustálou inflaci. Za deset let se zvýšil rozdíl v důchodech mezi mnou a bohatším kolegou již o 1 000 Kč. Přitom životní náklady jsou pro oba stejné. Jak dlouho tento systém potrvá?

Dalibor Mokroš
Dalibor Mokroš

Logicky a správně: Kdo více vložil, více čerpá. I když pro oba stojí chleba stejně.

Heřman
Heřman

Kdo víc vydělával, pobírá větší důchod, jasně! Ale kdyby platila paušální valorizace (všem stejně), rozdíly by zůstaly totožné: Kdo nyní pobírá 15 000 Kč a dostane 500 Kč, bude mít celkem 15 500 Kč. – A kdo nyní dostává 11 000 Kč, bude mít dohromady 11 500 Kč. Rozdíl zůstane 4 000 Kč. Abychom zásluhovost zachovali, ale velikost žaludků nerozlišovali. Toť pointa!

mirda
mirda

Pavle, nevěřil bych, že takhle někdo jako ty ještě uvažuje. Přece ten, kdo odvádí nějakou daň nebo pojistnou částku, nemůže mít stejný důchod jako ten, co odvádí úplně jinou sumu do státní kasy. Zkus o tom přemýšlet.

Kaletová Alena
Kaletová Alena

V roce 1989 mi byla přiznána nemoc z povolání, 2014 po úrazu invalidita 1. stupně. Doplatek byl zastaven z důvodu, že k důchodu byl připočtený minimální plat, na 8 hodin. Já však 8 hodin pracovat nedokážu, takže ten plat nemám. Byl vlastně odškodněn můj bývalý zaměstnavatel. Mám odpracováno 41 let. Z čeho se bude počítat můj starobní důchod? Měla bych pracovat do roku 2021? Cítím se hodně poškozená. S pozdravem Alena

Ivuša
Ivuša

Vy už máte důchod prakticky spočítaný přiznáním ID. Pokud pracujete, bude se Vám důchod počítat dvěma způsoby a který bude pro Vás výhodnější, ten obdržíte. Renta Vám byla z nemoci z povolání pozastavena, protože součet ID a Vašeho výdělku byl vyšší, než kolik činil Váš příjem u zaměstnavatele před nemocí. Tenkrát se to ještě sledovalo. Nyní si k důchodu můžete vydělat, kolik chcete a nikdo to nesleduje.

Majkl
Majkl

Diskutovat o valorizaci důchodů obyčejných občanů nemá smysl. “Nadlidi-politikové” se o obyčejné lidi nezajímají, “valorizují” si platy o cca 7 000 Kč a smějí se ostatním, těm co pracovali naplno (na rozdíl od nich! – viz jejich účasti v komorách a.p.) a odváděli řádně daně!

Marie Klasová
Marie Klasová

Zkuste vyjít s osmi tisícovkami! Zaplatit veškeré složenky za bydlení – na jídlo nebo léky kolikrát ani nezbývá. Potřebovala bych aspoň 11 000 Kč měsíčně. V Karlových Varech máme vše předražené jenom proto, že jsme lázeňská rekreační lokalita!

Věra Škvařilová
Věra Škvařilová

Paní Klasová, z jakého důvodu berete jenom 8 000 Kč? Pokud člověk pracoval celý život, i za malý plat, není možné, aby dostával důchod pouze 8000 Kč!

L.Konečná
L.Konečná
Paní Věro, pracovala jsem 30 let v zemědělství. Což znamená – soboty, neděle, svátky, Vánoce atd. Mám dvě děti. A začínala jsem s důchodem 5 200 Kč. Po průběžném přidávání mám 8 400 Kč. Vdovský mně nepřiznali, protože jsem byla mladá (38), ale děti chtěly jíst, oblékat atd. Nadřela jsem se dost. Kde je spravedlnost? Úředníčci berou přes 15 tisíc a nám, co jsme dělali fyzicky a namáhavou prací máme zdevastované zdraví (takže potřebujeme i léky apod.), po zaplacení inkasa nezbývá vůbec nic. Proč valorizace nedotáhne aspoň částku 10 000 Kč? Jak už tady psali jiní: Kdo má moc, dostane… Číst vice »
Ivuša
Ivuša

Pokud jste v době ovdovění měla nezaopatřené děti, jak píšete, mohla jste pobírat vdovský a sirotčí důchod. Pokud chtěly jíst a oblékat děti již zaopatřené, na které jste samozřejmě nic nepobírala, měly si už vydělávat samy.

Kutnerová Miloslava
Kutnerová Miloslava

Pracovala jsem 45 let za malý plat, marodila celkem 20 dní, porodila dvě děti. Důchod mi vyměřili 6 000 Kč. Evidentně tedy je možné, aby někdo dostával důchod pouze 8 000 Kč, dokonce ještě méně.

Alena
Alena

mám odpracováno 40 let a důchod pobírám 7 750 Kč. 5 let před důchodovým věkem mě zaměstnavatel propustil, nebyla jsem jediná. Zaměstnání jsem již nenašla, měla jsem jenom kratší brigády (kolem 2 000 Kč měsíčně). Peníze z Úřadu práce jsem žádné nepobírala, přičemž žiji sama. Takže jsem byla nucena jít o 3 roky dříve do předčasného důchodu, což znamená snížení. Proto pobírám tak málo, bez vlastního zapříčinění.

PAVLA
PAVLA

Zapomíná se na ženy, které vychovávaly děti. Já sama jsem měla postiženého syna (dnes již nežije), takže jsem nemohla do práce a nyní abych chcípla.

Kristína
Kristína

Těžko uvěřit, paní Pavlo. Pokud jste pečovala o postiženého syna, pak jste určitě podle zákona dostávala příspěvek a celá doba se započítala, jako kdybyste pracovala v zaměstnání. Vím, o čem píšu: Znám kamarádku, která prošla stejnou zkušeností a byla ráda, že při vší smůle aspoň má svoje sociální jistoty. Takže nemůžete dostávat důchod, jak píšete, “abyste chcípla”.

Co se týče valorizace, opakovaně nám zvyšují fixní složku důchodu. Teprve zbytek stoupá procentuálně. Není přece možné, aby všichni dostávali stejně. Každý pracoval jinak, každý přinesl české ekonomice a státu jinou oběť, takže závist není na místě.

xcxv
xcxv

Studoval jsem do 26 let, ve 28 letech (v roce 2003) jsem se stal plně invalidním – nikoli vlastní vinou! Jelikož jsem předtím neodvedl, ani nemohl odvést dost peněz do veřejného důchodového systému, dostávám 5 112 Kč! Tak – a teď můžou inteligenti přemítat o spravedlnosti.

Pepa
Pepa

Ten, kdo odváděl vyšší daně, má za to větší důchod. Teď je důchodce jako jiní, proč má dostat přidánu větší částku?

hellouboys
hellouboys

Pepo, protože pokud bude výsledná částka jeho valorizace ve stejné výši jako vaše, jeho reálná valorizace se oproti vaší podstatně zmenší. Vlastně se procentuálně sníží jeho důchod, ve váš prospěch. Zmíněný občan byl s vámi solidární již při prvním výpočtu starobního důchodu, a to velmi bolestně. Nevím, z jakého důvodu by měl radostně hýřit solidaritou i nadále.

Bozka
Bozka

Souhlasím. Je to základ, který by už snad všichni mohli pochopit a neprudit pořád rovnostářským přídělem (“pro všechny důchodce stejně”).

Kristína
Kristína

Pane Pepo, vyšší částku dostávají zasloužilejší lidé právě proto, že odváděli vyšší daně, jak sám píšete.

Hora jarda
Hora jarda

Přátelé, vysoké důchody berou lidé, kteří seděli ve státní kanceláři a měli tabulkové platy, ačkoli přísně vzato nevydělali ani korunu. Jejich odvody jsme vlastně platili my v soukromých firmách. Pro tyto lidi bych zavedl nějaký strop, bohužel však v parlamentu chybí zdravý rozum!

Trashman
Trashman

Jardo, poněkud nepíšete pravdu, protože vysoké důchody berou hlavně horníci, kteří celý život dřeli, abyste si všichni mohli dobře zatopit a měli dost proudu v zásuvkách.

miroslav plzak
miroslav plzak

Hora Jarda: Neklamte lidi, vysoké důchody berou taky horníci, slévači, řidiči kamionů atd., za které jste žádné odvody neplatil. Dostávali větší prachy za těžkou dřinu, za zničené zdraví, případně za více odpracovaných směn. – Měl jste ještě jednu možnost, lépe se učit.

Míla
Míla

Je mnoho lidí, kteří na vysoké školy nebyli přijati kvůli komunistickému režimu, ačkoli měli výborný prospěch.

Kristína
Kristína

Mílo, a zkoušela jste přijímačky na některou vysokou školu? Řada slušných a bezproblémových žáků studovat mohla, samozřejmě pokud měli schopnosti a snahu.

mirek
mirek

Tak já byl na šachtě do 1986, a? Do roku 1986 se dosažený příjem do důchodu nepočítá, jen roky.

xcxv
xcxv

S vaším komentářem plně souhlasím!

Jiří
Jiří

43 roků na dole Paskov. Jako havíř. Na odvodech jsem platil více jak třetinu platu.

Kristína
Kristína

Jiří, na odvodech jsme platili více jak třetinu platu všichni.

franta
franta

Každý ať bere důchod podle odvodů, kterými předtím přispěl do veřejného rozpočtu, tady nic nenamítám. Ale valorizace by měla přilepšit všem stejně, procentní zvýhodnění je státní zlodějinou.

Alena
Alena

Ten, kdo odváděl vyšší daně, má podle toho vypočten vyšší důchod, tomu rozumím. Proč ale při valorizaci procentním výpočtem má někdo stále víc a víc – a někdo stále méně a méně? Ten, co odváděl více, tak bude do své smrti brát více jen proto, že v minulosti více přispíval? Je možné, že nikdy neměl ani děti, takže zvýšení důchodu dostává z práce nové mladé generace. Kdo bere méně, má třeba zase děti, které dnes pracují a odvádějí daně. Valorizace by tedy měla být navýšená u všech stejně.

Pavel
Pavel

Mohl by mi, prosím, někdo z našich vládních činitelů objasnit a vysvětlit, jak vyjít s průměrným důchodem? Cožpak Ti “nahoře” neumějí počítat? Pak tedy nemají ve vládě co dělat. Přehledy o cenách bydlení, energií, potravin atd. jistě mají k dispozici. A pokud jim nechybí alespoň kousíček zdravého selského rozumu, pak jim musí být zcela jasné, že prostě a jednoduše nelze vyjít.

Alena
Alena

Přehled o cenách bydlení, energií, potravin atp. vládní činitelé mít nemohou, neboť nepociťují nedostatek, takže inflaci nesledují. Pobírají nehorázné platy (ostuda!) a za mizerně odvedenou práci (neskutečně špatné zákony) navíc sami sobě ještě přidávají na platě. Ať zkusí vyžít s 8 000 Kč, z toho platit byt, ošacení, elektřinu, plyn, vodu, různé poplatky atp. Když máme uzákoněnou minimální mzdu, uzákoňme i minimální důchod.

Pavel
Pavel

Všechny vlády “pláčou”, kolik miliard stojí důchodci. Mě by strašně zajímalo, kolik peněz (procentuálně z důchodu) důchodce vrátí (!) do státního rozpočtu. Přesně by odpověděla podrobná studie (návrh na diplomovou práci z ekonomie): Jedná se o DPH, spotřební daň, zisk pro všechny firmy a instituce, který důchodce zaplatí.

V každém výrobku, službě a všech nákladech je vždycky cenová složka, která náleží státu! Podle mých hrubých odhadů jde minimálně o 1/3 až 1/2 důchodu. Všichni by si měli uvědomit, že čím více stát vyplatí na důchodech, tím více se veřejnému rozpočtu vrátí! Rozdělené peníze nikam nezmizí.

Důchodkyně
Důchodkyně

Souhlasím a děkuji za Váš příspěvek, ekonomické detaily jsou obyčejnému člověku skryté.
Takže by bylo dobré, aby důchodci měli speciální obchody, kde by nakupovali bez DPH a dalších daní; taktéž nájem, elektřina, voda atd. Protože státu beztak většina nebo přinejmenším polovina našich odvodů zůstane, aniž bychom (důchodci, vdovy, vdovci) dostali zpátky, co nám patří.

Milada
Milada
Já jsem 15 let pečovala o manželovu maminku (poslední 3 roky “ležák”), tak mně i další stovky, možná tisíce žen stát “odměnil” za to, že jsme ji nestrčili do nějakého ústavu! Po různých “přídavcích” a valorizaci mám 8 438 Kč. Nikdy jsme nenatahovali ruce, měli jsme doma 10 let obchod s potravinami, zlikvidovaly nás supermarkety! Když jsme začínali, banka nám sice dala úvěr, ale napařila 23% úrok. Supermarkety dostaly “daňové prázdniny” a pronájmy za 1 Kč! Nedivme se, že to u nás po 30 letech vypadá, jak to vypadá. Štěch a všichni ze Senátu by měli jít “makat”, peníze které… Číst vice »
Jiří
Jiří

V 55 letech mi zaměstnavatel řekl, že jsem starý a už mě nepotřebuje. Protože nebyla práce, bral jsem všechno, jako strojař jsem v ústavu utíral dědům zadky a podobně. Pak už nic nezbylo a musel jsem využít možnosti předčasného důchodu. Dodnes na to doplácím nižším důchodem, přestože jsem celý život pracoval. Je to normální? Je to spravedlivé? Neměl by se po určitém čase tento důchod dorovnat?

Mirka
Mirka

Stále je vyzdvihovaný zásluhový princip: Kdo měl vyšší plat, ten má vyšší důchod, protože do důchodového systému více odváděl. Chápu. Ale proč lidé, kteří odcházeli do důchodu předčasně a mnohdy nedobrovolně, mají už do konce života důchod krácen? Kolik asi stát takhle ušetří? Byla doba, kdy po dosažení důchodového věku byl důchod dorovnán.

PAVLA
PAVLA

Ti co mají méně, sice dostávají příspěvek na bydlení, což ale znamená, že musejí lítat po úřadech. Zvláště staří a nemocní lidé z menších obcí kvůli povinnému dojíždění trpí!

Jára
Jára
Můj pohled: Chlapi v KSČ většinou dostali funkci + vyšší plat. Další kategorie byli dělníci, kteří byli proti administrativě rovněž preferováni. Příklad: Učeň nastoupil do fabriky a měl větší plat nežli já po 20 letech práce středoškoláka. I tato práce byla náročná a potřebná. Diskriminace střední vrstvy (většinou slušných lidí, kteří jenom kroutí hlavou jako já) je asi neměnná. Ještě: Do KSČ mohl ze střední vrstvy vstoupit jenom někdo. Byl předepsaný poměr úředníků a dělníků. Ne, že bych chtěla, ale ztratila jsem možnost vyššího platu. Jsem vlastně “oběť” a měla bych být odškodněna? Nová doba? K smíchu. Fakt je, že… Číst vice »
Zdendula
Zdendula

45 let jsem pracovala proto, abych měla slušný důchod. Pokud bychom dostávali všichni stejně, velká část populace ztratí motivaci a bez velké snahy počká na svoji jistotu. Byla jsem celkem zdravá, marodění jsem se snažila vyhnout, protože tady Vám potom spočítají každý den, co nevyděláváte. Tohle ale musí člověk zohlednit, dokud je mladý. Čas opravdu rychle uteče a potom přijde stres: Jak vlastně budu dožívat?! Teď nemyslím nemocné a postižené, měla jsem štěstí, že jsem mohla pracovat. Ale NIKDO nevíme, co bude dál a dobře nejspíše už bylo.

Bohouš
Bohouš

Vážení, celý život jsem makal na směny a měl jsem malinko nadprůměrný plat oproti těm, co například dělali jenom ranní. Myslíte, že by bylo spravedlivé, kdybych dostal přidáno stejně jako ten, kdo pracoval za nižší mzdu, v pohodě a klídku někde schovaný?

Alena
Alena

Bohužel se mi také nelíbí zásluhovost a procentní valorizace. Myslím, že jsem byla “potrestaná” již při výpočtu důchodu (v srpnu 2011). Proč mám být trestaná opakovaně kvůli svým malým výdělkům (co například prodavačky, které pobírají minimální platy, ačkoli pracují o víkendech a svátcích). Více mě však udivuje růst zásluhové výměry: Od ledna 2012 činila valorizace 1,6 %, další roky 0,9 %, 0,4 %, 1,6 %, letos 2,2 % a příště podle tabulky možná 4,3 %. Tak tohle se mi opravdu nelíbí.

franta
franta

Nic proti vyššímu platu za odpovědnější práci. Ale nyní už jsme jakožto důchodci v nevýrobní sféře, takže preferuji, aby byly penze zvýšeny všem stejným procentem. Rozevírání nůžek mezi chudšími a bohatšími, ačkoli již nepracujeme, není fér.

Majka
Majka
Jak tady čtu komentáře, tak důchodce pobírající 25 000 Kč býval v pracovním poměru snaživý, produktivnější – a důchodce pobírající jenom 10 000 Kč byl lenivý a nevýkonný? A co člověk, který ve škole zrovna nezářil, ale šel pracovat do živočišné výroby, aby choval krávy a prasata, makal v lese a na poli? Věřte, že mluvím o dřině, kterou nelze ošidit! No – a masíčko, ovoce, zelenina potom chutná každému, ať pobírá jakýkoli důchod. Nemám pravdu? Souhlasíte, vy pracanti, kteří jste dřeli za stolem? Tak proč pořád omíláte, že tahouni dostávají vyšší důchod, zatímco lenoši mají nižší důchod? No nic,… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×