Valorizace důchodů 2019: kalkulačka a diskuse
Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Minulá vláda přece prosadila nová pravidla, díky čemuž penze rostou o stokoruny ročně. A současný kabinet premiéra Andreje Babiše prosadil další úpravy, aby vám ještě větší radost udělala valorizace důchodů 2019. Kalkulačka zvědavcům podrobně, krok za krokem ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům jediným číslem rychle prozradí, o kolik pravděpodobně dostanou přidáno.
Seniorům stoupne příjem, nehledě na ekonomický vývoj
Veřejný důchodový systém zdánlivě připomíná tradiční spořitelnu, ve skutečnosti však funguje na principu neustálé mezigenerační solidarity: Dnešní zaměstnanci a podnikatelé prostřednictvím sociálních odvodů platí penze svým rodičům a prarodičům, aby jednou sami byli živeni mladšími spoluobčany. Proto dříve důchody rostly, anebo stagnovaly podle toho, jak šlapala, nebo zpomalovala ekonomika. Například během poslední hospodářské krize sice mzdy pomalu stoupaly, ale inflace postupovala rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté.
Potom ale přišla vláda sociálního demokrata Bohuslava Sobotky, a udělala takovou reformu, aby senioři mohli dostat přidáno výrazněji, nehledě na ekonomiku a celkovou životní úroveň národa. Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má nyní starobní penze dvě hlavní složky, stejně jako valorizace důchodů 2019:
- Základní výměra = univerzální paušál pro každého starobního důchodce. Nyní představuje 9 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru.
- Procentní výměra = zásluhová složka z odpracovaných let, sociálních odvodů a vývoje ekonomiky. Stoupá podle průměrné, nebo takzvané seniorské inflace (přednost má vyšší hodnota) a jedné poloviny růstu reálných mezd (opět zohledňujeme zdražování).
Potěší vás valorizace důchodů 2019? Kalkulačka napoví
Dřívější ministr financí, dnes premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) v minulých letech valorizaci spíše brzdil. Když socialisté navrhli 300 Kč, miliardář slovenského původu chtěl přidat 200 Kč. Když Sobotka naplánoval 500 Kč, Babiš preferoval 400 Kč. Ale jakmile vyhrál volby a díky prezidentovi sestavil vládu, změnil svoji politiku. Babišův kabinet nyní v Poslanecké sněmovně prosadil, aby základní výměra představovala rovných 10 % průměrné mzdy + 300 Kč. Souhlasili nejenom sociální demokraté z pozice menšího koaličního partnera, ale taky všichni ostatní členové dolní komory Parlamentu, kteří byli zrovna přítomni. Pojďme spočítat, o kolik porostou penze příští rok.
Průměrná čísla jsou zavádějící, protože každý jsme originál, ale lepší orientační hodnotu nemáme, takže použijme tuhle. Podle Ministerstva sociálních věcí stoupne základní složka (o 21 %) relativně více, než zásluhová složka (o 3,4 %). Předpokládaná valorizace důchodů 2019 tedy činí průměrně 7,3 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech. Rozdíly mezi penzemi jsou však výrazně menší, než mezi mzdami a platy, takže solidarita naší společnosti příliš nechybí.
- Pokud dostáváte 3 470 Kč (minimální penze), valorizace vychází na 597 Kč.
- Pokud berete 12 347 Kč (průměrná penze), předpokládaná valorizace činí 898 Kč.
- Pokud pobíráte 25 000 Kč, novoroční navýšení představuje 1 329 Kč.
- Nejblahobytnější senior dostává přes 100 000 Kč, takže může připočítat přes 3 800 Kč.
A ještě něco! Zásluhová složka stoupne navíc o 1 000 Kč, jakmile dosáhnete 85. roku života a dále o 2 000 Kč u příležitosti vašich 100. narozenin!
Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení
Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2019? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.
- Na státním důchodovém účtu chybějí desítky miliard Kč.
- Většina restaurací podvádí se sociálním pojištěním, a tak okrádá seniory.
- Ke starobnímu důchodu někdy patří taky příplatek za věk, za práci, za vězení atd.
- Místo vlaků zadarmo mají senioři dostat slevu 75 % i na autobusy.
- Vláda chce škrtat i ve školství, aby staří občané měli levnější dopravu.
- (Ne)spravedlnost našeho důchodového systému analyzujeme ZDE.
- Komplexní důchodová reforma, plánovaná Andrejem Babišem, obsahuje taky rizika.
- Stát zveřejnil kalkulačku pro výpočet starobní penze.
- Ministerstvo sociálních věcí navrhlo minimální starobní penzi 8 000 Kč!
- Rozebíráme také zvlášť invalidní, sirotčí, vdovský a vdovecký důchod.
- Speciální výsluhový příspěvek pobírají veteráni bezpečnostních sborů a armády.
- Srovnáváme průměrné důchody mužů a žen, seniorů, invalidů, vdov, vdovců a sirotků.
- Český statistický úřad počítá inflaci podle “seniorského spotřebního koše”.
- Podrobně sledujeme rovněž doplatky za léky.
- Přehledně ukazujeme, v kolika letech půjde každá generace do důchodu.
- Politické strany ve volebních programech prozradily, co chystají pro seniory.
- Poraďte svým dětem nebo vnoučatům, ať požádají o informativní list svého pojištění.
- Starobní důchodce může zvýšit svoji penzi i další prací.
- Mapujeme domovy pro seniory ve všech tuzemských krajích.
- Vtipná i srdečná přání k odchodu do starobního důchodu.
KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.
229 Komentáře zapnuto "Valorizace důchodů 2019: kalkulačka a diskuse"
Pane Woffe, děkuji za Vaši práci na webových stránkách, která je srozumitelná a přehledná. Myslím, že pro nás seniory jsou to cenné informace. Věřím, že nyní bude všem jasno, jak se rozdělují finanční prostředky na důchody.
Pane Woffe, Vaše reakce na poslední rozhodnutí vlády ohledně navýšení důchodů o 150 Kč + 3,5 % byla velmi pohotová. Už na druhý den byl výpočet v tabulce změněn (původně 102 Kč + 4 %).
Jinak k důchodům a valorizaci všeobecně. Současná vláda sice pracuje mnohem lépe než Kalouskova/Nečasova. Ale přesto, když vidím, o kolik zákonodárci přidávají sami sobě, tak málem zvracím. V.K.
Páni ministři, zkuste půl roku žít jenom z důchodu. Hana
Pane Woffe, aktualizaci kalkulačky jsem zaznamenala asi počtvrté a valorizace vychází stále nižší – kdo výsledek pořád snižuje? Slyšíme samé sliby, ale nakonec dostaneme pár šlupek, které nepokryjí vyšší (zdražované) náklady na běžný život. Jinak děkuji za vaši práci na webových stránkách.
Paní Aleno, vzorec pro výpočet valorizace byl letos upraven jenom tak, aby důchody v blízké budoucnosti stouply. Ale konkrétní výsledek závisí taky na inflaci, tedy na zdražování výrobků a služeb, které počítá Český statistický úřad. Po poslední aktualizaci kalkulačky vychází valorizace poněkud nižší než předtím, protože ceny rostou méně, než vláda původně očekávala.
Na inflaci záleží taky další růst (nebo eventuálně pokles) příspěvku na bydlení, který mohou pobírat i chudí důchodci. Nezávisle na cenovém vývoji však chce vláda snížit maximální doplatky za léky – podrobnosti popisuji pod TÍMTO odkazem. Děkuji Vám za povzbuzení a přeji vše dobré.
Ano. Důchodcům se zdražuje pomaleji. A když ne, tak zlevníme lokomotivy. To už známe od komančů. Jinak též děkuji. Na shledanou u voleb s prázdnou obálkou.
Dobrý den, prosím Vás, lze do kalkulačky zařadit i speciální výpočet pro příslušníky bezpečnostních sborů a členy Armády ČR? Pobírají výsluhový příspěvek, který také bývá navyšován – myslím, že stoupá o polovinu valorizace procentní výměry důchodů. Děkuji.
Dobrý den, pane Bimbale, novou kalkulačku pro výpočet výsluhového příspěvku a jeho valorizace najdete pod TÍMTO odkazem.
Proč nepřidáte všem stejně? Důchod dostáváme individuálně podle svojí zásluhy, ale zdražování zasahuje každého stejnou měrou. Například chleba kupujeme za totožnou cenu, bez ohledu na výši důchodu. Takže si myslím, že zásluhová valorizace není správná.
Paní se ptá, proč politici nepřidají všem důchodcům stejně. Protože všichni nepracovali stejně, respektive nepobírali stejnou mzdu a neplatili stejně vysoké sociální pojištění :-). Nebo chcete, aby například lidé z těžkého průmyslu byli posuzováni shodně, jako lidé z kanceláří? Na Vaši eventuální námitku odpovím rovnou: Každý přece měl (a má) možnost, aby si vybral svoje zaměstnání, popřípadě v rámci svých znalostí a schopností přešel jinam.
Ano, za svoje zásluhy už vysoko-příjmoví lidé dostali vyšší důchod. Valorizace ale slouží k tomu, abychom nedopláceli na zdražování potravin a dalších výrobků. Takže proč nedostanou přidáno všichni stejně?!
Jiřino, valorizace ve skutečnosti slouží k tomu, aby penzistovi zůstal aspoň zlomek původní životní úrovně. A občané, kteří nemají tolik zásluh, i dnes poměrně vydělávají na přerozdělovacím důchodovém systému.
Všichni nemohou dostat stejně z důvodu, že ani v produktivním věku neměli všichni stejné příjmy. Ti z vysokými příjmy odvedli do důchodového systému takovou spoustu peněz, že ji nikdy nezískají zpět, naopak lidé z nízkými příjmy dostanou na důchodech daleko vyšší částku, než do systému odvedli. I solidarita má své meze.
Zásluhová valorizace je spravedlivá. Celý život jsem se neustále něčemu novému učila, chodila na kurzy, vzdělávala se (pochopitelně na úkor rodiny), abych dosáhla vyšších výdělků. Tudíž jsem potom odváděla vyšší sociální pojištění, tedy přispívala do systému více, a proto mám zákonitě dostávat vyšší důchod – dle zásluhovosti.
V důchodu nemůže v žádném případě panovat rovnost. Vzdělanější penzisté už nyní doplácejí na svoje vrstevníky, kteří do společné kasy odváděli menší částky, což v žádném případě nepovažuji za spravedlivé!
Žertujete? Chcete, aby celoživotní flákači dostávali stejnou odměnu jako dříči, kteří desítky roků táhli naši ekonomiku a přitom obětovali třeba i svoje zdraví?!
Vy asi nevíte, pane Pavle, co je zásluhová valorizace! Budete si to muset nastudovat, a pak teprve piště svoje články!
Dobrý den, myslím, že předchozí diskutéři poněkud opomíjejí velké navyšování platů v letošním roce, čemuž valorizace důchodů v žádném případě nemůže konkurovat. Očekávám prudký růst cen, a hlavně znehodnocení úspor, pokud zodpovědní lidé na stáří spořili ještě mimo systém veřejného pojištění.
Přesně. Hlavně, že si máme šetřit. Asi tak. Kdo šetří, má za tři – roky úplný kulový.
Lidé co dosahovali vyšších výdělků, odváděli více do systému, a proto občané s malými důchody nemají ještě menší. Princip zásluhovosti je tudíž spravedlivý.
Senioři, kteří odcházeli do důchodu dřív, třeba kolem roku 2000, neměli možnost vydělat víc, a tudíž nemohli odvádět do systému tolik, jako dnešní zaměstnanci. I kdyby nevím jak dřeli – tehdy byl průměrný plat mnohem nižší! Takže odmítám tvrzení, že je princip zásluhovosti spravedlivý. Jde spíše o diskriminaci starých lidí, kteří (i když na tehdejší dobu vydělávali relativně dost) dnes musejí akceptovat nějaká procenta.
Dříve přiznané důchody jsou postižené novou metodikou, což trvá od roku 2007. Znevýhodnění jsou všichni nad 75 let věku – asi proto, že ještě žijeme. Za pár let bude mít stejný důchod i uklízečka. Politici, kteří mezitím penze řešili, nejspíš mají starost hlavně sami o sebe. Souhlasím s jedním návrhem, který jsem viděl na internetu: Zdanit banky a hazard, zjednodušit legislativu, snížit administrativu, odebrat majetky politikům a další zlodějny znesnadnit.
Není pravidlem, že kdo dosahoval vyšších výdělků, taky jako protihodnotu odváděl odpovídající práci. Pravidlem však je, že bohatí bohatnou a ostatní musejí přijmout minimum, ačkoli se většinou neflákali – jenom měli hůře placené zaměstnání.
“Bohatí” občané odchodem do důchodu razantně zchudli. Například příjem cca 80 000 Kč byl redukován tak, že jako základ pro výpočtu důchodu zbylo cca 26 000 Kč. Stačí Vám a ostatním “rovnostářům” taková solidarita? Řeknete: Dobře vydělávající člověk si mohl našetřit. Ale úspory klesají více než rychle, takže ať říká zprava nebo zleva kdo chce, co chce, ve stáří je základem důchod. Navíc jsou u nás důchody a jejich kupní síla menší než před rokem 1989. Nestačí povrchní komentáře, musíme počítat s autentickými hodnotami.
Paní Marto, přesně, jak píšete. Můžu uvést řadu příkladů: Na jedné straně finanční a realitní spekulanti, lichváři, dotační podvodníci a další zbohatlíci – a na druhé straně chudé kuchařky, učitelky, zdravotnice atd.
Vážený pane, princip zásluhovosti není v žádném případě spravedlivý. Kdo do systému odváděl více, protože měl vysoký příjem, tomu potom vyšel lepší důchod. Přitom ale ženy mají nepoměrně nižší výdělky! Aspoň v důchodu bychom si měli být všichni rovni.
Nezlobte se, ale píšete nesmysly. V důchodu nemůže panovat rovnost. Už tak lidé, kteří více vydělávali (většinou vysokoškoláci) v penzi doplácejí na spoluobčany, kteří mívali peněz méně. Což nepovažuji za správné ani já.
Paní, nezapomeňte, že kdo měl vyšší příjem, taky dal státu více prostřednictvím daní, takže zaplatil vyšší sociální pojištění. Měli bychom přesto všichni dostávat stejné důchody, jíst stejně laciné rohlíky, bydlet stejně skromně atd.? Totálně nesouhlasím. Naprosté rovnostářství není solidaritou, ale krádeží!
Pane Woffe, valorizace o 475 Kč je výsměch důchodcům. Zdražilo všechno, především léky: o 50 %. A farmacie vydělává na nás penzistech. Před 3 lety stály léky 200 Kč, dnes 600 Kč. Velký rozdíl, nemyslíte? I tak Vám velice fandím. S pozdravem děda Vratik
SOUHLASÍM. A nejde jenom o zlodějské ceny v lékárnách. Někde můžete získat aspoň zákaznickou kartu, abyste měli léky za zlevněný doplatek, a ušetřili až 50 % (Pilulka, Benu, Gallipot, Dr. Max a jistě mnohé další).
Dobře to děláte, pane Petře.
Jak, prosím, pěkně, Český statistický úřad spočítal, že “ceny rostou méně”? Mně osobně oproti loňsku zdražily potraviny minimálně o 20 %, bydlení o 10 % a energie půjdou od 1.1.2018 taky nahoru o 10 %. Možná zlevnily mobily, které ovšem nejsou k jídlu.
Evropská unie platí zemědělcům za to, že dodávají méně mléka než před zářím loňského roku. Cena másla stoupla o desítky procent! Na to opravdu valorizace důchodů o cca 4 % nestačí. Dokud boudou vypláceny dotace za snižování výroby, potom na přiměřený důchod peníze prostě nebudou!
Někteří poslanci by Vám poradili – místo másla si mažte chleba sádlem (obsahuje i méně cholesterolu) a stojí jenom 10 Kč, nebo si doma vyškvařte odřezky z bůčku.
…nebo se budeme pást na zeleném a na zimu si nasušíme…
Bohužel, letos zatím na zimu nasušeno nemám. Panuje totiž takové sucho, že nic neroste!
Pane Woffe, Vaše práce na tomto fóru je neocenitelná, děkuji, že se tomu vůbec věnujete. Zasloužíte obdiv. Ale nechápu, proč nemůžu pracovat jako normální důchodce. V 52 letech jsem odešel do takzvaného hornického důchodu a do 55 let musím sedět doma na zadku (promiňte mi ten výraz)! Luboš
No, po poslední upravě valorizace (místo 102 Kč + 4 %, nyní 150 Kč + 3,5 %) je výsledek o něco spravedlivější pro důchodce s nižším příjmem.
Valorizace nic moc nevyřeší. 500 Kč = akorát příspěvek na bydlení. Takže kolik nám přidají na důchodu, tolik uberou na sociální dávce. Nula od nuly pojde.
Vážení diskutující. Zanedlouho budou volby, takže dostanete možnost, abyste spoustu věcí, včetně důchodů, ovlivnili. Pasivní občan dá svůj hlas všem stranám, které překonají pomyslnou hranici 5 %. Chcete-li, aby byl váš hlas regulérně neplatný, musíte přijít do volební místnosti a do volební obálky vložit jakýkoliv lístek – prázdný, nebo tam namalujte třeba sluníčko. Ale musíte se voleb zúčastnit, a nezůstávat doma, kde se zbytečně rozčilujete. Přeji úspěch.
Děkuji za další povzbudivé, i kritické komentáře. Přeji Vám pokud možno hezký podzim a kvůli několika dobrým dotazům jsem zveřejnil nové články:
– ZDE o “seniorské inflaci”, kterou počítá Český statistický úřad podle “spotřebního koše důchodců”, taky za účelem objektivnější valorizace penzí
– ZDE o výsluhovém příspěvku pro veterány bezpečnostních sborů (policisty, hasiče, celníky apod.) a vojáky.
Dobrý večer, vždyť se přece máme dobře. Já měla v roce 2012 svůj důchod + vdovský, celkem 12 065 Kč – a k 1.12.2017 dostávám 12 701 Kč. Takže za PĚT let mi stoupl důchod o (pouhých) 636 Kč. Ale o kolik mezitím stouply ceny, raději nemyslet. Polovinu peněz dám za nájem a bytové poplatky. Velice pečlivě počítám, za co utrácím. Žádná hitparáda.
Dobrý večer, pane Woffe. Můžete mi, prosím, odpovědět na následující dotaz? Věřím, že zajímá nejenom mne.
Pobírám invalidní důchod 3. stupně a navíc rentu (doplatek do průměrného předchozího výdělku, po pracovním úraze). Valorizace tedy zvýší můj důchod, ale stoupne taky renta? V opačném případě bych vlastně nic nezískal.
Děkuji za Vaši odpověď. A také děkuji za Váš portál, Franta
Děkuji, pane Woffe. F.
Je zajímavé, že není zákonem přikázáno, aby byly přepočítány všechny – i staré – důchody vždy, když se změní parametr výpočtu.
Proč není důchod upravovaný všem stejně? Uváděny jsou průměrné hodnoty. Ale ten, kdo má už teď vysoký důchod, dostane přidáno zase více, zatímco člověk s nízkým příjmem pomalu ani valorizaci nepozná, kvůli průběžnému zdražování cen!
Už konečně upravujte důchody všem stejně! Proč děláte pořád takové rozdíly? Pro nás nejsou potraviny levnější, platíme stejně jako důchodci, kterým se příjmy zvedají pokaždé víc a víc. Myslím, že všichni zasluhují stejný metr. Děkuji.
Souhlasím! Za 6 let se mi důchod zvýšil o 678 Kč, letos o 401 Kč. Hm, dobrá, ale jak už tady bylo napsáno: Přidanou částku nám stáhnou z příspěvku na bydlení. Takže celé roky zůstáváme na stejné úrovni.
Dobrý den, stejně jako mnozí další diskutéři zastávám názor, že valorizace má být pro všechny stejná, po zohlednění inflace. Rohlík přece kupujeme všichni za stejnou cenu, náklady na živobytí a lékařskou péči také rostou všem stejně. A pokud jde například o příspěvky na bydlení a podobně: Kolik lidí cítí kvůli svojí chudobě takový stud, že o takovou sociální dávku nepožádají? Podle mého názoru mají spíše stoupat důchody.
Dobrý den, já zase zastávám názor, že pokud jsem celou dobu poctivě odevzdávala vysoké daně do společného rozpočtu, tak musím zákonitě vždycky dostávat vyšší složku upraveného důchodu. Každý mohl spořit na odchod do důchodu, i když různou částkou. A kdo měl elementární zodpovědnost, prožívá seniorský věk lépe, než kdyby si pořád jenom stěžoval.
Vy jste státu dávala vyšší daně, takže máte vyšší důchod, ale valorizace by měla být plošná.
Já pevně doufám, že tato složka bude spravedlivá.
Lidé jako vy mají pořád málo. Ohánějí se školami, ale uznejte konečně, že každý nemůže do vysokého věku vysedávat nad knížkami, někdo musí vyrábět. Vždyť jste vystudovali zadarmo – tedy za peníze spoluobčanů, kteří mezitím pracovali. Bohužel v této zemi je manuální práce podhodnocena, proto tady žije hodně vysokoškoláků, ale chybějí pracovní síly.
Bohužel ani s Vaší frází, že v ČR je manuální práce podhodnocena, nemůžu souhlasit. Například můj manžel se vyučil “pouze” soustružníkem a nevysedával do vysokého věku nad knížkami, ale celý ekonomicky aktivní život manuálně pracoval. A světe div se, vydělával podstatně více než vysokoškoláci. Toto vím zcela přesně, protože v naší rodině máme 2 vysokoškoláky. Takže závěr: Vyučený soustružník má vyšší důchod než vysokoškolačka.
Ano, spousta lidí pracuje v těžkém průmyslu za vyšší plat a jsou rádi, že se dožijí stáří. Potom většinou mají zdravotní problémy a velkou část důchodu dávají za léky. Taky můžete věřit, že vím, o čem mluvím. Co prodavačky a křečové za 40 let poctivé a nelehké práce? Mají směšné důchody, ze kterých se opravdu nedá žít.
Dobrý den. Přidejte důchodcům již od začátku, na valorizaci v 85 letech vám všichni dlabou. Člověk by si měl užít penze hned zkraje, poněvadž nikdo neví, jak tady ještě dlouho bude zaclánět. V 85 letech je už na vše pozdě, respektive už se připravujete na zubatou paní, co nosí kosu! Který darmošlap tohle vymyslel?
Dobrý den, nevíte, prosím, něco nového o valorizaci příspěvku k důchodu pro rehabilitované politické vězně? Děkuji.
Dobrý den, týkala by se případná valorizace všech důchodů, včetně invalidních, stejně jako v tomto roce? Děkuji.
Dobrý den, Milane, podle navržené novely zákona má v roce 2019 stoupnout hlavně základní, tedy solidární – fixní složka, která je stejná pro všechny důchody (starobní, invalidní, vdovské a vdovecké, sirotčí). Takže ano, valorizaci pravděpodobně pocítí všichni důchodci, ačkoli konkrétní čísla se budou v různých případech lišit.
Vláda vlastně v roce 2019 posílí pevnou solidární složku důchodu, takže poměrná zásluhová část bude umenšena. Tak sice pomůže penzistům, kteří jsou ohroženi chudobu, ale zase ostrouhají tahouni, kteří tvrdě pracovali a poctivě odváděli vysoké daně (pojistné) do společného rozpočtu. Dříve jsem myslel, že nebylo na důchody a další veřejné výdaje, protože jsou ve vládě lidé, kteří nikdy neřídili ani dvorek se slepicemi a nepostavili ani psí boudu. Nyní svůj původní názor koriguji: Dneska jsou na vrcholu moci vychytralí sofistikovaní podnikatelé, které zajímá jenom jejich prospěch, takže naše společenské problémy řeší pouze na oko. Se slovy: “Sorry jako.”
Ach jo, z bláta do louže.
Pane Karle, souhlasím s vámi, že je spravedlivé, aby více profitovali občané, kteří do společného rozpočtu více přispívali: horníci, slévači atp. Logicky.
Nelíbí se mi vaše narážka na vychytralé podnikatele. Které osvědčené demokraty byste chtěl do vlády? Já předpokládám, že “sofistikovaní” se vyznají lépe než “křišťálově čistí”! Když pohlédnu o 18 roků zpět, cítím smutek a klidně se nechám vést Lojzou bez důvěry. Nezapomínejte, kolik důchodci dostali přidáno za pana Kalouska.
Redakční komentář sice vypadá krásně, ale – když budeme rodit hodně dětí, máme dvě možnosti. A/ Buď budeme usilovat o vysoký výdělek, ale potomky necháme vyrůstat na ulici, takže vyrostou v pěkná kvítka a v dospělosti stejně nebudou přispívat do důchodového systému. B/ Nebo přestaneme tolik pracovat a budeme pečovat o děti, aby vyrostly v hodnotné lidi, ale kvůli tomu nebudeme mít čas na vydělávání peněz. Takže ať uděláme cokoli, důchod bude mizerný. Ale co takhle vyplácet penze taky podle toho, jak dobré občany jsme vychovali? A kdo děti neměl, ať do důchodového systému povinně přispívá více!
Každoročně jsou valorizovány důchody, a hlavně poslanci sami sobě pořád zvedají platy. Ale zcela opomenuti zůstávají senioři, kteří (často nikoli vlastní vinou!) jsou v důchodovém věku, ale nemají vyměřený starobní důchod, takže pobírají usmolenou hmotnou nouzi a nemají ani na léky!
Dobrý den, máte v kalkulačce (pro výpočet valorizace důchodu) správně uvedeno zvýšení základní výměry? Uvádíte 530 Kč, což by odpovídalo průměrné mzdě 53 000 Kč. Ve skutečnosti je průměrná mzda zhruba 30 000 Kč, takže zvýšení může být maximálně 300 Kč, tedy 1 % průměrné mzdy navíc. Děkuji a přeji hezký den.
Omlouvám se, už vaši kalkulačku chápu. Nešlo mi do hlavy dodatečných 210 Kč, musela jsem si důkladně pročíst vaše texty. Nyní už novému výpočtu rozumím: Navýšení základní výměry bude vlastně dvojí. Hezký den.
Dobrý den. Je mi na blití, když naši zákonodárci sami sobě přidají možná až 20 % a důchodci dostanou jenom 7 % navíc. Někteří lidé asi nebudou mít nikdy dost, přestože jsou závislí na státní pokladně, kterou plní pracující a mnohdy podhodnocení občané výrobou. Fandím pirátům a lidem, kteří za svou práci chtějí přiměřenou valorizaci, samozřejmě pokud je, z čeho brát. (Podporuji průběžné financování důchodů.)
Navyšování nejnižších důchodů na úkor vyšších může vést v budoucnu pouze k tomu, že snaživí občané se přestanou tolik snažit, protože beztak nebudou dostatečně odměněni. A ostatní zůstanou stejní, protože vědí, že stát penze přerozdělí, takže mohou žít z cizích peněz. Rovnostářství nikdy nemůže vést k tomu, že se všichni budou mít dobře, ale jenom k tomu, že všichni budou podobně chudí.
Nevím, proč důchody nejsou valorizovány plošně. Finanční rozestupy by přece zůstaly. Takhle kdo má malý důchod, dostane směšnou částku.