decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse

Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Vláda přece vloni schválila nová pravidla, podle kterých bude počítaná také valorizace důchodů 2018. Kalkulačka zvědavcům podrobně, krok za krokem ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům jediným číslem rychle prozradí, o kolik pravděpodobně dostanou přidáno.

Dřívější výpočet vyvolával rozpaky, ale byl logický

Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má starobní penze dvě hlavní složky:

  1. Základní výměra = 9 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru
  2. Procentní výměra = zásluhová podle odpracovaných let, vydělaných peněz a vývoje ekonomiky

Valorizace důchodů tedy dříve nebyla automatická. Pokud průměrný zaměstnanec stagnoval nebo chudl, penzisté nedostali přidáno nic nebo jenom velmi málo. Ačkoli důchodová kalkulačka navíc musela zohlednit zdražování!

  • Základní výměra stoupala podle růstu průměrné hrubé mzdy, spočítané jednoduše z výplatních pásek.
  • Procentní výměra stoupala podle inflace (počítané meziročně v srpnu) a jedné třetiny růstu reálných mezd.

Senioři dostanou přidáno bez ohledu na ekonomiku

Například během poslední hospodářské krize sice mzdy nadále pomalu stoupaly, ale inflace šplhala vzhůru rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté. Ovšem vláda vloni zavedla novinku, aby senioři mohli dostávat přidáno, i když třeba všichni ostatní budou strádat! Bez ohledu na skutečný výkon ekonomiky a výběr sociálního pojištění začala rychleji zvedat základní výměru i zásluhovou složku, takže průměrná valorizace lehce přesáhla 300 Kč. Letos uvidíme pokračování v podobném stylu, protože máme parlamentní volby.

Andrej Babiš původně cílil další důchodovou valorizaci na 400 Kč, ale nakonec opět podlehne sociálním demokratům, takže typickému seniorovi stoupne měsíční příjem takřka o 500 Kč. Socialisté upravili základní i zásluhovou složku, která nově poroste podle speciální “seniorské inflace” a poloviny růstu reálných mezd, nikoli jenom podle dosavadní třetiny. Zároveň prosadili věkový strop pro odchod do penze, který bude nově činit 65 let.

Potěší vás valorizace důchodů 2018? Kalkulačka napoví

Podle definitivních informací z Ministerstva sociálních věcí stoupne základní složka (o 5,9 %) relativně více, než zásluhová složka (o 3,5 %). Průměrné navýšení dosáhne 4 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech. Vaši osobní penzi potom spočítá kalkulačka, do které stačí zapsat aktuální výši měsíčního důchodu.

  • Pokud berete 3 320 (minimální penze), valorizace důchodů 2018 vychází na 177 Kč.
  • Pokud berete 11 823 Kč (průměrná penze), valorizace důchodů 2018 činí 475 Kč.
  • Pokud dostáváte 25 000 Kč, valorizace důchodů 2018 dělá 936 Kč.
  • Nejblahobytnější senior dostává přes 100 000 Kč, takže může připočítat přes 3 561 Kč.

Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení

Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2018? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
27. Říj 2017   /   

Tags: důchod, kalkulačka, pojištění, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

182 Komentáře zapnuto "Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse"

Upozornit na
avatar
Alena
Alena

Pane Woffe, aktualizaci kalkulačky jsem zaznamenala asi počtvrté a valorizace vychází stále nižší – kdo výsledek pořád snižuje? Slyšíme samé sliby, ale nakonec dostaneme pár šlupek, které nepokryjí vyšší (zdražované) náklady na běžný život. Jinak děkuji za vaši práci na webových stránkách.

Ondřej Bimbal
Ondřej Bimbal

Dobrý den, prosím Vás, lze do kalkulačky zařadit i speciální výpočet pro příslušníky bezpečnostních sborů a členy Armády ČR? Pobírají výsluhový příspěvek, který také bývá navyšován – myslím, že stoupá o polovinu valorizace procentní výměry důchodů. Děkuji.

Zdeněk
Zdeněk

Dobrý den, myslím, že předchozí diskutéři poněkud opomíjejí velké navyšování platů v letošním roce, čemuž valorizace důchodů v žádném případě nemůže konkurovat. Očekávám prudký růst cen, a hlavně znehodnocení úspor, pokud zodpovědní lidé na stáří spořili ještě mimo systém veřejného pojištění.

hellouboys
hellouboys

Přesně. Hlavně, že si máme šetřit. Asi tak. Kdo šetří, má za tři – roky úplný kulový.

Láda
Láda

Lidé co dosahovali vyšších výdělků, odváděli více do systému, a proto občané s malými důchody nemají ještě menší. Princip zásluhovosti je tudíž spravedlivý.

Bona
Bona

Senioři, kteří odcházeli do důchodu dřív, třeba kolem roku 2000, neměli možnost vydělat víc, a tudíž nemohli odvádět do systému tolik, jako dnešní zaměstnanci. I kdyby nevím jak dřeli – tehdy byl průměrný plat mnohem nižší! Takže odmítám tvrzení, že je princip zásluhovosti spravedlivý. Jde spíše o diskriminaci starých lidí, kteří (i když na tehdejší dobu vydělávali relativně dost) dnes musejí akceptovat nějaká procenta.

Darina
Darina
Při výpočtu vyměřovacího základu se výdělky od r. 1986 upravují koeficientem, který by měl rozdíly platů korigovat. Výši najdete v každé kalkulačce pro výpočet důchodu. V mém případě mi koeficienty naopak dopomohly k vyššímu vyměřovacímu základu. Letos (2017) je přepočítávací koeficient pro výdělek z r. 1986 ve výši 9,5248, tedy téměř desetinásobek výdělku z r. 1986. To mi jako diskriminační nepřipadá. Podle mě je chybný systém výpočtu valorizací. Vloni jsem si spočítala, jaký bych měla důchod při stejném vyměřovacím základu a stejném počtu odpracovaných let dnes. Po třech letech, kdy jsem odešla do důchodu, to dělalo proti mému aktuálnímu valorizovanému… Číst vice »
Marta Forgacova
Marta Forgacova

Není pravidlem, že kdo dosahoval vyšších výdělků, taky jako protihodnotu odváděl odpovídající práci. Pravidlem však je, že bohatí bohatnou a ostatní musejí přijmout minimum, ačkoli se většinou neflákali – jenom měli hůře placené zaměstnání.

Marie Novotná
Marie Novotná

“Bohatí” občané odchodem do důchodu razantně zchudli. Například příjem cca 80 000 Kč byl redukován tak, že jako základ pro výpočtu důchodu zbylo cca 26 000 Kč. Stačí Vám a ostatním “rovnostářům” taková solidarita? Řeknete: Dobře vydělávající člověk si mohl našetřit. Ale úspory klesají více než rychle, takže ať říká zprava nebo zleva kdo chce, co chce, ve stáří je základem důchod. Navíc jsou u nás důchody a jejich kupní síla menší než před rokem 1989. Nestačí povrchní komentáře, musíme počítat s autentickými hodnotami.

Linda
Linda

Vážený pane, princip zásluhovosti není v žádném případě spravedlivý. Kdo do systému odváděl více, protože měl vysoký příjem, tomu potom vyšel lepší důchod. Přitom ale ženy mají nepoměrně nižší výdělky! Aspoň v důchodu bychom si měli být všichni rovni.

tatyr
tatyr

Jak, prosím, pěkně, Český statistický úřad spočítal, že “ceny rostou méně”? Mně osobně oproti loňsku zdražily potraviny minimálně o 20 %, bydlení o 10 % a energie půjdou od 1.1.2018 taky nahoru o 10 %. Možná zlevnily mobily, které ovšem nejsou k jídlu.

jan
jan

Evropská unie platí zemědělcům za to, že dodávají méně mléka než před zářím loňského roku. Cena másla stoupla o desítky procent! Na to opravdu valorizace důchodů o cca 4 % nestačí. Dokud boudou vypláceny dotace za snižování výroby, potom na přiměřený důchod peníze prostě nebudou!

Franta
Franta

Někteří poslanci by Vám poradili – místo másla si mažte chleba sádlem (obsahuje i méně cholesterolu) a stojí jenom 10 Kč, nebo si doma vyškvařte odřezky z bůčku.

Libor
Libor

Pane Woffe, Vaše práce na tomto fóru je neocenitelná, děkuji, že se tomu vůbec věnujete. Zasloužíte obdiv. Ale nechápu, proč nemůžu pracovat jako normální důchodce. V 52 letech jsem odešel do takzvaného hornického důchodu a do 55 let musím sedět doma na zadku (promiňte mi ten výraz)! Luboš

Kovařík Vladimír
Kovařík Vladimír

No, po poslední upravě valorizace (místo 102 Kč + 4 %, nyní 150 Kč + 3,5 %) je výsledek o něco spravedlivější pro důchodce s nižším příjmem.

Franta
Franta

Valorizace nic moc nevyřeší. 500 Kč = akorát příspěvek na bydlení. Takže kolik nám přidají na důchodu, tolik uberou na sociální dávce. Nula od nuly pojde.

Alena
Alena
Vážený pane Woffe, tomu říkám trefa. Jako vždy před volbami, politici vykřikují do světa, co pro nás seniory udělají, že přidají 500 Kč měsíčně. Ale neřeknou, že tuhle částku obdrží jenom menšina. My s menšími důchody, přestože jsme dřeli a kvůli práci nespali, dostaneme podstatně méně. Přitom životně důležité věci horentně zdražují, takže co dostaneme, bude jinde sebráno. A vládní činitele berou ohromné platy + spoustu dalších výhod, o kterých normální zaměstnanec nesnil + ještě si průběžně mohutně přidávají, bez ohledu na svůj pracovní “výkon”. Nikdy jsem nemyslela, se dožiji takové situace, ale stalo se a je mi do pláče.… Číst vice »
Vlasta
Vlasta

Vážení diskutující. Zanedlouho budou volby, takže dostanete možnost, abyste spoustu věcí, včetně důchodů, ovlivnili. Pasivní občan dá svůj hlas všem stranám, které překonají pomyslnou hranici 5 %. Chcete-li, aby byl váš hlas regulérně neplatný, musíte přijít do volební místnosti a do volební obálky vložit jakýkoliv lístek – prázdný, nebo tam namalujte třeba sluníčko. Ale musíte se voleb zúčastnit, a nezůstávat doma, kde se zbytečně rozčilujete. Přeji úspěch.

Vlasta
Vlasta

Dobrý večer, vždyť se přece máme dobře. Já měla v roce 2012 svůj důchod + vdovský, celkem 12 065 Kč – a k 1.12.2017 dostávám 12 701 Kč. Takže za PĚT let mi stoupl důchod o (pouhých) 636 Kč. Ale o kolik mezitím stouply ceny, raději nemyslet. Polovinu peněz dám za nájem a bytové poplatky. Velice pečlivě počítám, za co utrácím. Žádná hitparáda.

Franta
Franta

Dobrý večer, pane Woffe. Můžete mi, prosím, odpovědět na následující dotaz? Věřím, že zajímá nejenom mne.

Pobírám invalidní důchod 3. stupně a navíc rentu (doplatek do průměrného předchozího výdělku, po pracovním úraze). Valorizace tedy zvýší můj důchod, ale stoupne taky renta? V opačném případě bych vlastně nic nezískal.

Děkuji za Vaši odpověď. A také děkuji za Váš portál, Franta

wpDiscuz
loading
×