decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Většině zaměstnanců ve veřejném zdravotnictví stoupnou platy o 5 %

Spravedlnost existuje, alespoň nyní a ve státním sektoru. Od 1. listopadu dostala přidáno většina zaměstnanců ve veřejných službách. Mnoho pracovníků ve zdravotnictví však bere stále stejně, platy jim zatím nevzrostly ani o korunu. Například lékaři, zdravotní sestry a jejich kolegové ve veřejných nemocnicích mohli pocítit příkoří, protože jim stát vůbec nepřilepšil.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nám poslalo pochopitelné vysvětlení. Zbylí lékaři, zdravotní sestry a další zaměstnanci dostanou vyšší platy od Nového roku 2015. Teprve tehdy totiž může nabýt účinnosti aktualizovaná úhradová vyhláška, směrodatná pro zaměstnance financované ze zdravotního pojištění. Přikládáme vyjádření Ireny Dleskové, tiskové mluvčí MPSV.

Zbylí pracovníci ve veřejném zdravotnictví dostanou přidáno od Nového roku 2015

Dne 1. listopadu 2014 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 224/2014 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Podle nařízení vlády č. 224/2014 došlo ke zvýšení vybraných stupnic platových tarifů o 3,5 % pro zaměstnance, jejichž platy jsou hrazeny ze státního rozpočtu.

Stupnice platových tarifů pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb, kterým jsou prostředky na platy hrazeny ze zdravotního pojištění, nebylo možné s účinností od 1. listopadu 2014 zvýšit. Jednalo se o stupnice, které jsou uvedeny v přílohách č. 2, 5 a 7 k nařízení vlády č. 564/2006 Sb. Důvodem tohoto postupu je způsob financování platů těchto zaměstnanců, které nelze realizovat jinak než prostřednictvím tzv. “úhradové vyhlášky”.

Tato “úhradová vyhláška” se vydává na základě zmocnění podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, tak, aby nabyla účinnosti vždy k 1. lednu příslušného kalendářního roku. Z tohoto důvodu se v současné době připravuje další novela nařízení vlády č. 564/2006 Sb., podle které by měly být s účinností od 1. ledna 2015 zvýšeny stupnice platových tarifů o 5 % pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb, kterým jsou prostředky na platy hrazeny ze zdravotního pojištění.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
21. Lis 2014   /   

Tags: lékař, plat, zdravotní sestra, zdravotnictví

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

7 Komentáře zapnuto "Většině zaměstnanců ve veřejném zdravotnictví stoupnou platy o 5 %"

Upozornit na
avatar
Cucej Alena
Cucej Alena

Dobrý den, ráda bych věděla tabulkový plat zdravotní sestry BD ve směnném provozu v nemocnici, v jednosměnném v nemocnici a u soukromého lékaře v ambulanci. Věk 61 let, praxe 42 let.
Děkuji.

Babinská
Babinská

Dobrý den, v souvislosti se změnami NV 564 by mne zajímalo, jak se měly zvýšit platy sester v zařízeních sociálních služeb (příspěvková organizace). Dostaly přidáno na platech od 1.11.2014 3,5 % a pak znovu od 1.1.2015 těch 1,5% do celkově schválených 5%? Děkuji za info.

Jelenová
Jelenová

Dobrý večer,
pracuji druhým rokem ve zdravotnictví – nyní mám dle tabulky Základní – THP platový stupeň 11 (praxe do 32 let). Dle zaslaného IOLDP ze dne 12.6.2015 z ČSSZ mám celkový počet evidovaných dob 11 845 dnů, tj. 32 roků a 165 dnů. Znamená to tedy, že bych mohla být již přesunuta do platového stupně 12 (praxe nad 32 let)? Pokud ano, hlídá toto zaměstnavatel (oddělení PAM) nebo sám zaměstnanec? Nebo se toto řídí jinými pravidly? Předem velmi děkuji za odpověď.

Monika
Monika

Dobrý den,
pracuji jako zdravotní laborant 26 let. Jaké bude mé platové zařazení při přechodu na místo THP pracovníka ve stejné organizaci?
Děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×