decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Výpočet čisté a hrubé mzdy v roce 2019 polopatě

Kolik letos stojí zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a daň z příjmu? Výpočet mzdy v roce 2019 provedeme jednoduše, pomocí koeficientů a paušálních slev. Přidáme vzorové příklady pro různé životní situace, abyste nakonec lehce překontrolovali svoji výplatní pásku. Díky několika legálním fíglům například nemusíme platit daň z příjmu. Kvůli dětem, nemoci nebo chudému manželovi může dokonce vyjít vyšší čistá výplata, než výchozí hrubá mzda! Netrpělivcům ušetří čas následující orientační kalkulačka, do které stačí napsat jediné číslo – a eventuálně vybrat slevy nebo další výhody, které chcete uplatnit.

Od pojištění, přes daň, až po výsledek krok za krokem

V pracovní smlouvě, nebo mzdovém výměru máme napsanou hrubou mzdu, která někdy zahrnuje také příplatky, náhrady, prémie a odměny. Následující měsíc dostaneme na účet většinou méně, protože musíme odvádět sociální a zdravotní pojištění, plus zálohu na daň z příjmu. Výpočet mzdy za rok 2019 provedeme následovně:

 1. Z hrubé mzdy strhneme sociální (6,5 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění, která jsou odvedena za zaměstnance.
 2. Ke hrubé mzdě připočteme sociální (24,8 %) a zdravotní (9 %) pojištění, která odvede státu zaměstnavatel.
 3. Právě jsme zjistili takzvanou superhrubou mzdu (133,8 % hrubé mzdy), kterou zaokrouhlíme (do 100 Kč na celé koruny nahoru, nad 100 Kč na celé stokoruny nahoru) a spočítáme 15% daň z příjmu.
 4. Zálohu na daň z příjmu eventuálně upravíme slevami (musí vyjít minimálně 0 Kč) a zvýhodněním na děti (může vyjít negativní daň, neboli kladný daňový bonus) – a máme čistou mzdu.

Výpočet čisté a hrubé mzdy - kalkulačka

Kdo podepíše Prohlášení poplatníka, dostane daňovou slevu

Mzdové účetnictví není procházka růžovou zahradou, ačkoli… Hodně nám pomůže Prohlášení poplatníka daně z příjmů (dále jenom „Prohlášení”). Tento takzvaný „růžový papír” podepisujeme, abychom dostali daňovou slevu na poplatníka (a eventuálně také na invaliditu, na průkaz ZTP/P, na studium nebo na chudého manžela/manželku, která nevydělává více než 68 000 Kč ročně), plus případně ještě zvýhodnění na děti. Shrňme všechny měsíční benefity, které potenciálně ovlivňují výpočet mzdy 2019:

 • Sleva na daňového poplatníka 2 070 Kč
 • Zvýhodnění na první dítě 1 267 Kč, anebo 2 534 Kč v případě, že má dítě průkaz ZTP/P
 • Zvýhodnění na druhé dítě 1 617 Kč, anebo 3 234 Kč v případě, že má dítě průkaz ZTP/P
 • Zvýhodnění na třetí a každé další dítě 2 017 Kč, anebo 4 034 Kč v případě, že má dítě průkaz ZTP/P
 • Sleva na manžela bez dostatečných příjmů 2 070 Kč, nebo 4 140 Kč v případě manželova průkazu ZTP/P
 • Sleva na invalidní důchod prvního a druhého stupně 210 Kč
 • Sleva na invalidní důchod třetího stupně 420 Kč
 • Sleva na průkaz ZTP/P samotného poplatníka 1 345 Kč
 • Sleva pro studenta 335 Kč

Konkrétní výpočet mzdy 2019 na vzorových příkladech

A nyní konečně uveďme konkrétní PŘÍKLADY. Předpokládejme přitom, že náš fiktivní figurant bere 24 000 Kč hrubého měsíčně, což je v České republice víceméně prostřední mzda.

 • Zaměstnanec, který nepodepsal Prohlášení, dostane 16 530 Kč čistého měsíčně.
  1. sociální a zdravotní pojištění placené za zaměstnance = 11 % hrubé mzdy = 11 x 240 = 2 640 Kč
  2. daňový základ = hrubá mzda x 1,338, zaokrouhleno na celé stokoruny nahoru = 32 200 Kč
  3. z daňového základu spočítáme zálohu na daň 15 % = 15 x 322 = 4 830 Kč
  4. čistá mzda = hrubá mzda bez pojištění a daně = 24 000 – 2 640 – 4 830 Kč = 16 530 Kč
 • Kdyby podepsal Prohlášení, dostane 18 600 Kč čistého měsíčně (+ sleva na poplatníka 2 070 Kč).
 • Pokud navíc živí ve své domácnosti děcko, může dostat 19 867 Kč čistého (+ zvýhodnění na dítě 1 267 Kč).
 • Kdyby měl doma i druhou, třetí a čtvrtou ratolest, na které uplatní další zvýhodnění, vznikne daňový bonus. Výpočet mzdy potom vyjde následovně: Z 24 000 Kč hrubého máme 25 518 Kč čistého!

Koukněte taky na průměry, zaručené sazby a platové tabulky

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
05. Lis 2019   /   

Tags: mzda, plat, pojištění, povolání, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

31 Komentáře zapnuto "Výpočet čisté a hrubé mzdy v roce 2019 polopatě"

Upozornit na
avatar
veronika
veronika

Dobrý den, ráda bych poprosila o pomoc. Pracuji jako učitelka v mateřské škole, úvazek mám 0,65 a platovou třídu 8. Moje hrubá mzda je 11 219 Kč, a jsem ještě student. Kolik, prosím, bude čistá mzda? Děkuji.

Míla
Míla

Dobrý den, nastoupila jsem 16.2.2017 do nové práce. Hrubá mzda za celý měsíc má činit 17 100 Kč. Jakou mám dostat čistou mzdu za únor, když jsem nastoupila až toho 16. dne v únoru? Odpočet na děti nemám.
Kolik mi bude strženo za leden a část února dovolené (25 dní bych měla mít za celý rok)? Děkuji.

Daniela
Daniela

Dobrý den, pracovala jsem na plný úvazek 8,5 hodiny denně za 18 000 Kč hrubého, nyní jsem požádala o zkrácení úvazku na 7,5 hodiny. O kolik se moje hrubá mzda poníží? Děkuji. Daniela

Ma Skot
Ma Skot

Dobrý den, můj potenciální nový zaměstnavatel slibuje, že z hrubého platu 14 000 Kč nebude strhávat daně – pouze zdravotní a sociální pojištění. Přitom nemám žádná omezení ani důchod, takže váhám, zda věřit a podepsat smlouvu.

Lenka
Lenka

Dobrý den, pobírám částečný invalidní důchod, ale mám možnost pracovat na zkrácený úvazek. Uvádějí hrubý plat 7 300 – 6 800 Kč, jaká vyjde čistá mzda? Děkuji.

martina
martina

Dobrý den, jsem zaměstnaná na 6,8 hodiny denně, tedy 34 hodin týdně. Zajímá mě, zdali mám právo na obědovou pauzu, případně na jak dlouhou. V práci totiž jíme za pochodu. Obsahuje můj částečný úvazek i půlhodinu na oběd, nebo ne? Tedy mám být v práci úvazek + půl hodiny na oběd, anebo úvazek – pauza na oběd? Díky moc.

lubomir
lubomir

Dobrý den, potřebuji poradit. Můj základní hrubý tarif je 131 Kč/hod., můj zaměstnavatel však spočítal základní měsíční mzdu následovně. V září 19 995 Kč za 152 hodin, což je v pořádku. V říjnu 21 095 Kč za 168 hodin, tedy došlo ke snížení (na 125 Kč/hod.). V listopadu 20 844 Kč za 166 hodin, tedy opět snížení (na 125 Kč/hod.). V prosinci 22 100 Kč za 168 hodin, tedy v pořádku. Postupoval zaměstnavatel správně? Děkuji za odpověď.

Venca
Venca
Různé zjednodušující kalkulačky ukazují, že veškeré “daňové odvody” představují “skoro polovinu” celého průměrného zaměstnaneckého výdělku (“super-hrubé mzdy”). Člověk tedy logicky čte mezi řádky, že odvádí státu příliš mnoho, a politici by měli “zlevnit lidskou práci”. Jenomže ve skutečnosti podstatnou část “daňových odvodů” tvoří sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance povinně podle zákona platí zaměstnavatel! A kdyby tyto odvody byly sníženy, vydělaly by především – anebo pouze – firmy, nikoli lidé. Sice by lehce stoupla čistá mzda, ale ještě více by klesly veřejné výdaje na zdravotnictví, důchody, podporu a rekvalifikaci v nezaměstnanosti apod. Jinými slovy, zaměstnanec by trochu vydělal, ale… Číst vice »
iveta
iveta

Netušila jsem, že čistá mzda, uvedená na výplatní pásce, může být vyšší než smluvená hrubá mzda! :-)

Helena
Helena

Dobrý den, prosím o radu. Při výpočtu koeficientu částečného úvazku ve školství používáme tvar 0,xx. Mzdový účetní najíždí na nový systém, který ho používá ve tvaru XX,xx. Který tvar je správný? Děkuji.

Zuzana
Zuzana

Dobrý den, jak postupovat při vrácení přeplatku na dani? Tato částka ve výplatě znovu podléhá dani a pojistným (zdravotním a sociálním) odvodům? Děkuji za odpověď.

zuzana
zuzana

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek a za leden 2018 mi byla vypočítána výplata 4 605 Kč, při 88 odpracovaných hodinách a 4 hodinách placeného svátku. Je takový výsledek správný? Děkuji.

martin
martin

Dobrý den, nastoupil jsem do nového zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Dle výplatní pásky mám plat 50 000 Kč hrubého. Jedno nezletile dítě a manželku na mateřské. Dle mzdové kalkulačky vychází čistá mzda 37 787 Kč. Nicméně ve skutečnosti mám 35 717 Kč. Když kontroluji detailní výpočet mzdové kalkulačky, tak vše sedí, pouze v jedné položce je rozdíl: v daňové slevě. Dle mzdové kalkulačky 2 070 Kč, ve skutečnosti však 0 Kč. Daňové zvýhodnění (předpokládám, že na dítě) je na pásce uvedeno ve výši 1 267 Kč, což odpovídá mzdové kalkulačce. Prosím o radu, jak vznikl uvedený rozdíl. Děkuji moc.

alena
alena

Dobrý den, jaká bude moje mzda, když mám 10 700 Kč hrubého? Děkuji. Alena

Eva
Eva

Dobrý den. Jako prodavačky nás zahrnuli do 2. mzdové skupiny, přestože děláme všechno i na pokladně. Možná oprávněně. Ale zajímala by mě přesná výše minimální mzdy. Pracujeme totiž na 6 hodin. Takže nám náleží 75 %? Tudíž vychází jaká zaručená hodinová mzda?

wpDiscuz
loading
×