Invalidní důchod je dávka určená k finanční podpoře pojištěnců, kterým jejich nepříznivý zdravotní stav dlouhodobě znemožňuje normálně pracovat. Jaký je postup při podání žádosti o invalidní důchod a jaké je nutné splnit podmínky pro jeho nárok?

Kdy má člověk nárok na invalidní důchod?

Nárok a potřeba podat žádost invalidní důchod vznikne lidem, kteří jsou pojištění, nejsou ani nebyli příslušníky ozbrojených sil, nedosáhli 65 let a stali se:

  • invalidním v jednom ze tří stupňů invalidity a zároveň získali potřebnou dobu důchodového pojištění,
  • invalidním následkem pracovního úrazu.

Podle zákona § 39 o důchodovém pojištění se za invalidního považuje člověk, kterému se v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu snížila schopnost pracovat, a to nejméně o 35 %, nebo není schopný studovat (při vzniku invalidity před dosažením 18 let věku).

Plný invalidní důchod vs částečný invalidní důchod

Od 1. ledna 2010 zákon § 40 zákona o důchodovém pojištění nepoužívá označení částečný a plný invalidní důchod. Platné je pouze jednotné označení, a to invalidní důchod, který se rozlišuje dle zjištěného stupně invalidity na invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně.

Tabulka invalidní důchod – diagnózy pro invalidní důchod

Invalidní důchod – stupněPokles pracovní schopnosti
Invalidní důchod 1. stupněod 35 % do 49 %
Invalidní důchod 2. stupněod 50 % do 69 %
Invalidní důchod 3. stupněod 70 %

Podle § 40 zákona o důchodovém pojištění je pro nárok na invalidní důchod nutné mít potřebnou dobu pojištění, která se zjišťuje z období před vznikem invalidity.

Potřebná doba pojištění činí u pojištěnce ve věku:

  • do 20 let méně než jeden rok,
  • od 20 let do 22 let jeden rok,
  • od 22 let do 24 let dva roky,
  • od 24 let do 26 let tři roky,
  • od 26 let do 28 let čtyři roky,
  • nad 28 let pět roků.

U pojištěnce staršího 28 let se potřebná doba důchodového pojištění zjišťuje z posledních 10 let před vznikem invalidity. U pojištěnce nad 38 let z období posledních 20 let před vznikem invalidity; potřebná doba pojištění je přitom 10 roků.              

„Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou, byla-li získána v kterémkoliv období 10 roků po vzniku invalidity (u pojištěnce mladšího 24 let činí přitom potřebná doba pojištění dva roky). Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou, vznikla-li plná invalidita následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání),“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Kdo nemá nárok na invalidní důchod?

Lidé – pojištěnci starší 65 let (nebo důchodového věku), kteří splnili ke dni vzniku invalidity podmínky pro získání řádného starobního důchodu nebo jim byl přiznán předčasný starobní důchod a už dosáhli svého důchodového věku, pak nemají nárok na invalidní důchod. Nárok zde nevzniká ani tehdy, pokud se stali invalidními následkem pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání.

Žádost o invalidní důchod 2025

Žádost vyřizuje příslušná Česká správa sociálního zabezpečení a lze ji podat dvěma způsoby:

  • elektronicky prostřednictvím služby „Žádost o důchod online“ na ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace,
  • osobně na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) spadající pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kam se mohou objednat a svou žádost tam sepsat – objednat se můžete ZDE.

Jak se podává žádost o invalidní důchod: Online, elektronicky

Navštivte internetové stránky eportal.cssz.cz a vyberte „Žádost o důchod online“. Abyste mohli podat žádost, musíte se přihlásit pomocí Identity občana (např. bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka), datové schránky, mojeID nebo zahraničním identifikačním prostředkem. Díky tomu se řada informací vyplní v žádosti automaticky. Poté kliknete na „Založit novou žádost“ a zvolíte druh žádosti, tedy invalidní důchod.

Zakliknete, zdali jste byli důchodově pojištění pouze v ČR a jestli žijete na území ČR. Následně vás čeká vyplnění samotné žádosti, která je tematicky rozdělená. Při vyplňování pomáhá barevné označení. Žlutě jsou označeny vámi dosud nezobrazené oddíly, červeně pak nedostatečně či chybně vyplněné oddíly a zelená označuje dostatečně vyplněné oddíly. Rozpracovanou žádost je možné v průběhu uložit a vrátit se k ní později.

V sekci Přehledu doby důchodového pojištění najdete informace z evidence ČSSZ. Můžete si je zkontrolovat a případně doplnit chybějící a doložit je potřebnými doklady nahráním do žádosti (elektronické originály nebo skeny).

Po úplném vyplnění žádosti o invalidní důchod kliknete na „Dokončit“ a dostanete potvrzení o přijetí žádosti. Další komunikace pak probíhá přes ePortál ČSSZ, datovou schránky nebo v listinné podobě. Na základě podané žádosti a předložení požadovaných dokladů obdržíte žádost o zpracování podkladů pro posouzení zdravotního stavu a formulář tzv. profesního dotazníku.

Délku vyřízení žádosti může negativně ovlivňovat doba, po kterou se čeká na dodání vyžádaných lékařských zpráv. Proces je samozřejmě rychlejší, v případě, že je lidé mají už u sebe a mohou je připojit k žádosti. Podle Ligy vozíčkářů je lhůta na vyřízení žádosti o invalidní důchod ve většině případů 135 dnů, u složitějších případů může dosahovat až 195 dnů.

Námitky proti rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu, tj. odvolání se proti lékařskému posudku se podávají písemně na ČSSZ do 30 dnů ode dne jeho doručení.

Žádost o invalidní důchod ČSSZ – kde se poradit?

S online vyplněním žádosti vám může pomoci ČSSZ prostřednictvím:

  • telefonické konzultace na čísle 800 050 248, provolba 1 (důchodové call centrum) a následně provolba 4 (telefonická konzultace),
  • nebo online konzultace – záložka na ePortálu ČSSZ „Moje schůzky,“ kde si lze objednat online schůzku s pracovníkem ČSSZ (určíte si datum a čas). V objednaný termín se přihlásíte do ePortálu (přes svoje identifikační údaje) a pracovník ČSSZ vám bude k dispozici pro online konzultaci.

Je možné sepsat žádost o důchod online za jinou osobu?

I toto je jedna z variant. V první řadě je však nutné po přihlášení do ePortálu ČSSZ vyplnit tiskopis „Oznámení o zastoupení pro účely Žádosti o důchod online“. Zvolíte status zastoupení a připojíte doklad, kterým může být například plná moc, rozhodnutí soudu atd. Vyplněný tiskopis se elektronicky odešle na příslušnou okresní správu. Poté, co se dokument zpracuje, objeví se do pěti dnů na ePortálu zastoupení. Přes něj se přehlásíte na zastoupenou osobu a žádost o důchod v zastoupení sepíšete.

Žádost o invalidní důchod: Formuláře ke stažení, tiskopisy

  • Pokud chcete požádat o invalidní důchod online, klikněte ZDE. Konkrétní podoba předepsané žádosti o invalidní důchod ke stažení v pdf není k dispozici.
  • Na stránkách ČSSZ si můžete stáhnout tiskopis Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění. Nejedná se o žádost o důchod, ale pouze o uplatnění nároku na tuto dávku. Formální žádost musíte přijít osobně sepsat do data stanoveného po dohodě s OSSZ v návaznosti na toto podání, a to nejpozději do 90 dnů ode dne uplatnění nároku.
    Uplatnění nároku na invalidní důchod: ZDE.
  • V případě, že o invalidní důchod žádá osoba z jiného členského státu, musí vyplnit formulář E213: Podrobná lékařská zpráva. Vzor a formulář ke stažení naleznete ZDE.
  • Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v ČR – majitel účtu: online žádost ZDE a žádost ve formátu pdf ZDE.
  • Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky), partnera (partnerky) v ČR: online žádost ZDE a žádost ve formátu pdf ZDE.
  • Oznámení o zastoupení pro účely Žádosti o důchod online: Tiskopis si můžete stáhnout ve formátu pdf ZDE, nebo využít online formulář Oznámení o zastoupení pro účely Žádosti o důchod online.
  • Plná moc (řízení o přiznání důchodu): online ZDE a tiskopis v pdf ZDE.
  • Žádost o změnu výše invalidního důchodu online ZDE.

Žádost o invalidní důchod – doklady: Co je třeba doložit k žádosti?

Při podání žádosti osobně, písemně nebo online musíte předložit originály nebo popřípadě úředně ověřené kopie, těchto dokladů: 

  • občanský průkaz (u cizinců cestovní pas/doklad o povolení k pobytu), 
  • doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že jeho nedokončení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy),
  • doklady o době vojenské služby (vojenská knížka, potvrzení Správního archivu Armády České republiky),
  • tiskopis se žádostí o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela či manželky v ČR (popřípadě tiskopis se žádostí osoby žijící mimo území České republiky o výplatu důchodu na účet vedený u zahraniční banky či vedený u banky v České republice),
  • potvrzení zaměstnavatele o výši vyplacených náhrad za ztrátu na výdělku, pokud jste je pobírali nebo pobíráte po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz či nemoc z povolání.

Pokud ČSSZ nemá v evidenci doklady prokazující výchovu dětí či péči o ně (např. rodné listy dětí, rozsudek o osvojení či svěření dítěte do péče) a dobu pojištění nebo náhradní dobu pojištění, pak tyto doklady předkládáte vy.

Jak se vypočítává invalidní důchod?

Výpočet invalidního důchodu vychází ze složek základní a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a v roce 2025 se zvýšila na 4 660 Kč měsíčně.

Procentní výměra se odvíjí od počtu odpracovaných let, průměru hrubých výdělků za rozhodné období (v roce 2025: období mezi lety 1989 až 2024) a stupně invalidity. Minimální, tedy nejnižší procentní výměra invalidního důchodu činí 770 Kč měsíčně, a to bez ohledu na stupeň invalidity. V roce 2025 je výše minimálního invalidního důchodu 5 430 Kč. Invalidního důchodu se rovněž týká valorizace.

Procentní sazba je:

  • u prvního stupně 0,5 % výpočtového základu,
  • ­u druhého stupně 0,75 % výpočtového základu,
  • ­u třetího stupně 1,5 % výpočtového základu.

Výpočet invalidního důchodu – kalkulačka

Pro orientační výpočet výše invalidního důchodu pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně můžete kliknout na: Kalkulačka invalidního důchodu.

Pro představu o výši průměrného invalidní důchodu v prvním čtvrtletí 2024 uvádíme následující částky. V případě genderového rozlišení s opět ukazuje, že ženy mají v průměru nižší invalidní důchody než muži.

  • 1. stupeň: 10 010 Kč ( muži: 10 347, ženy: 9 746 Kč)
  • 2. stupeň: 11 753 Kč
  • 3. stupeň: 17365 Kč

Invalidní důchod – spánková apnoe, smíšená úzkostně depresivní porucha, vyhřezlé ploténky, artróza kyčle, fibromyalgie, patní ostruha, osteochondróza

Celkový výčet konkrétních nemocí včetně procentuální míry poklesu pracovní schopnosti určující pro invalidní důchod najdete ve Vyhlášce č. 359/2009 Sb. v jednotlivých sekcích: infekce / onkologie / poruchy imunity, anemie, poruchy koagulace, krvácivé stavy / poruchy endokrinní, výživy a přeměny látek / duševní poruchy a poruchy chování / postižení nervové soustavy / postižení oka, očních adnex, zraku / postižení ucha, bradavkového výběžku, sluchu / postižení srdce a oběhové soustavy/ postižení dýchací soustavy / postižení kůže a podkožního vaziva / postižení močové a pohlavní soustavy/ funkční poruchy, postižení po úrazech, operacích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno