Životní náklady rychle rostou, a proto potřebujeme vyšší příjmy. Poradíme vám, jakými argumenty vysvětlíte svému zaměstnavateli, proč by měl lépe ohodnocovat vaši práci. Efektivní bývá kolektivní vyjednávání, které začíná poradou mezi manažery a odboráři. Ale pokud máte specifické osobní cíle a formální vztahy, rovnou svému šéfovi pošlete písemnou žádost o zvýšení platu, mzdy či odměny. Vzor najdete zde.
Oporu máme v české legislativě, která rozlišuje podobné pojmy: Mzdy jsou vypláceny v soukromém sektoru, typicky v obchodních společnostech (s.r.o., a.s.). Zatímco platy dostávají zaměstnanci ve veřejné sféře, například ve státních a městských příspěvkových organizacích. Odměny pobírají brigádníci, kteří nemají uzavřenou pracovní smlouvu, ale dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti.
Neformálně pokaždé hovoříme o hrubém měsíčním platu, jehož výši vidíme na papírové či e-mailové „výplatnici“. Živnostníci mezitím svým klientům fakturují určitou cenu, která by po odečtení nákladů měla být aspoň 1,338 x vyšší než běžná mzda, protože si sami platí veškeré sociální a zdravotní pojištění. Takže pokud jste jako zaměstnanec vydělávali 33 000 Kč hrubého a odcházíte „na volnou nohu“, měli byste fakturovat aspoň 44 154 Kč/měsíc, aby hodnota vaší práce reálně neklesla.
Inflace znehodnocuje naše peníze
Mnozí podnikatelé, ale také běžní občané přijímají úvěry, aby nakoupili potřebné technologie nebo třeba získali nový byt. Jenomže banky svým věřitelům půjčují „virtuální peníze“, které často nejsou kryty odvedenou prací, nýbrž pouhou důvěrou, že jako investice přinesou nějaké budoucí hodnoty. Tudíž přibývají nové dolary, eura a české koruny, paralelně stoupají ceny a vzniká… inflace. Letos potřebujeme 10 609 Kč, abychom si koupili totéž, co předloni stálo 10 000 Kč.
Minimální a průměrné mzdy stoupají
Potraviny a energie zdražují. Zaměstnanci proto na pracovních pohovorech požadují stále vyšší platy, což podporovaly předchozí české vlády. Minimální mzda v minulé dekádě (v roce 2020 oproti roku 2010) stoupla o 83 %, zatímco průměrná výplata vyrostla o 49 %… Ovšem pokud jste na současném pracovišti spokojení, jenom chcete lepší peníze, začněte tam. Podpořte nebo založte odborovou organizaci, eventuálně šéfovi sami pošlete žádost o zvýšení platu. Vzor připojíme nakonec.
Zaměstnavatelům chybějí zaměstnanci
Tuzemské platy svižně rostou, ale nejsou přehnané. Kdyby cena naší práce byla předražená, dostávali bychom hromadné výpovědi. Česká republika však dosahuje nižší nezaměstnanosti (kolem 3 %), než jakákoli jiná členská země Evropské unie (kolem 7 %). Registrovaných uchazečů o zaměstnání máme méně (asi 260 000), než volných pracovních míst (asi 360 000)! Makroekonomická situace nahrává tomu, aby Češi vylepšovali cenu svojí práce – ačkoli individuální příběhy jsou různé.
Žádost o zvýšení platu, mzdy – vzor
Dobrý den, pane Nováku,
ráda bych Vám upřímně poděkovala za dosavadní spolupráci. Věřím, že tvoříme kvalitní tým, který profesionálně plní požadavky svých klientů. Jsem přesvědčena, že VAŠE FIRMA s.r.o. není v našem oboru podprůměrná ani průměrná, ale špičková. Přeji nám oběma, abychom podle toho byli oceňováni.
Průměrná tuzemská mzda přitom každoročně stoupá. Dlouhodobě také zdražují základní životní náklady, takže paralelně klesá hodnota české koruny. Na tuzemském pracovním trhu mezitím chybějí volní zaměstnanci…
Svoji profesní budoucnost vidím ve VAŠÍ FIRMĚ s.r.o. Zároveň však bohužel potřebuji vyšší příjem, abych nedoplácela na inflaci. Jako loajální zaměstnankyně Vás proto žádám, aby můj plat byl zvýšen aspoň o 10 %. Děkuji Vám za pochopení a přeji, ať se Vám daří.
S pozdravem
Eva Skromná
Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com
Záleží na tom, jestli člověk přináší svému zaměstnavateli významný zisk (vydělá na sebe + přidá něco navíc) + má nějakou lepší pracovní nabídku. Pokud ano, může říct: Dejte mi vyšší mzdu, beztak se vám vyplatím, nebo odejdu za lepším. Pokud ale netáhne firmu dopředu, spíše se veze a žádná jiná příležitost nepřichází, měl by zůstat a pořádně zabrat.