decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Zákoník práce od 1.1.2018 včetně shrnutí

Rovnoprávnost, demokracie, slušnost – samá vzletná slova, která v České republice oficiálně vyznáváme. Volíme přece svoje poslance a senátory, hanebnost můžeme žalovat před soudem a pro darebáky máme policii. Ovšem většina občanů musí chodit do zaměstnání, aby vydělala na svoje základní životní potřeby a našetřila na starobní důchod. Ve firmách přitom nepanuje demokracie, a někdy ani základní slušnost. Zaměstnavatel má vůči svému personálu nadřízené postavení, čehož může zneužívat. Proto existuje zákoník práce, od 1.1.2018 pořádně buclatý, ke stažení ve formátu PDF ZDE.

Vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem

V ideálním světě stačí partnerům čestné slovo, v drsnější realitě ale musíme důležité svazky formálně zaznamenat a podepsat. Zákoník práce od 1.1.2018 chrání především zaměstnance v takzvaném pracovním poměru, kteří mají podepsanou plnohodnotnou pracovní smlouvu. Existují také dvě méněcenné dohody: o provedení práce, nebo o pracovní činnosti. V obou případech dostává zaměstnanec peníze formou “odměny z dohody”. Podle zákona nemá právo na mzdu, plat, příplatky, pevný rozpis služeb, ani dovolenou.

Pracovní doba a výjimečné přesčasy

Většina zaměstnanců vydělává od pondělí do pátku, vždycky 8 hodin denně, neboli 40 hodin týdně. Zákonné právo na kratší směny mají lidé ve vícesměnném nebo nepřetržitém režimu (38,75, respektive 37,5 hod.), dále taky například horníci (37,5 hod.). Přesčasy pochopitelně dělat můžeme, v krizových dobách dokonce musíme, ale jenom do jisté míry (obvykle 150 hod./rok). Při velmi pružném programu, třeba když střídáme krátké a dlouhé týdny, vyrovnáváme celkovou bilanci takzvaným fondem pracovní doby.

Mzda, plat, příplatky, náhrady a renta

Soukromé společnosti (například s.r.o., a.s.) vyplácejí zaměstnancům mzdu. Veřejný sektor (stát, samosprávy, běžné příspěvkové organizace) odměňuje svůj personál platem. V obou případech máte nárok na příplatky nebo náhradní volno, pokud děláte přesčasy, víkendové, noční a sváteční šichty, dále taky za ztížené prostředí (prašnost, hluk, chemikálie apod.). Zákoník práce od 1.1.2018 přiznává speciální bonus vedoucím pracovníkům ve veřejném sektoru.

Při služební cestě, čtyřdenní a delší nemoci, nebo kvůli zničenému zdraví vyplácí zaměstnavatel náhrady (za ušlou mzdu, respektive na jídlo, ubytování a pohonné hmoty), případně doživotní rentu (kvůli snížené výkonnosti a horšímu uplatnění).

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP)

Legální zaměstnavatel svým svěřencům popíše hrozící rizika a vysvětlí, jak řešit pesimistické scénáře. Respektuje omezené schopnosti každého zaměstnance, takže ukládá pouze přiměřené úkoly. Pokud nelze rizika zcela vyloučit, nebo dochází k rychlému znečištění obleku, bezplatně poskytuje patřičné pomůcky: například boty, přilby, chrániče, brýle apod.

Zotavovací, mateřská a rodičovská dovolená

Pokud projdou návrhy pravicových stran, zaměstnavatel bude moci svému dělníkovi nařídit: “Pracuj pro mě každý den 10 hodin, celý kalendářní rok, včetně víkendů a státních svátků.” Ale zákoník práce od 1.1.2018 zůstává stále ještě poměrně socialistický. Kmenový zaměstnanec má právo, aby odpočíval o víkendech, státních svátcích a také o dovolené, která trvá minimálně 4 týdny ročně. Otec nebo matka novorozence dostane také mateřské a následně rodičovské volno. (Příbuznými tématy jsou peněžitá pomoc v mateřství, otcovská poporodní péče a rodičovský příspěvek)

Zákoník práce od 1.1.2018 kompletně ZDE

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: mzda, plat, povolání, pracovní podmínky, zákon

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

21 Komentáře zapnuto "Zákoník práce od 1.1.2018 včetně shrnutí"

Upozornit na
avatar
Ivan
Ivan

Čekal bych, že tady budou shrnuty změny, ale zdá se mi, že v oblasti BOZP (která je mi jako bývalému BT blízká) je vše při starém.
Kromě toho bych řekl, že sdělení: “Pokud nelze rizika zcela vyloučit, nebo dochází k rychlému znečištění obleku, bezplatně poskytuje patřičné pomůcky: například boty, přilby, chrániče, brýle apod.” je poněkud zjednodušující až zavádějící. Ochranné pomůcky jsou jenom jedním z více možných opatření při “nemožnosti vyloučit rizika”.

Slepičková
Slepičková

Dobrý den, začátkem března jsem posílala zaměstnavateli výpověď – doporučeně. Ale do dnešního dne jsem nedostala odpověď. Do kdy mi zaměstnavatel musí poslat výpověď zpátky, potvrzenou? Já od 5. února 2018 marodím. Věra

jan
jan

Může mi zaměstnavatel srážet část mzdy, pokud nemám podepsanou hmotnou zodpovědnost? Zatím tak nečiní, ale srážkami mně vyhrožuje (za etikety).

Lukáš Prášil
Lukáš Prášil

Dobrý den, co mám dělat, když jsem na nemocenské a zaměstnavatel mi pošle výpověď? Může takhle postupovat? A nepřijdu o peníze? Děkuji za odpověď.

Stanislava
Stanislava

Dobrý den, pracuji na 12 hodinové směny. Po kolika takových odpracovaných směnách mám nárok na volno? Děkuji. Stáňa

František
František

Dobrý den, minulý rok jsme byli převedeni pod externí firmu, zajišťující logistiku, bez podaní výpovědi a bez podepsání nové pracovní smlouvy (prý v souladu se zákonem), abychom nepřišli o bonusy. Dostali jsme slib, že budeme moci sami rozhodnout, zda chceme nebo nechceme přejít, což ale potom nebylo umožněno, i přes upozornění. Já ale nechci dělat pro externí firmu – z osobních i pracovních důvodů. Mohu se nějak bránit, nebo mám jedinou možnost – prostě dát výpověď a odejít? František

Romana
Romana

Dobrý den, jsem druhým měsícem ve výpovědní lhůtě a onemocněla jsem. Skončí pracovní poměr kvůli mojí indispozici později, anebo podle původního plánu? Bojím se, abych stihla nástup do nového zaměstnání, který mám domluvený hned po konci dvouměsíční výpovědní lhůty. Děkuji.

Jana
Jana

Dobrý den, chci se přestěhovat za přítelem do jiného kraje a hledám si tam práci. Zajímalo by mě, jestli musím v současném zaměstnání dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu, nebo jestli mě díky stěhování můžou pustit hned. Děkuji.

vladěna
vladěna

Dobrý den, mohu jako pekařka zůstat na pracovišti sama? Děkuji.

Macek
Macek

Dobrý den, může mě zaměstnavatel nutit, abych si udělala pojistku na blbost? Děkuji. S pozdravem Macek

wpDiscuz
loading
×