decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Živnostenský list – co je potřeba?

Povyprávím vám svoji vlastní, letošní zkušenost. Možná očekáváte, že začnu byrokratickými překážkami a skončím zoufalým nadáváním na stát. Opak je pravdou. Všechno proběhlo až překvapivě hladce! Stačila mi doslova jenom hodinka času, dvě zastavení na správném úřadě a – mám svůj živnostenský list! Co je potřeba, abyste mohli také začít podnikat?

Nejdříve zjistěte, kdy přijímá osobní návštěvy živnostenský úřad, pod který spadá vaše trvalé bydliště. Kupříkladu já jsem hlášený v Brně, a proto jsem otevřel internetové stránky Magistrátu města Brna. Obyvatelé okresních měst zjistí otevírací dobu na webu svého Městského úřadu, pod který obvykle spadají také podnikatelé z přilehlých obcí. Využít můžete rovněž CZECH Point. Shrňme aspoň několik adres, na kterých úředníci vydávají živnostenský list – co je potřeba přinést, probereme posléze.

Jak získat živnostenský list? Co je potřeba krok za krokem

Na Magistrát jsem přišel raději začátkem úředních hodin. Hned jsem zamířil k okénku, kde pod nápisem “Informace” seděla usměvavá paní. Povídám, že potřebuji vystavit živnostenský list. Co je potřeba? Dostanu nějaký formulář pro vyplnění? “Ne, tady automat vám vyjede číslo, abyste věděl, kolikátý jste v pořadí. Sledujte světelnou tabuli. Až uvidíte svoje číslo, půjdete do příslušné kanceláře, kde úředník všechno vyplní.”

Teda! Takový luxus? Jakmile jsem uviděl svoje pořadové numero, vyrazil jsem pro vlastní živnostenský list. “Co je potřeba? Ukažte mi svůj občanský průkaz. Řekněte mi, jak přesně chcete podnikat. Povězte mi, jestli chcete živnost jako doplňkovou činnost vedle zaměstnání, anebo budete samostatně odvádět sociální a zdravotní pojištění. Dole v pokladně zaplatíte 1 000 Kč. Dnes je pondělí, pro svůj živnostenský list přijďte ve středu,” shrnul dokonale přívětivý Bc. Pavel Špatný, DiS.

Jak řekl, tak učinil! Za 3 dny mně předal živnostenský list. Co je potřeba, vyřídilo město perfektně. Za několik dní jsem dostal dopisy od České správy sociálního zabezpečení a Finančního úřadu. Pouze na zdravotní pojišťovnu jsem musel zajít sám, abych zjistil, kdy a kam přesně posílat měsíční platby. Nevěříte? Potíže mohou nastat, pokud nejste plnoletí, nemáte čistý trestní rejstřík, anebo požadujete některou řemeslnou, vázanou či koncesovanou živnost – podrobnosti najdete ZDE.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
06. Zář 2015   /   

Tags: podnikání, povolání

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

12 Komentáře zapnuto "Živnostenský list – co je potřeba?"

Upozornit na
avatar
květa
květa

Dobrý den, chci se poradit. Syn má pozastavený živnostenský list a teď by jej chtěl zase obnovit, ale bohužel má trvalý pobyt na úřadu. Dá se s tím něco dělat?

radim
radim

Dobrý den, chtěl bych podnikat v autodopravě – čím mám prokázat odbornou způsobilost? Jsem vyučený mechanik – opravář. Stačí to?

helena
helena

Dobrý den, mám zájem o podnikání v činnosti vyklízení, bourání a úklidové práce – musím být zkušená v oboru.

Dušan
Dušan

Dobrý den, jsem zaměstnán normálně na hlavní pracovní poměr, ale zajímá mě, pokud bych si udělal živnostenský list volný, jestli ho musím hned využít, nebo můžu normálně pokračovat ve firmě na hlavní pracovní poměr a firma za mě zaplatí sociální i zdravotní. Jde mi o to, že kdybych chtěl třeba začít vydělávat jen sám na sebe, tak jestli ten živnostňák můžu mít vyřízený, aniž bych ho zatím potřeboval. Díky. Dušan

Květa
Květa

Dobrý den, chtěla bych začít podnikat v oblasti nákup a prodej, ale nevím, co za škrtnout ve formuláři – jestli maloobchod a velkoobchod, nebo něco jiného. Diky. Květa

Marcela
Marcela

Jsem na rodičovské dovolené, ale stále mám velkého koníčka – výrobu bižuterie, ačkoli výdělek kolísá kolem pouhých 200 Kč měsíčně. Bohužel bývalý manžel vyhrožuje, že mě udá na Finančním úřadu, jelikož nemám živnostenský list a nejsem ani nikde registrovaná :-(.

Elena
Elena

Dobrý den, paní na Živnostenském úřadě mi řekla, že musím dodat ještě souhlas majitele nemovitosti, kde chci podnikat.

wpDiscuz
loading
×