Zákonodárci přepisují práva, která mají zaměstnavatelé a zaměstnanci. Jakmile nabude účinnosti nová pracovní smlouva, začíná testovací období. Obě smluvní strany ověřují, zda jejich spolupráce funguje. Pokud zaměstnavatel nebo zaměstnanec není spokojen, může smlouvu okamžitě ukončit. Zkušební doba bude od roku 2025 delší, protože zákoník práce projde novelizací.

Lidé hledají spolehlivé kolegy, protože potřebují stabilní týmovou podporu a inspiraci. Ale různí jedinci mají odlišné povahy, ambice a morální zásady. Nápovědou bývá profesní životopis nebo pracovní pohovor, ale teprve dlouhodobá kooperace ukáže, kdo skutečně patří, nebo nepatří do týmu. Proto existuje zkušební lhůta, ve které zaměstnanec i zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr.

Podrobnosti najdeme v zákoníku práce, č. 262/2006 Sb. Jde o zásadní právní předpis, který ovšem průběžně prochází úpravami. Vláda naplánovala jeho další novelu na 1. leden 2025. Vládní strany mají většinu v Poslanecké sněmovně i Senátu, a proto jejich návrhy pravděpodobně úspěšně projdou celým legislativním procesem. Níže kurzívou srovnáváme, jak vypadá aktuální a plánovaná nová úprava zkušební lhůty.

Současná pravidla pro nové zaměstnance

§ 35

Zkušební doba

(1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než
a) 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36),
b) 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36) u vedoucího zaměstnance.

(2) Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo (§ 33 odst. 3).

(3) Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.

(4) Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.

(5) Zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.

(6) Zkušební doba musí být sjednána písemně.

(…)

§ 66

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Zkušební doba – zákoník práce 2025

§ 35

Zkušební doba

(1) Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den vzniku pracovního poměru, a to i v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo. Zkušební doba musí být sjednána písemně.

(2) Zkušební doba nesmí být sjednána na dobu delší než
a) 4 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru,
b) 8 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru u vedoucího zaměstnance.

(3) Zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou.

(4) Zkušební doba může být za jejího trvání dodatečně prodloužena v mezích odstavců 2 a 3 písemnou dohodou zaměstnavatele se zaměstnancem.

(5) Zkušební doba se prodlužuje o pracovní dny zaměstnance, v nichž během zkušební doby neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce.

(§ 66 zůstává beze změny.)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno