Plat prezidenta ČR a jeho spolupracovníků

Nejviditelnější zástupce společnosti může zničit obrovský kolektivní potenciál, anebo naopak přesvědčit svět, že jsme kulturnější a šikovnější než ve skutečnosti. Čelní představitelé českého státu nebyli a nejsou žádní zakřiknutí úředníčci, a proto přeskočme kompromisní možnost. Jaký je plat prezidenta, který spojuje svoje příznivce, ale rozděluje celou populaci České republiky?

Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman nechávají málokoho klidným, každý z nich měl a má mnoho obdivovatelů i nahněvaných kritiků. Ještě něco naše polistopadové prezidenty spojuje. Svůj úřad zastávali možná pro svoje osobní ideály, možná pro ukojení vlastního ega, ale nikoli pro peníze. Máte chuť polemizovat? Tak posuďme, jaké částky dosahuje plat prezidenta České republiky. Zajímavým měřítkem jsou odměny jeho nejbližších spolupracovníků, případně vojáků, policistů a hasičů.

Plat prezidenta záleží na příjmech v nepodnikatelské sféře

Většinu veřejného sektoru tvoří zřejmě příspěvkové organizace – nemocnice, školy, poskytovatelé sociálních služeb a podobné instituce, obvykle zřizované a financované ministerstvem nebo samosprávou. Tam jsou zaměstnanci odměňováni podle tabulek, které nařizuje vláda. Naproti tomu, Kancelář prezidenta republiky je samostatnou rozpočtovou složkou. Má vlastní kolonku v nejdůležitějším zákonu, který stanovuje celoroční příjmy a výdaje státu. Plat prezidenta a všechny další náklady jeho Kanceláře bývají omezeny necelou půlmiliardou korun.

Podrobnosti stanovuje zákon č. 236/1995 Sb., respektive navazující sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí (aktuálně č. 401/2016 Sb.). Plat prezidenta doplňují ještě „náhrady výdajů“. Obojí spočítáme z takzvané platové základny, kterou aktuálně rozumějme 2,45násobek „průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok“. Ministryně práce svým nařízením upřesňuje, že letošní základna znamená 65 733,50 Kč.

 • Letošní plat prezidenta = 3,6 x platová základna = 3,6 x 65 733,50 = 236 700 Kč
 • Letošní náhrady výdajů = 335 % platové základny = 335 % z 65 733,50 = 220 300 Kč
 • Celkový finanční příjem prezidenta ČR = 457 000 Kč hrubého měsíčně

Výsledné hodnoty zaokrouhlujeme na stokoruny nahoru. Vidíme, že hlava naše státu vydělává víc, než špičkový programátor, pilot nebo poslanec Evropského parlamentu. Plat prezidenta navíc obohacují také naturální statky: automobil s řidičem, nemovité sídlo, zdravotní služby, dvě telefonické stanice.

Hrad zveřejnil roční příjmy svých vedoucích pracovníků

Miloš Zeman při převzetí prezidentské funkce oznámil, že třetinu svého prezidentského platu daruje na umořování státního dluhu. Zatím však napočítal pouze první milion, ačkoli mezitím vydělal mnohonásobně více a skoro celý mandát už uplynul. Mezitím aspoň mlhavě prozradil, kolik platíme dalším představitelům hradní kanceláře, které však pojmenoval tajemnými zkratkami VKPR, ZVKPR apod. Teprve pod hrozbou soudního sporu nejvyšší úředník zveřejnil konkrétní částky. Vidíme, že plat prezidenta tvoří jenom zlomek hradního rozpočtu.

 • vedoucí kanceláře Vladimír Mynář 1 901 797 Kč
 • právník Václav Pelikán 1 150 309 Kč Kč
 • odborník na zahraničí Hynek Kmoníček 1 141 306
 • sekretář Jaroslav Hlinovský 1 061 959 Kč
 • tiskový mluvčí Jiří Ovčáček 980 947 Kč
 • bývalý šéf protokolu Jindřich Forejt 899 677 Kč
 • analytik Radek Augustin 858 393 Kč
 • bývalý bezpečnostní pracovník Jan Fulík 783 240 Kč Kč

Plat prezidenta doplnili reportéři Seznam a.s. Jde o hrubé roční odměny včetně prémií za rok 2016.

3 komentáře

 • David napsal:

  Úředníci v Kanceláři prezidenta mají aspoň pořádné platy! Ne jako my, co stojíme 12 hodin denně na nohách, abychom dostávali 15 000 Kč měsíčně.

 • Miloš Zeman napsal:

  Cože? Tenhle prezident bere půl milionu? Za co? Já otročím jako kůň 14 hodin denně, abych dostal usmrkaných 18 tisíc a tamhle pan Národní Ostuda dostává plat jako císař!

 • Pan Holec napsal:

  Já tu naši imigrantskou verbež z Moravy nechci platit, ani neplatím! Multikulturalismus došel tak daleko, že prezident chlemtá místo normálního piva slivovici. No kde jsme? Ať se vrátí na svoji asijskou vysočinu.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *