decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Daň z převodu nemovitostí 2018: nová pravidla

Pozemky, domy a byty patří mezi nejdůležitější materiální statky, které rozdělují vítěze a poražené. Ve drahé rezidenci bydlí úspěšný člověk, zatímco na dně společnosti leží bezdomovec. Stát ale zasahuje do realitního trhu poměrně mírně a teoreticky nemusíme platit žádnou daň z převodu nemovitostí 2018! Rozhodující bude, zda prodáváme – anebo kupujeme, respektive jestli jde o nový obytný, nebo jiný objekt. Ale jak uvidíme na praktických příkladech, i tady existují výjimky.

Výpočet daně podle novelizovaných paragrafů

Základním pramenem budiž zákonné opatření č. 340/2013 Sb. (o dani z nabytí nemovitých věcí), které nedávno zákonodárci upravili právním předpisem č. 254/2016 Sb. Předmětem transakce myslíme kupovaný pozemek, stavbu nebo jednotku na území České republiky, ale také právo stavby na tuzemském teritoriu, případně spoluvlastnictví téhož. Daň z převodu nemovitostí 2018 vypočítáme jako 4 %, přičemž základem je nabývací hodnota majetku, snížená o takzvané uznatelné výdaje (základ zaokrouhlujeme na celé stokoruny nahoru). Příklad:

  • Kupuji dílnu za cenu 3 000 000 Kč, ale srovnatelné objekty v okolí mají hodnotu 4 500 000 Kč.
  • Neplatil jsem znalci za znalecký posudek, takže nemohu odečíst žádné uznatelné náklady.
  • Základem bude 75 % ze 4 500 000 Kč (takzvaná srovnávací daňová hodnota, protože je tady vyšší než sjednaná cena), tedy 3 375 000 Kč. Spočítám 4 %, vyjde 135 000 – a známe daň z převodu nemovitostí.

Stát tedy sice vybírá poměrně nízkou sazbu, ale tím přísněji. Daň z převodu nemovitostí 2018 uhradí kupec pobočce Finančního úřadu, pod kterou geograficky spadá předmět transakce. Dříve býval plátcem obvykle prodejce, což ale zákonodárci změnili. Povinnost vzniká dnem nabytí vlastnického práva, v případě kupní nebo směnné smlouvy rozhoduje zápis do katastru nemovitostí.

Daň z převodu nemovitostí 2018 v příkladech

Pokud nechcete do státního rozpočtu přisypávat nic a nemáte štědrého příbuzného ani partnera, investujte do nedávno zkolaudovaného rodinného domu nebo bytu, který předtím ještě nikdo jiný nekoupil. Ovšem pokud je prodejce plátcem DPH, stejně vám naúčtuje daň z přidané hodnoty 15 (za větší nemovitost 21) %. Příklady:

  1. Kupuji novostavbu rodinného domu, která však ještě nebyla zkolaudovaná ani užívaná, takže ZAPLATÍM daň z převodu.
  2. Kupuji byt, který byl zkolaudovaný před více než 5 lety, takže určitě ZAPLATÍM daň z převodu, protože od dokončení objektu už uplynula příliš dlouhá doba.
  3. Od developerské firmy přebírám čerstvě zkolaudovaný nevelký byt, který ještě nikdo přede mnou nekoupil, takže státu ZAPLATÍM “POUZE” daň z přidané hodnoty (15 % pořizovací ceny nemovitosti).
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: bydlení, daně, rodina, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

1 Komentář zapnuto "Daň z převodu nemovitostí 2018: nová pravidla"

Upozornit na
avatar
Markéta Straňáková
Markéta Straňáková

Dobrý den, chtěla bych koupit parcelu v sousedství, která je v katastru nemovitostí zapsaná jako druh pozemku – ostatní plocha, využití – neplodná půda. Podle mých informací však (bez ohledu na cenu podle kupní smlouvy nebo znaleckého posudku) bude pro výpočet hodnoty rozhodující takzvaná cenová mapa dané lokality.

wpDiscuz
loading
×