decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Dotace na elektromobily 2017: tabulka

Ekologové už dlouho varují, že brzy nastane ropný zlom. Ale litr benzínu stále vychází levněji než stejné množství čepovaného piva! Takže buďto existují zásoby “černého zlata”, které dalece přesahují kapacitu lidské fantazie. Anebo těžební společnosti rychle zkoušejí dočerpat a vyprodat poslední miliardy barelů, dříve než přestaneme používat spalovací motory. Česká vláda mezitím napodobuje svoje evropské protějšky a vypisuje dotace na elektromobily, aby podpořila alternativní pohon.

 • Ministerstva průmyslu, dopravy a místního rozvoje nejdříve pomáhají firmám.
 • Ministerstvo životního prostředí plánuje, že podpoří elektromobilitu v obcích.
 • Teprve nakonec vláda možná (!) rozdělí peníze přímo domácnostem.

Další podpora pro nízkouhlíkové technologie

První kolo dotačního programu Nízkouhlíkové technologie proběhlo vloni, nyní probíhá druhé. “V rámci II. výzvy budou přijímány žádosti o podporu celý březen, duben a květen. III. výzvu potom očekávejme ještě do konce roku 2017, zřejmě ve druhém pololetí,” napsala nám Lucie Laštíková za CzechInvest, po kterém přebírá agendu evropských dotací Agentura pro podnikání a inovace (API). Pro elektromobilitu máme na jaře vyčleněných 150 milionů Kč, opět pouze pro živnostníky, obchodní společnosti, nebytová družstva apod.

Dotace na elektromobily 2017 pro podnikatele

Státní granty samozřejmě zasahují do soukromého podnikání, ale v západní Evropě jsou poměrně běžné. Například Francouzi si mohou díky dotacím pořídit dobrý rodinný elekromobil za cenu kolem 320 000 Kč. Připomeňme, že pokud kilometrová jízda v benzínovém autě stojí 2 Kč, bezemisní pohon zvládne stejnou práci za přibližně 50 haléřů. Nevýhodou bývá především pořizovací cena, kterou nově sníží dotace na elektromobily.

Maximální dotace na elektromobil podle kategorie vozu a velikosti firmy

Kategorie dotovaného vozuZpůsobilé výdaje (ZV)Maximální dotace jako podíl ze způsobilých výdajů
Malý podnikStřední podnikVelký podnik
L7e30 % z ceny75 % ze ZV65 % ze ZV55 % ze ZV
M1 (osobní)45 % z ceny75 % ze ZV65 % ze ZV55 % ze ZV
N1 (nákladní do 3,5 t)45 % z ceny75 % ze ZV65 % ze ZV55 % ze ZV
M2, M3 (bus)45 % z ceny75 % ze ZV65 % ze ZV55 % ze ZV

Tabulky platí pro aktuální dotace OPPIK (Operační program podnikání a inovace) – Nízkouhlíkové technologie, Výzva II, aktivita a) – Elektromobilita. Nejdříve spočítáme způsobilé výdaje podle typu vozidla, jako procentuální podíl z pořizovacích nákladů, přičemž neplátci daně z přidané hodnoty můžou započítat i DPH. Následně spočítáme maximální možnou podporu podle velikosti podniku, jako procentuální podíl ze způsobilých výdajů. Přičíst můžeme ještě 30 000 Kč na “podnikatelský záměr”! Dotace musí dosáhnout minimálně 50 000 Kč, maximálně 10 milionů Kč. PŘÍKLAD:

 • Mám malou firmu, jsem plátce DPH (takže nemůžu zahrnout DPH do nákladů).
 • Chci 3 elektromobily kategorie M1 (osobní), mám cenovou nabídku 7 00 000 Kč/kus bez DPH.
 • Zaplatím 2 100 000 Kč, jako způsobilé výdaje počítám 45 %, tedy 945 000 Kč + 30 000 Kč = 975 000 Kč.
 • Maximální dotace na elektromobily = 75 % způsobilých výdajů = 731 250 Kč.
 • V případě zájmu vyplňte elektronický formulář přes internetovou aplikaci ISKP14+!

Dotace na elektromobily pro samosprávy a domácnosti

“Alternativní vozidla jsou podporována v rámci operačních programů napříč vládními resorty,” upozorňuje František Kotrba, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Dotace na elektromobily, dobíjecí stanice a příslušenství vypsalo také Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), Ministerstvo dopravy (MD) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Koho možná potěší dotační programy OPPIK, IROP, OPD a NPŽP?

 • MPO: OPPIK (Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost) = pro podnikatele
 • MMR: IROP (Integrovaný regionální operační program) = pro dopravní podniky
 • MD: OPD (Operační program doprava) = podpora výstavby dobíjecí infrastruktury
 • MŽP: NPŽP (Národní program Životní prostředí) = pro kraje a obce

“Ministerstvo životního prostředí připravuje Národní program na podporu alternativních vozidel, v první vlně pro obce a kraje. Mělo by se jednat o jednorázový příspěvek na pořízení vozu. Pokud se tato Výzva osvědčí, MŽP plánuje obdobnou výzvu pro fyzické osoby,” vysvětluje František Kotrba. Takže obyčejnou tuzemskou domácnost (zatím) přímé dotace na elektromobily minou? “Uvedené informace mohu potvrdit,” napsala nám Petra Roubíčková, tisková mluvčí MŽP. Domácnosti tedy využívají “aspoň” kotlíkové dotace nebo zelenou úsporám.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
03. Bře 2017   /   

Tags: doprava, dotace, podnikání, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

15 Komentáře zapnuto "Dotace na elektromobily 2017: tabulka"

Upozornit na
avatar
Josef
Josef

Na jakou částku má nárok malý podnik (družstvo), pokud pořizovací cena nepřesáhne 220 000 Kč u užitkového vozu? Děkuji za reakci.

Věra
Věra

Super! Nová výzva už byla zveřejněna, takže podávám žádost.

Robert
Robert

Je fajn, že lze všechno vyřídit elektronicky, ale portál IS KP14+ není uživatelsky přívětivější, než kamenné úřední labyrinty.

Ivo Apfelthaler
Ivo Apfelthaler

Dobrý den. Jsem-li živnostník a elektromobil, který bych rád koupil (Tesla) bych vložil do jmění – tedy nakupoval bych ho na své IČO – mohu žádat o dotaci jakožto podnikatel / firma? A pokud ano, týká se dotace případně i koupě staršího elektromobilu od stávajícího majitele z ČR? Děkuji za odpověď.

Jan
Jan

Bohužel palivo v osobní automobilové dopravě se podílí na celkové spotřebě ropy jenom mizivým procentem a ve všech takto zaměřených článcích je problém podán velice jednostranně a tendenčně, s úmyslem vyvolat jakousi klaustrofobii u uživatelů spalovacích aut, která navrch mohou jezdit i na jiné deriváty, než na ropné.
Jinak jsem majitelem elektromobilu, kupoval jsem ho pouze z úsporných důvodů a také proto, že elektropohon je moje hobby.

Rene Pivoňka
Rene Pivoňka

Zdravím. My jsme malá restaurace, denně najezdíme 200 až 250 kilometrů po městě. Chtěli bychom dotaci na Teslu, která stojí 100 až 110 tisíc euro včetně DPH. Jsem zvědav, jestli opravdu dostaneme tolik, kolik mi aktuálně vychází: 30 000 Kč za studii proveditelnosti + 75 % ze způsobilých nákladů (což je 45 % pořizovací ceny), takže 30 000 Kč + minimálně 33 750 euro, tedy kolem 941 250 Kč.

Jana
Jana

Zdravím, moc si nevím rady s formulářem na dotaci. Můžete mi, prosím, poradit, jak na to? Děkuji.

wpDiscuz
loading
×