Bohaté maminky dostanou od státu poměrně málo, zatímco nejchudší rodičky neobdrží ani korunu. Peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“) představuje diskutabilní kompromis mezi solidárním a zásluhovým principem, jak podrobněji ukáže kalkulačka pro rok 2025.
Česká republika bývá nazývána sociálním státem. Vybírá daně, aby zranitelným občanům vyplácela například rodičovské příspěvky (každé mladé rodině) anebo přídavky na děti (nízkopříjmovým rodinám), podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.).
Pojistnou dávku buďto máte, nebo nemáte předplacenou
Český stát rozesílá také peněžitou pomoc v mateřství, která však některé chudé maminky mine, podobně jako na placenou otcovskou dovolenou mají nárok jenom připravení tatínkové. Tyto finanční dávky totiž musíte mít předplacené, jinak nic nedostanete, podle zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.). Peněžitá pomoc v mateřství náleží mamince, která:
- Na mateřskou dovolenou nastupuje jako zaměstnankyně a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
- Nebo na mateřskou dovolenou nastupuje jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.
- Nebo na mateřskou dovolenou nastupuje v ochranné lhůtě, která trvá tak dlouho jako poslední pojištění (například zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.
Takže kupříkladu ženy, které kvůli bytové krizi živoří ve vyloučených lokalitách a marně shánějí pořádnou výdělečnou práci, mají smůlu. Na mateřskou ovšem může nastoupit i pojištěný manžel dotyčné maminky nebo otec jejího novorozence.
Od lékaře k zaměstnavateli, nebo na OSSZ
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Pokud však do svojí péče přebíráte dítě, které se už narodilo, příslušný formulář vyplňte sami. Vzor stáhnete ZDE.
Podepsaný dokument potom předejte svému zaměstnavateli (jakožto zaměstnankyně), nebo rovnou Okresní správě sociálního zabezpečení (jakožto OSVČ), která žádosti vyřizuje a peníze vyplácí. Tuto instituci většinou najdeme pod zkratkou OSSZ, pouze v Praze jde o PSSZ a v Brně MSSZ (podle adjektiv „Pražská“ a „Městská“).
Celkovou sumu dostanete postupně po měsíčních částkách, přičemž sama maminka rozhoduje, kdy přesně nastoupí na mateřskou. Zákonodárci však přece jenom stanovili mezní termíny:
- nejdříve na začátku 8. týdne a
- nejpozději na začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu.
Peněžitá pomoc v mateřství 2025 podle kalkulačky
Peněžitá pomoc v mateřství trvá:
- 154 dnů, pokud do svojí péče přebíráte dítě, které není vaším biologickým synem/dcerou
- 196 dnů, pokud matka porodí jedno dítě
- 217 dní, pokud do svojí péče přebíráte více dětí, které nejsou vašimi biologickými syny/dcerami
- 259 dní, pokud matka porodí vícerčata
Mateřská dále závisí na měsíčním vyměřovacím základu:
- Zaměstnankyně do kalkulačky vyplní svoji hrubou mzdu, přičemž průměrujeme předchozích 12 kalendářních měsíců.
- OSVČ dobrovolně odvádí nemocenské pojištění, které v takovém případě činí 2,7 % vyměřovacího základu.
Předchozí hodnotu následně vynásobíme 12 měsíci a mezivýsledek vydělíme 365 dny. Dostaneme denní vyměřovací základ, který potom ještě „zredukujeme“:
- nad 1 552 Kč počítáme jenom 60 %
- nad 2 328 Kč počítáme jenom 30 %
- nad 4 656 Kč nepočítáme nic
Redukovaný denní vyměřovací základ vynásobíme koeficientem 0,7 – a konečně vyjde peněžitá pomoc v mateřství pro rok 2025, respektive její jednodenní částka. Zatímco pojištěná nízkopříjmová žena dostane 70 % svého dřívějšího výdělku, nejúspěšnější zaměstnankyně a podnikatelky obdrží méně než 50 %.